در اوج تنش های ایران و اسرائیل، این فیلم جاسوسی اسرائیل در ایران، خبرساز شد

تلاش های متقابل اسرائیل و ایران برای جاسوسی در کشور مقابل، به ویژه در حال و هوای کنونی که مرتبا از زبان فرماندهان سپاه پاسداران تهدیدهای جنگی علیه موجودیت اسرائیل شنیده می شود، می تواند سوژه خوبی برای یک فیلم جاسوسی پرهیجان باشد که ممکن است با موفقیت بسیار در سراسر جهان روبرو گردد.

تلاش های متقابل اسرائیل و ایران برای جاسوسی در کشور مقابل، به ویژه در حال و هوای کنونی که مرتبا از زبان فرماندهان سپاه پاسداران تهدیدهای جنگی علیه موجودیت اسرائیل شنیده می شود، می تواند سوژه خوبی برای یک فیلم جاسوسی پرهیجان باشد که ممکن است با موفقیت بسیار در سراسر جهان روبرو گردد. چنین فیلمی هم اکنون در اسرائیل در دست تهیه است و به زودی به بازار خواهد آمد و تهیه کنندگان آن ارزیابی می کنند که فروش بسیار خوبی در سراسر جهان داشته باشد.

فیلم های جاسوسی، اگر خوب تهیه شده باشد، در سراسر دنیا مورد استقبال قرار می گیرد. در اوج جنگ سرد بین اتحاد شوروی و ایالات متحده و یا در ابعاد گسترده تر، بین بلوک شرق و بلوک غرب جریان داشت، این گونه فیلم ها بسیار پرفروش بود و اکنون نیز فیلم جاسوسی بین اسرائیل و ایران می تواند از چنین موقعیتی برخوردار شود.

تهیه کنندگان فیلم از بازگویی کامل داستان آن خودداری می ورزند. ولی سربسته می گویند که یک گروه از ماموران موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) ماموریت می یابند به تهران رفته و یک رشته اطلاعات بسیار مهم را به دست آورند و اجرای این ماموریت مصادف با دورانی است که در ایران آشوب سیاسی برقرار است و مردم به خیابان ها آمده و از جمله شعار می دهند"بسیجی برو گم شو

یکی از چهره های این فیلم دختر جوانی است که در سن شش سالگی با خانواده خود به اسرائیل آمده و گوشش به زبان فارسی آشناست و می تواند مکالمات لازم را انجام دهد. تهیه کنندگان فیلم یک آموزگار زبان فارسی برای او گرفته اند که بتواند فارسی را به حد روان، فرا گیرد

بخش اعظم ماجرای فیلم در تهران می گذرد. ولی بدیهی است که فیلمبرداران نمی توانند آن را در خیابان های تهران فیلمبرداری کنند. راهکاری که می یابند، فیلمبرداری در برخی خیابان های آتن و شهرهای دیگر یونان است که به ایران شباهت های بسیار دارد. شماری از بازیکنان این فیلم هنرپیشگان ایرانی هستند که در اروپا یا ایالات متحده زندگی می کنند و دو هنرپیشه هالیوودی نیز از نقش آفرینان آن هستند. بدین سان، می توان گفت که این، یک فیلم بین المللی است که توسط اسرائیلیان تهیه می شود.

هنرپیشه زن این فیلم، یعنی همان دختری که از سن شش سالگی با خانواده خود به اسرائیل آمده، و در فیلم برای اجرای ماموریت جاسوسی به تهران فرستاده می شود، لازم بود که زبان فارسی را به روانی و بدون لهجه صحبت کند و آموزش او را بانویی در اسرائیل به عهده گرفت که ده ها سال است به تدریس زبان فارسی در اسرائیل مشغول است و سهم عمده ای در آموزش زبان فارسی به دانش آموزان اسرائیلی و داوطلبان دیگر داشته است. هنرپیشه اول فیلم می گوید که به مدت چند ماه، ساعت ۹ بامداد هر روز پیش معلمش می رفت و زبان فارسی را تمرین می کرد:

 

 

منبع: 
رادیو اسراییل
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: