رفتن به محتوای اصلی

● تریبون آزاد

ناصر مستشار
پس ۴۵ سال همچنان بحث و جدل جدی در مورد چگونگی رخداد انقلاب یا بهتر گفته باشیم فاجعه ۵۷ در میان پنجاه و هفتی ها ادامه دارد.

بخش وسیعی از روشنفکران همچنان با لجبازی بی مانندی از شرکت خود در انقلاب ۵۷ دفاع می کنند و آنرا مثبت ارزیابی می نمایند ، اما آنرا دزدیده شده توسط خمینی می پندارند.
بیژن نیابتی
وایسهاوپت چند سال بعد در 1808با حکم ماکسیمیلیان مونتگلاس وزیر دولت ماکسیمیلیان اول پادشاه باواریا به عنوان عضو خارجی آکادمی علمی باواریا منصوب می گردد. مونتگلاس هم عضو ایلومیناتی هست. ادام وایسهاوپت در 18 نوامبر1830 می میرد اما پس ازخود سنتی و رسالتی را بجا می گذارد که تا امروز در میان "سیستم هژمون" همچنان جاری و ساری مانده است. سنت توطئه گری و رسالت تشکیل حکومت واحد جهانی !
محسن کردی
رستگاری در شاوشنک (انگلیسی: The Shawshank Redemption ) فیلمی آمریکایی در ژانر درام به نویسندگی و کارگردانی فرانک دارابونت و بر پایهٔ رمان کوتاه ریتا هیورث و رستگاری در شاوشنک (۱۹۸۲) نوشتهٔ استیون کینگ است که در سال ۱۹۹۴ منتشر شد. گفته میشود که این فیلم بهترین فیلم تاریخ هالیوود خوانده شده. که البته به لحاظ محتوا و پیام آن است تا ماجرای آن.
تقی روزبه
در جنبش زن،زندگی، آزادی اگر خیابان زیرفشارسنگین سرکوب همه‌جانبه قرارگرفته است،اما شاهدیم درتناسب باتوازن قواو تعرض حاکمیت باعقب‌نشینی بسنگرهای ‌دیگر مقاومت ازمداری که بسیار پرهزینه شده بودبه نزدیک‌ترین مدارهم‌جوار، به مقاومت و نافرمانی اجتماعی- مدنی با هزینه‌‌ی بالنسبه کم‌تری حرکت کرده است. نکته‌‌ای که کم‌تر بآن توجه میشوداهمیت اِعمال پوشش اختیاری و رژه رفتن زنان درخیابان‌هادر وسعتی تازه ونسبت آن باتداوم جنبش است.این درجوّ سرکوب موجودوبا داشتن ریسک بالا، نمایش ‌خیره‌کننده‌است از جسارت و نافرمانی
ضیاء مصباح
بران شدیم : با پیشنهاد یک گرد هم ائی عمومی ، مرکب از هموندان فعال و پویا ،ضمنا باور مند به ضرورت و اهمیت یگانگی و وحدت رویه ،البته در اغاز برای گشودن باب گفتگو ، طرح و رفع موانع موجود که بیقین موجود ، به نوعی مذاکره رو در رو به میزبانی نگارنده ، پرداخته ، با همراهی رسانه های معتبربا امید به بیطرفی «آنچنانکه شایسته تمامی رسانه های ملی میباشد » به انتشارآن بپردازیم......
کیانوش توکّلی: تقریبا بیست و یک سال پیش که من وبلاگها را زیر و رو میکردم، به تصادف با وبلاگی به نام «شکّاک» مواجه شدم که نویسنده اش «کیانوش عزیز» بود. وی در آن وبلاگ، سفت و سخت نظرات خودش را در نقد موضعگیریها و روشها و سیاستهای فدائیان به طور کلی بدون هیچ مماشات و تعارفی بیان میکرد. بالطّبع، در آن زمان، مطرح کردن چنان انتقاداتی، جرات و شعور و اراده و مسئولیّت میخواست. چونکه دنیای قدّوسی فدائیان که دست کمی از قدّوسی بودن دیگر سازمانها و احزاب و گرایشها نداشت و هنوزم ندارد، تحمّل چنان نقدهایی را ن
پریسا خوشنامی
پیش‌بینی این‌که در آینده چه بخش از جزییات رویداد‌های امروز در روایت تاریخ امروز اهمیت پیدا می‌کند و چه بخش فراموش می‌شود، آسان نیست. اما در هر حال، برای روایت دقیق آنچه در یک سال گذشته در ایران گذشت، دشوار بتوان تصاویر تکان دادن روسری‌ها در هوا و از آن مهم‌تر، سوزاندن روسری‌ها در فضایی عمومی نادیده گرفت.
کیانوش توکلی
بهتر است نظرات خودتان را در باره چرایی یکپارچگی ایران و مخالفت با جدایی خواهی/ تجزیه طلبی/ سپاراتیستی/ و امثالهم مستدل و متّقن بیان کنید بدون آنکه بخواهید به کسی اتّهامی بزنید یا از موضع تحقیر و توهین و فحّاشی برآیید. اینگونه کشمکشها، بحث را لوث میکنند و نفرت و کینه را شعله ورتر. شما میتوانید متّقن و استدلالی حرفهایتان را بزنید.
ابوالفضل محققی
هدف از این همه اعتراضات ،جمع شدن ها و پرچم بر افراشتن جریان های اپوزیسون خارج از کشورمخالف با جمهوری اسلامی چیست ؟

شاید مهمترین هدفش حمایت از جنبش اعتراضی داخل کشور و رساندن پیام میلیون ها ایرانی رنج دیده ،تحقیرشده، مورد سرکوب قرار گرفته، هزاران مادر وپدر فرزند از کف د اده است !که تظاهرات میلیون ها ایرانی مهاجر در خارج از مرزهای ایران میخواهد در نقش حامیان و رسولان آنهاعمل کند"
فرامرز حیدریان
آ«زلزله مهسا» در تاریخ ایران و باهمستان ایرانیان بسان انفجاری بود که میلیاردها سال نوری در کائنات اتّفاق افتاد و کهکشانها و سیّارات و ستارگان و منظومه های بیشماری را آفرید. ایران و مردمش در راهی گام گذارده اند که نه حکومتگران فقاهتی میتوانند جلودارش باشند، نه مدّعیان اپوزیسیون فقاهتی.
محسن کردی
امکان نوشتن و تبلیغات دادن به شوونیست های ترک که با مظلوم نمایی به نفرت پراکنی قومی علیه کرد و ارمنی و فارس زبانان هستند و زمینه های تجزیه ایران و نسل کشی را تدارک می بینند خیانت به ایران و ایرانی است. نفرت پراکنی قومی خلاف حقوق بشر است و تبلیغ تجزیه طلبی خیانت به ایران و ایرانی. یک فدرالیست واقع گرا و بدون تعصبات قومی کسی است مانند عبدالله مهتدی. ایشان مثل سایر ایرانیان در کمال واقع بینی قاضی نهایی را مجلس موسسان پس از جمهوری اسلامی میداند. اگر از دامن این مجلس فدرالیسم در آمد همه خواهند پذیرفت
ضیاء مصباح
این همه رخ دادهای ضد و نقیض، مخرب، خلاف منافع ملی و…. که از چپ وراست هم چون آواری پیوسته بر سر جامعه فرو می ریزد قرار است تا به کی ادامه یابد؟
محمود کرد
 
باکو با گسیل وسیع نیروهای نظامی و ادوات جنگی به مرزهای جنوبی ارمنستان در جوار استان سیونیک، استان جنوبی هم مرز ایران و تمرکز و تقویت گسترده واحد های ارتش آذربایجان در جوار منطقه خودمختار قره باغ در صدد آتش افروزی جدید در قفقاز جنوبی در کنار مرزهای شمالی ایران است. آنها کتمان نمیکنند که هدفشان دست اندازی به استان جنوبی ارمنستان "سیونیک" هست. این در حالیست که در پایان جنگ قبلی بین دو کشور آذربایجان و ارمنستان، مطابق توافقنامه ای که به ابتکار روسیه به امضاء دو طرف رسید، قرار بر این شد که امکان ار
بابک مینا
سخن گفتن از «ملی‌گرایی ایرانی» مشکل است چون با پدیده‌ای مواجهیم که حدود و ثغورش چندان مشخص نیست و هر کسی از ظن خویش یارش می‌شود. برای سهولت بحث می‌توانیم بگوییم نسخه‌های مختلفی از ملی‌گرایی ایرانی وجود دارد. توجه من در این نوشته به آن نسخه‌ای است که خود را سکولار می‌شمارد و تأکیدی فراوان بر هویت باستانی ایران دارد و در برابر فرهنگ عربی-سامی خود را تعریف می‌کند. این نوع ملی‌گرایی به نظر من نسخه مهمی است و در سال‌های اخیر مهمتر هم شده است. هم در میان نخبگان رواج دارد و هم در میان بخش بزرگی از مردم
کریم شامبیاتی
 در هشت نقطه شهر كلن، آري هشت نقطه، هشت جريان و گروه و دسته ميخواهند در سالگرد جنبش زن، زندگي، آزادي تظاهرات برپا كنند البته جدائ از هم و هركس با عكس و پرچم و پلاكارت دلپسند خود. در پوستر برخي از اين كنشگران خواندم كه ميخواهند كشورهاي غربي را نيز محكوم كنند كه چرا بجاي مماشات با جمهوري اسلامي از مخالفين آين نظام خونريز حمايت نميكنند!
ابوالفضل محققی
بهاره عزیز!  بعضی از چهره ها هستند بی آنکه ببینی ویا بشناسی مهرشان بر دل می نشیند. ترکیبی از مهربانی ،صمیمیت ،اراده وپاکیزگی،چشمانی درخشان ،صورتی شاداب و امید آفرین که زمان قادر به شکستن وترسیم خطوط سخت خود بر آن نگردیده است.
درونی آرام همراه بافضیلتی بی گزند.این چهره زیبای شماست.
محسن کردی
خطاب به شما تعارفی ها! شماها که اسیر «مغلطه چاه سمی» شده اید و جرات ندارید آبی به لبان تشنه تان برسانید و حرف دل تان را بزنید چرا که کسی آنجا نشسته و با پوزخندی بر لب به شما میگوید که آب این چاه سمی است ننوشید!
ستاره عباسی
سارا قرص ها را دانه، دانه قورت داد ..... صبح شد، موقع دستشوئی نگهبان گفت: "سارا رو برای دستشوئی بیدار کن!" ..... زندانی دیگری را برای بیدار کردنش صدا کردند، او ناگهان فریاد زد: "سارا مرده! برسید، بیائید، بچه ها سارا مرده!" .....
کیانوش توکلی
ما عقب نشيني شاهزاده را تحت فشار كسانيكه خواهان شكست شوراي همبستگي بودند عامل مهمی در جهت از هم پاشيدن شورای همبستگی مهسا ميدانيم. اما با وجود اين تخریب شاهزاده رضا پهلوي را بسود رژیم اسلامی و علیه جنبش براندازی ميدانيم ، لذا در انتقاد از عملکرد و رفتار سیاسی شاهزاده به عنوان یک شخصیت لیبرال دموکرات ،میهندوست و مطرح ترین شخصیت جنبش براندازی توجه ویژه ای داریم .
ناصر مستشار
آری! اگر سال گذشته در فوران تظاهرات خیابانی که توسط شجاع ترین بخش اقلیت جامعه که به خیابان‌ها آمده بودند اکثریت مردم به یاری آنها می شتافتند  امروز در وضعیت دیگر بسر می بردیم .اگر مردم مانند جنبش سبز به خیابان‌ها می آمدند ،کار رژیم تمام شده بود. چرا که جنبش سبزی ها و بسیاری دیگر از نیروهای متوهم اصلاحات نیز به عبور از نظام اسلامی رسیده اند و حاضر به پیوستن به تظاهرات میلیونی مردم بودند.
picasso - mahsa
محمدعلی اصفهانی
به بزرگداشت کبوترانِ شهید، این در خون تپیدگان عشق، کبوتربازان، در الوان قدسی رنگین‌کمانِ پس از طوفان، آسمان را پُر از پرواز کبوتران خواهند کرد!
عصمت اؤزچلیک
این ادعا که پوتین هواپیما را ساقط کرد... با واقعیت ها ناسازگار است. پریگوژین رقیب پوتین نیست. مشکل بین آنها برطرف شد. 5 روز پس از این حادثه، پوتین یک جلسه 3 ساعته با پریگوژین و تیمش در کرملین برگزار کرد. پس از آن، آنها در اجلاس سران آفریقا با هم بودند. پریگوژین و واگنر... برای منافع روسیه مهم اند. دنیا روزهای حساسی را پشت سر می گذارد. در این شرایط، چرا پوتین باید به پای خود شلیک کند.
ناصر مستشار
سالهاست که کار ما اين شده  ، شما دوست گرامی زحمت می کشيد و مطلبی  می نويسيد و من در فيسبوک يا سايت های مختلف آنرا می خوانم و شايد من چند سطری می نويسم و شما می خوانيد! پس مردم در کجای کارند ،معلوم نيست؟
سیامک نادری
همراه با عکس ها، اسناد و ویدئو:
پادزهر اپوزیسیون- شماره ۸
گفتگوی سیامک نادری با حمید چاهه
حمید چاهه از اعضای پیشین فرقه مجاهدین ( از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲) از سرنوشت هولناک خواهر جوان ۲۳ ساله اش بنام معصومه چاهه سخن می گوید. معصومه در سال ۱۳۸۰ خواهان جدایی از تشکیلات بود و توسط مسئولان تحت فرمان مسعود و مریم رجوی مورد اذیت و آزار و فحاشی در نشست های جمعی قرار گرفت و زندانی و شکنجه شد و سپس معصومه را در مرز عراق رها کرده و سپس مورد تجاوز گروهی قرار گرفته... و بمدت ۲۱ سال در بیمارستان روانی و ا

فرامرز حیدریان
آنچه که بنیانهای عقیدتی مذاهب و ادیان کتابی و ایدئولوژیهای اکبندی را متلاشی و از هم فرو میپاشاند و نفوذ و تاثیرشان را بی بو و خاصیّت میکند، استدلالهای منطقی و دانشپژوهانه نیست؛ بلکه «ذات آزادیبخش زندگی و نیروی خودگستری راز آلودش» است.
ضیاء مصباح
به یقین میتوان گفت : با ادامه شرایط اجتماعی و التهابات خود ساخته کنونی حکومت ، انهم با این جایگاه نامناسب، سرمایه‌ گذاری در ایران مان به راه نمی‌ افتد و بیکاری به مرز‌های نگران ‌کننده ای بیش از این میرسد.
**گذشته از موقت بودن «بسته شدن بعضی از بنگاهها»که طبعا خسارت بار است و رابطه ای نا معقول با حجاب تحمیلی حد اقل حقوق شهروندان دارد ..... از بعد «اقتصادی و شغل افرینی » این‌گونه اقدامات و گزارشات در محافل و کانون‌های مالی، اقتصادی، کارشناسی و آکادمیک از اعتبار ویژه‌ای برخوردار بوده و عامل ..
پرده ایی از دمکراسی کثرتگرا و تاثیر و تاثر آن را در این مطالب روشن میکنم. در این نوشته نقش کثرت زبانی در تکوین دمکراسی کثرتگرا را توضیح داده ام
بهنام چنگائی
آیا بایسته ی زمانه فاشیسم مذهبی ـ ولائی و روشنگری آن، و همچنین لازمه ی دگرگونسازی زندگی فلاکتبار و هولناک؛ و از همین دست شایسته ی خرد چالشور و فرارونده نوع انسان خودباور نیست
تقی روزبه
این نبرد و نافرمانی اجتماعی کنشی است جاری در عرصه عمومی علیه حکومتی درنده چون حکومت اسلامی. کنشی با ریسک بالا و جسارت نهفته در‌ خود برای بازپس‌گیری قلمرو مهمی از عرصه حیات اجتماعی از چنگ رژیم. چنین کنشی در عین حال هم به عنوان نتیجه و هم تداوم خیزش زن زندگی آزادی است به شکلی دیگر و در بستری دیگر که این چنین رژیم درمانده و غرق در بحران و پیشامدرن و انگلواره در کالبدجهان امروز را به خشم آورده و دستخوش رفتارهای شیزوفرنیک کرده است
مریم سطوت
مجاهدین سازمان‌یافته‌ترین جریان به جهت عضو ، کادر و نیرو است. تمرکز 2 تا 3 هزار کادر مجاهد در یک مکان ، اشرف 3، و فعالیت حرفه‌ای آن‌ها به فعالیت سیاسی آن‌ها ابعاد وسیعی می‌بخشد. دیپلماسی و لابی‌گری قوی را پیش می‌برد و از حمایت گسترده در میان جریان‌های راست در سطح جهان و پارلمان برخی کشورها برخوردار است. دارای امکانات مالی است که منابع آن ناروشن است. سازمانی توتالیتر ، اقتدارگرا و غیر دمکراتیک است. مناسبات درونی آن شدیداً سانترالیستی است. کیش شخصیت در این سازمان حاکم است. اعتراض اعضا تحمل نمی‌شود
ناصر مستشار

حکومت شاه از تناقضات و تضادهای درونی و بیرونی بی شماری برخور دار بود. حکمومت شاه نه کاملا سکولار بود و نه اسلامی!
از یک سو تنها شاه شیعیان جهان به اسلام تظاهر میکرد و از سویی دیگر در مجالس و مهمانی هایی که برای غربی ها ترتیب می داد گیلاس ویسکی می نوشید و همه خبرگزاری ها آن را پخش می کردند و مردم مسامان و روحانیت را بر اشفته می ساخت.وقتی در دهه چها خورشیدی فرح را نایب السطنه اعلام کرد ر
فرامرز حیدریان
اندیشیدن در باره چرایی دوام و استمرار حکومت فقاهتی را نباید از نتایج اقدامهای سخیف و بی مغز و برنامه های تهی مایه آنها استنتاج و حلّاجی و تجزیه و تحلیل کرد؛ بلکه از بُنپارهای ذهنیّت آنها و منشاء حقانیّت تراشی برای کنشها و واکنشهای آنها.
سازمان ملل جای جنایتکاران نیست؛ بیانیه و قطعنامه گردهمآیی ایرانیان در اعتراض به حضور و سخنرانی ابراهیم رئیسی در ٧٨مین مجمع عمومی سازمان ملل
حضور ابراهیم رئیسی، نماد جنایت حقوق بشری و نماینده رژیم اسلامی، پشتیبان خشونت و صدور انقلاب اسلامی و تروریسم بین المللی و جنگ تجاوزکارانه در منطقه و جهان، در مجمع عمومی سازمان ملل را قویا محکوم میکنیم.
محمد حسین یحیایی
این سند مهم تاریخی در 12 ماده خود به آزادی، قانون گرایی، پیشرفت های فرهنگی، هنری و اقتصادی پرداخته و نوید می دهد که در مدت کوتاهی عقب ماندگی های....
ابوالفضل محققی
  به آرم "لوگوی" دانشگاه تهران و عکس های سر در آن می نگرم .به آرم دانشگاهی که امروز بار دیگر بقول یکی از استادان دانشگاه تهران "صحنه هجوم قوم بدتر ازقوم مغول قرار گرفته است ."
 از خودم می پرسم :"تو که سال ها در چنبش دانشجوئی فعال بودی ؟ هنوز هم کوچکترین تغیر و تحولات رخ داده در این مرکزعلمی،جنبش دانشجوئی را با حساسیت دنبال میکنی .چرا هر گز با دقت به این آرم وسردر سمبولیک دانشگاه تهران  نگاه نکردی ت