نفت اقلیم کردستان در خدمت جنگ یا صلح در منطقه ؟

گفتار کوتاه اقتصادی یرامون جنگ در منطقه

نیروهای کرد سوریه تعدادی از چاه های نفتی منطقه تحت تسلط خویش را آتش زدند.
نکته مهم در این میان که جدی بودن مواضع جنگی نیروهای درگیر را مشخص میکند نفت منطقه اقلیم کردستان است که روانه ترکیه میشود و تقریبا سوخت جنگی ماشین سرکوب ارتش ترکیه را تا مین میکند حال باید دید که موضع نیروهای درگیر در این میان چیست ؟
1- حکومت خود گردان هم نفت به ترکیه میرساند و هم ادوات جنگی به کردهای سوریه
2- دولت خود گردان جریان نفت را همچون برگه ای برای فشار قرار میدهد یا خیر
3- کردهای سوریه به سادگی میتوانند خط لوله نفت به ترکیه را متوقف کنند و آیا این کار را در بخش ترکی یا عراقی انجام میدهند ؟ این امر رابطه با حکومت اقلیم را چگونه تحت تاثیر قرار میدهد؟
4- مورد هدف قرار گرفتن این لوله ها به نفع چه کسانی است ؟ ترکیه در کوتاه مدت ضربه میخورد اما میتواند جبران کند ایران و عراق به شدت از حملات نفتی لذت میبرند چون دولت عراق در خصوص عدم تمکین اقلیم در خصوص صادرات نفت و سهمیه عراق در اوپک دچار مشکلات جدی است و ایران هم در خصوص از دست ندادن سهم بازار در منطقه و اجرای سیاست اگر ما نفت نفروشیم کسی هم نفت نمیفروشد دست بالا را خواهد داشت .
5- بهترین سیاست برای کسانیکه این جنگ را راه اندختند و در خارج از منطقه هستند تامین امنیت نفت منطقه از سوی اقلیم است یعنی هم نفت به ترکیه برود و هم اسلحه به مناطق کرد نشین سوریه واین سیاست اقلیم یعنی آتش بیاری جنگ
6- دولت اقلیم که روابط خوبی با دولت ترکیه دارد میتواند امنیت خطوط خود را تامین کند و در بخش رسانه همدلی با نیروهای کرد سوریه نشان دهد که این امر از نگاه همگان منخفی نخواهد ماند.

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: