چاره ویروس کرونا در حال حاضر و آنچه که در چین و ایتالیا اتفاق افتاده

روش آنتی بادی یعنی انتقال خون کسی که به کرونا مبتلا بوده و هم اکنون کاملا شفا یافته به بیماری که از کرونا در معرض خطر جدی است.

 

در اسرائیل دیروز ام.دی. ای. یکشنبه  اعلام کرد برای بهبودی آنهائی که بر اثر ویروس کرونا در معرض خطر جدی هستند از آنهائی که از همین بیماری بهبود یافته اند پلاسما خون دریافت کنند و به بدن شخصی که در خطر جدی است تزریق کنند. اینرا پروفسور ایال لشم (אייל-לשם) که متخصص بیماریهای عفونی در بیمارستان شیوا تلهشومر (در شهر تلاویو) است شرح داد که چگونه این روش قبلا در جهان مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج دلگرم کننده بهمراه داشته. منظور از پلاسمای خون بیمارانی هستند که به جای خون کامل آنتی بادیهای ضد کرونا را بازیابی و ایجاد کرده اند. پلاسما فرآیندی را طی میکند که استفاده از آن را بیخطر کند و آنتی بادی میتواند به بیماری که در شرایط دشوار قرار دارد به شفای او کمک کند. این یک روش قدیمی و موثر در پزشکی است و یک آزمایش ابتکاری نیست. شانس خوبی وجود دارد که این روش به کمک بیماران بشتابد. در این سبک عواملی وجود دارند که سموم را خنثی کند. در گذشته از این روش برابر عفونتهای شدید و نیش های مار استفاده شده البته ابتدا باید داروهائی را که در دسترس هستند استفاده کرد وسپس هرچه سریعتر به فکر ایجاد واکسن ضد این ویروس بود. در حالت سوم روش آنتی بادی یعنی انتقال خون کسی که به کرونا مبتلا بوده و هم اکنون کاملا شفا یافته به بیماری که در معرض خطر جدی است شاید که این بتواند ابزاری برای معالجه بیماران باشد.

 

 אילוסטרציה

 تصویر از ماکو (فلش 90 ریوکا زفرات)

بیشتر مبتلایان به ویروس از این واقعیت که آنتی بادی ها را تولید کرده اند شفا یافته اند. اما در برخی از آدمها  سیستم ایمنی آنها سرکوب میشود و نمیتوانند خود آنتی بادی را ایجاد کنند.  اما چنین روشی را نباید روی بیماری که بصورت خفیف گرفتار این ویروس شده آزمایش کرد بلکه فقط در مورد بیمارانی که در حد خط مرگ هستند. وضعیت بیمار عامل مهمی است و اینکه جوان و یا مسن و یا پیر باشد مهم نیست و همینطور از کسی که کاملا بهبود یافته چه جوان و چه سالخورده که از او پاد زهرخون بگیریند که به بیماری که بشدت در معرض خطر است منتقل کنند در اینجا هم سن فاکتور نیست. خون شفا دهنده ها به روش ایمن برای تمیز کردن خون بیمار گرفته میشود تا در تهیه آنتی بادی ها خطری وجود نداشته باشد.  مرحله دیگر تولید آنتی بادی در آزمایشگاه است بنام مونوکلونال. در حال حاضر آزمایشگاههائی وجود دارند که روی آن کار میکنند اما این تولید آنتی بادیها روش بسیار گزافی است.

 

اما جالب توجه اینروزها در کشور چین چه میگذرد؟ کشوری که ویروس کرونا را فوران کرده است این روزها شروع به بازگشت به حالت عادی کرده و بنظر میرسد که هیچ چیز تغییر نکرده است. دو روزنامه نگار که از دو شهر مختلف در چین بازدید میکنند در باره بهداشت ضعیف و فروش خفاش ها صحبت میکنند. چینی ها فکر میکنند که مشکل حل شده است. جورج-ن  (از دیلی مایل) آنچه را که دو روز پیش در شهر گایلین در چین انجام شده توصیف میکند. سگها و گربه های وحشت زده در قفس های زنگ زده قرار گرفته اند. خفاش ها و عقرب ها به عنوان طب سنتی در معرض فروش هستند. خرگوشها و اردکهای ذبح شده در کنار هم در کف سنگی پوشانده شده از خون و کثافت و بقایای حیوانات قرار دارند. در این بازار که هیچ فرقی با شهر واهان ندارد که از آن اپیدمی کورونا فوران کرد.

 N12 - חג בסין: עמוס בשוק בשר הכלבים

 جشن پیروزی چینی ها بر کرونا تصویری وحشتناک از سگهای بدبخت (تصویر از mako)

بعد از گذشت سه ماه که دولت در آن محاصره شده بود مردم در خیابان ها و پارکها شروع به راه پیمائی کردند و بازارها همانطور مانند گذشته شروع به فروش کالاها کردند. جورج توضیح میدهد که چینی ها  جشن پیروزی بر کرونا را آغاز کردند بدون  تلاش آشکار برای افزایش استاندارد های بهداشتی.

 

 

در یکی دیگر از بازارهای گوشت در شهر دونگوان (جنوب چین) یک خبرنگار از غرفه فروش مواد مخدر با خفاش های تبلیغاتی (حیوانی که تصور میشود عامل اصلی شیوع ویروس در وهان است) به همراه عقرب ها و موجودات دیگر عکس گرفت. یکی از همین خبرنگاران که در حال حاضر در چین است گفت: افراد در اینجا معتقدند که شیوع بیماری به پایان رسیده است و دیگر هیچ چیز نگران کننده نیست. بازارها قبل از فروش به همان الگوی قبلی برگشتند. تنها تفاوت در این است که اکنون ماموران امنیتی در تلاشند جلو هرکسی را بگیرند که سعی میکند آنچه را در چین اتفاق میافتد مستند کند.

 בסין חזרו לשגרה - בשווקים החלו למכור עטלפים

چینی ها به زندگی عادی برگشتند و شروع به فروختن گوشت سگ و خفاش کردند تصویر از (mako)

در اینروزها پس از کاهش چشمگیر نرخ عفونت در چین و احساس اینکه این کشور ویروس را برنده شده است کشور چین در تلاش است تا تعدادی از تئوریهائی را که مقصر نیست برای شیوع بیماری همه گیر جهانی به پیش ببرد. طبق یک نظریه ویروس کروونا برای اولین بار در ماه نوامبر 2019 در ایتالیا کشف شد و مسئولیت انتشار جهانی را برعهده دارد. علاوه بر این مقامات چینی در پیشبرد یک تئوری توطئه دارند که ادعا میشود ایالات متحده امریکا این ویروس را ایجاد کرده و آنرا در چین گسترش داده است.  در هر دو صورت آنها میگویند که چین یکی از امن ترین کشورها در این روزهاست وحتی شهر وهان جائی که همه این بدبختیها از آن آغاز شده به آرامی به حالت عادی بر میگردد.

 

 

آنچه که در ایتالیا میگذرد: پلیس سیسیلیا پس از یک سری سرقت گشت زنی را در خارج از فروشگاههای مواد غذائی آغاز کرد. بیشتر افراد به سمت موسسات خیریه رو می آورند وترس از اینکه مافیا از شیوع ویروس کرونا سواستفاده کند زیاد است. دولت ایتالیا به ساکنین قول داده است که 400 میلیون یورو کوپن های غذائی بین افراد تقسیم کند. این کشور با توجه به مشکلات فقرا در نتیجه بسته شدن گسترده براثر اپیدمی کوورونا 400 میلیون یورو به تمبرهای غذائی برای ساکنان اختصاص داده است. در همین ماه برای زنده نگه داشتن اقتصاد 25 میلیارد یورو را تصویب کرد. 4.3 میلیارد یورو به شهرداران واگذار میشود تا علاوه بر کوپن های غذائی به ساکنین خود نیز کمک کند. بر اساس گزارش رسانه ها در ایتالیا برخی از ساکنان بدون پرداخت هزینه از سوپر مارکتها گریختند و یا به صاحبان مغازه ها فشار آوردند که بطور رایگان به آنها غذا بدهند. حدود 300 هزار نفر در شهر سیسیلیا گاه و بیگاه با پرداخت پول نقد مثل بازرسی در پارکینگ ها و فروشندگی در خیابانها مشغول بکار شدند.  اما هرروز بر تعداد فقرا اضافه میشود. علاه بر این چند شرکت حمل ونقل پس از اینکه در روز شنبه به یکی از فرستاده های آنها حمله و از اوسرقت شد  در حومه شهر پالامو پایتخت سیسیلیا متوقف شدند.

 

 

אנשים ממתינים בתור לספור מרקט במזג אוויר חורפי בקטניה (עיר נמל בסיציליה) לצורך הצטיידות במזון ברקע התשפטות נגיף הקורונה 29 במרץ 2020 (רויטרס)

ساکنین شهر کتانیا در سیسیلیا در نوبت سوپرمارکت (تصویر از walla news)

در شهر باری در جنوب ایتالیا نیز مردم بینهایت رنج میبرند وهمینطور در شهر لولاکا اورلاندو. پاپ فرانسیس در شنبه شب از قیمت اقتصادی اپیدمی کروونا هشدار داده است وی بر این عقیده است که احتمال مرگ و میر و گرسنگی دامن بسیاری از افراد را بگیرد.

30.03.2020

 

بر گرفته از : mako and walla news

 

منبع: 
اسرائیل
برگرفته از: 
mako and walla news
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: 

دیدگاه‌ها

عنوان مقاله: 
چاره ویروس کرونا در حال حاضر و آنچه که در چین و ایتالیا اتفاق افتاده
عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
انسان عموما موجود طماعیه. ولی بعضی از مردم شرق دور در شکم بارگی حقیقتا قهرمان هستند. کره ایها مثلی دارن که میگه در خشکی بجز انسان، در دریا بجز کشتی و در هوا بجز هواپیما همه چیز خوردنیه. این امید وجود داشت که مردم چین از این مصیبتی که به خودشون و مردم جهان وارد کردن درس بگیرن. اما به نظر میاد که ترک عادت موجب مرضه. در حالی که وگانها حتی شیر و تخم مرغ هم مصرف نمی کنن، بعضیها انگار کل فلسفه حیات رو در ذبح کردن هر چیزی که ممکنه و پر کردن اشکمبه شون می بینن. مصرف گوشت مرغ و خروس و گوسفند که علم دامپزشکی با بیماریهاشون کاملا آشناست بسیار متفاوته با مصرف گوشت خفاش مناطق حاره و ماری که قوت غالبش موش صحرایی مبتلا به تیفوس و جزامه. بدتر و بی معنیتر از همه استفاده چینیها از جگر بزمچه و بیضه اسب آبی و این قبیل چیزها به عنوان دارو هست که هیچ دلیل علمی برای مؤثر بودنشون وجود نداره.