بازداشت زنی به اتهام دوچرخه سواری بدون حجاب در نجف آباد اصفهان

فرماندار نجف آباد در استان اصفهان از بازداشت زنی که بدون حجاب دوچرخه سواری کرده بود خبر داد. در روزهای گذشته ویدئو زنی که بدون حجاب و با موهای خرمایی در میدان اصلی شهر نجف‌آباد (باغ ملی و مقابل مسجد جامع) دوچرخه سواری می‌کند و برای عابران دست تکان می‌دهد در فضای اینترنت و شبکه های اجتماعی منتشر شده است.

 

مجتبی راعی، فرماندار نجف‌آباد، امروز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا، اقدام این زن را "هنجار شکنی و توهین به حجاب اسلامی" نامید و با اعلام خبر دستگیری او گفت که "انگیزه او از این اقدام در دست بررسی است."

مطابق قانون مجازات اسلامی در ایران، زنانی که بدون "حجاب شرعی" در مکان‌های عمومی حضور یابند، به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا جریمه نقدی محکوم خواهند شد.

فرماندار نجف‌آباد همچنین از برگزاری "یک تجمع خودجوش" در اعتراض به دوچرخه سواری بدون حجاب این زن خبر داد.

شهرستان نجف‌آباد حدود ۳۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و در ۳۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.

ویدئو منتشر شده از داخل یک خودروی در حال حرکت گرفته شده و فردی که ویدئو را ضبط کرده، خطاب به زن دوچرخه‌سوار می‌گوید: "خانم آزادی آمده؟ شاه برگشته؟" و سپس با گفتن "دمت گرم"، زن دوچرخه سوار را تشویق می‌کند.


 

بحث اعتراض به حجاب اجباری در سال‌های اخیر در قالب حرکت‌های مختلف مدنی تشدید شده است.

حرکت اعتراضی "دختران خیابان انقلاب" که از سال ۱۳۹۶ در ایران شروع شد، موضوع حجاب اجباری را به یکی از موضوعات اصلی فضای سیاسی و اجتماعی ایران بدل کرد.

عفو بین الملل گزارش داده است که سال ۱۳۹۷ حداقل ۳۹ نفر در ارتباط با اعتراض به حجاب اجباری در ایران دستگیر و به زندان محکوم شدند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: