● اخبار ایران و جهان

دلیل اشتیاق دانش‌آموزان برای پیوستن به اعتراضات در ایران
ابوالفضل محققی
باتمامی وجودم که لبربزازدرد،لبریزازاندوه، لبریزاز قدرت،لبریزاز امید وشادیست به آینده می نگرم ! به آینده ای که زیاد دورنیست.قلبم درون سینه بی تابی می کند .قلبی دردمند که سال هاست دور از وطن دور از یاران دوران جوانی . در آرزوی خجسته روز آزادی به انتظار نشسته ام. در آرزوی روزی که با قدم های پیرانه خود که دیگر چابکی سال های پرشور جوانیم را ندارند.درکنار جوانان وطنم که سرود آزادی می خوانند پای کوبم.
محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی استان تهران، روز چهارشنبه ۱۳ مهر ادعا کرده نیکا شاکرمی از بالای یک ساختمان، «پرتاب» شده است. «در آزمایش‌های کالبد شکافی و معاینه جسد، آثار شکستگی‌های متعدد در ناحیه لگن، سر، اندام‌های فوقانی و تحتانی، دست‌ها و پاها و در رفتگی لگن مشاهده شد که نشان می‌دهد فرد از بلندی پرت شده است».
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱؛ اسامی و مشخصات ۴۱ شهید دیگر توسط کانون حقوق بشر ایران محرز شد و به این ترتیب شمار شهدایی که هویتشان تا این لحظه احراز گشته به دستکم ۱۸۲ نفر رسید – از میان این اسامی، ۸۸ اسم مربوط به هموطنان بلوچ است که در فاصله روزهای ۸ مهر تا ۱۳ مهر به شهادت رسیدند. اکثر این افراد در روز جمعه خونین ۸ مهر پس از نماز جمعه هدف گلوله ماموران کلانتری قرار گرفته و در یک حمام خون به شهادت رسیدند. شمار مجروحان نیز بسیار بالاست. اسامی جدید در انتهای لیست زیر اضافه شده است.
بر اساس سند فوق ، شهرداری تهران در نامه‌ای خطاب به آرامستان خرم‌آباد علت مرگ نیکا شاکرمی را «صدمات متعدد ناشی از اصابت جسم سخت» عنوان کرده است.
فرح شیلاندری
هانا آرنت میگه در "جامعه‌ای که به دروغ‌گوییِ سازمان یافته روی می آورد ودروغ گفتن تبدیل به اصل کلّی می شود و به دروغ گفتن درموارد استثنایی اکتفا نمی کند؛"صداقت" به خودی خودتبدیل به یک عمل سیاسی میشود". چند هفته پیش، زنان در سنندج روسری از سر برداشتند، بعد، زنان زیادی در خیابان های ایران روسری از سر برداشتند.
ابوالفضل محققی
قلعه ای بود که عمرش ازهزار گذشته بود. با دیوارهای بلند. که قرن ها سایه ترسناک خود را بر روی شهر گسترده بود. با چهل اطاق تودرتو.
 بردرهراطاق قفل رمزی وبرهرقفل رمزی نگهبانی.
  می گفتند:" هرگزهیچکس را توان گشودن رمز آن قفل های سنگین هزارساله نیست." غولی در آن قلعه ساکن است.کسی توان نزدیک شدن به قلعه را نداشت. افسانه های زیادی برای ساکنان قلعه ساخته بودند .ساکنان نامرئی که هیچ کس ورود وخروجشان به قلعه را ندیده بود
عتراف اجباری شروین حاجی‌پور و اعتراف اروپا به ایران در بزنگاه یک انقلاب
.

شایعه دستگیری نیلو فر فولادی مبنی بر جاسوسی برای جمهوری اسلامی که پلیس هلند او را دستگیر کرده است در واقع جعلیا ت دستگاه اطلاعاتی رژیم سفاک خامنه ای بود ، این شایعه وسیعادر ۲۴ ساعته گذشته پخش شد و مردان زن ستیز ی که فلسفه لخت شدن را نمی دانند و آن را ناموس زن می پنداران هم به باز پخش تبلیغات اخوندی کمک کردند
محسن سازگارا، عضو شورای مدیریت گذار: مردم در اعتراضات‌شان ابتکارهای مختلفی همراه با نافرمانی مدنی دارند، اما دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی از همان روش‌های سنتی استفاده می‌کند و این باعث ضعف او شده است
جواد تهرانی
این مردمی که امروز از اعماق وجودشان فریاد میکشند مرگ بر دیکتاتور, اغتشاشگر نیستند بلکه زخم خوردگان استبداد دینی میباشند که ۴۳ سال است فریادهایشان را با درد و رنج فرو داده اند و امروز انباشت آن به انفجار رسیده و امواجش در پهنه جهان گسترش یافته است
خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی در هزارمین روز انهدام پرواز پی‌اس۷۵۲ بر اثر شلیک موشک‌های سپاه در مقابل پارلمان کانادا در اوتاوا تجمع کردند و شعارهایی علیه جمهوری‌اسلامی سر دادند. حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی، در این مراسم خواستار اخراج عوامل وابسته به حکومت و خانواده‌هایشان از کانادا شد.
صفحه رسمى اصغر فرهادى کارگردان ایرانی صحبت های او به عنوان رئیس هیات داوران فستیوال زوریخ را منتشر کرده که گفته «در حالی که مشغول تماشای فیلم هایی بودیم که موضوع بسیاری از آن ها انواع مختلف ظلم سیستماتیک است، در ایران زنان و مردان شجاع برای آزادی و حقوق انسانی خود در خیابان ها دست به اعتراض زده اند.»
 با وجود هشدار صریح علی خامنه‌ای و سرکوب‌ها و تهدید‌ها در شهر‌های مختلف ایران، اعتصاب‌ها و اعتراض‌های سراسری در نوزدهمین روز همچنان ادامه یافتند.
ایران‌ اینترنشنال اعلام می‌کند جمهوری اسلامی در چند روز گذشته از محلی در نزدیکی کرج دوباره شروع به ارسال پارازیت مداری روی ماهواره‌های مخابراتی کرده. پارازیت مداری به هدف قرار دادن ماهواره‌ای مخابراتی توسط امواجی گفته می‌شود که ارسال تصاویر و اطلاعات را با اختلال روبرو می‌کند
کیانوش توکلی
گمانه زنی ها نشان می دهد که حدود 1.2 در صد  مردم در کف خیابان هستند ( یعنی حدود یک میلیون نفر) جبنش برای اینکه به اهداف خود برسد حداقل یه  اقلیتی ۳.۵ درصد نیاز من است_

_
تجمعات گسترده ایرانیان مقیم دیگر کشورها در اعتراض به جنایت‌های جمهوری اسلامی و در حمایت از خیزش سراسری مردم ایران، روز سه‌شنبه ۱۲ مهر ماه نیز بر پا شدند و ایرانیان همراه با شهروندان این کشورها از جمله در ترکیه، کانادا، آلمان، فرانسه، هلند و ... به خیابان‌ها آمدند.
با گذشت بیش از دو هفته از اعتراضات سراسری در ایران و سرکوب شدید معترضین بویژه در دانشگاه شریف (شب یکشنبه ۱۰ مهر) ، هنوز تنش و جو امنیتی در بسیاری از نقاط کشور حکمفرماست. حمله نیروهای امنیتی و ماموران بسیج به دانشگاه صنعتی شریف که با محاصره دانشگاه، تیراندازی، شلیک گاز اشک‌آور و بازداشت گسترده و خشونت‌آمیز ده‌ها دانشجو همراه شد، خشم و بهت بسیاری را در جامعه دانشگاهی و در میان عموم مردم برانگیخت.
در هفته سوم خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، اعتراضات دانش‌آموزان بیش از پیش بالا گرفته است. دختران دانش‌آموز بسیاری مقنعه از سر برمی‌دارند، با بی‌پروایی علیه جمهوری اسلامی و شخص علی خامنه‌ای شعار می‌دهند و عکس‌های او و روح‌الله خمینی را از کتاب‌هایشان پاره می‌کنند
«دانشگاه زنده است»؛ شعاری که این روزها در پی شکل‌گیری موج اعتراض در دانشگاه‌های ایران، بارها شنیده می‌شود. حوادث مهر ۱۴۰۱ در دانشگاه‌های سراسر ایران و به‌خصوص یورش یکشنبه‌شب نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی به دانشگاه‌های تبریز، اصفهان و شریف اتفاق‌هایی بودند که خاطرات تلخ سرکوب جنبش دانشجویی در دهه ۷۰ را زنده کردند.
حسین قاضیان، جامعه‌شناس: حکومت‌های دیکتاتوری بارها سرکوب می‌کنند تا به جایی می‌رسند که دیگر سرکوب جواب نمی‌دهد. یعنی اگر قبلا مردم می‌ترسیدند، دیگر نمی‌ترسند، اگر فرار می‌کردند، حالا مقاومت می‌کنند، اگر دفاع می‌کردند، حالا حمله می‌کنند
فرهاد کاس‌نژاد
بزرگ‌ترین و سخت‌ترین رقابت را مردم ایران در خیابان‌ها، رودررو با حاکمیت برگزار می‌کنند. فوتبال معنای خود را از دست داده است. این‌روزها فوتبال را اگر دوستدارانش در ایران پی می‌گیرند، برای تماشای واکنش‌های ورزشکاران در حمایت از جنبش اعتراضی و سراسری ایران است. گل و پیروزی و شکست، معنای دیگر و تازه‌ای دارد.
سازمان حقوق بشر ایران می‌گوید که تا ۱۲ مهر ۱‍۴۰۱ شمار کشته‌شدگان اعتراضات سراسری به دست‌کم ۱۵۴ تن رسیده که احتمالا ۹ نفرشان کودک بوده‌اند. در ۱۷ استان کشته شدن معترضان گزارش شده و سیستان و بلوچستان با ۶۳ نفر و مازندران با ۲۷ نفر بیشترین تعداد کشته‌شدگان را داشته‌اند.

مقصر دانستن آمریکا و اسرائیل در خیزش سراسری مردم ایران علیه قتل مهسا امینی از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، واکنش‌هایی در پی داشته است که در یکی از آنها اعتراض‌ها نتیجه «زن‌ستیزی خشونت‌آمیز رژیم» عنوان شده و نه اقدام‌های کشورهای دیگر.
‌ویدیوهای ارسالی به بی‌بی‌سی فارسی از دانشگاه صنعتی سهند تبریز، علوم پزشکی زنجان و دانشگاه هنر در تهران نشان می‌دهد که دوشنبه ۱۱ مهر دانشجویان علاوه بر برگزاری تحصن و ادامه اعتصاب، شعارهایی نیز در همبستگی با دانشجویان دانشگاه‌ شریف سر دادند. دانشجویان در دانشگاه هنر شعار دادند: «دریدند و دریدند، شریف رو به خون کشیدند»
علی خامنه‌ای در سه دهه حکمرانی در ایران با اعتراضات فراوانی رو به رو بوده است از جمله شورش مشهد، اعتراضات قزوین، تظاهرات شیراز و اراک که جملگی در اوایل دهه ۷۰ خورشیدی اتفاق افتاد. هر چند اعتراضات دیگری هم در دوره ای که حکومت کنترل کاملی بر رسانه ها داشته رخ داده که چندان به عرصه عمومی کشیده نشده و ایرانیان از آن مطلع نشدند.
دو منبع نزدیک به خانواده نیکا شاکرمی، معترض ۱۶ ساله، به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که امروز «ماموران امنیتی جسد را از غسال‌خانه شهر خرم‌آباد دزدیند و مخفیانه در روستای ویسیان به خاک سپردند.»
امروز تصاویر زیادی از سرودخانی واعتراض‌های بدون حجاب دانش‌آموزان دختر در مدارس ایران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. در برخی از این تصاویر دانش‌آموزان ترانه «برای ...»‌شروین حاجی‌پور، خواننده بازداشت شده را هم‌خوانی می‌کنند و در بعضی دیگر علیه جمهوری اسلامی و مسوولانش شعار می‌دهند.
دامنه اعتراض‌های گسترده در ایران هر چه بیشتر به مدارس و دبیرستان‌ها کشیده شده و دختران دانش‌‎آموز، مسئول آموزش و پرورش را از مدرسه‌ای بیرون کرده‌اند.
مبارزات جامعه شهروندی، اکنون حول شعار " زن زندگی آزادی" ، به جنبش اجتماعی، ملی و سراسری برای برچیدن حکومت اسلامی ارتقاء یافته و برای تداوم خود، وظایف زیر را در دستور کار کنشگران سیاسی و اجتماعی گذاشته است.
زندانیان سیاسی زندان گوهردشت درپیامی از مردم ایران خواستار توجه اکید به وضعیت بازداشت شدگان شده و تجربه خود را در این زمینه به اشتراک گذاشتند
کانون حقوق بشر ایران، ۱۱ مهر ۱۴۰۱؛ هفدهمین روز قیام سراسری در حالی آغاز شد که هنوز وضعیت دانشجویان دانشگاه شریف نامعلوم است. از سوی دیگر در زاهدان و سنندج و تبریز، ماموران حکومتی با شلیک به سمت هموطنان تلاش کردند اعتراضات و قیام را خاموش کنند اما موفق نشدند.
حکم اعدام دو زندانی سیاسی بلوچ در زندان زاهدان اجرا شد. هر دو زندانی به شدت شکنجه شده بودند. عین الله قنبرزهی با هدف گرفتن اعترافات اجباری تا گردن در خاک گذاشته شده بود.
‌تصاویری که امروز دوشنبه، ۱۱ مهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است نشان می‌ دهد دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در تهران با برگزاری راهپیمایی اعتراضی در این دانشگاه شعار «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد» سر دادند
پس از سکوت طولانی علی خامنه‌ای درباره خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی، او برای اولین بار در این زمینه اظهارنظر کرد و ضمن «اغتشاشات» خواندن این خیزش، آن را به آمریکا و اسرائیل نسبت داد.