سخنی کوتاه با حبیب الله دهمرده نماینده زابل در مورد تقسیم استان

امروز سه شنبه ۵ دی سال ۱۳۹۶ آقای حبیب الله دهمرده نماینده زابل به سیاق اصرار هم ولایتی خودش یعنی آقای حسینعلی شهریاری در نطق میان دستور خویش در مجلس شورای اسلامی خواهان تقسیم استان سیستان و بلوچستان شد. ایشان اظهار داشتند: "استان بسیار گسترده است و فاصله دو شهر زابل و چابهار بیش از ۹۰۰ کیلومتر است از این رو تقسیم استان سیستان و بلوچستان یک ضرورت و فرصت محسوب می شود". متاسفانه این اولین بار نیست که برادران سیستانی ما در مجلس عناد تاریخی خود را با هویت و یکپارچگی استان فعلی سیستان و بلوچستان

 نشان می دهند و اصرار بر تجزیه استان به استانهای کوچکتر دارند. علیرغم اینکه بلوچستان در گذر زمان در ایران تغییر نام پیدا کرده است و به چهار بخش تجزیه شده است که در استانهای فعلی و سه استان مجاور (خراسان جنوبی، کرمان و هرمزگان) قرار گرفته. علیرغم تقسم و تجزیه های گذشته مردم بلوچ در مناطق تجزیه شده همچنان از  فقر و محرومیت مطلق و مزمن (حتی بدتر از بلوچستان)  رنج می برند، و تجزیه مداوایی برای دردهای آنها ثابت نشده است. 

بر خلاف گفته آقای دهمرده در خانه ملت، فاصله بین  زابل و چابهار بیش از ۹۰۰ کیلومتر نیست، بلکه کمتر از آن است. و تقریبا همان  فاصله ای است که بین نقطه جنوبی استان کرمان یعنی گورسر تا نقطه شمالی آن در بالای کوه دنبند و شمال گزمان  وجود دارد. از نظر مساحت تقسیمات کشوری کرمان با مساحتی بیش از ۱۸۳ هزار کیلومتر مربع از استان سیستان و بلوچستان که مساحتی حدود ۱۸۱ هزار کیلومتر مربع دارد، بزرگتر است.  وانگهی کرمان با جمعیتی بیش از سه میلیون نفر نسبت به استان سیستان و بلوچستان که جمعیتی کمتر از سه میلیون دارد، پر جمعیت تر است. در نتیجه علم و عقلانیت حکم می کند که اگر متراژ برای تقسیم "مساحت" یک استان است، پس چرا اصراری بر تقسیم استان کرمان وجود ندارد؟ اگر معیار سنجش بر اساس جمعیت است، پس چرا اصراری بر تقسیم استان کرمان وجود ندارد؟ آقای دهمرده از سال ۸۷تا سال ۸۹ استاندار کرمان بودند؛ چرا این نسخه تجزیه و تقسیم استان بزرگ کرمان (که بزرگتر و پرجمعیت تر از سیستان و بلوچستان  است) برای استانی که خودشان استاندار آن بودند را تجویز نکردند؟

 در مورد ضرورت تقسیم استان می توان دو عامل مهم "مساحت" و "جمعیت" را در نظر داشت.  اگر معیار جمعیت باشد، باید اذعان داشت که استانهای تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، خوزستان، آذربایجان شرقی، مازندران، آذربایجان غربی و کرمان باید قبل از بلوچستان در نوبت انتظار تقسیم شدن باشند. اگر معیار مساحت است، که در آنصورت باید گفت کرمان در صدر جدول و حتی استانهای دیگری نظیر خراسان جنوبی، فارس، خراسان رضوی و اصفهان نیز باید در لیست منتظران تقسیم قرار بگیرند.

 اگر معیار تسریع توسعه "کمی مساحت" یا "کمی جمعیت" باشد؛ باید نگاهی به استان های حاشیه ای کم مساحت مثل  لرستان انداخت که با مساحتی حدود ۲۸ هزار کیلومتر مربع، یک ششم مساحت استان سیستان و بلوچستان را دارد. جمعیت آن نیز بسیار کمتر از س. و .ب است. سوال بدیهی اینجاست: پس چرا لرستان توسعه یافته نیست و فقر و محرومیت در آنجا نیز بیداد می کند؟  آقای دهمرده از سال ۸۹ تا ۹۲ استاندار لرستان بودند. آیا به این حقیقت تلخ پی نبردند که مساحت یا جمعیت استان ارتباطی به شاخص های توسعه ندارد؟ استان هایی نظیر ایلام با مساحتی حدود یک نهم مساحت استان س. و.ب. ، و  چهارمحال و بختیاری با مساحتی کمتر از یک دهم استان س. و.ب. و کهکیلویه و بویر احمد با مساحتی کمتر از یک دوازدهم مساحت استان س. و.ب.، و همه آنها با جمعیت هایی بسیار کمتر از جمعیت استان س. و.ب. دقیقا مثل استان س. و.ب از شاخص های پائین توسعه انسانی و اقتصادی برخوردار هستند. بنابر این  با رجوع به تمامی شواهد و مستندات علمی و  عینی موجود در کشور می توان بوضوح به این حقیقت پی برد که ارتباطی بین مساحت و توسعه نیافتگی وجود ندارد.  استانهای بزرگی با مساحت زیاد مثل خراسان رضوی، اصفهان و فارس بسیار توسعه یافته تر از استانهای همجوار از جمله چهارمحال و بختیاری، لرستان، و کهکیلویه و بویر احمد هستند که اتفاقا هر سه این استانهای کوچک همسایه اصفهان و یا فارس هستند.

 از نظر جمعیت نیز، پر جمعیت ترین استانهای کشور از جمله تهران، خراسان رضوی، اصفهان و فارس که چند برابر استان س.و.ب. جمعیت دارند، جزو توسعه یافته ترین استانهای کشور هستند. آیا می توان نتیجه گیری کرد که هر چه جمعیت یک استان بیشتر باشد، شاخص های توسعه آن بیشتر خواهد بود؟  آیا می توان با رجوع به استانهای بسیار کوچک که در بالا به آنها اشاره شده است نتیجه گیری کرد، هر چه مساحت و یا جمعیت یک استان کمتر باشد، شاخص های توسعه یافتگی آنها نیز بسیار بالاتر  خواهد بود.

 مسئولین جمهوری اسلامی همیشه و بدرستی دول استعماری را محکوم می کنند که بدون هیچگونه ملاحظه و توجه به بافت قومی و تاریخی و فرهنگی و ملی مناطق جهان را با خط کش (در پاریس و لندن و غیره) بر اساسی منافع و امیال خود تقسیم می کردند. چرا؟ چون این پیوندهای تاریخی و فرهنگی و گسست سیاسی اجتماعی و جغرافیایی برای مردمان یک سرزمین پیوسته و متداوم از اهمیت حیاتی برخوردار بوده و  هستند. اما متاسفانه در طول تاریخ استعمارگران غربی با خیره سری زره ای اهمیت و ارزش برای همبستگی و پیوستگی انسانهای ساکن یک سرزمین مشخص تاریخی قائل نبودند و به همین دلیل جمهوری اسلامی ادعای مبارزه با استعمار و استکبار مغرور جهانی را دارد. استان سیستان و بلوچستان یک هویت  تفکیک ناپذیر تاریخی دارد که در آن مردمانی همگون از نظر زبانی، فرهنگی، تاریخی و اجتماعی  زندگی می کنند. یک یا چند نفر که از نظر تاریخی ریشه در آن خاک ندارند نمی توانند و نباید با عناد و خیره سری و دشمنی عیان با مردم بلوچ خواهان تقسیم سرزمین مادری آنها بشوند. اگرچه استان س.و.ب. بخشی از کشور ایران است. اما این دشمنی ذاتی با مردم بلوچ و سرزمین آنها بسیار شبیه بی ملاحضاتی و خیره سری استعمارگران دیروزی است که برای ادامه همگونی و پیوستگی مردم یک منطقه ارزش و احترامی قائل نبودند. آن هم علیرغ شواهد و مستندات موجود که فرضیه مدافعان تقسیم استان را از نظر علمی تائید نمی کند، بلکه کاملا بر عکس آن صحت دارد.

  حال برای مردم بلوچ  که سرزمین آنها در طی قرون تقسیم و تجزیه شده است، این سوال اساسی و حیاتی مطرح است که در مقابل این همه بدخواهی و خصومت با سرزمین بلوچستان از طرف عده محدود "ضد بلوچ"  که از حمایت  ارکان های مختلف قدرت برخوردار هستند، چه باید کرد؟ متاسفانه این "عوامل" دستگاه های تبلیغاتی وسیعی در اختیار دارند. و توانسته اند تعداد اندکی بلوچ را با انگیزه و دلایل گوناگون همراه و همصدای خود بکنند؟ بلوچ هایی که برای آنها منافع شخصی بر منافع قومی ارجحیت دارد. از نظر راهبردی و نگاه استراتژیک "ضدبلوچی" باید این اصرار و پیگیری مستمر نمایندگانی زابلی تبار مجلس را در چهارچوب تمهیدات و طرح به اصطلاح توسعه سواحل مکران و گسیل ملیونها نفر  به سواحل بلوچستان در درازمدت مورد مداقه و موشکافی قرار داد. باید دید مرکز ثقل زمین کجاست و ما بلوچ های بینوا در کجای این "ناکجاآباد" پرمخاطره قرار داریم. علاج واقع قبل از وقوع آن باید کرد. وظیفه تک تک ما بلوچها است تا اجازه ندهیم این نقشه های از جنس استعمار توسط آنهایی که ادعای برادری با ما دارند در بلوچستان اجرایی شوند. دریغ‌ست بلوچستان که ویران شود. فریب این را هم نخورید که مثلا اگر سیستان (که بخش لاینفک بلوچستان بوده و است) از بقیه استان جدا شود، دیگر زابلی نمی تواند در چابهار ادعای مالکیت "هم استانی" کرده و صاحب ملک و منصب بشود. وقتی استاندار و مسئولین ارشد استان ما از کرمانشاه و هرمزگان و خراسان و همدان هستند ـ آنهم تحت این بهانه که همه ایرانی هستیم و چه فرقی می کند، همین استدلال در مورد زابلی ها هم صدق خواهد کرد.  و شما مطمئن باشید که زابلی ها مثل مور و ملخ به بقیه استانهای تجزیه شده رسوخ پیدا خواهند کرد. چون حکومت در دست آنهاست؛ و ما بلوچها در این پیچ یا گردش تاریخ بدجوری گیر افتادیم، که نتیجه آن ممکن است محو تاریخی ما باشد، اگر شدیدا هوشیار نباشیم.

 عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

سه شنبه ۵ دی سال ۱۳۹۶

doshoki@gmail.com

 

 

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ایرضا تو"ر"کی اوغلی استارا:

1- به قول ایت الله علم الهدی

افرین احسنت . الهم وزد و بارک .. بارک الله فیکم و الیکم منی التحیه و السلام ...لک منی اجمل التحیه

من هم برای تان نوشتم ""من الإِنسان: الكاهل، ومن البعير: الحارك، ومن الفرس: المِنْسَج، ومن الحمار: الظهر.""

اگر کاظم اذر سیسی را دیدی از طرف من از اش حلالیت بخواه

............................................................................................

2- حالا اگر راضی شدی : بیا پاسخ پرسش های من را در لینک های زیر درباره 70 درصد مارکر های پدری عربی در اذربایجان بده

اینجا دیگه که احیانا مربوط به اسب و... نیست که صحبت قوانین دقیق ژنتیک هست که اصلا هم شوخی بردار نیست

http://www.iranglobal.info/node/59400

http://www.iranglobal.info/node/63323

..................................................

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب اسامه
باید خیلی مهم باشید که همه کامنتهای شما درج میشود. تبریک میگویم! البته درج آنها خوراک تبلیغاتی خوبی برای قومگراها فراهم می آورد پس کی بهتر از شما؟

برای اینکه شما از زیر بار مسئولیت فرار نکنید عین کامنت شما را می آورم (http://www.iranglobal.info/node/63647)
".....................................................
حالا این اذر سیسی چه ارتباطی با سیسی (ال سیسی) عرب مصری دارد والله اعلم
و باز باور بفرمایید اجداد عرب شما مهاجمانی از شبه جزیره عربستان بودنند چنان که 70 درصد مارکر های پدری کنونی اذربایجانیان از مردانی عرب فراهم شده"

آخر دانشمند! شما از این جملات سخیف چه میفهمید؟ اگر میدانی که سیس ( اسب تندرو، جهنده، و چالاک) با سیس عربی فرق دارد پس گفته "برتولت برشت" را باید دوباره برای شما نوشت:

"آنهایی که حقیقت را دانسته کتمان میکنند جنایتکار هستند"

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سازاخ ریگی :

دیگه ابرویی برای خودات باقی گذاشتی یا نه

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ایرضا تو"ر"ک اوغلی استارا:
من نوشتم "ننوشته پهلویه""

درباره عرب زاده بودن اذربایجانی ها هم صحبت من السیسی نبود این بود که 70 درصد مارکرهای پدری تان عربی است در غیاب مادری ان در این باره من در کامنت لینک ها بحث مفصلی شد شما اگر خلاف اش را اثبات کنی با هم بحث میکنیم


http://www.iranglobal.info/node/63323

http://www.iranglobal.info/node/59400

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
و اما جناب واجه اسلم ریگی :

درباره همین جملاتی که در کامنت ات نوشتی دقیقا همین جملات را با نام سازاخ در لینک زیر سر هم کرده بودی

در نوشته موجودی ضد امنیت ملی با نام .... از همین دوشکی :

لینک زیر : کامنت 62 از پایین:


http://www.iranglobal.info/node/62799

فرستاده شده توسط سازاخ در ی., 10/29/2017 - 14:14

دقیقا عین مطلب ات :

آقا رضا ظاهرا ترکپور !!؟؟ آقای توکلی عاشق اسامه شده و کاریش نمی شود کرد. این آدم را شما نمی شناسید . اولش استادش عبدل خان زابلی آمد خودش را بلوچ جا زد و به بلوچها فحاشی کرد بعد که دستش رو شد یک دفعه غیبش زد و چند تا شاگردش را اینجا فرستاد که از اون شاگردها فقط اسامه زابلی باقی ماند( بقیه توسط ترکها قلع و قمع شدند)حالا این آدم از دست ترکها عقده در دل دارد و متوسل به این اراجیف شده ولی در این سایت به شدت حمایت می شه. چون بنظر مسئول سایت تنها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
یک اصلاحیه به کامنت قبل:

ترجمه درست جمله ای که اشتباه سر هم کرده بوده این استت ( البته ببخشید) "" بیشتر مدفوع کن که بیشتر بوی ات کنم ""

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب اسلم :
پیش از اینکه بخواهم چیزی بنویسم جمله کاملا اشتباهی را که نوشتی یکجا تقدیم میکنم به ان کسی که چنین شیر پسری را در دامن خود پرورد

درست جمله ای هم که اشتباه سر هم کردی این است :

توتی مزید خند مکوی . دینی بوت ورکول غور

ترجمه درست جمله ای که نوشتی بود ( البته ببخشید) "" بیشتر مدفوع کن که بیشتر بوی ات کنم ""

همان طور که میگویند :: ""گل زمین ءَ .وتی د بوت کن انت "": گل زمین بیا بیشتر بویت کنم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب بولان بلوچ:

حتی یک جمله از نوشته بالا نتوانستی بنویسی اگر میتوانستی مینوشتی

من هم مانده ام چرا مادر بزرگوار شما در اذربایجان جنوبی چقدر عادل بوده که غیر از سهم همه را رعایت کرده اینهمه نام بلوچی روی شما گذاشته است بولان بلوچ اسلم ریگی جما نارویی خلاصه هر کس دستی بر اتش داشته

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
واجه بولان این اسامه قبلا با نام" اسامه مجددی " در این سایت جولان میداد . در ضمن ایشون شاگرد فردی بنام " عبدالربه زاهدانی " بودنند، این دو نفر خودشان بلوچ جا زده بودنند و به ترک ها، عرب ها ودیگر اقوام و ملل ایران توهین و فحاشی میکردند. هدف تخریب بلوچ ها در بین دیگر مردم ایران بود و همچنین تفرقه و ایجاد دشمنی بین ترک و بلوچ ، عرب و کرد و .....بعد ار اینکه ماهیت این دو نفر توسط بلوچ ها افشا شد خودشان را " فارس سنی مذهب " جا زدن که باز هم توسط بچه ها از قبل هم بیشتر رسوا و افشا شدند.
بعد از اینکه ماهیت این اشخاص برای کاربران سایت آشکار شد عبدالربه زاهدانی فلنگ از این سایت بست و دیگر افتابی نشد.
ذم جناب اسامه" مجددی" هم بریده شد و حال فقط " اسامه " باقی مانده.
بولان عزیز بقول ما بلوچها " گوتا پیشخا ند مجن کئ گیشتر بو کن انت " به فارسی این معنی را میدهد که جنس و یا ماده گندیده ( مدفوع)

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب اسامه
اگر شما میدانستید که "سیس" کلمه پهلوی است چرا برای اثبات این مسئله که آذربایجانیها از طرف پدری از نسل عربها هستند پسوند سیسی جناب آذری را به السیسی در مصر ارتباط دادید؟

بقول برتولت برشت "آنهایی که حقیقت را دانسته کتمان میکنند جنایتکار هستند"

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب اسامه زابلی! مگر تو زبان بلوچی میفهمی (یاد داری) که من برایت بلوچی بنویسم!؟؟
البته گفته نماند که بعضی از زابلی ها (اطلاعاتی ها و مهره های نظام اخوندی) بلوچی بلد هستند. شما هم که استاد و دانشمند مجازی دانشگاه زابل هستید.
من موندم که مادرت چرا اسم عربی "اسامه" را برایت انتخاب کرده !!!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در ضمن جناب رضا استارا:

من کاملا با سند و مدرک اثبات کرده ام که 70 درصد مارکرهای ژنی پدری اذربایجانیان Y DNAعربی است در حالی که بدون دی ان ای مادری MT DNA هستند این دی ان ای مادریJ در ایران تنها در میان اعراب خوزستان و در منطقه خاورمیانه در عربستان وجود دارد که قبل از اسلام مطلقا سابقه ای در این مناطق نداشته است

در این باره پیش از این با سند و مدرک بحث کاملی شده در بخش کامنت لینک های زیر :

http://www.iranglobal.info/node/63323

http://www.iranglobal.info/node/59400

.............................................................
باز هم در گفتگو کاملا باز است اما با سند و مدرک

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب رضا تو"ر"کی استارا :

خیلی بهتر از شما معنی سیس را میدانم: بهتر هست شما کمی بیشتر بیاموزید البته در لغت نامه دهخدا ننوشته پهلوی هست

در کتاب "معجم شمس العلوم""(شمس العلوم- نشوان بن سعيد الحميري -توفي: 573هـ/1177م)

سیس را فارسی و عربی چنین ریشه یابی کرده اند
الكلمة: الجذر: سيس. الوزن: فِعْلَاء=السِّيْسَاء.
من الإِنسان: الكاهل، ومن البعير: الحارك، ومن الفرس: المِنْسَج، ومن الحمار: الظهر.
وأصله الواو.
قال الأفوه الأودي:
فتقدمتم على سِيْسَائكم *** رحلةً فيها اغترار وانهيارُ

.......................................
فکر کنم کاظم اذر سسی همان فامیل اذر را میگذاشت به نفع اش بود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سازاخ - بولان- محمد کریم بلوچ

ممکن هم هست که یک وقت اعتراض داشته باشی

کاملا اعتراض شما به جا خواهد بود> اگر پاراگراف اول همین نوشته عبدالستار دوشکی را به بلوچی برای ما ترجمه کنی و به زبان بلوچی بنویسی

وگرنه توضیح بده تو که ادعا میکنی بلوچی چرا از نوشتن دو جمله به زبان بلوچی عاجزی

وگرنه توضیح بده تو که ادعا میکنی بلوچی چرا از نوشتن دو جمله به زبان بلوچی عاجزی

وگرنه توضیح بده تو که ادعا میکنی بلوچی چرا از نوشتن دو جمله به زبان بلوچی عاجزی

وگرنه توضیح بده تو که ادعا میکنی بلوچی چرا از نوشتن دو جمله به زبان بلوچی عاجزی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب شهروند اذربایجان جنوبی خوش غیرت

غیر از یک ..... که زن یا مرد بودن اش مشخص نیست چه کسی انقدر خوش غیرت تشریف دارد که نام فلان گردن کلفت بلوچ را پشت سر مادر اش بیاندازد

مشکل حضرت عالی این نیست که عقده دوران نوجوانی تان را ارضاع کنید به هر حال این اتفاق برای بعضی نوجوان ها ها افتاده و در همه کشور ها هم هست و نه تنها در ایران مشکل شما این است که فکر میکنی بقیه مثل حضرتتان تو"ر"کی تشریف دارند

من با اینکه نمایندگان واقعی اقوام واقعا مطالبات خودشان را بگویند مشکلی ندارم
من با بوزینه هایی مشکل دارم که فرضا عرب یا بلوچ نیستند ولی به جای انها کامنت مینویسند و از این راه میخواهند مثلا زرنگی کنند اما احمق اند

1- دروغ میگویند
2- بقیه را الاغ فرض کردنند و شانتاژ میدهند و مثال بارز سوئ استفاده هستند


وگرنه همان تکیه کلام با نام سازاخ و جما نارویی :
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خوانندگان محترم قضاوت با شما
ما از ایشان خواستیم یک جمله به زبان بلوچی که ادعا میکند بنویسد نه تنها ننوشت که اضهار فیض هم میفرمایند گویا همه مانند ایشان تو"ر"کی هستند

ایشان بارها در این سایت با نام های محمد کریم بلوچ - خدابخش بلوچ -علی سنچولی- اسلم ریگی - جما نارویی - بلوچ ووو
کامنت نوشته
حالا سابقه ایشان را در این سایت ببینید :
کامنت از لینک زیر با تکیه کلام" دانشگاه مجازی زابل" با نام " بولان بلوچ"

فرستاده شده توسط بولان بلوچ در پ., 05/04/2017 - 21:30

http://www.iranglobal.info/comment/87601

کامنت از لینک زیر با تکیه کلام" دانشگاه مجازی زابل" با نام "یکنفر"
http://iranglobal.info/node/54674

کامنت 4 از بالا با نام "بولان بلوچ" با همین تکیه کلام" دانشگاه مجازی زابل"

http://www.iranglobal.info/node/56591

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در زیر پستی که استاد کاظم آذری سیسی در همین سایت گذاشته بودند (آذربایجان سرزمین ملکوت) بسیاری از افراد با تفکرات مختلف از جمله جدایی طلبان نظراتی ارائه نمودند که دوست عزیزی بنام اسامه که در خصوص مسائل زبانی و نژادی اظهار نظر میکند و اعتقاد دارد که آذربایجانیها ریشه عربی داشته (حاصل .... عریها به زنان آذری) در مورد پسوند مکانی "سیسی" در انتهای نام جناب آذری اظهار فضل نمودند. ایشان فرمودند که پسوند سیسی ریشه عربی داشته چون رئیس جمهور مصر نیز دارای همین نام خانوادگی است (عبد الفتاح السيسي) . بنده در جواب کامنتی نوشتم اما سد سانسور ایران گلوبال اجازه درج آن را نداد.

سیس یکی از شهرهای شهرستان شبستر است. کلمه "سیس" همچون نام بسیاری از شهرهای آذربایجان کلمه‌ای پهلوی است که به معنی :اسب به‌ویژه اسب تندرو، جهنده، و چالاک

سکوت بهترین وسیله پوشش بر جهل ما است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب اسامه زابلی! مثل اینکه حالت روحی و روانی شما خوب نیست ، باز که دارید بیخود به مردم تهمت میزنید و هذیان میگویید. به ترکها می گوید عرب هستند، به بلوچ ها می گویید که ترک هستند و ....
مسئولین محترم سایت ! هدف این فرد (اسامه) فقط و فقط ترور شخصیت ، دروغپراکنی، توهین، تهمت به مردم بلوچ، ترک،عرب و.....میباشد.
من قبلا هم نوشتم که این فرد (اسامه) از سربازان گمنام سایبریی رژیم اخوندی تبهکار بشمار میرود. کامنت های این فرد اصلا ارزش انتشار ندارند.
به من بلوچ می گوید " ساراخ" و به "ساراخ " کلی توهین و دشنام نثار میکند، که روح اقای ساراخ با خبر نیست . ایا کامنت های این فرد ارزش خواندن دارد؟؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب سازاخ بلوچ یا بولان تو"ر"کی هیچ فرقی نمیکند :

باور کن ان معلم ریاضی بی تربیت نوجوانی حضرت عالی ربطی به بلوچ و سیستان و بلوچستان نداشته و نه کسی از ان استان عضو سازمان مجاهدین خلق بوده و نه عضو کمیته ضد خرابکاری ساواک که حضرت عالی را ناقص کرده اند

برو یک راه دیگه برای ارضاع عقده هایت پیدا کن اینکه کسی در نوجوانی رسوایی سرتان اوردند که نباید انتقام اش را از بقیه بگیری

تو که حتی یک جمله به بلوچی نمیتوانی بنویسی چرا خودات را ضایع میکنی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب Anonymous

درباره مردمان بلوچ:

https://en.wikipedia.org/wiki/Baloch_people

درباره مردمان پشتون:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pashtuns

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب Anonymous:

زبان پشتون هم جزو زبان های ایرانی هست

Pashto (/ˈpʌʃtoʊ/, rarely /ˈpæʃtoʊ/, Pashto: پښتو‎ Pax̌tō [ˈpəʂt̪oː]), sometimes spelled Pushtu or Pushto, is the South-Central Asian language of the Pashtuns. It is known in Persian literature as Afghāni (افغانی)and in Urdu and Hindi literature as Paṭhānī.[15] Speakers of the language are called Pashtuns or Pakhtuns and sometimes Afghans or Pathans

https://en.wikipedia.org/wiki/Pashto


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب محمد کریم بلوچ (سازاخ تو"ر"کی)

طیبق عادت همیشه یک کپی پیست از یک سایت: بدون اینکه حتی بتوانی یک جمله همین نوشته ات را به بلوچی ترجمه کنی

http://genoblast19.rssing.com/chan-10524430/all_p2.html

http://baloch-community-sweden.blogspot.ca/2013/02/blog-post_9968.html

............................................................................................
فقط یک بند از همین نوشته های خودات را به بلوچی بنویس


عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دکتر دوشوکی گرامی
بنده همیشه شما را انسان منطقی شناخته و میشناسم اما در اینجا با پوزش قیاس معالفارق فرمودید. مقایسه تقسیمات کشوری با تفسیمات جهانی که توسط استعمارگران انجام شده اصلا صحیح نیست. در یک کشور دمکرات (غیر فدرال) منافع بومی یک کشور بصورت عادلانه بین باشندگان آن تقسیم میشود در نتیجه اگر مساحت سرزمین الزاس و لورن در فرانسه کم یا زیاد شود هیچ تاثیری در اقتصاد مردم آن منطقه نخواهد داشت. اما فرض کنید در تقسیماتی که توسط استعمارگران در منطقه خاورمیانه انجام پذیرفت استانها نفت خیز عربستان از آن جدا میشد آیا وضعیت مردم عربستان به همین منوال بود؟
در محرومیت مردم مظلوم بلوچستان شکی نیست که در دوره حاکمیت شیعی آخوندی بسیار بدتر شد. تبعیضات بر علیه این مردم بیداد میکند که نتیجه آن خروش کور بعضی از گروههای مسلح بصورت اعمال تروریستی میباشد.
وقتی انسانی معتدل و میانه رو همچون

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در تجزيـه و تقسيــم بلوچستــــان غربی توحــش را بدانجـا رسانـده انـد که يک بانـد اشغالگـر نظـر می دهـد که اگـر استـان « سيستـان و بلوچستــان » را به دو قسمـت سيستـان و مکــران تقسيــم کننـد به نفـع شان است.
ديگری با طرح تقسيـم بلوچستــــان به سه قسمـت سيستان، مکـران و سـرحـد با باند اول شيادانه به جـر و بحـث می پردازد.
باند سومـی که چند نـفر آسيميلـه شدهً از خود بيگانه و مـزدور وطـن ( بلوچستــان ) فـروش را هم به يدک می کشـد هر دو باند را هشدار می دهــد که راه حلهای آنان مشکلات اشغالگران را بطور ايده آل جوابگو نيست. بنابراين نقشه بلوچستــــان را جلوی خود گذاشته با يک ماژيک سياه سه خط موازی بر آن رسم کرده و قلدرانـه اعلام می کنـد که تقسيــم بلوچستــان به چهار قسمت جوابگوی کل مسائل اشغالگــران است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
تجزيـه و تقسيــم بلوچستــــان پهنــاور که بر اساس طرح ضدبشــری استعمـار پيـر انگليـس در جنـوب آسيـا به رهبری ژنرال فردریک گلداسمیت ( ۱۸۷۱ ) و هنري مارتيمر ديورنـد ( ۱۸۹۳ ) آغاز شـد به وسيله عوامل منطقه ای آنان ادامه يافــت. ژنرال گلد اسميت و ديوررند با همدستی خائنانه ناصرالدين شاه سفاک و عبدالرحمن خـان افغان زخـمـی عميق برسرزميــن بلوچستــــان وارد کردنـد. زخمـی که پايه ديوار استبـداد و سيم خاردار خونيـن فاشيستهای پارس برآن نهاده شده است. زخمـی عميــق که گلزميـن ما را به سه قسمت بلوچستـــان غربی، بلوچستــــان شرقــی و بلوچستــان شمالی تقسيـم کــرد. بخش غربی گلزميـن را ناصرالدين شاه گجــر( قاجــار ) چند صباحی به اشغـال خود در آورد، بخش شرقی آن که «بريتيــش بلوچستــــان» نام گرفـت زير سيطــره مستقـيـم استعمـار فـرسـوده و روبه زوال بريتانيا در آمـد و بخـش شمالی وطـن ما به افغانستان الحاق شد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
مهمترین زبان جنوب شرقی ایران، زبان بلوچی (Balochi Language) است. زبان بلوچی از گروه زبان‏های ایرانی است (گروه زبان‏های ایرانی خود از گروه زبان‏های هند و ایرانی و گروه زبان‏های هند و ایرانی از گروه اصلی و بزرگ زبان‏های هند و اروپایی هستند). بلوچی از زبان‌های ایرانی شاخهٔ شمال‌باختری است.[۳] این زبان توسط مردم بلوچ در کشورهای ایران، پاکستان، افغانستان و برخی کشورهای عربی حوزهٔ خلیج فارس و دریای مکران گویش می‌شود. جهت ساختار قدیمی و دست نخورده بسیاری از لغات این زبان، یکی از مهمترین زبان‏های ایرانی است.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
""""""""""""""""""سیستان (که بخش لاینفک بلوچستان بوده و است)""""""""""""""""""""

تنها جهت اطلاع از سایت مرکز مطالعات تبریز ::(بدون اینکه حتی یک "و" ان را تغیر بدهم پاراگراف 6)

http://tebaren.org/fa/?p=72

بلوچها:بلوچها که در استان سیستان و بلوچستان زندگی می کنند به صورت تخمینی نزدیک به دو درصد جمعیت کل ایران را تشکیل می دهند (نگاهی به جمهوری اسلامی ایران، 2015 میلادی). این قومیت دارای مذهب سنی می باشد. زبان بلوچی نزدیک به زبان پشتو بوده و حتی لهجه ای از زبان پشتو به حساب می آید.

و باز تاکید میشود "" زبان بلوچی حتی لهجه ای از زبان پشتو به حساب می آید."""

عالم و ادم میدانند که پشتو = افغانی

....................................................

و باز از یک سایت بیطرف یعنی ""فدراسیون فرهنگی تورکان""

http://www.turklar.com/?p=14771

بهر حال واقعیت این است..........

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
ادامه مطلب..و اما اینکه این کولی ها چطور رشد کردند و چطور اداره امور بلوچستان را در دست گرفتند و چطور برای خود تاریخ و هویتی بلوچستانی یا همان سیستانی ساختند بر می گردد به اینکه این کولی ها شیعه مذهب بودند وبا روی کار امدن دولت مذهبی و با چاپلوسی ملموسی مورد لطف حکومت شیعی مذهب خمینی قرار گرفتند وبدین سان مذهبی بودن و مذهبی شدن باعث شد تا اداره امور بلوچستان سنی بدست این جنایتکاران و نمک به حرامان بی افتد و امروز بجایی رسیده اند که بدون توجه به خواست و احترام به اراده و نظر مردم بلوچ جدا از اینکه همه چیز را سلب کردند و بردند نام بلوچستان را هم در نظر دارند حذف کنند واین دیار مادری را که قدمتی به ازل بودن تا ابد بودن دارد را می خواهند وارد حوزه منطقه ای بلوچستان کنند و نام منطقه ای از مناطق بلوچستان را جایگزین ان نمایند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در نخستین تقسیمات سیاسی در زمان رضاخان در سال1307 شمسی کل کشور پارس (ایران) به چهار ایالت(استان) و 12 ولایت تقسیم شد، چهار ایالت عبارت بودند از: 1-آذربایجان 2-فارس و بنادر 2-خراسان و سیستان 4-بلوچستان و کرمان. ده سال بعد در دومین تقسیمات سیاسی در16 آبان سال 1316 حکومت پهلوی منطقه کرمان را از بلوچستان جدا کرده و منطقه بلوچستان از جنوب نهبندان تا تنگه هرمز استان مَکُّران نامیده شد.
نه سال بعد در سال 1326 در طی برنامه تقسیمات سیاسی تجزیه بلوچستان توسط حکومت پهلوی آغاز شد و قسمت های زیادی از مناطق بلوچستان توسط حکومت پهلوی به استان های همجوار ضمیمه شد.
مناطق بلوچ نشین نرمانشیر ، ریگان وبم و جیرفت ... را به استان کرمان و مناطق جاسک،میناب،جگین،بشاگرد و اطراف آن که همگی بلوچ نشین و جز بلوچستان هستند به استان جدیدالتاسیس "بنادر ساحلی جنوب" که بعدها به عنوان هرمزگان تغییر نام داده شد ضمیمه شدند.