● تریبون آزاد

مصطفی یونسی
اشاره کردم که پرت کردن عمامه آخوندها در مجامع و انظار عمومی نشانهُ عمق درک و رشد شعور نسل جوان از بی ارزشی این قشر است. اما علاوه بر این، حرکتی ارزشمند در سیر قدرت گرفتن و رشد آگاهی مردم در جریان جنبش انقلابی کنونی در تمامی نقاط ایران است
 وحید معینی‌ فر
در گسترش آغازین متن، ضرورت ایجاب می‌کند که «نژادپرستی» را بازتعریف کنیم. بنده اعتقاد به تعاریف شناور دارم. تعریف شناور را خلاصه اینگونه بیان می‌کنم که هر چیزی را با توجه به مکان و موقعیت آن تعریف کنیم. مثلاً ممکن است شما سریعاً در موتور جستجوگر اینترنت «نژادپرستی» را جستجو کنید. به نتایجی دست خواهید یافت. اما برای درک بهتر این متن ضرورتی برخواسته از موقعیت بکارگیری این واژه، ایجاد می‌کند که بازتعریفی از «نژادپرستی» را ارائه دهیم.
  در هفتاد  مین روز خیزش انقلابی مردم ایران  رویدادی مهمی رقم خورد و شورای حقوق بشر سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای، سازوکاری ویژه برای راستی‌آزمایی و حقیقت‌یابی درباره کشتار و سرکوب معترضانی که بعد از کشته شدن مهسا امینی در ایران به خیابان آمدند، تعیین کرد.
تقی روزبه
واقعیت این است که‌روح فلسفی حاکم برعصروبشرکنونی بربه‌رسمیت شناختن حقوق متقابل متفاوت‌ها، حول اشتراکات بدون حذف تفاوت‌هااستواراست.این لحظه‌های بیداری جدیدتاریخی‌است که شکل ومحتوای دموکراسی باپیشترفت امکانات بشرامروزوکنشگری هرفرد ارتباط برقرارمیکندودر ژرفا و شکل ازآنها متأثرمی‌شود.وبهمین‌دلیل فلسفه وحدت گراویکسان ساعهد کهن گرچه دفعتاحذف وزایل نمیشود،اما درمقابل روح جهان جدیدناگزیربه‌عقب نشینی وزوال میشودوما باچنین فرایندی‌سروکار داریم.
راشل زرگریان
ویژه گیهای مشترک تعصب یعنی داشتن احساسات منفی و داشتن باورهای کلیشه ای در مورد اعضای گروهی و تمایل به تبعیض علیه آنهاست.
کیقباد اسماعیل پور
در دو ماه گذشته شمار کشته شدگان اعتراض ها و تظاهرات  به بیش از ۳۴۸  نفر از جمله ٥۲ کودک رسید. بیش از ۱۵ هزار نفربازداشت شدند ؛ بیش  از ۱۴۰ شهر برخاست و شمار دانشگاه های در حال اعتصاب از مرز ۱۳۹ دانشگاه گذاشت؛  امار تخلیه چشم تظاهر کنندگان از هزار گذشته است.
کیانوش توکلی
اين نوارها متعلق به نادر صفاوردی به يكي از عوامل جمهوري اسلامي که سابقا فرمانده لشکر ۵ نصر سپا ه خراسان ، كه 14 سال است که در آمريكا زندگی می کند .او از شکل گیری یک نیروی جدید و ویرانگر علیه جمهوری اسلامی درخارج از کشور اشاره می کند.او در این فایل صوتی به ما فوق خود در ايران گزارش ميدهد. و ميكوشد مسّولين اطلاعاتي در ايران را قانع كند كه وضعيت كاملا متفاوتي در اپوزيسيون در خارج از كشور، پديدار شده وآن به ميدان آمدن انبوه بزرگي از ايرانيان مقيم خارج بر عليه رژيم از يكسو و پيدا شدن يك رهبر و
امروز ما به جواب این معما رسیده ایم. جواب همان است که ما در بیانیه هفته پیش خود به آن اشاره کرده ایم، عدم تشکیل و اعلام یک شورای رهبری متحد مورد قبول مردم ایران، این مشکل اصلی غرب است در برخورد صریح و موثر با مسئله ایران.
حسن زهتاب
دیدار بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران با رئیسی جنایتکار و کرنش برخی از بازیکنان در مقابل او نمکی بود بر زخم مردم . مردم از قهرمانان خود انتظار داشتند صدای حق طلبی آنها باشند و خواهان پایان سرکوب مردم شوند.  عملکرد ناشایست بازیکنان تیم ملی فوتبال به حق موجب دلگیری شدید مردم ایران شد.
ابوالفضل محققی
 هر کلمه ای که می نویسم از میان چشمان درخشان کودکی می گذرد که نشسته بر قایق چوبیش در پهنای زمان بدنبال خدای رنگین کمان کودکانه اش می گردد.
خدائی از جنس نور،از جنس رنگ ،از جنس زندگی ،عشق ،مادر و آرزو.نه خدای جبارقسم خورده بر شمشیر.
کلمات از آن من نیستند.
بهنام چنگائی
آیا جز این است که خدا و ملا قرن ها در برابر انسان پویا ایستاده و ساده دلان را گمراه نکرده اند؟
ویژه ایران گلوبال
بیانیه  انجمن  پژوهشگران  ایران  از جمله نوشته است: از آنجایی که تب فوتبال در چند هفته آینده جهان را فرا خواهد گرفت، بسیاری از ایرانیان داخل و خارج از کشور ترجیح می دهند از تیم جمهوری اسلامی حمایت نکنند. ستارگان فوتبال ایران مانند علی دایی و علی کریمی در حمایت از معترضان دعوت فیفا برای حضور در این بازی ها را رد کردند.
ویژه ایران گلوبال
نیروهای امنیتی به مردم شرکت‌کننده در مراسم خاکسپاری سه جان باخته خیزش انقلابی مردم ایران در جوانرود و پیرانشهر تیراندازی کردند و بر اساس گزارش‌ها دو نفر کشته و بیش از ۱۰ نفر زخمی شده‌اند.

بهاالدین ویسی، جوان ۱۶ ساله و عرفان کاکایی، دبیر ورزش ۵۰ ساله، شامگاه یکشنبه با شلیک مستقیم ماموران در جوانرود کشته شدند و مراسم خاکسپاری آنان روز دوشنبه برگزار شد. پس از این مراسم نیروهای امنیتی در جوانرود به مردم تیراندازی کردند و ویدیوها حاکی از درگیری شدید در این شهر است.

در همین حال سازمان‌های حقوق بشری
امیر امیری
مردم ایران در مسیر درست تاریخ در حرکت هستند و برای نخستین بار بدون میله‌های بلند آهنی مسدود کننده مذهبی و دیدن چهره کسی در ماه، مصمم هستند با تأکید بر هویت ملی بر چالش های دنباله‌دار پیروز شوند و «اضافه بار» هیچ قشر و طبقه اجتماعی در صورت همگام شدن با آن‌ها پذیرفته نمی‌شود. پشتیبانی و همراه شدن با انقلاب ملی نباید این تصور را در کسی ایجاد کند که می‌تواند با باورهای محدودکننده سیاسی و تزریق مذهب به جنبش انقلابی، سد راه آن گردد.
بازتاب مطلبی که خطاب به حامد اسماعیلیون نوشتم، مرا نسبت به آیندۀ این کشور از هر جهت روشن کرد؛ گرچه پیش از آن هم، برایم کم و بیش روشن بود. از فحاشی چارپاداری تا تهدید به قتل و تجاوزِ جنسی، بخشی از واکنش افرادی بود که در فضای مجازی و غیرمجازی به حمایت از آقای اسماعیلیون نثارم کردند.
بهزاد کریمی
یادداشت حاضر به نقد نوشته‌ی ایشان مبنی بر چیستی جنبش «زن - زندگی - آزادی» و دیدگاه ایران‌شهری ناظر بر آن اختصاص دارد و‌‌ امید که پرخاشگری‌های اثر ۵۱ صفحه‌ای‌شان نسبت به هر نظر متفاوت، نتواند بر متن سخن حاضر تأثیر بگذارد. به ایشان فقط باید یادآوری کرد که اگر هم هنگام نقد از به‌کارگیری زبان تیز، و نیز در جای خود، گریز نیست، بروز تکبر بی‌حد و تحقیر دیگران اما نوعی گرفتاری است.
ابوالفضل محققی
فکر کنم بلاغت ایجاب کند که نخست از شما "آقای زید آبادی"بعنوان یک روزنامه نگاربپرسم! که در کجای این جنبش بزرگ اعتراضی ایستاده اید؟ از شما که گاه در کسوت گاندی بر عدم خشونت تاکید می کنید .گاه چون نوشته آخرخود نقشی از جنس بلاغ برای خود تعریف کرده و بخود اجازه داده اید تلاش و پیگیری بر حق آقای حامد اسماعیلیون را در دفاع از شعار زیبای" زن، زندگی؛ آزادی" را به مبارزه آکنده از خشم ونفرت در راستای اندوه از دست دادن همسر وفرزندش تنزل داده ونتیجه گیری کنید.
شیدا داور نیا
در تظاهراتی که برگذار کننده آن کمونیست ها و حزب کوموله هستند ( خودشان در بلند گو اعلام کردند) ظاهرا حدف اتحاد است ولی نماد های ملی گرایی مننوع است و یا اینکه به رسمیت شناخته نمیشود و حساسیت های عجیبی از طرف برقرار کنندگان تظاهرات روی نماد های ملت ایران دیده میشود
محسن کردی
تشکیل یک دولت، چه دولت گذار و موقت و یا دولت های آینده تنها یک امر سیاسی نیست بلکه مهمتر از آن یک امر فنی و تکنیکی است و افرادی که به عضویت دولت بعنوان وزیر برگزیده می شوند لازم است سابقه سالها کار در آن زمینه را داشته باشند تا بتوانند امور یک وزارتخانه و بخش های تابعه را به شایستگی بگردانند. برگزیدن اعضای چنین دولتی به همراهی کارمندان شاغل در بخش دولتی در داخل ایران و نیز شورای انقلاب متشکل از ایرانیان خارج و داخل کشور نیاز دارد. حمایت شاهزاده رضاپهلوی عامل مهم اعتماد ملی به این ساز و کار است.
ع. گویا
برای اولین بار در تاریخ، دسترسی به اندوخته علمی و دانستنیهای بشر و بهره مندی از آن از انحصار طبقات فرادست اجتماعی, روحانیون، موبدان، و کاهنان حامی آن طبقات خارج شده و این امکان برای افراد متعلق به طبقات و گروه‌های فرودست‌تر هم، با هزینه‌ای نه چندان گزاف، فراهم آمده أست. اکنون، آن جوان نابغه ساکن بلخ بر خلاف گذشته‌های دور، دیگر نباید رنج و مخاطرات سفر به نظامیه بغداد را به جان بخرد تا به تلمذ از محضر اساتید علوم عقلی و نقلی زمان نایل آید! فاصله او با بهره وری از حاصل اندیشه بزرگان علم و ادب معاصر
ضیاء مصباح
تنها راه بازگشت و رشد ایمان و شخصیت فردی و همکاری ملی و خلاصی از تنگناها و دشواری‌هایی که آینده ایران را تهدید می‌کند ترک حکومت استبدادی، تمکین مطلق به اصول مشروطیت، احیاء حقوق ملت، احترام واقعی به قانون اساسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر، انصراف از حزب واحد، آزادی مطبوعات، آزادی زندانیان و تبعید شدگان سیاسی و استقرار حکومتی است که متکی بر اکثریت نمایندگان منتخب از طرف ملت باشد و خود را بر طبق قانون اساسی مسئول اداره مملکت بداند.**
ویژه ایران گلوبال
-  میدونیم که کنار نرفتن هیتلر و قذافی و صدام حسین  از قدرت به نابودی زیرساخت های کشورهای آلمان، عراق و لیبی انجامید. آیا فکر میکنی در صورت مقاومت خامنه ای چنین وضعیتی در انتظار ایران هم هست؟ بسیاری از فعالین سیاسی وفادار به علی خامنه ای بارها گفته اند که در صورت ادمه این وضعیت کشور دچار جنگ خانگی و تجزیه میشه! 
اقبال اقبالی
تشکیل دولت موقت توسط نمایندگان جنبش های اجتماعی معلمان، دانشجویان و کارگران

(پیشنهادی برای بحث)
ابوالفضل محققی
افزوده شدن میزان نفرت مردم از رژیم است. رسیدن به این نتیجه که این رژیم نا لایق وناکارآمد است .
دیروز با یک بازاری که پسر خاله یکی از دوستانم است صحبت می کردم. ؟میگفت "آقا اگر دزدی بکنند ،رشوه بگیرند !اما لیاقت داشته باشند!مملکت را از این فلاکت نجات بدهند!نوش جانشان.آخه از این رئیسی احمق چه می توان انتظار داشت .می خندد "بشما نهار دادند؟ " باور کنید .شعورش همین قدر است. مثل هیئتی هاکه تا می رسند. می پرسند کی غذا میدن؟  اصلی ترین کارشان سفره انداختن وخوردن است بعد هم نوحه خواندن.
حماسه فراخوان آبان، دیده شدن بهمن در نوک کوه، ترس و ترک برداشتن رژیم، چشم انداز حمایت بین المللی

میهمان برنامه: جهانگیر لقایی، جلال ایجادی ، جمشید اسدی

مجری برنامه : سیامک نادری
محسن کردی
شایعات می گوید که نزدیکان خاامنه ای به گوش او روایت صلح امامحسن را خوانده اند و او که خود یک پا هفت خط تشیف دارد ابرو را بالا انداخته که: نوچ!
با ادامه خیزش انقلابی ایرانیان در روز ۲۶ آبان، مردم بوکان مراسم تشییع سالار مجاور و محمد حسن‌زاده، از کشته‌شدگان اخیر در این شهر و مردم سنندج، چهلم چهار جان‌باخته خود را به صحنه اعتراضاتی پرشور مبدل کردند. در شهرهای دیگر نیز معترضان با شعار علیه دیکتاتور به خیابان آمدند.
اصغر جیلو
24 آبان 1401روزی بود که شیشه عمر رژیم یک ترک دیگر به دست مردم بر داشت. اکنون اوضاع چنان به سرعت به سمت یک تحول انقلابی پیش میرود که ممکن است بهمن امسال یعنی سه ماه دیگر، کارزار "زن زندگی آزادی" برای پس گرفتن کشورازدست دین فروشان خونریزبه اوج تاریخ ساز خود برسد.
تمیمی محمره
آقاى دوشوكي چرا بجاى صرف تمام وقت در رسوائى رژيم و در رابطه با كشتار حال حاظر بلوچها كه هنوز خونشان در بيرون و داخل مسجد مكى زاهدان و خيابانهاخاش  را سرخ كرده شما علم دفاع از رعناء را با لقب ارشديت بالا برده و از كسى كه جنايتهاى رژيم را توجيه كرده با يك دفاع فرصت طلبانه 
ضیاء مصباح
او در سالهای ۱۳۳۳–۱۳۳۷ دوره کارشناسی فلسفه و علوم تربیتی و ارشد علوم اجتماعی را در دانشگاه تهران گذراند و دوره دکترای تاریخ و جامعه‌شناسی را در سال‌های ۱۳۵۱ و ۱۳۵۶ در دانشگاه پاریس به پایان برد.
شادروان از اعضای سازمان جوانان جبهه ملی ایران در سال ۱۳۳۹ و همچنین از اعضای حزب ملت ایران و دوستان و همراهان داریوش فروهر تا پیش از دستگیر شدن در سال ۱۳۶۰بود و در این حزب فعالیت داشت.
تکمیل همایون در انتخابات اولین دوره مجلس از قزوین به عنوان نامزد حزب ملت ایران شرکت کرد
بیژن نیابتی
ما هیچ سنخیتی با شاه و شیخ نداریم. این مخالفت با افراد نیست ، مخالفت با مفاهیم است. شاه و شیخ در همه جای تاریخ سمبل ستم و استثمار و استحمار بوده و هستند. مگر می توان بر علیه ستم و استثمار جنگید اما با نمادهای آن همراه بود. یا آنچه که با آن میجنگیم ستم و سرکوب و استثمار نیست و یا اصلأ نمیفهمیم که با چه داریم مخالفت می ورزیم.
ابوالفضل محققی
مرا که تمامی روز با اشتیاق همراه مردم در خیابان هائی که حال بوسعت تمامی ایران زمین ،بوسعت جهان شده پای کوبیدم .شعار دادم ! با پا هائی که زمان توان جوانی از آن گرفته اما شوق در آغوش کشیدن آزادی ،شوق همگامی باچهره های گل انداخته از شادی جوانان، قلبم را چون جوانی هجده ساله بوجد آورده بی تاب کرده!توان رفتم داده است.
امیر امیری
براندازی رژیم کودک کش شیعه نه تنها ممکن و مطلوب، بلکه از هر زمان دیگری در دسترس تر است و در این چند روز پیش رو، انقلاب ملی با پوست اندازی وارد فلج کردن اهرم‌های سیاسی رژیم اسلامی خواهد شد و با مکانیسم هایی که به صورت هدفمند ایجاد می‌کند، بزودی قدرت خیابان را به قدرت سیاسی تبدیل خواهد کرد. ما بزودی شاهد آخوندهای بی عمامه و چمدان بدست خواهیم بود که با همان موشک هائی که سرعت آن ۲۳ برابر سرعت نور است، به «وحشت سرای پر خطر» فرستاده خواهند شد.
بهزاد کریمی

از زایش‌های جنبش انقلابی جاری، یکی هم پدیده‌ی "عمامه پرانی" است. دختران و پسرانی جوان با  رویت آخوند در خیابان و مناسب دیدن وضعیت عمل، خود را به جناب ملا ‌می‌رسانند و با برداشتن دستار از سر وی، تیزدستانه دست به خلع عمامه می‌زنند تا با یورش به این نماد، جمهوری اسلامی از آنان "نه" بشنود! "عمامه پرانی" حرکتی است نمادین علیه نظامی عمامه سالار و از همین زاویه نیز دارای حقانیت سکولاریستی. اب
ابوالفضل محققی
خیابان قرق شده گشت ارشاد را به محلی برای رقص ،شادی این زیبا ترین هدیه حیات به انسان بدل کرده است .ناز ،تنعم ، تبخترمشتی آخوند که مانند طاووس می خرامیدند ! رجز می خواندند!فتوا صادرکرده وخواب آرام از چشم مردم ربوده بودند را به همان سر جای خود "آخوند دوزاری" برگردانده . عمامه این نماد برتری بر مردم را به بازی عمامه پرانی بدل ساخته اند.چیزی که در خواب هم هم نمی دیدیم.