● اخبار ایران و جهان

این بند از زندان اوین تحت نظر وزارت اطلاعات است و معمولا زندانیان در آن در سلول انفرادی یا در مواردی با چند نفر دیگر در سلول‌های کوچک دربسته نگهداری می‌شوند.

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید علت انتقال سامان یاسین «بازجویی مجدد» است.
#حمیدرضا_روحی که خود یک چشمش را در راه آزادی از دست داده است، این عکس را منتشر کرد و زیر آن نوشت:« برای چشم‌هامون
برای رفیق با شرفم حمیدرضا.»
عکس حمیدرضا را روی صفحه گوشی علی، درست رو به دوربین کنار بچه‌هایی که چشم‌هایشان را برای آزادی داده‌اند، ببینید.
منوچهر برومند (م. ب. سها)
 برسرنهاده باز سيمينه تاجِ برف /  درپيش پای اوست،آن دره های ژرف
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز پنجشنبه ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۱، زندانی سیاسی لقمان امین پور، پس از گذراندن دو و نیم سال زندان، در پرونده ای جدید متهم به محاربه و افساد فی الارض و اجتماع و تبانی به دلیل ارتکاب جرم بر ضد امنیت شد.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز دوشنبه ۱۰ بهمن ماه ۱۴۰۱، وزارت اطلاعات بازداشت شدگان اعتراضات اشنویه از جمله هیمن شاهی را احضار و تحت فشار قرار داد که اعتراف اجباری کرده و در مقابل دوربین مصاحبه و درخواست بخشش و ندامت کنند. ماموران اطلاعات به بازداشت شدگان گفتند: «اگر مصاحبه کنید، برایتان تخفیف مجازات می گیریم.»
به گزارش کانون حقوق بشر، ویدئویی از جابجایی مخفیانه کودکان کار که توسط مافیای زباله استثمار می‌شوند در روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز سه شنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، حکم اعدام دو زندانی به اتهام قتل در زندان مرکزی تبریز به اجرا در آمد.
ابوالفضل محققی
"فرم را پر کرده بودم وداده بودم دست متصدی پشت باجه که مشخصاتم رایک به یک وارد کامپیوترمقابلش می‌کرد. "نامم.... نام خانوادگیم... تارسید به قسمت فرزند که من مقابل آن نوشته بودم "علی و صدیقه " مکثی کرد انگار چیزی طبق روال معمول نباشد. قبل از این که فرصت کند چیزی بپرسد صدایم را صاف کردم، سینه‌ام را جلو دادم وبا حالتی حق به جانب گفتم" خب می‌دانید، آخرمن فرزند دونفرم یک نفر که نیستم. " روزی که فهمیدم من فرزند دو نفرم. فرهادمیثمی
فرهاد میثمی، فعال سیاسی که در اثر اعتصاب غذا در زندان وزنش به شدت کاهش یافته در نامه‌ای از زندان رجایی‌شهر کرج نوشت که طی ۱۰ روز آینده آبی که می‌نوشد را تلخ خواهد کرد تا نشانه ای از «روزگار تلخ‌تر از زهری» باشد که حاکمان جمهوری اسلامی «از جمیع جهات برای همگان آفریده‌اند.»
رضا بی شتاب
تمامِ جانِ من می سوخت از دردِ «ندا»ها / مرا گیسویِ آن سرزندۀ سرشارِ شادی؛ دخترم «مَه سا» / به خود آورد وُ غمگین بازگشتم...
علیرضا نوری‌زاده
دیو با چشم گریان و نگران فردای وطنی که ۳۷ سال کوشیده بود به اعتلا و سربلندی‌اش برساند، رفت و فرشته با عمامه و خودپرستی و تفی که با صدای «هیچی» به تاریخ و فرهنگ و هویت ملت پرتاب کرده بود، از سفر آمد. جبهه ملی سنجابی برشدن خورشید این بار از مغرب (فرانسه) را به امت اسلام تهنیت گفت و فراموش کرد این مسافر شاگرد سید ابوالقاسم کاشانی و یار و یاور فداییان اسلامی است که قصد جان دکتر فاطمی را کردند.
مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان امروز در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به شرایط زندانیان در ایران، گرفتن اعتراف اجباری از آنان را خلاف تعالیم اسلام خواند و گفت: «فشار آوردن به زندانی حرام است. نباید به زندانی توهین کرد. اعتراف اجباری ضایع کردن حق زندانی است. زدن و شکنجه ضایع کردن حق زندانی است. این تعلیم اسلام و دین نیست.»
خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از پیشرفت نظامی اسرائیل در تولید نسل جدید و پیشرو پهپادهایی خبر داده که قادر به حمل بمب‌ و مهمات به وزن یک تن خواهند بود؛ بمب‌هایی که با استفاده از جاذبه زمین و بدون صدا و دود عمل می‌کنند و به همین علت غیرقابل ردگیری‌اند و ممکن است تا لحظه اصابت هیچ‌کس متوجه آنها نشود.
به گزارش روزنامه بریتانیایی تایمز، طرح تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران پس از ابراز نگرانی وزارت خارجه این کشور در مورد باز نگه داشتن کانال‌های ارتباطی با جمهوری اسلامی، با وجود موافقت وزیران کشور و امنیت بریتانیا، متوقف شده است.
ممکن است ما حضور در خیابان را از سوی مردم کمتر ببینیم، اما این به معنای تغییر ماهیت نیست
ژاله توکلی در گفتگو با رامین پیرامون در ارتباط با اینده و اسلام در ایران
رضا علامه زاده
جعفر جان تو دیری است که تنها مال خودت نیستی. تو سرمایه‌ی هنری یک ملتی؛ ملتی که درس شهامت را از تو آموخته است که در اوج بهره‌وری نانجیب رژیم اسلامی در جشنواره‌های جهانی از آثار با ارزش ساخته شده توسط سینماگرانی که کمترین اعتقادی به رژیم ملایان نداشتند ولی اعتراضی نمی‌کردند، یک تنه به مقابله با رژیم رفتی بطوری که امروزه حضور هر فیلم ساخته شده توسط هنرمندان هموطن در جشنواره‌های جهانی، کابوسی شده است برای حامیان جمهوری جهالت اسلامی.
نه ؛ ما حجابمون را رعایت نمی کنیم ، به قانون بد نباید احترام گذاشت
اتحاد خامنه‌ای و رجوی برای تخریب پهلوی با انتشار عکس‌های شخصی یاسمین پهلوی
ویلیام برنز مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، می‌گوید ارزیابی‌ اطلاعاتی این کشور نشان می‌دهد که تحولات داخلی ایران حکومت این کشور را بیش از پیش دچار پریشانی کرده است.
فرهاد میثمی، فعال سیاسی که در اثر اعتصاب غذا در زندان وزنش به شدت کاهش یافته در نامه‌ای از زندان رجایی‌شهر کرج نوشت که طی ۱۰ روز آینده آبی که می‌نوشد را تلخ خواهد کرد تا نشانه ای از «روزگار تلخ‌تر از زهری» باشد که حاکمان جمهوری اسلامی «از جمیع جهات برای همگان آفریده‌اند.»
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، اجرای احکام به زندانی سیاسی پویا قبادی ابلاغ کرد که به اجبار باید به زندان قصرشیرین محل سکونت خود منتقل شود. این در حالیست که خانواده این زندانی ساکن تهران است.
جمهوری آذربایجان اعلام کرد که ایران تلاش کرده از انتشار خبر حمله به سفارت این کشور جلوگیری کند
نکبت خمینی،ائتلاف پهلوی و مسیح یا وکالت،عکسهای خصوصی،ملاقات با سیستانی، امکان تجزیه، با ایرج مصداقی
براساس این گزارش، در این بیانیه آمده است که «گدشته از اینکه پارلمان اروپا مجوزی برای دخالت در ساختار نظامی سیاسی کشورهای خارج از اتحادیه ندارد، این عمل برای ما به مثابه یک تهدید و دخالت آشکار غیرقابل‌پذیرش است».
در طول یک ماه گذشته از تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۴۰۱ تا ۱۱ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ حداقل ۱۸۵ بلوچ توسط مزدوران امنیتی و اطلاعاتی در زاهدان بازداشت شده‌اند. به گزارش حال‌وش، هویت ۱۲۵ نفر از این بازداشتی‌ها مشخص شده که در فایلی به پیوست ضمیمه شده است.
براساس این اطلاعیه، این حکم برای هر دو نفر قابل اجرا خواهد بود. این گزارش افزوده که «پیگیری‌ها از پرونده نامبردگان نشان می‌دهد این افراد با راه اندازی صفحه‌ای در ایسنتاگرام فعالیت داشته‌اند و با شروع اغتشاشات در کشور فعالیت‌های خود را روی تشویق مردم به اغتشاش علیه کشور و براندازی متمرکز کرده‌ بودند». منابع حکومتی در ایران اعتراضات سراسری را «اغتشاشات» توصیف کرده‌اند.
بنابه گزارش ها چهارشنبه شب در آبدانان، در استان ایلام، تجمعی بر پا شده و معترضان در آن مجسمه بسیج را در یکی از میادین پایین کشیده‌اند و علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شعار سر داده‌اند.

این خبرگزاری ضمن شرح مفصلی از آنچه که تشکیلات و برنامه‌های «این شبکه» در ساری خوانده، گفته است که این گروه «با عضوگیری و تیم‌سازی در بستر فضای مجازی، اقدامات ضد‌امنیتی خود را به صورت چند لایه و هدفمند ادامه داده و با الگوگیری از معاندین خارج نشین ... گروه‌های متعدد هماهنگی همانند، گروه استراتژی و عملیات، جوانان محلات شهرها و خبرگزاری انقلابیون مازندران را ایجاد کردند».
بنابه گزارش ها چهارشنبه شب در آبدانان، در استان ایلام، تجمعی بر پا شده و معترضان در آن مجسمه بسیج را در یکی از میادین پایین کشیده‌اند و علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شعار سر داده‌اند.

یک مستند بی نظیردر باره رضا پهلوی، شاهزاده‌ای که از نو باید شناخت
مهشید ناظمی، خواهر این نویسنده و فعال حقوق بشر، روز چهارشنبه ۲۷ مهر در توییتی با اعلام این خبر نوشت: «نیم ساعت پیش وزارت اطلاعات به خانه خواهرم پوران ناظمی رفته و او را با خود بردند.»
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران به دلیل ایجاد تغییر اعلام نشده در اتصال بین دو مجموعه (آبشار) ماشین‌های پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم با خلوص تا ۶۰ درصد انتقاد کرده است.
سخنان فواد پاشایی دبیرکل حزب مشروطه ایران(لیبرال دمکرات) در برنامه "من وکالت می دهم، من وکالت نمی دهم"
به گزارش کانون حقوق بشر ایران، روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور از توقف حکم اعدام محمد قبادلو از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری ایران خبر داد.