آمار ایران اینترنشنال و العربیه ۲۵ % و آمار رسمی رژیم 41% را نشان می دهد

گزارش‌های اختصاصی رسیده از ا یران حاکی است آمار شرکت‌کنندگان انتخابات مجلس در تهران،‌ تا ساعت ۱۷، حدود ۱۶درصد و در کل کشور ۲۵ درصد بوده است.
ازنگاه مطبوعات جمهوری اسلانی ،آمار مشارکت تقریبا 41 درصد در کل کشورکه 21 درصد افت نسبت به دور قبل و پایین ترین میزان شرکت کننده در طول تاریخ جمهوری اسلامی ،تهران مشارکت 26 درصد بوده

گزارش‌های ایران اینترنشنال و العربیه  نشان می دهد که آمار شرکت‌کنندگان انتخابات مجلس در تهران،‌ تا ساعت ۱۷، حدود ۱۶درصد و در کل کشور ۲۵ درصد بوده است.

بر اساس این گزارش، پس از استان تهران، استان البرز با حدود ۱۷ درصد ،‌ کمترین میزان رای دهندگان در انتخابات مجلس را داشته است.

 میزان مشارکت در اغلب استان‌ها، از جمله اصفهان، خوزستان، خراسان رضوی، فارس و آذربایجان شرقی، کمتر از سی درصد بوده است.

در همین حال مدیرکل دفتر سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری سمنان نیز تایید کرده که تا ساعت ۴ بعدازظهر، ۲۴ درصد واجدین حق‌رای در این استان رای خود را به صندوق ریختند. 

حسین سیستانی فرماندار اصفهان نیز میزان مشارکت مردم این شهرستان در یازدهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی را تا ساعت ۱۹، ۲۱ درصد اعلام کرده است.

 

 در حالی که آمار های جمهوری اسلامی :

آمار مشارکت تقریبا 41 درصد در کل کشور

21 درصد افت نسبت به دور قبل و پایین ترین میزان شرکت کننده در طول تاریخ جمهوری اسلامی

تهران مشارکت 26 درصد بوده

 

محمدرضا هاشمی فرماندار مشهد  هم تایید کرده که تنها نزدیک به ۳۰ درصد شهرندان مشهد تا ساعت ۱۶ در انتخابات شرکت کرده‌اند.

پس از اعتراض‌های ضد حکومتی آبان ماه، فراخوان‌های متعددی برای تحریم انتخابات مجلس منتشر شد و کارزار‌‌های تحریم در پی سرنگونی هواپیمای اوکراین با شلیک موشک سپاه پاسداران قوت گرفت.

علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ،  صبح امروز در هنگام رای دادن از مردم خواسته بود تا به خاطر منافع کشور در انتخابات شرکت کنند.

بر اساس نتایج اولیه انتشار یافته از سوی برخی رسانه‌ها، میزان مشارکت در رای‌دهی در تهران 16%، اصفهان 22%، استان فارس 26%، قم 30%، خراسان رضوی 29%، خوزستان 24%، لرستان 25% و خراسان جنوبی 41%، برآورد شده است.

ده‌ها کلیپ ویدیوئی و تصاویر به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از سردی و نبود شوروشوق مشارکت و حضور در رای‌گیری روز جمعه 2 اسفند انتخابات مجلس شورای ایران است.

در این تصاویر و ویدئوها دیده می‌شود که حضور مردمی در پاره‌ای از مراکز رای‌گیری، بسیار اندک است در حالیکه برخی مراکز در نقاط گوناگون کشور در وضعیت شبه‌خالی از رای دهنده مشاهده می‌شوند.

به گفته بسیاری از صاحب نظران، تحریم انتخابات امسال، رویدادی بی‌سابقه در تاریخ رژیم جمهوری اسلامی ایران از زمان تاسیس آن در 4 دهه پیش به شمار می‌آید.

در این بین، پدیده تقلب در رای‌گیری هم در پاره‌ای از مناطق رخ داده تا جائی که به گفته دادستان شهر پاکدشت، 10 نفر به جرم خرید و فروش رای، دستگیر شدند.

منبع: 
ایران اینترنشنال و العربیه
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: