● جهان

بلینکن در سفر به اتیوپی، به خبرنگاران گفت: «از دیدگاه ما، هر اقدامی که بتواند به کاهش تنش‌ها کمک کند، از درگیری جلوگیری کند و به هر طریقی مانع اقدامات خطرناک و بی‌ثبات کننده ایران شود، اقدام خوبی است. به نظر من، ارزشمند است که کشورها در جایی که می‌توانند، اقدام کنند و مسئولیت پیشبرد امنیت و روابط مسالمت‌آمیز را بر عهده گیرند.»
حبیب حسینی فرد
 خروج باورمندان به کلیساها در آلمان همچنان روند صعودی دارد. در آلمان عضویت در جامعه کلیسایی ثبت رسمی می‌شود و مشمول مالیات‌دهی است و لذا خروج از آن هم باید رسمی باشد.
روزنامه وال استریت ژورنال به نقل منابع آگاه گزارش داد درحالی که آمریکا تلاش می‌کند روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و اسرائیل را میانجیگری کند، ریاض از واشینگتن می‌خواهد برای توسعه برنامه هسته‌ای غیرنظامی این کشور، کمک و تضمین‌های امنیتی ارائه دهد.
امید شکری
در دهه آینده با توجه به تمرکز کشورها روی پروسه گذار انرژی، رقابت روی مواد کانی و تکنولوژی‌های مورد نیاز بین آمریکا و چین افزایش خواهد یافت.

تمرکز مواد معدنی و کانی استراتژیک مورد نیاز در تولید برخی مواد از جمله باطری‌ها در برخی در مناطق جهان به مسئله امنیت ملی کشورها نیز تبدیل خواهد شد
وقتی که ژوزف استالین رهبر شوروی در روز ۵ مارس ۱۹۵۳ از دنیا رفت، انگار تمام اتحاد شوروی در ماتم فرو رفته بود. اما پشت این ظاهر سوگوارانه، رویکردهای متفاوتی نسبت به رهبری وجود داشت که میلیون‌ها نفر تحت حکومتش در پاک‌سازی‌ها و قحطی تلف شده بودند و میلیون‌ها نفر دیگر به فقر و فاقه افتاده بودند.
ایران ساعاتی پس از اظهارات رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه تهران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه «فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارتی بیشتری می‌دهد»، آن را تکذیب کرد.
سِدا می‌گوید: « سال گذشته ۴۵۰۰ لیر (۲۴۰ دلار) برای اجاره پرداخت می‌کردم، اما صاحب‌خانه‌ام گفت که باید اجاره را افزایش دهد. ما مبلغی را که می پردازیم دو برابر کردیم، اما او همچنان از ما خواست که آپارتمان را خالی کنیم.»
ویلیام برنز مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، می‌گوید ارزیابی‌ اطلاعاتی این کشور نشان می‌دهد که تحولات داخلی ایران حکومت این کشور را بیش از پیش دچار پریشانی کرده است.
آرش عزیزی
«هولوکاست» اصطلاحی است که به قتل شش میلیون یهودی طی ۱۲ سال حضور حزب نازی آلمان در قدرت بین سال‌های ۱۹۳۳ و ۱۹۴۵ اطلاق می‌شود. آدولف هیتلر، پیشوای نازی‌ها، تصمیم گرفته بود با آنچه «راه‌حل نهایی» نام گرفت، به سراغ یهودیان برود و یکی از دهشتناک‌ترین جنایات تاریخ بشر را رقم بزند: تلاش برای نابودی کامل آن‌ها. او در این زمینه تا حدود زیادی موفق بود و در اراضی که به دست آلمان‌ها افتاد، بیشتر یهودیان را نابود کرد. تنها شکست نازی‌ها به دست متفقین بود که این کارزار را خاتمه داد؛ هرچند تا آن موقع قریب به ۸۰
۴۷۰ شخصیت برجسته سیاسی، علمی، ادبی و هنری جهان طی بیانیه‌ای خواهان «همبستگی جهانی با مبارزه ایرانیان برای آزادی» شدند. چندین برنده جایزه صلح نوبل و رهبران سیاسی از کشورهای گوناگون در میان امضاکنندگان این بیانیه هستند.
رسانه‌های سوئدی به گزارش‌هایی درباره ارتباط بین مردی دانمارکی که قرآن را بیرون سفارت ترکیه در استکهلم سوزاند و چانگ فریک، روزنامه‌نگار راست افراطی، واکنش نشان داده‌اند که گویا این فرد با کرملین مرتبط است، ادعایی که این فرد آن را رد می‌کند.
حبیب حسینی فرد

 🔗صندوق بین‌المللی در گزارشی که امروز در باره وضعیت اقتصاد جهان در سال جاری و سال آینده منتشر کرده، می‌نویسد که اقتصاد روسیه به اندازه پیش‌بینی‌ها سقوط نکرد و امسال حتی رشدی ولو مختصر (سه دهم درصد) دارد و سال آینده هم به ۴ / ۲ درصد می‌رسد.
جمهوری اذربایجان می‌گوید در یک «عملیات ویژه»، هفت عضو یک «حلقه جاسوسی ایرانی» بازداشت شده‌اند. به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری آذربایجان، آپا، دفتر دو رسانه، سلام‌نیوز و تلویزیون اینترآذ در باکو از هدف‌های این عملیات بوده‌اند.
بلینکن همچنین گفت: «برای ایالات متحده و همچنین برای بسیاری از شرکای ما در منطقه بسیار مهم است که در صورت لزوم با اقدامات مختلفی که ایران در سراسر منطقه و فراتر از آن انجام می‌دهد، مقابله و علیه آن اقدام کنیم.»
امیر طاهری
با آنکه هنوز چهار یا پنج ماه به انتخابات ترکیه مانده است، رجب طیب اردوغان هم‌اکنون سرگرم نبردهای انتخاباتی است. رئیس‌جمهوری ترکیه امیدوار است که با پیروزی در انتخابات آینده‌ــ در ماه مه یا ماه ژوئن‌ــ تسلط خود بر قدرت را به‌مدت پنج سال دیگر تمدید کند. اگر او در این نبرد پیروز شود، به‌عنوان طولانی‌ترین حکمران ترکیه مدرن وارد تاریخ خواهد شد؟
الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان تیراندازی در سفارت این کشور در تهران را یک «حمله تروریستی» خواند و خواستار تحقیقات فوری شد. یک سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان هم ایران را مسئول این حمله دانسته است
اطلاعاتی که ژنگ به سرقت برد، مربوط به طراحی و ساخت توربین‌های گاز و بخار، از جمله پره‌های توربین و آب‌بندی‌های توربین بود. این اطلاعات با ارزش چندین میلیونی، برای همدست او در چین ارسال شد. این کار در نهایت به نفع دولت چین و همچنین شرکت‌ها و دانشگاه‌های مستقر در چین بود.
 مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا که پیشتر ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را نیز برعهده داشت در کتاب جدیدش با عنوان «هرگز عقب‌نکش، مبارزه برای آمریکایی که دوستش دارم» جزئیاتی از تجربه‌های شخصی و حرفه‌ای خود را مطرح کرده است که بخشی از آن مربوط به ایران است. او در این کتاب به نحوه کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران می‌پردازد و از روابط موساد و سیا، سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا صحبت می‌کند که به‌لحاظ اطلاعاتی-امنیتی می‌تواند مرتبط به ایران باشد و توجه تحلیل‌گر
کانال ۱۲ اسرائیل گزارش داد در رزمایش نظامی مشترک آمریکا و اسرائیل، نیروهای دو کشور قصد دارند در صحرای نگب به اهداف شبیه‌سازی شده از سایت‌های هسته‌ای ایران حمله کنند.

آزاده افتخاری
از زمان افشا شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سال ۱۳۸۲ و آغاز نخستین برخورد‌های غرب، مقامات جمهوری اسلامی همواره تلاش کرده‌اند با تهدید به خروج از معاهده‌ای که بیش از نیم قرن پیش در مجلس شورای ملی به‌تصویب رسید، درباره تکرار تجربه‌ای مشابه کره شمالی (تنها کشور خارج شده از ان‌پی‌تی) به غرب هشدار دهند.
حبیب حسینی فرد
اوضاع پیرامون ایران تا اطلاع ثانوی رو به بدترشدن و تشدید فشارها و تضعیف موقعیت جمهوری اسلامی است. اثرات این ضعف همین حالا هم رو به اشکارشدن است، به گونه‌ای که حتی نخست‌وزیر عراق هم که با حمایت نیروهای نزدیک به ایران و شکست مقتی صدر قدرت گرفت حالا برای بار دوم و سوم، به رغم اعتراض تهران، از اصطلاح خلیج عربی استفاده می‌کند، کاری که حالا مقتدا صدر هم می‌کند. بانک‌های عراق در همکاری با تقاضاها و فشارهای امریکا از نقل و انتقالات ارزی برای ایران بیش از پیش خارج می‌شوند، سوریه و روسیه و ترکیه بدون ایرا
پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه با صدور قطعنامه‌ای از مقام‌های ایران خواست که به نقض‌ حقوق بشر، اعدام معترضان و سرکوب مخالفان پایان دهد و از اعضای اتحادیه اروپا نیز درخواست کرد ضمن افزایش حمایت از معترضان در ایران، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی این اتحادیه قرار بدهند.
نمایندگان پارلمان بریتانیا در یک رای‌گیری از افزودن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست «سازمان‌‌های تروریستی» بریتانیا حمایت کردند.
همزمان امروز آنالینا بربوک، وزیر خارجه آلمان، در آغاز هفته کاری در اروپا اعلام کرد سفیر ایران را در اعتراض به اعدام‌های اخیر احضار کرده است. وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی کم‌سابقه گفت «رژیمی که جوانان را برای ارعاب مردم خود به قتل می‌رساند آینده‌ای ندارد.»
مراسم سومین سالگرد سرنگونی هواپیمای پرواز پی‌اس ۷۵۲ در شهر تورنتو کانادا دیشب با حضور جاستین ترودو،‌ نخست وزیر کانادا،‌ ملانی جولی، وزیر خارجه و جمع بزرگی از فعالان سیاسی ایرانی و تعدادی از خانواده کشته شدگان و ایرانیان ساکن کانادا برگزار شد.
رجب‌طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه، روز دوشنبه، دوم ژانویه ۲۰۲۳ (۱۲ دی)، گفت که صادرات ترکیه در سال ۲۰۲۲ میلادی با ۱۲.۹ درصد افزایش، به ۲۵۴.۲ میلیارد دلار رسید که رکوردی تاریخی به شمار می‌رود و بالاترین سطح صادرات این کشور تاکنون محسوب می‌شود.
جمهوری آذربایجان اولین سفیر خود در اسرائیل را معرفی کرده و الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان گفته است کشورش برای روابط با اسرائیل «اهمیت ویژه‌ای» قائل است.
ابوالفضل محققی
گگسال نو مسیحی در راه است.در میدان بزرگ شهر تاشکندایستاده ام.به درخت بزرگ کریسمس که با صد ها لامپ کوچک چشمک زن با ستاره ای بزرگ ودرخشان بر فرازش خود نمائی می کند می نگرم.
به مردان وزنانی از ملیت های مختلف که دست کودکانشان را گرفته در میدان می چرخند، نگاه می کنم.تاتارها، روسها،اوکرائینی ها،تاجیک ها،کره ای ها،هندی ها،تعدادی خانواده ایرانی ونهایت خود مردمان ازبک.
ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت «اگر طرف مقابل به تعهدات خودش بازگردد وتحریم‌ها را رفع کند، ما هم اقدامات جبرانی را انجام میدهیم». همزمان وزیر خارجه ایران که برای مذکراتی به مسقط سفر کرده بود با سلطان هیثم بن طارق آل سعید پادشاه عمان دیدار کرد.
حبیب حسینی فرد
اولی: ایام کریسمس است و جالب برای من اینه که در آلمان که شمار معتقدان به آیین مسیح روز به روز بیشتر آب می‌ره و تعداد بیشتری از عضویت کلیسا و تعهد به دادن مالیات به کلیسا خارج می‌شوند، در برگزاری کریسمس چندان افول و تنزلی نمی‌‌بینی.
دستگيری‌های افرادی با گرایش راست افراطی در سراسر آلمان که برای سرنگونی دولت فدرال توطئه می‌کردند، صدمه‌هایی را که نظریه‌های توطئه در دنیای واقعی می‌توانند ایجاد کنند، برجسته کرده است.
به گزارش «انتخاب»، محمد جمشیدی در توییتر نوشت: همکاران چینی به یاد داشته باشند که وقتی سعودی و آمریکا از گروه های تروریستی داعش و القاعده در سوریه حمایت کردند و با تجاوز نظامی وحشیانه یمن را ویران کردند، این ایران بود که با تروریست ها جنگید تا ثبات و امنیت در منطقه مستقر شود و تروریسم به شرق و غرب تسری نیابد.
در بخشی از این بیانیه، انتظارات دو کشور از ایران از جمله در زمینه حصول اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی این کشور و رعایت موازین حسن‌همجواری نیز عنوان شده و دو کشور خواهان آن شده‌اند که ایران در امور کشورهای منطقه مداخله نکند
ساعاتس پس از اعلام اجرای حکم اعدام محسن شکاری معترض ۲۳ ساله ایرانی از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، سه مقام ارشد ایالات متحده به طور جداگانه این اقدام را محکوم کرده و وعده داده اند که حکومت ایران را پاسخگو خواهند کرد.
حبیب حسینی فرد
دیدار دیروز خانم آنا برنابیچ، نخست وزیر صربستان با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی (عکس اول از چپ) طبیعی است که مثل همه دیدارهای از این دست بدون دست دادن بوده است تا "معصیتی" عارض مقام شریعت‌پناه جمهوری اسلامی نشود.