کشته شدن شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ تایید شد

شاهین ناصری
قتل شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ با اطلاع به خانواده وی برای تحویلگیری جسد قطعی شد.

کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام، ۳۱ شهریور ۱۴۰۰، با گذشت یک روز از انتشار خبر پر ابهام قتل شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ،صبح امروز چهارشنبه ۳۱ شهریور، به خانواده وی اطلاع داده شد که برای تحویلگیری جسد فرزند خود به دادسرای جنایی مراجعه کنند.

شاهین ناصری زندانی جرائم غیر سیاسی از شاهدان شکنجه نوید افکاری بوده و از قرار معلوم درسلول انفرادی به قتل رسیده است.

شاهین ناصری بعد از افشاگری درباره شکنجه نوید افکاری، از زندان شیراز به زندان تهران بزرگ تبعید شده بود.

یک منبع مطلع به کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام گفت: «جسد شاهین ناصری را در زندان تهران بزرگ دیده که در حال انتقال به پزشکی قانونی بودده است»

فرهاد سلمانپور ظهیر زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ و همبندی شاهین ناصری درباره قتل شاهین ناصری گفت:

«آقای شاهین ناصری را چند روز پیش که مصادف بود با سالگرد اعدام آقای نوید افکاری به مکان نامعلومی انتقال داده بودند که ما ابتدا فکر میکردیم به بند ۲۰۹ زندان اطلاعات منتقلش کردند، ولی متاسفانه متوجه شدیم که او داخل زندان تهران بزرگ در یک سلول انفرادی میباشد که از تماس تلفنی و ملاقات محروم باشد و نتواند خبررسانی کند و در خصوص شکنجه های نوید افکاری و اطلاعاتی که داشت با خبرگزاریها مصاحبه کند.»

فرهاد سلمانپور درباره احتمال اعلام قتل شاهین ناصری تحت عنوان خودکشی تاکید کرد:

«آقای شاهین ناصری نه فرد افسرده ای بود نه فردی بود که مشکل روحی داشته باشه که بخواهد خودکشی کند. زن و بچه دار بود. به آینده اش امیدوار بود. بسیار هم فرد مصممی بود در رابطه با اینکه با رژیم مبارزه کند و بهیچوجه روحیه ای نداشت که آدم ضعیفی باشه و بخواهد دست به خودکشی بزند. ضمن اینکه ایشون بیماری خاص و زمینه ای دیگری هم نداشت و بسیار تن و بدن سالم و سلامتی داشت و نمی تواند اتفاق خاصی برایش افتاده باشد.»

شاهین ناصری طی روزهای گذشته سه مرتبه با شماره ای از زندان تهران بزرگ با بابک پاک نیا تماس گرفته و از او برای وکالتش درخواست کمک کرده بود.

وی در این تماس اطلاع داده بود که از بند خارج شده و تلفن در اختیارش نیست و کارتش را نیز از او گرفته اند. وی اظهار داشت که این تماس با کارت دوستش برقرار شده است.

هرچند نحوه قتل شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ هنوز مشخص نیست اما آنچه پیداست این است که او در سلامت کامل بوده و در زندان به قتل رسیده است.

شاهین ناصری که کارشناس بازرگانی بود، در برگه «تحقیق از شاهد» جزئیات روزی را توصیف کرده که نوید افکاری را در شیراز «هنگام شکنجه» دیده است.

بر اساس این چهار ورق شهادت‌نامه، شاهین ناصری می‌گوید هنگامی که در اداره آگاهی شیراز بوده صدای فریاد نوید افکاری را شنیده و صحنه کتک خوردن او به دست دو مامور لباس شخصی را به چشم دیده است.

شاهین ناصری در یک فایل صوتی که همان زمان منتشر کرد نیز همین شهادت را بازگو کرده است.

بخشی از اظهارات مکتوب شاهین ناصری

آقایی که بالای سر وی [نوید] بود می‌گفت هرچه من می‌گویم درست است و اسم او را نمی‌دانم و فکر کنم فردی چشم رنگی با صورت سرخ و سفید و با سرشانه‌های پر و موهایی که فکر کنم کاشته بود و یا رو به بالا شانه کرده بود و دست نوید روی سرش بود، او چهار تا ضربه به دست نوید کوبید و فحاشی ناموسی می‌کرد و با فحش ناموسی می‌گفت اینکه من می‌گویم درست است.

نوید به بغل روی زمین خوابیده بود و دستش روی سرش بود و التماس می‌کرد که کتکش نزنند.

بعد که وارد بازداشتگاه آمدیم نوید را دیدم و دستش باد کرده بود و داغون شده بود. نوید گفت سروان عباسی دست من را شکسته است. من تقریبا دو ماهی که در آگاهی بودم شاهد زجر و ناراحتی نوید بابت شکستگی دست وی بودم. علاوه بر اینکه خودم ضربه به دست او را دیدم.

قتل شاهین ناصری در زندان تهران بزرگ

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

 

منبع: 
سایت جوانه ها
برگرفته از: 
نه به زندان - نه به اعدام
بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: