● تریبون آزاد

غلامحسن سلیم آرونی پس از آن که شناسائی و دستگیر شد دژخیمان رژیم ولایت فقیه با سخت ترین شکنجه ها از او بازجوئی کردند اما او هیچ نگفت و کسی را نیز لو نداد و حتی نامش را نیز نگفت! سرانجام پس از ددمنشانه ترین شکنجه ها در یک بیدادگاه چند دقیقه ای غلامحسن سلیم آرونی به اعدام محکوم شد و روز چهارشنبه بیست و یکم مردادماه سال ۱۳۶۰ رژیم آخوندی غلامحسن را با نام عباس محسنی مشهدی تیرباران کرد! .....
جواد تهرانی
مسلمان, مسیحی, یهودی, بودائی, و غیره همه گزینه های بشر برای ارتباط معنوی با خدا هستند, هر یک از آنها تعریف خود را از خدا دارند ولی همگی سرشان بسوی آسمان است. از دل این ادیان شعباتی برون آمده اند که سنی, شیعه, حنفی, بهائی, و بسیاری دیگر ریشه در اسلام دارند و کاتولیک, ارتدکس, پروتستان, و مورمون از دل مسیحیت شکل گرفته اند
چه میزان زیباست شکل دادن به یک فراخوان اتحاد ملی در دفاع از حقوق زنان ، دردفاع از آزادگی وحرمت پایمال شده زنی بنام رشنو!
ابوالفضل محققی
رویاهای من نیز مانند بازارهای تودرتوی شهرم، آکنده از رنگها بوها، صداهاست. تصاویری گاه روشن و گاه کم‌رنگ افتاده بر دیوار های آجری شهر این ناظران خاموش اما گویای تاریخ هر شهر.
فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ تلگرامی یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ساعت ۲۱ به وقت ایران
موضوع جلسه: نقش کنشگری فرهنگیان در برقراری عدالت آموزشی
میهمان: امیر خراسانی، پژوهشگر اجتماعی
لینک گروه :
https://t.me/+rC-StPOeVZ84N2Ix
محمدحسین یحیایی
جناب کشتگر بعنوان کنشگر، تحلیلگر و مفسر به تجزیه و تحلیل مسائل ایران و گاهی هم جهان می پردازید که به نظر می رسد...
زمانی که پیرزن روستائی بهائی با قامتی خمیده از رنج وفشار حاصل از تهاجم نیروهای جمهوری اسلامی در میان خرابه های خانه ویران شده خود  فریاد زنان عصا بر زمین می کوبد،
دکتر حسن بلوری
"من نمی‌دانم که جهان مرا چه می‌داند. اما من خود را مانند کودکی می‌بینم که در کنار ساحل سرگرم بازی است و هر از گاه با یافتن سنگ‌ریزه‌ها و یا گوش‌ماهی‌های زیباتر و صاف‌تر از حدِ ‌معمول خوشحال می‌شود. حال آنکه اقیانوس بزرگِ حقیقت همچنان کشف نشده پیش رویم گسترده است.
محمد برزنجه
واقعیت این است که پیش بینی دقیق چگونگی گذار از جمهوری اسلامی کار آسانی نیست و شاید دهها گروه و حزب سیاسی و افراد مستقل در فکر این هستند که چگونه این گذار را ممکن سازند، اما این بدان معنی نیست که هیچ راه حلی وجود ندارد.
ابوالفضل محققی
نمی توانی شب آسوده سر بر بالین بگذاری بی آن که بفکر هم وطن بهائی خود نباشی که هرشب را در هراس از توطئه حکومتی که دشمنی وکینه دیرینه با وی دارد دیده بر هم نمی نهد!
استراتزی دستگاه اطلاعاتی روسیه : "ایجاد شک و تردید در ‏مورد حقیقت؛ که مردم را دچار فلج فکری در تصمیم‌گیری می‌کند. مردم در مواجهه با انبوهی از اطلاعات نادرست ‏و متناقض، دچار بی‌تصمیمی و انفعال می‌شوند، چون دیگر مطمئن نیستند چه چیزی درست و چه چیزی غلط است."
احمد تاج الدینی
با سقوط خلافت عباسیان بوسیله هلاکو خان مغول و تاسیس دولت ایلخانی(1335-1256.م)، دگرگونی بزرگی در عرصه ژئوپولیتیک جهان در دوره پایانی سده های میانه بوجود آمد
پروانه عارف
در تابستان سال ١٣۶٧ ملاقات ها قطع شدند، روزنامه قطع شد، تلویزیون بند را با خود بردند، بیماران به بهداری برده نمی شدند، ما در بند زنان در بی خبری مطلق به سر می بردیم ..... یکی از زندانیان سراسیمه به بند بازگشت و گفت: "دارند همه را به دار می زنند!" .....
کیانوش توکلی
پاسخ کیانوش توکلی به اتهامات و توهین های آقای عبدلستار دوشکی
عباس خرسندی
فکر “اراده عام” و تفاوت آن از “اراده همگان” مغایرت اساسی بینش هگلی از روسو را نشان میدهد. گرچه اینگونه مفاهیم ارائه شده در فلسفه سیاسی بتدریج مورد تردید قرار گرفته و جایگاه خود را به تبیینات جدید در اصول تجریدی در علوم انسانی داده است، اما از نگاه سیاسی آنچه که بر توضیح وقایع مربوط به دیکتاتورها و مستبدان جهان تاثیری عمیق بر جای گذاشته است، نمونه های مستندی است که از فحوای بینش های فلسفه سیاسی استخراج گردیده و در مقام عمل قرار گرفته است.
شورای ملی تصمیم
عبدالستار دوشوكی
آقای کیانوش توکلی, این بی اخلاقی ها و شانتاژ ها  نوع حزب توده ای را متوقف کنید
فایل صوتی  جلسه تلگرامی این یکشنبه شب ۹ مرداد ۱۴۰۱ - ساعت ۲۱ به وقت ایران
موضوع جلسه: نگاهی به وضعیت کنونی کارگران شاغل و بازنشسته
میهمان: کاظم فرج الهی، فعال کارگری
عبدالستار دوشوكی
بیاد روح الله زم که قربانی یک "پرستو" شد
حسین لاجوردی
در گذر چهار دهه گذشته و متاسفانه بدلیل حاکمیت سیاه جمهوری اسلامی بسیارانی که بیشتر در خارج و گروه هایی هم در داخل بطور مرتب اصرار دارند و تاکید و تکرار می کنند که مردم در ایران افسرده، ناامید و دلسرد شده اند.
اقبال اقبالی
یک ویدئو از مقاومت دو دختر با یکی از اوباشان حکومت اسلامی بر سر نوع پوشش، و سخنان دخترها، آینه ای از تضاد جامعه ما و در عین حال گویای انتظارات جامعه زنان از شهروندان کشور، و نیز ضرورت تحول مقاومت فردی در برابر تجاوز اسلام سیاسی به مقاومت اجتماعی می باشد.
اصغر جیلو
آقای عبدالستار دوشوکی است، که تخصص ومهارت خاصی در طول چندین دهه گذشته در این نوع از عملیات جنگ روانی بر علیه ائتلافهای فراگیر به دست آورده است. ستاره دیگر این جنگ روانی، که در دشمنی با ائتلافهای فراگروهی شهرت دارد و بسی بهتر از عوامل اطلاعاتی و تبلیغاتی خود جمهوری اسلامی و حتی بهتر از اقای دوشوکی از عهده تخریب هر ائتلافی دموکراتیک فراگروهی بر میآید، آقای شهرام همایون مدیر تلویزیون کانال یک است.
ونوس ترابی
عبدالستار دوشوکی اعضای شورای ملی تصمیم را در یکی از مصاحبه‌های اخیرش «بیچاره‌ها» می‌خواند. وی با همین ادبیات اما در کسوت «مهین پرست واقعی»، دلواپس قدرت گرفتن شورایی‌ست که همبستگی ملی را وظیفه مرکزی خود اعلام کرده است. دوشوکی درطول هفته‌های گذشته، حملاتی را در تریبون‌های رسانه‌ای و به زعم خود، مبتنی بر به چالش کشیدن راستی و حقیقت این شورا انجام داده است.
تقی روزبه
برای صورت بندی مبارزه علیه استبداد و چرخه استبداد به عنوان یک معضل تاریخی، نوشته بر ۶محور و مختصه ای تاکید دارد که با وجود آن ها، خصلت دموکراتیک بودن گذار از نظام کنونی حکومت اسلامی مقدور می شود. علاوه برآن درموردبرآمد صدای سوم بر جمهورمردم در برابرنظام ولائی و وراثتی دلالت دارد و هم به لحاظ محتوائی بر دولت های اجتماعی/دموکراتیک/اگولوژیک و یک جامعه پلورالیستی و چندملیتی
اسماعیل زرگریان
پاسخ من منفی است نه فروپاشی آغاز شده است و نه در چشم انداز نزدیک ما شاهد فرو پاشی خواهیم بود. واقعا من یکی از انقلاب پشیمانم اما چه فایده بقول ما" در پشیمانی سودی نیست" اما انقلاب ارادی وقابل پیشبینی نبود کسی انتظار نداشت در فاصله کوتاهی انقلاب رخ دهد وپیروز شود.
یک سال پیش، در آخرین‌ روزهای تیر ۱۴۰۰، کشاورزان و شهروندان ساکن اهواز در اعتراض به فقر، بی‌آبی و مدیریت ناکارآمد و تبعیض‌آمیز منابع آبی این استان به خیابان‌ها آمدند. مرگ دام‌هایشان در اثر بی‌آبی، خشک شدن تالاب «هورالعظیم» و ناممکن شدن معیشت
گودرز اقتداری
فایل صوتی جلسه تلگرامی یکشنبه شب ۲ مرداد ۱۴۰۱ - ساعت ۲۱ به وقت ایران
موضوع جلسه: «کشتار های دهه شصت، دکترین اطاعت کورکورانه و مسئولیت آمران»
میهمان: گودرز اقتداری ، تحلیلگر و فعال سیاسی چپ
لینک گروه :
https://t.me/+rC-StPOeVZ84N2I
ضیاء مصباح
*کار تشکیلاتی موکول به همکاری و همرو بودن گروهیست ،با پرهیز از رقابت‌های نا معقول درونی که میتواند بازدارند ، باعث تنش ،پندار و رفتار ناسالم و آسیب‌زا گردد.
*فعالیت اجتماعی – فرهنگی که سیاسی نا م بگرفته نیاز به سلامت فکر و روان دارد که میتواند به پیشروی و موفقیت سازمان‌های مردم نهاد کمک کند.
*تلاش های گروههای ملی «انهم در این شرایط پر اب چشم » باید در راستا ی نجات مام میهن از هر گونه افراط و تفریط تنظیم گردد
حسن جداری
 رژیم آزادیکش جمهوری اسلامی را انواع  تضادهای لاینحل،  احاطه کرده است. بحران اقتصادی مزمنی که  هر روز  بر  حدت و شدت آن افزوده میشود ، سخت  گلوی  رژیم  ضد مردمی را می فشارد.  قیمت اجناس  مورد نیازعمومی هر روز به طور سرسام آوری بالا میرود.  فقر  و فلاکت و گرسنگی  درهر گوشه  کشور، بیداد میکند. 
مردادماه سال ۱٤۰۱ سی و چهارمین سالگرد فرمان ننگین روح الله خمینی برای کشتار هزاران زندانی سیاسی زن و مرد در تابستان سال ۱۳۶۷ ***** هم اکنون سی و چهار سال پس از کشتار ددمنشانه هزاران زندانی سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ مهره بزرگ آن کشتار آخوند خونخوار و آدمکشی به نام سیدابراهیم رئیسی در رژیم دژخیمان و شکنجه گران رئیس جمهور شده است! کسی که بی هیچ شرمی بارها و بارها کشتار زندانیان سیاسی هم در تابستان سال ۱۳۶۷ و هم در سال های دیگر را با آب و تاب فراوان ستوده است! .....
کوروش گلنام
مشکل با آقای دوشوکی مخالفت ایشان نیست زیرا چه ایشان و چه هر کس دیگری حق دارد با هر شورا، هرایده و هرکاری که از دیدِخود درست نمی‌داند مخالفت کند و کسی نمی‌تواند این حق را از ایشان و یا دیگری بگیرد، مشکل ولی شایعه پراکنی، ایجاد شک و دودلی و واژگونه کردن واقعیت‌ها است.
شورای ملی تصمیم
عبدالستار دوشوكی
مگو آن سخن کاندرو سود نیست / کز آن آتشت بهره جز دود نیست
تقی روزبه
لااقل از مشروطیت بدینسو ما فقط با یک شکل از استبدادحاکم روبرونیستیم بلکه با معضلی بنام چرخه اسبتداد هم مواجهیم. از همین رو اگرمبارزه علیه استبدادمستقر از منظرگفتمانی پیشرو و عمیقا ضداسبتدادی در هرشکل خود و از جمله شکل ولایتی یا وراثتی صورت نگیرنگیرد، حاصل این نوع کنشگری چیزی جز بازتولیداستبدادجدید و جابجایی یک مستبد با مستبددیگر و لاجرم تداوم چرخه استبدادکهن نخواهد بود.
نسرین پرواز
تابستان سال ١٣۶۷ است، نمی خواهم باور کنم همه دخترانی که از بند ما رفته اند اعدام شده اند! بسیاری از دختران اعدامی هنگام دستگیری دانش آموزان نوجوانی بودند که پس از هفت سال زندان کشیدن اعدام شده اند! نه، نمی خواهم باور کنم ولی این واقعیت است! رژیم درهای زندان ها را بسته است تا بدون هیچ مزاحمتی همه ما را بکشد! مأموران اجساد را در بسته هائی که دو طرف آنها بسته شده اند به درون ماشین ها می اندازند! آیا مردم می دانند که در اینجا چه می گذرد؟ .....
ضیاء مصباح
نابسامانی¬های اقتصادی و به ویژه اشغال کشور توسط ارتش‌های بیگانه و پیامدهای ناگوار آن همه امور کشور را تحت تأثیر خود قرار داده بود، ولی در بستر این حرکات نامنظم و آشفتگی‌ها یک جریان ناب اجتماعی و تاریخی به تدریج در مسیر اصلی خود پدیدار گردید و برای نخستین بار در تاریخ ایران یک الگوی عملی و واقعی از روش دموکراسی را در قالب دولت نمونه و ماندگار مصدق ارائه داد.
ابوالفضل محققی
با تمام مشکلاتی که برسر یک اتحاد فرا گیر ملی وجود دارد. ولی اپوزبسیون با تمام اما واگر های خود وخط کشی های گروهی خویش نکات مشترک بسیاری دارند که مواد اولیه آن را جمهوری اسلامی در اختیارشان نهاده و می نهد!