تظاهرات هزاران معترض در شهرهای روسیه؛ پلیس ده‌ها نفر را بازداشت کرد

گزارش‌ها از روسیه حکایت از بازداشت ده‌ها معترض حامی آلکسی ناوالنی در چند شهر این کشور در روز شنبه دارد.

در پی درخواست آقای ناوالنی، از رهبران اپوزیسیون در روسیه، برای اعتراض به حکومت ولادیمیر پوتین، روز شنبه عده زیادی در چند شهر به خیابان‌ها آمدند.

این اعتراضات قرار است روز شنبه در چندین شهر روسیه برگزار شود. از جمله در مسکو، پایتخت، این تظاهرات قرار است حوالی ظهر آغاز شود و طبق برنامه معترضان به سوی کاخ کرملین راهپیمایی خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ نخستین گردهم‌آیی‌ها در شهرهای منطقه شرق دور و سیبری آغاز شده و تاکنون در ده شهر حدود ۵۰ نفر دستگیر شده‌اند.

آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت حکومت روسیه، که به محض بازگشت به کشورش در روز یک‌شنبه هفته گذشته بازداشت شد از مردم روسیه خواست که برای اعتراض به خیابان‌ها بیایند.

آقای ناوالنی جمعه شب در پیامی از زندان مسکو به هواداران خود پیام داد که حال روحی مناسبی دارد و «اگر اتفاق مشکوکی برایش افتاد»، همه بدانند که او اصلا قصد خودکشی نداشته است.

همزمان، ستاد طرفداران آقای ناوالنی در شهر سنت پترزبورگ و چندین شهر دیگر مردم را به شرکت در یک تظاهرات سراسری در روز شنبه، ۲۳ ژانویه، دعوت کرده است.

آقای ناوالنی اواخر تابستان گذشته در پی مسمومیت با گاز اعصاب نوویچوک به آلمان منتقل شده بود. او ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، را آمر مسمومیت خود می‌داند اما کرملین این اتهام را رد کرده است.

برگرفته از: 
زادیو فردا
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: