● سیاست

احمد پورمندی
بعید است که مفهوم دیگری بدین سرعت نسلی از جوانان را به شور آورده ، در کوتاه زمانی جهانگیر شده و نام آور زنانی را تا بریدن گیسوان در خیابانها و پارلمان های جهان به وجد آورده باشد. این همه نمی توانست خلق الساعه باشد. جهان قرن هاست که آبستن بوده است. تولد تهمتن " زن- زندگی- آزادی" در زادگاه رستم را به فال نیک بگیریم و سال 1402 را با این آرزو آغاز کنیم که گردآفرید های ما، چرخش دورانی آغاز شده در سال خاکستری 1401را به فرجامی خوش هدایت کنند.
ابوالفضل محققی
از نظر من ملاک چنین راستی پرستی درتمامی عرصه های حیات اجتماعی چیزی جز حرکت کردن در جهت منافع جامعه انسانی و خوشبختی انسان درسایه آزادی وعدالت نیست .چگونگی تلاش و مبارزه ما برای رسیدن به این دو کلمه کلیدی است که معیار پایبندی ما را به انسان ،به دموکراسی ،به سکولاریسم وعدالت اجتماعی معین می کند.
علیرضا نوری‌زاده
اما آنچه مرا به نوشتن این مطلب وادار کرد، شمشیر کشیدن مستقیم و غیرمستقیم خودی‌های طرفدار سلطنت مشروطه و مطلقه از یک‌سو و البته دوستان چپ و ملی!! و قوم‌گرایان افراطی علیه شاهزاده با ایرادهای حقا ملانقطی (و نه لغتی) در مورد منشور بود. منشور مهسا که نامش با ظرافت و دقت بسیار انتخاب شده‌، «منشور همبستگی و سازماندهی برای آزادی » است که مخفف آن می‌شود مهسا، نام جاودانه کرد دختر ایرانی من.
کیانوش توکلی
- محتوای اصلی منشور مهسا نیز با خواست‌ها و روح این جنبش مطابق است. ارکان اصلی این منشور بر ارزش‌هایی چون آزادی، دموکراسی، سکولاریسم، پلورالیسم و عدم تمرکز قدرت استوار است.‌
کیانوش توکلی
با کمال  مسرت از انتشار منشورهمبستگی و سازماندهی برای آزادی (مهسا)، بی شک اتحاد ما رمز پیروزی مردم و اپوزیسیون برعلیه نظام جمهوری اسلامی است واین اتحاد بر امید و نیروی مبارزان راه آزادی و تمام مردم ایران در مبارزه با دشمن میهن و ملت ما خواهد افزود. ما این حرکت هوشمندانه را در راه پیشبرد اهداف جنبش انقلابی "زن، زندگی،  آزادی" ارزیابی کرده، و پیروزی بر دشمن مشترک را تنها در تعامل و همکاری های نزدیک مبارزاتی جریانات سیاسی ایران میدانیم. بدون شک رژیم جمهوری اسلامی و جریانات واپسگرا از هر گونه اتحاد
شش نفر از چهره‌های سرشناس اپوزیسیون جمهوری اسلامی در خارج از ایران متنی را با عنوان «منشور همبستگی و سازماندهی» منتشر کرده‌اند.
قبلا ایران‌ اینترنشنال اعلام کرده که «این تصمیم در پی دریافت هشدارهای پلیس متروپولیتن لندن، درباره وجود تهدیدهای جدی و فوری نسبت به امنیت روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در این رسانه» گرفته شده است.

با گزارش رعتا رحیم پور نشان می دهد که تهدیدی در کار نبوده است و بازی پشت پرده  برمی گردد به رقابت دو ابر رسانه و شکایت رعنا رحیم پور و کار غیر حرفه ای ایران‌ اینترنشنال
اسی زرگریان
از قول فاکس نیوز اعلام شد روسیه به ایران پیام فرستاده که میزان اورانیوم غنی شده ایران راکه در این کشور به امانت نگهداری میشود را به ایران برمیگرداند. معنا این پیام اگر درست باشد که هست بدین معناست که روسیه بعنوان یک عضو اصلی شورای امنیت از مخالفت خود با دستیابی به سلاح هسته ای دست خواهد کشید.
یوسف عزیزی بنی طرف
دو ویژگى اندیشه جواد طباطبایى تاکید بر “ملت بودن” ایران از پیش از اسلام تاکنون است که بر آن، ویژگى جدابافتگى اطلاق مى کرد و دیگرى کوشش براى حذف زبان ها و فرهنگ هاى غیر فارسى در ایران. او در نظریه ایرانشهرى خود تعریفى از “ملت ایران” ارائه مى دهد که ازلى و ابدى است، تعریفى خارج از ظرف زمانى و تاریخى و اجتماعى اش . او در این زمینه تجاهل مى کند زیرا برخلاف نظر او، مفهوم “ملت” در همه جاى جهان – و از جمله در ایران – اساسا برخاسته از مناسبات جدید اقتصادى واجتماعى است نه کهن قرنى.
هدف سایبری های رژیم زدن هشت ضلعی( شاهزاده / مسیح / حامد , عبدالله مهتدی و....) است . اکنون حامد بخاطر اینکه در مورد مجاهدین اظهار نظر کرده است و با یک خبرنگار اسراییلی مصاحبه نکرده است بشدت مورد نقد بخشی از هوداران پادشاهی ، مجاهدین قرار گرفته است .
پرویز ثابتی متولد ۴ فروردین ۱۳۱۵ در سنگسر، مقام امنیتی و از مهره های اصلی سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) بود که به صورت مستقیم به شخص محمدرضا پهلوی گزارش می‌داد. عکسی از او بعد از ۴۴ سال فرار از ایران در ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ در کنار دخترش پردیس ثابتی خبرساز شد.
شما را به گزارش هموطنی در رابطه با راهزنی سیاسی توجه می دهم. گزارش او بیانگر حقیقت تلخی است، اگر چه ممکن است در گوشه ای اتفاق افتاده باشد، اما در اصل کار یعنی واگذاری تریبون به تمامیت خواهان خیانت به اهداف انقلاب ژینا است، که او بدرستی اشاره می کند.
ابوالفضل محققی
نگاه به مسئله زن و قرار دادن آن در پیشانی یک شعار که نخستین مدافعان آن نسل جوانیست که در یک حکومت دینی ومتعصب زن ستبز.نه تنها از برابری زن ومرد سحن می گویند! بلکه حاضرند نام یک دختر جوان بنام" مهسا امینی" را که رمزی است! بر روی جنبش خود بگذارند.
رضا علوی
"ثابتی"ها ، "لاجوردی "ها ، " گوبلز "ها و .....در هر دوره ای از تاریخ و در خدمت بقای هر خود کامه ای که حضور داسته باشند , در یک امر مشترک هستند، و آن ذوب شدن در وجود " پیشوا" یشان و" لب دوختن" ها و" به دار زدن ها " است تا بدین وسیله زندگی نامه زنده ها را به آتش بکشند .
یوسف عزیزی بنی طرف
با توجه به سرکوب شدید و ممنوعیت فعالیت احزاب در داخل، نهادهای مدنی و صنفی می توانند نقش این احزاب را در راهبری جنبش انقلابی به عهده گیرند. «منشور مطالبات حداقلی تشکل های صنفی و مدنی ایران» گرچه خواست اصلی انقلاب كنونى - یعنی سرنگونی رژیم قرون وسطایی ج اا - را به صراحت اعلام نکرده است اما دوازده ماده ای که در این منشور آمده، به قول عرب ها 'شروط تعجیزیه' یا شروط ناتوان ساز اند که اگر رژیم به آنها دست یابد به نفی خود می رسد و چیز دیگری می شود که دیگر ج ا نخواهد بود. این منشور به درستی خودرا محدود ب
کیانوش توکلی
مردم‌سالاری یا دِموکراسی (به فرانسوی: Démocratie) حکومتی است که در آن مردم، اقتدار برای انتخاب قانون و قانون‌گذار دارند. موضوعات اصلی دموکراسی عبارتنداز: آزادی اجتماع، آزادی بیان، شهروندی، رضایت حکومت‌شوندگان، حق زندگی و حقوق اقلیت‌ها.
تقی روزبه
اهمیت انتشاراین بیانیه توسط میرحسین موسوی بیش از آن که برای جامعه که مدت‌هاست از کلیت نظام عبورکرده است دارای نکته تازه ای باشد، اما در درون صفوف حاکمیت و بین اصلا طلبان و نیروهای حاشیه و مرکزآن مهم است. بخصوص انتشارآن در این برهه زمانی که بخشی از اصلاح طلبان در بیانیه اخیرشان تحت عنوان مخالفت با سیاست تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران توسط پارلمان اروپا با چرخشی به‌راست و به‌سمت ارتجاع و علیه انقلاب مردم ایران رویکردتازه ای را در حمایت از رژیم جنایتکار آعازکرده اند
ابوالفضل محققی
متاسفانه بحث"من وکالت می دهم" "من وکالت نمی دهم"خواسته یا نخواسته ،آگاهانه یا نا آگاهانه تلاش برای شکل دادن بیک اتحادگسترده در خارج از کشورجهت مبارزه با جمهوری اسلامی وحمایت از مبارزان داخلی را تحت الشعاع قرارداده است.
فرخ نگهدار
دموکراسی و آزادی، آرمانی است از ۱۲۰ سال پیش تا به امروز فعالان دموکراسی خواه و آزادی خواه ایرانی آن را  پی گرفته اند. اما این مبارزات تا کنون، با وجود دو انقلاب و جنبش قدرتمند ملی کردن صنعت نفت و خیزش های متعدد بعد از انقلاب، بخصوص در خرداد ۷۶ و در جنبش سبز و غیره، شوربختانه هنوز به نتیجه نرسیده است. بحث و استدلال مقاله حاضر این است که گستره و محتوای جنبش زن زندگی آزادی، وضعیت و ماهیت نظام حاکم، و موقعیت کشور در عرصه بین المللی، به ما امید می دهد که این بار زمینه ها و شرایط برای گذار ایران به دم
هوشنگ اسدی
درددل من در جایی که عمومی نبود 
فضا بسیار آلوده شد ،همه بهم میپرن. وکالت ظاهراً آن چاشنی انفجار سهوی بود که اختلافات و تهدیدها را به سطح آورده است . نگرانی ها ، ترسها ، دو رویی ها ، احساس خطرها .... همه اینها بطور واقعی و تاریخی وجود داشته اند اما حالا بسیار شناور شدند .... .
ابوالفضل محققی
آن ها هنوز در یک خانه تیمی نیمه مخفی و نیمه علنی زندگی می کردند؛ خانه‌ای نسبتاً بزرگ با چهار اطاق، چهار رفیق مرد و دو رفیق زن. دو زن و سه تن از مردان  از جمله زندانیانی بودند  که اندک زمانی قبل از انقلاب از زندان آزاد شده بودند. بعد از سال ها زندگی‌کردن در خانه‌های مخفی در مناطق فقیر‌نشین این نخستین خانه بزرگ در یک منطقه خوب تبریز بود که اجاره کرده بودند و یا  شاید یکی از هواداران در اختیارشان نهاده بود.
ابوالفضل محققی
ظنزی تلخ اما واقعی! سر کوب وحشتناک ،قتل عام صد ها جوان، اعدام های کور ناشی از وحشت ونسق کشی جمهوری اسلامی، در خواست مکرر مبارزان درون کشور چه از درون زندان ها ،چه جان بر کفان کف خیابان، برای همبستگی وشکل دادن به اتحادی گسترده جهت حمایت از مبارزان داخل ! قادربه همگامی اپوزیسیون خارج نگردید.
مهرداد درویش پور
در چنین متنی می‌توان به گفتگوی اخیر رضا پهلوی و کمپین "وکالت می‌دهم" همچون تازه‌ترین جلوه تلاشی پوپولیستی پروژه رهبر سازی و تحکیم اقتدار فردی او نگریست. این تلاش درست در زمانی که جنبش زن، زندگی ، آزادی به دلیل مهار نسبی آن - ولو به صورت موقت- توسط دستکاه سرکوب کمرنگ‌تر شده، فرصت تازه‌ای برای تجدید حیات قیم‌گرایی از طریق رواج "صنعت بیعت گیری نوین" در شکل سکولار آن ایجاد کرده است.
محسن کردی
یک جوان شاه الهی همانقدر فسیل است که یک پیرانه سر چپ که امروز ضرورت زمانه اش را در حمایت از رضاپهلوی درک نمی کند. قربان! ما هم ضرر و زیان تبلیغات منفی در سیاست را درک می کنیم! رضاپهلوی هم درک می کند. همین حالا شما که از او حمایت کرده اید از رفتار این جماعت با عالی پیام و شیرین عبادی عزیز  آزرده شده اید. رضاپهلوی نیازی به حمایت این شاه الهی های دایناسورها ندارد و برایش اعتباری نمی آورد اما حمایت اصغر جیلو چرا.
اصغر جیلو
متن زیر منتسب به اقای رضا پهلوی بوده و مورد تایید بسیاری از دموکراسی خواهان ایرانی از طیفهای مختلف است. اما این توئیت در شرایط فعلی برای مقابله با باندهای اوباش متشکل در دسته های کوچک ضربتی، برای تخریب همبستگی ایرانیان خارج از کشورکافی نیست. آنها نه تنها به ترور وتخریب شخصیت دیگران مشغولند، بلکه بدتر از آن به ترور فکری، و کشتن رواداری و پلورالیسم کمرهمت بسته و بدون هیچ پروایی زیر پرچم خاندان پهلوی به خرابکاری مشغولند.
ویژه ایران گلوبال
امروز در پایان جلسه دادگاه حمید نوری گفت: ایرج - سیامک من با هانا دست دادم برین بگین حمید نوری با هانا دست داد. می خوای هانا را ببوسم بعد بروید بگویید حمید نوری هانا را بوسید! . حمید نوری این حرف را سه بار دیگر بلند بلندمی گفت. ( احتمالا از طریق دامادش مسعود و دخترش عطیه شنیده است که ما در مصاحبه ها این موضوع را گفته ایم)
امیر امیری
منطق تحولات جاری، متأثر از چرخش های فکری، بازآفرینی تازه‌ای از امر سیاسی را ناگزیر کرده که به روشی نو در سیاست ورزی منجر شده است.گفتمانی که با زیر و رو کردن فضای سیاسی و قواعد سیاست ورزی، سبب فعال شدن لایه‌های تعیین کننده اجتماعی شده است و با بازیابی دوباره هویت ملی و استخراج سازه های کلیدی آن، ابتکار یک نوزایی ملی را با درایت و تدبیر دنبال می‌کند، هرگز، آن هم در میانه جنبش انقلابی، زیرزمینی نخواهد شد. اثرات نامطلوب سرکوب و اعدام جوانان در روح و روان مردم، طعم شیرین «انتقام» را «شیرین‌تر» می‌کند
ویژه ایران گلوبال
بیست و سوم دی، سومین روز از دادگاه تجدیدنظر حمید نوری در دادگاه استکهلم برگزار شد. نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت و متهم به مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در ایران در تابستان سال ۱۳۶۷ است و بیست و سوم تیر ماه امسال در دادگاه بدوی حبس ابد گرفت که در سوئد برابر ۲۵ سال زندان است.
ابوالفضل محققی
انقلابی با ویژگی های خود که بر خلاف فرمول های کلاسیک بشیوه خود عمل می کند.شیوه ای ناشی از تعیر زمان ،تغیر در بنیان فکری نسل جوان که ایدولوژیک نیست.حزبی فکر نمی کند.نگاهش به زندگی واقعیست. منبعث از آنچه بطور عینی درارتباط با زندگی هم نسلان خود در جهان آزاد می بیند.
ابوالفضل محققی
بارها نوشتم بعنوان یک فعال سیاسی تمام هدفم بر این بوده و هست که در جهت جمع کردن تمامی نیروها برای مبارزه با جمهوری اسلامی تلاش کنم. حرکت کردن در راستای نزدیک تمامی نیروهای مخالف بیک دیگرتا آن جا که امکان دارد.
کیانوش توکلی
زیر ضرب بردن رسانه هایی که با استفاده از شرایط دموکراتیک در خارج از کشور به پوشش بی سانسور ویا کم سانسور اخبار داخل کشور مشغولند، یکی از محورهای اصلی فعالیت عوامل مشکوک نفوذی در درون اپوزیسیون است. حتما بیاد دارید که بعد ازانتشار فایل صوتی رعنا رحیم پوردر رسانهای وابسته به رژیم،  کسانی به بهانه دفاع از وی و دفاع  ازبی بی سی فارسی؛ رسانه ایران‌اینترنشنال را به شدت زیر ضرب گرفته و درست عین  نهادهای اطلاعاتی وتبلیغاتی جمهوری اسلامی آن را تروریسم رسانه ای و فاشیستی و دشمن مردم و مزدور عربستان لقب دا
بهزاد کریمی
هماهنگی دمکراتیک آری، آلترناتیو سازی از طریق حزب زدایی نه!

روز اول سال ٢٠٢٣ چند چهره‌ی نام آشنای عرصه‌های مختلف سیاسی، مدنی، هنری، رسانه‌ای و ورزشی کشور طی یک اقدام برنامه‌ریزی شده با توئیت متنی مبتنی بر لزوم گذر از جمهوری اسلامی، با هم اعلام توافق سیاسی کردند که در تبلیغات تا سطح «ائتلاف سیاسی» هم برکشیده می‌شود.
ابوالفضل محققی
یازده سال از نوشتن این مطلب می گذرد  زمان کمی نیست .اما گویا گذشت یازده سال کوچکترین تاثیر ونقشی در زندگی اپوزیسیون خارج بخصوص احزاب وسازمان ها ننهاده است .هیچ چیز در زندگی وفعالیت سیاسی آن ها نمی تواند تاثیر بگذارد وحتی جنبش انقلابی اخیر. هیچ چیزی حتی انقلاب نیز قادر نیست تا وقتی که بحث و جدل آن هاپایان نگرفته آنهارا مجبور به اتحاد بایک دیگر سازد.!! فکر کنم این نوشته بعد یازده سال بی کم وکاست در مورد اپوزیسیون صادق است .تنها کسی که جلوآمده آقای رضا پهلوی است .که او هم شدیدا بخاطر این سنت شکنی م
ابوالفضل محققی
سه روز قبل بطور اتفاقی در جمعی از جوانان تحصیل کرده ایرانی قرار گرفتم که اکثرا فارغ التحصیلان دانشگاه های معتر ایرانی وخارجی بودند.مهندسان وبرنامه نویسانی که در یک پروژه بزرگ در خارج از ایران کار می کنند.شاید بعد از سال ها نخستین باری بود که در جمعی چنین صمیمی و تحصیل کرده از دختران وپسران جوان ونسل معاصر ایران که تازه از کشور برای کار خارج شده اند قرار می گرفتم. تصویری زنده ازنسلی که امروز در میدان مبارزه برای آزادی می جنگند.
امیر طاهری
«صبر کنیم ببینیم آقا چه می‌فرمایند!» این جمله‌ای است که بعضی روحانیون قم در پاسخ سوال درباره سکوتشان در این روزهای حساس ارائه می‌دادند. منظور از «آقا» البته آیت‌الله علی خامنه‌ای است که به‌عنوان «رهبر جهان اسلام» و امام امت در هر زمینه‌ حرف آخر یا «فصل‌الخطاب» را عرضه می‌کند. سپس یک خبر کوتاه در صدر اخبار رسانه‌های حکومتی قرار گرفت: «رهبر» روز چهارشنبه «تعدادی از بانوان فرهیخته را به حضور خواهد پذیرفت». بدین‌سان، چشم‌ها و گوش‌ها براق شد تا ببینیم و بشنویم که «موسای زمان» چه فرامینی از بالای منبر