رفتن به محتوای اصلی

● اخبار ایران و جهان

این روزها موج تازه‌ای از مهاجران از قره‌باغ علیا به راه افتاده. نخستین مهاجران این موج، روز دوم مهر وارد شهر مرزی گوریس ارمنستان شدند. و انتظار می‌رود تعداد بیشتری، این منطقهٔ مورد منازعهٔ ارمنستان و جمهوری آذربایجان را ترک کنند. دلیل مهاجرت: سیطرهٔ ارتش جمهوری آذربایجان بر کوهستان قره‌باغ که از حدود ۳۰ سال پیش بدین سو در اختیار ارمنستان بود.

سرکوب رسانه‌ها در جمهوری اسلامی چگونه به خارج از مرزهای ایران گسترش یافته؟ روزنامه‌نگاران در رسانه‌های فارسی‌زبان با چه موانعی روبه‌رو هستند؟ و چگونه می‌توان با تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه خبرنگاران مقابله کرد؟
لرزش و صدای مهیب مشکوک به انفجار در خرم آباد
این پادگان به نام امام علی در ۲۰ کیلومتری غرب خرم آباد واقع شده است. مقامات جمهوری اسلامی وقوع انفجار در خرم‌اباد را رد کردند.

جرج لاوسُن، یکی از برجسته ترین اندیشمندان حوزه تئوری انقلابها و رابطه آن با معادلات بین المللی است. او چندین کتاب در این زمینه منتشر کرده که تازه ترین آنها در "باب انقلاب، سیاست سرکشی در دنیای مدرن" است که به همراه پنج نظریه پرداز مهم دیگر این حوزه نوشته‌اند.
جاشناسی جریان‌ها ی سیاسی در ایران در گفت‌وگو با عطا هودشتیان
هادی خرسندی
- قربان ما که هرچی توپ وتانک اژدرافکن و خمپاره‌انداز و آر. پی. جی هفت و هشت و نه و ده و یازده و دوازده داشتیم ریختیم توی خیابونا. کلاشنیکف و ساچمه‌زن و پرنده‌زن و بچه‌زن و پیرمرد‌زن ردیف کردیم. پهپاد توی حیاط‌های نفرات آماده، هلی‌کوپترها آماده پرواز. هر لحظه‌ای می‌تونیم کنترل را در دست بگیریم. تازه چهارتا بچه مدرسه‌ای مگه می‌تونن چکار کنند قربان؟
قوه قضاییه جمهوری اسلامی از انتقال حساب‌های بانکی‌اش به بانک مرکزی امتناع می‌کند. این در حالی‌ است که کلیه دستگاه‌های حکومتی بر اساس یک تکلیف قانونی، موظف به انجام این کار شده‌اند.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، این اختلاف در دوره ریاست حسن روحانی و ابراهیم رئیسی بر دو قوه مجریه و قضاییه آغاز و با آن که موضوع به دفتر علی خامنه‌ای هم کشیده شد، اما در نهایت قوه قضاییه منتقل کردن حساب‌هایش را به بانک مرکزی نپذیرفت.
در حالیکه ارمنی‌های ناگورنوقره‌باغ در سوگ دستکم بیست نفری هستند که در انفجار مخزن سوخت جان باختند، سوال اصلی برای آنها این است که آیا خانه و زندگی خود را رها کنند و به ارمنستان بروند یا در سرزمین مادری خود بمانند. با اینکه از ارمنی‌های منطقه خواسته نشده آنجا را ترک کنند و باکو گفته می‌خواهد منطقه و ساکنانش را جذب جمهوری آذربایجان کند اما بسیاری احساس اعتماد و اطمینان به دولت الهام علی‌یف ندارند.
مجوز علی خامنه‌ای برای مذاکره مستقیم با آمریکا

#عبدالسلام_گلوانی، ۳۲ ساله، در ۴ مهر ۱۴۰۱، بر اثر شلیک ماموران امنیتی در اشنویه مجروح شد و براثر شدت جراحات در بیمارستانی در ارومیه کشته شد.
#فرید_ملکی_آذر تنها ۲۶ بهار رو دیده بود که یکسال قبل در چنین روزی در ۴ مهر، در مهرشهر کرج با ضربات متعدد باتوم به سرش کشته و به خاک سرد سپرده شد.
#میلاد_استاد_هاشم فروشنده لوازم خانگی در میدان شوش تهران، ۴ مهرماه ۱۴۰۱، حوالی چهاراه آیت (هفت حوض) نارمک با گلوله ماموران حکومتی کشته می‌شو…
سال گذشته و پس از آغاز اعتراضات ایران ۴۰ تن از وکلا با انتشار بیانیه‌ای در حمایت از اعتراضات گفتند که شهروندان با «ذات روحانیون حاکم آشنا شدند و دیگر فریب نمی‌خورند.»

در این بیانیه از وکلا و حقوقدانان خواسته شده بود که «به‌ عنوان فرزندان ملت به صحنه بیایند.»

پس از آن و همزمان با اعتراضات سراسری و بازداشت گسترده فعالان اجتماعی تعدادی از وکلا هم بازداشت شدند.
نمایندگان ارمنستان و جمهوری آذربایجان قرار است امروز در بروکسل در گفتگوهایی با حمایت اتحادیه اروپا شرکت کنند. همزمان در حالی که دولت ارمنستان می‌گوید پاکسازی قومی در قره‌باغ آغاز شده است، موجی از مهاجران آوارگان جارمنی این منطقه به سمت ارمنستان ترک کرده‌اند.
هالو ـ جدی بگیریم (مردم کجان؟
تنش‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان؛ هزاران نفر از ساکنان ارمنی‌تبار منطقه قره‌باغ به سمت مرزهای ارمنستان در حرکت هستند


آیا تخمین درستی از میزان نفرت و بیزاری مردم نسبت به جمهوری اسلامی وجود دارد؟ چرا مقام‌های حکومتی دشمن را بابت نفرت مردم از خودشان ملامت می‌کنند؟ و اشباع جامعه با این نفرت و بیزاری چه تبعاتی خواهد داشت؟
مرور مطبوعات سه‌شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲
ارتش بحرین اعلام کرد در حمله پهپادی شبه‌نظامیان حوثی یمن، یک افسر و یک سرباز بحرینی که در حال گشت‌زنی در مرز جنوبی عربستان سعودی بودند، کشته، و تعدادی سرباز دیگر نیز زخمی‌ شدند.

در بیانیه‌ فرماندهی ارتش بحرین که روز دوشنبه در رسانه دولتی این کشور منتشر شد، مشخص نشده که در پی این حمله چند سرباز بحرینی زخمی‌ شده‌اند.
دو روز بعد از انتشار نامه ای سرگشاده که با امضای بیش از ۵۰۰ فعال مدنی و سیاسی منتشر و خواستار آزادی فوری میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شده بود، برخی از امضاکنندگان می‌گویند بلافاصله از سوی نهادهای اطلاعاتی تحت فشار قرار گرفته‌اند.

زهرا شجاعی، سیاستمدار و از مقام‌های ارشد وزارت کشور دولت محمد خاتمی، می‌گوید به علت امضای این نامه تلفن تهدیدآمیز و شبیه بازجویی از یک مامور اطلاعاتی دریافت کرده است.
در حالي که گزارش‌ها از تکانه‌های شدید در خرم آباد همراه با شنیدن صدای مهیب گزارش شده است، مقام های محلی به رسانه های داخل ایران گفته اند هنوز گزارشی از زلزله یا انفجار مهیب دریافت نکرده اند و در حال بررسی هستند.
دو زن ورزشکار تیم ملی قایقرانی ایران  که در مسابقات قهرمانی چین به نشانه حمایت از انسانهایی که در جریان تظاهرات آزادیخواهانه سال گذشته در ایران بر اثر اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای نیروهای امنیتی  چشمانشان بشدت آسیب دیده یا بینایی خود را از دست داده اند  روی سکوی قهرمانی مدال‌های نقره خود را روی یک چشمشان گرفتند.  در رشته رویینگ دو نفره سنگین‌ وزن زنان، مهسا جاور و زینب نوروزی، قایقرانان ایران  زمان ۷ دقیقه، ۱۷ ثانیه و ۸ صدم ثانیه را ثبت کردند و به مدال نقره رسیدند.
افزایش نگرانی از رقابت هسته‌ای میان عربستان سعودی و ایران
بررسی حمله‌های جدید امید دانا به رضا پهلوی
ایران اینترنشنال پخش برنامه‌ها از دفتر لندن را از سر گرفت
اطلاعات اختصاصی رسیده به ایران اینترنشنال از دخالت بیت خامنه‌ای در تعیین قیمت دلار حکایت دارد.

بر اساس این اطلاعات، در پی اعلام تصمیم آمریکا برای خروج از برجام و روند صعودی قیمت دلار در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۶، دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به بانک مرکزی پیغام داده بود که قیمت دلار آمریکا در حدود ۵ هزار تومان تعیین شود.
ستند روزشمار سقوط یک سلسله قسمت سوم درود بر شما دوستان و همراهان گرامی،در این قسمت از مستند روزشمار سقوط یک سلسله به بررسی عملکرد و تصمیم گیری های آخرین نخست وزیر حکومت شاهنشاهی یعنی بختیار و سران ارتش در مواجهه با انقلابیون و مخالفین در اواخر بهمن سال ۵۷ پرداختیم. در این بین افرادی مثل بختیار و سران ارتش به شکل عجیبی اقدام به مسامحه با انقلابیون و مخالفین میکنن،تا جایی که ایجاد امنیت بازگشت و استقبال از آیت الله خمینی رو ارتش و دولت بر عهده گرفت
مهران توانا در فومن کارگر کلوچه‌پزی بود. او در اعتراض‌های صومعه‌سرا، وقتی برای کمک به زنی که تیر خورده بود شتافت، خودش هدف گلوله قرار گرفت و جانش را از دست داد.

مهران ۳۰ سال سن داشت. به بدن‌سازی و شنا و بدنسازی علاقه داشت. آرزو داشت روزی مغازه کلوچه‌پزی خودش را داشته باشد و کلوچه معروف فومن بفروشد؛ شیرینی محبوبی که مهم‌ترین سوغاتی شهر کوچک فومن در استان گیلان است.
یک روز پس از انتشار خبر فوت فرامرز جاویدزاد زندانی کلیمی دو تابعیتی ایران- آمریکایی، سازمان زندان‌ها گزارش بی بی سی فارسی درباره «عدم اعزام این زندانی به مراکز درمانی» را تکذیب کرده و در اطلاعیه‌ای نوشته «او در بیمارستان مورد عمل جراحی قرار گرفت» و «با اصرار و رضایت شخصی از بیمارستان ترخیص شده است.»
۱۲۰ هزار ارمنی قره‌باغ کوهستانی به دلیل نگرانی پاکسازی قومی به ارمنستان می‌روند
مجازات‌ها در لایحه حجاب اجباری

ایران از نظر شاخص آزادی اقتصادی در سال ۲۰۲۳ میلادی از میان ۱۶۵ کشور بررسی شده در جایگاه ۱۶۰ قرار گرفت. موسسه کانادایی فریزر گزارش داد ایران با کسب امتیاز ۴.۵۳ از ۱۰ امتیاز، در کنار لیبی رتبه ۱۶۰ در این لیست را به خود اختصاص داد و در میان ۱۰ کشور انتهایی این رتبه‌بندی قرار گرفت. این موسسه هر ساله با بررسی پنج مولفه اندازه دولت، سیستم حقوقی و حقوق مالکیت، مقررات، پول قوی و آزادی تجارت بین‌المللی، کشورهای جهان را از نظر شاخص آزادی اقتصادی رتبه‌بندی می‌کند.
طبق گزارش کمیته‌ی پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان، اعظم غلامی که در زندان وکیل‌آباد مشهد محبوس است، توسط شعبه‌ی پنجم دادگاه انقلاب این شهر محاکمه و به ۱۶ سال حبس محکوم شد.
چی شد که ایران شد شیعه؟ مذهب در ایران صفوی جمهوری بی خدایان
توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد، با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود در نیویورک دیدار کرده است. رسانه‌های ایرانی و سوئدی می‌گویند که آقای بیلستروم خواهان «آزادی» زندانیان سوئدی در ایران شده و در مقابل، وزیر خارجه ایران نیز بار دیگر تاکید کرده که کشورش خواستار آزادی حمید نوری شهروند ایرانی متهم به مشارکت در اعدام‌های دسته‌جمعی هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ است.
شنبه اول مهر ۱۴۰۲، #سروناز_احمدی فعال حقوق کودک محبوس در زندان اوین دچار حمله‌ی عصبی شدید شده اما برای طولانی‌مدت او را به بهداری اعزام نکرده‌اند.

سروناز احمدی بعد از اینکه حمله‌ی شدید عصبی به او دست داده به حالت نیمه‌هوشیار درآمده اما باز هم تا حدود دو ساعت بعد از اعزام او به بهداری زندان جلوگیری شده است.
وزارت اطلاعات دولت ابراهیم رئیسی روز یکشنبه دوم مهر در اطلاعیه‌ای مدعی شد که نیروهای این وزارتخانه «۳۰ انفجار هم‌زمان در تهران» را خنثی کرده‌اند و «۲۸ تروریست» نیز در همین ارتباط بازداشت شده‌اند.

در متن این بیانیه آمده است: «توطئه سبعانه انجام ۳۰ انفجار تروریستی هم‌زمان در مراکز پرجمعیت تهران را کشف، خنثی‌سازی و تمامی عوامل آن را دستگیر کردیم.»