● گوناگون

بهزاد کریمی
اکنون دیگر نه فقط غیر حکومتی‌ها، که کم هم نیست حکومتی‌هایی که بر سازمان‌یافتگی و پروژه‌ای بودن حملات شیمیایی به مدارس دخترانه مکرراً تاکید می‌ورزند. بعلاوه، مبتنی بر شناسایی نوع گاز تعرضی مورد استفاده تروریست‌ها در بیش از ده شهر و چندین ده مدرسه‌ی دخترانه و آن هم از مدتی پیش و در طول سه ماه متداوم از سوی متخصصین مربوطه، حالا دیگر معلوم شده است که نوع گاز سمی مورد استفاده، بهیچوجه مجوز خرید و فروش در بازار آزاد را ندارد. گاز مزبور با عوارض تولید مسمومیت، صرفاً در انحصار نهادهای نظامی و یا موسسات
کاظم علمداری
حکومت در هراس قیام مردم است. آیت‌الله جوادی آملی گفته است “مسئولان بی‌عرضه، اگر ملت قیام کنند ما راه فرار نداریم.” زمانی که بحران‌های چندلایه و مستمر رخ دهد، حکومت، مانند شوروی، می‌تواند از دورن هم بپاشد و تمام متحدان وابسته‌اش را هم در بحران غرق کند. این هراس سبب شده که “خواص” حاضر نشوند از سیاست سرکوب خامنه‌ای پشتیبانی کنند. دستگاه امنیتی می‌کوشد این هراس را به جامعه منتقل، و یا حداقل هراس برابر ایجاد کند.
سام خسروی‌فرد
پیروز را بسیاری می‌شناسند. یوزپلنگی که ۱۰ ماه پیش در اردیبهشت ۱۴۰۱، با سزارین در اسارت، به دنیا آمد و برخلاف دو برادر دیگرش زنده ماند؛ نمادی از مقاومت در برابر مرگ که با وجود ناکارامدی‌ها و کارشکنی‌ها پیروز شد و البته با تلاش افرادی انگشت‌شمار از جمله تیمارگرش زنده ماند.
احد قربانی دهناری
اهمیت زبان مادری – یعنی نخستین زبانی که شخص توسط آن با جهان اطراف خود آشنا می‌شود – بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. یکی از مهمترین نمودهایی که در زمینه ی مسئله ی زبان مادری رخ می نماید حق آموزش دیدن و آموزش دادن به زبان مادری هر فرد است. امروزه اهمیت آموزش به زبان مادری با استناد به نتایج تحقیقات و پژوهش‌های متخصصان امور تربیتی و روانشناسی بر کسی پوشیده نیست. به طوری که در اسناد حقوق بشری از آن به عنوان یک حق بشری یاد می شود.
ابوالفضل محققی
صفحه خاطره فیس بوک این نوشته من را در جلو خان منظرم نهاد .در میان این همه خشونت کلامی ،این همه هیاهو واتهام زنی .بار دیگر من را بیاد شبی انداخت که در زندان جمشیدیه سال پنجاه دو بر سر نقاشی های من که عموما تمی عاشقانه داشت ،
جلال ایجادی
سروش از خمینی بعنوان الگوی خود می گوید. او چندی پیش گفته بود که خمینی مردمی ترین فرد این کشور بود، رهبری در دل مردم بود و از هخامنشیان تا امروز با سوادترین رهبر این کشور بود و او فقیه درجه اول بود و فلسفه خوانده بود.
محسن خیمه دوز
به ساده بودن، لطیف بودن و به‌ روز بودن ترانه اگر به عنوان عوامل شهرتش اشاره شود، البته اشاره غلطی نیست. صدای خواننده، آهنگ ترانه و تظیم ساده آن همراه با ملودی و ریتم درونی آن هم می‌تواند عوامل شهرت ترانه باشد. و البته حزن و اندوهی هم که در صدا و آهنگ بود از عوامل شهرت و پذیرش سریع ترانه بود، حزن و اندوهی که شنونده ایرانی را به یاد نواهای دستگاه ماهور و شور می‌اندازد که گوش ایرانی ناخودآگاه با آن‌ها آشناست. و البته ترکیب این همه که به طور اتفاقی در یک ترانه ایجاد شده، می‌تواند به مثابه یک علت ترک
نازنین معتمدی
زمانی که اتفاقی هولناک برای فرد روی می‌دهد که تحملش از ظرفیت روانی او بیشتر است و سلامت روانی‌اش تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد، می‌گویند آن فرد دچار تروما (ضربه روانی شدید) شده است. وقتی این تروما برای گروهی از مردم جامعه رخ دهد، می‌گویند آن جامعه دچار ترومای جمعی شده است.
ابوالفضل محققی
ازپشت تلفن بسختی صدایش را می شنوم. گوشت شده کیلوئی چهار صد تومان .اما کسانیکه باید اعتراض کنند نمی کنند .
می دانی چرا؟ تلخ و درد آور است.چون که ماه هاست گوشت را ازبرنامه غذائی خود خذف کرده اند.متوجه بالا رفتن قیمتش نمی شوند.برایشان علی السویه است.
محمود معمار نژاد
بی اخلاقی با مخالفین خود را کنار بگذاریم و حریم شخصی انها را الوده به ریا نکنیم. عکس های یاسیمین پهلوی که گفته میشودبا تام مورلی، مربی یوگا و همسر آمریکایی نینا نظر از دوستان ایرانی یاسیمین پهلوی است .را به عنوان روابط عاشقانه پخش کردند.
دکتر حسن بلوری
قوانین طبیعی بر اساس داده‌های عینی و مفهوم‌های مشخصی در چارچوب یک نظریه بنا می‌شوند. در حال حاضر دو نظریه بزرگ، یعنی فیزیک کلاسیک و فیزیک کوانتوم، برای توصیف پروسه‌های جاری در کیهان وجود دارند. اما اینکه چرا دو نظریه برای یک کیهان داریم، مسئله‌ایست که به تاریخ علم، درک و تعبیر از مفهوم‌ها و کسری دانش ما برمی‌گردد.
اگر شما پول بیشتری در بیاورید باید مالیات بیشتری هم بدهید، بنابراین در این نظام فاصله طبقاتی ایجاد نمی‌شود و اگر امشب شام مرغ دارید، خیال‌تان راحت است که بقیه هموطنان‌تان مثل گربه تا کمر در سطل آشغال فرو نرفته‌اند. فقر که نباشد و هر کسی دستش در جیب خودش باشد، بخش بسیار زیادی از جرم و جنایت هم خود به خود محو می‌شود و جامعه به امنیت می‌رسد و مردم فرصت می‌کنند وقت‌شان را صرف کارهای مهم‌تری کنند
ابوالفضل محققی
اندیشه هایم پلی می کشند از رشته های خیال. از اطاقم که به اندازه تنهائی من است به سلول های تنگ ،به مردان وزنانی که تنگی زندان را ،شکنجه را طاقت می آورند! تا از زندگی آزاد،شرافت انسانی ،حق پایمال شده من وتودفاع کنند.
ابوالفضل محققی
برف سنگین، سرما، تنهائی غربت !غم سرزمینی که در آن جز فریاد دژخیم و فریاد قربانی نمی شنوی . 
هر بار که چشم می بندم تصویر زیبای دختری جوان، پسری در اوج شادابی راه برمن می بندد.غمی سنگین بر دلم می نشیند. .امشب نیز از آن شب های بی تابیست .شعری از رضا مقصدی رادر خاطره فیسبوکم می خوانم .
محسن کردی
آقای نگهدار! جوانانی که شما به فداییان جلب کردید توسط این رژیم اعدام شده اند. چرا این سالها با مماشات کردن با این رژیم خون آنها را پایمال کردید؟ یک کسی مانند شما در بهترین شرایط باید همان 30 سال پیش بازنشسته میشد و به گل و باغچه اش میرسید. برای اصلاح طلبی قحطی آدم نبود که شما یک کاره خودتان را وسط انداختید و به خون آن بردار شدگان خیانت کردید. امروز هم به خون بیش از 500 برانداز خیانت می کنید که برانداز نیستید. به 80 میلیون ایرانی خیانت می کنید که برانداز نیستید!
هادی خرسندی
اذیتم نکن مش محمود قدرمو بدون. من خر بدی برای تو نبودم. ببین در عمرم یکبار پیش یک دامپزشک منو نبردی. همه جورم برات فداکاری کردم. با یک مختصر غذائی که بمن می‌دادی بیشترین پشگل رو برات تولید می‌کردم که به کمپانی «عنبرنسا» می‌دادی و اونها هم بسته بندی می‌کردن به عنوان طب اسلامی میفروختن به مردمی که پول آسپیرین هم نداشتن.
حسین باقرزاده
بنیانگذار و مدیر «جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران - برلن» (Liga Iran) بود.  «جامعه» را با کمک و شرکت چندین شخسیت مدنی، سیاسی، رسانه‌‌ای و دانشگاهی آلمانی در سال ۱۳۵۹ بلافاصله پس از خروج از ایران به راه انداخته بود و خودش همراه باهمسر بردبار و نازنیننش «پری» آن را اداره می کردند.
دکتر خلیفه موسوی
پدر بزرگ غریب، قاسم از اولاد ویسی ها تک فرزند آقا شاویس فرزند آقاویس جد همه ی ویسی ها بود . اولادهای چندگانه ی پراشکفت ، قدیم ترین آنها اخلاف شاه نادر : مامتی ها و کاملی ها و اولاد داریوش که بنا به تاریخ دهان به دهان واز نثل به نثل تنها باقی مانده های تاباسی ها بودند و مهاجرین یا ترفقه های بعدی :جومکانی ها و و چند خانواده ی ترک بودند.
کیوان حسینی
دستگیری نواب ابراهیمی، آشپزی که نزدیک به سه میلیون نفر او را در اینستاگرام دنبال می‌کردند، نه تنها بازتاب بین‌المللی پیدا کرده، بلکه به این پرسش دامن زده که دلیل بازداشت او و حساسیت حکومت جمهوری اسلامی نسبت به پخت «کتلت» چیست؟
محسن کردی
در سوی مقابل ما آخوند قرار دارد. این انسان که از نوجوانی مورد سوء استفاده قرار گرفته و از کودکی این پرده ها را دیده و در دوره طلبگی این مفاهیم در ناخودآگاه او عمیق شده تبدیل به رئیسی و غفاری و خلخالی و خامنه ای میشود. برای کسانی که بشارت دهنده مفاهیم موجود در این پرده نقاشی وحشتناک هستند، آدم کشی و با وانت از روی مردمان رد شدن کار راحتی است و زشتی در آن نمی بینند. 
اژدر بهنام
فایل‌های صوتی دادگاه حمید نوری، با استفاده از کانال یوتیوب "دیده‌بان ایران، بنیاد ایران تریبونال" )Iran Watch) تهیه و یکجا، در سایت "آرشیو اسناد اپوزیسیون ایران" در دسترس همگان قرار گرفت.
در این فایل‌ها تا حد ممکن، تبلیغات، سکوت‌ها و زواید آن حذف شده‌اند.
دکتر خلیفه موسوی
تا قبل از آن سالی یکبار یا دوسالی یکبار از دوطرف رودخانه تعدادی از کسانی که چیزی برای فروش داشتند برای سفری که گاهی تا یک ماه طول می کشید خر و بار خود را برای آن سفر طولانی آماده می کردند .سالها بعد که از سفر قمشه یاد می شد و از حسرت سالها ی قبل که از وفور رزق و روزی که محصول دسترنج ماه ها کار بود خوشنود بوده ، آه می کشید ند و تاریخ ختم سفر به قمشه را با واکسن آبله گره می زدند .
ابوالفضل محققی
تفاوت نسلی که سال پنجاه وهفت در میدان بود با نسلی که بعد چهل چهار سال در میدان است.
مقایسه ای تاریخی که پرداختن تئوریک آن  نه در قدرت من ونه در حوصله من نیست.
اما شایدبتوانم تصویری حداقل از مبارزه وروزهای انقلاب در تبریز بدهم که متاسفانه در روز روز آن حضور داشتم. مقایسه دو نسل در فاصله بین دوانقلاب .
تفاوت نسلی که سال پنجاه وهفت در میدان بود با نسلی که بعد چهل چهار سال در میدان است.
مقایسه ای تاریخی که پرداختن تئوریک آن  نه در قدرت من ونه در حوصله من نیست.
اما شایدبتوانم تصویری حداقل از مبارزه
ابوالفضل محققی
به خانه آمده‌ام. می‌دانم دوست نداری که به خاطر تو خانه رنگ ماتم بگیرد. همیشه می‌خندیدی. هنوز صدای خنده تو و دوستانت را از اتاقت می‌شنوم. صدای صحبت‌های بی‌پایانتان. نمی‌دانم بعدازاین همه خواهم توانست استانبولی‌پلو که تو دوست داشتی درست کنم ؟ آیا از گلویمان پائین خواهد رفت ؟ داخل اتاقت نشسته‌ام. از پنجره آفتاب کم‌رمقی به داخل اتاق می‌تابد. به ‌ردیف کتاب‌های چیده شده داخل کتابخانه‌ات نگاه می‌کنم. به‌عکس‌ها؛ به عکس دسته‌جمعی که نمی‌دانم در کدام کوه ‌گرفته‌ای؟ چند نفر از این دوستانت باقی‌مانده‌اند؟ چ
دکتر خلیفه موسوی
شرع برای‌ شعور ،رفاه و آبادانی احکام نداشت اما سید های دعا کن سیار و ساکن ، برای کشتن مرغ و جوجه، سربریدن گاو و گوسفند، حلال و حرام بودن کلاغ و کبوتر و فضله موش با احکام رسالات ، روایت و نقل قول از این امام و آن امامزاده مخ دهاتی ها را می‌زدند. همان سال‌های اول تفنگ های سرپر تولید محلی و تفنگهای غنیمتی از جنگ سمیرم گرفته تا تنگ گجستان، نسل کبک و تیهو ،بز کوهی و کَل در کوه های اطراف محو شد . از این سر کوه نرماب تا آنطرف که به سر چنار می رسید ، به شمال تا پادنا و از کوه زَر آوُرد تا گرمسیر نه صدای
دکتر خلیفه موسوی
چشمانم را که باز می‌کردم مثل این بود که یک وزنه سنگین را بلند کرده‌ام. همچون یک فیلم که خیلی وقت پیش دیده باشم وقایع دیروز و ديشب یادم می آمد و به هم وصل می‌شدند. خانه‌ ارمنيان، شعار دادن در خیابان،آمدن پلیس و اینکه قربان در آخر ساکت و ناراحت بود. مشکل بزرگی پیش نیامد ولی فکر کردم اگر پلیس مرا دست بند می‌زد و به اداره پلیس می برد به کجا می کشید
هوش سیستمی، انسان را به‌عنوان یک عامل فعال می‌نگرد، موجب بهبود زندگی می‌شود و به رفتار هوشمندانه انسان در محیط و زمینه‌های تعاملی، هم‌‌آفرینی جمعی و بازخورد تعاملات چندوجهی می‌پرازد. یک فرد فعال با بهره‌مندی از هوش سیستمی، جنبه‌های گوناگون سیستمیک را به‌گونه‌ای موفقیت‌آمیز و سازنده‌ای در زندگی خود به‌کار می‌گیرد. از بسیاری جهات می‌توان گفت هوش سیستمی، یک معجزه در زندگی و همان مفهوم «زندگی بهتر با تفکر بهتر» است. به بیان دیگر هوش سیستمی، مهارت رشد در جهت موفقیت بیشتر است.
دکتر خلیفه موسوی
به بطری ها نگاهی کردم و بادیدن بطری ودکا ی استالینچایا یاد دو روز پيش افتادم ،انگار لرزیدم و موهای بدنم سیخ شد .ودکا با اسمی شبیه استالین .از یاد و خاطره ی استالین تاکنون فقط یک اسم ودکا دیده بودم. اما رنگ کنیاک ارغوانی تیره ،رنگی قوی با بطری خوش شکل بود
بازی ایران-آمریکا یکی از حساس‌ترین بازی‌های جام جهانی قطر است؛ مسابقه‌ای که برای دومین بار در تاریخ جام جهانی برگزار می‌شود و می‌توان گفت که به اندازه یکی از بازی‌های حذفی مهم جام جهانی، حساس و دیدنی است
دکتر خلیفه موسوی
از چند تا چهار راه که رد شدیم، رسیدیم به یک خیابان عریض و تا چشم کار می‌کرد از هر دو طرف امتداد داشت . قربان گاهی به مناسبتی در باره اسامی خیابان ها توضیح میداد ولی چون برایم اهمیتی نداشت دقت نمی کردم و به فکر های خودم ادامه میدادم ولی برای رعایت ادب و احترام قربان، گاهی به تایید سرم را تکان می دادم .
گلناز غبرایی
در میان همه‌ی اتفاقات معمولاً ناخوش این روزها آنچه بیش از همه عذابم می‌دهد، بچه‌های زندانی هستند. این تازه نوجوانان ۱۵ـ۱۶ ساله که برای چند روزی به زندان می‌روند و وقتی برمی‌گردند دیگر آن آدم قبلی نیستند. به راستی چه بر سرشان می‌آید که دست به خودکشی می‌زنند. آدم در آن سن بسیار حساس است. هنوز سیلی‌های سخت زندگی بر چهره‌اش ننشسته، هنوز یاد نگرفته گاهی با اینکه از خود و اعمالش متنفر است، لبخند بزند و ادامه بدهد. هنوز برای افتادن زیر دست جلادا
دکتر خلیفه موسوی
آنروز قبل از اینکه تاریک شود از خانه بیرون زدیم . خوابیده بودم و دوش گرفته بودم .لباس‌ها یم ،همان شلوار برزنتی که برای دوام بیشتر خریده بودم و یکی از دوتا پیراهنی را که داشتم ،دیشب شسته بودم . تو حمام یک صابون بزرگ و روشن بود که به راحتی کف می‌کرد و عطر ملایمی مثل صابون گلنار داشت .
دکتر خلیفه موسوی
از روی صندلی بلند شدم ، قربان یکی از لیوان‌ها را به دست من داد . بوی آبجو در فضای اتاق پخش شد ، مزه آبجو ملایم تر از ماءالشعیر بود که به راحتی از گلو پایین می رفت . هنوز به نصف لیوان نرسیده بودم که هم احساس گرسنگی کردم و هم سبکی جسم ،اما در مقایسه با ودکا زمین تا آسمان فرق داشت و تا زمانیکه اختیار دست و پا را داشتم ، هر جرعه ای گوارا و جرعه ی بعد گوارا تر بود . قربان لیوان خودش را دوباره پر کرد و با لبخند و شادی مثل فیلم های ايران گفت: آقا بره جایی که غم نباشه . الکساندر لیوانش را در دست راستش ن
حبیب حسینی فرد
اولی: تازگی که نه، ولی اذعان خودشون جالب بود که از بخشی از روندها و گرایش‌ها و اتفاقاتی که رو و زیر پوست جامعه می‌گذره بی‌خبرند. طرف می‌‌گوید که در جریان بازجویی‌ها به نکات و شناختی از این روندها و گرایش‌ها و اتفاقات در جامعه رسیده‌اند که اصلا خبر نداشته‌اند و کاملا حیرت کرده‌اند.
دکتر خلیفه موسوی
-پس چطور با حکومت مخالفت می کنید؟ -خیلی از مردم با حکومت مخالفند و لی عضو حزب یا گروه خاصی نیستند. ولی منظور من این است که من عضو نیستم ولی از یک سازمان سیاسی هواداری میکنم، آنچیزی که ما در ایران به آن هوادار میگوییم ،هوادار یک سازمان سیاسی. الکساندر شاید متوجه نشد و مشکل کلمه هوادار به نظر می رسید ،قلمش روی کاغذ مکث کرد و به من نگاه‌ کرد