رفتن به محتوای اصلی

مارس 2009

31.03.2009 - 21:28
کامنت های جالب و خواندنی
نوشتید که هیچ چیزی به جامعه بهایی بدهکار نیستید. بهاییان از کسی طلبکار نیستند جناب گرگین. آن فرهیختگانی هم که ندای دفاع از بهاییان سر دادند در پاسخ به تلنگر وجدان خودشان چنین کردند. اصلاً مگر دفاع از همنوع و هموطن نوعی معامله است که بدهکاری و طلبکاری در آن معنایی داشته باشد؟ اگر بخواهیم به سیاق شما به قضیه نگاه کنیم بهاییان که در یک قرن و نیم گذشته از هیچ نوع نامهربانی در وطن خودشان بی نصیب نبودند که خیلی بیشتر مستحق رد بدهی و ادعای طلبند.
31.03.2009 - 19:57
یکی از مهمترین دلایلی که جمهوری اسلامی توانست تا به امروز دوام بیاورد این بود که به خوبی میدانست بر چه مردمانی حکومت میکند. حکومت شاه این را نمیدانست. اصلأ خود شاه آگاهی چندانی از توده مردم نداشت. فکر میکرد همان چند صدنفر بله قربانگو و پلیس مخفی اش ساواک و یک ارتش تا دندان مسلح برای نگه داشتن رژیم کافی است ولی اشتباه میکرد.
31.03.2009 - 18:57
حمید اسدیان (کاظم مصطفوی)
روح الله حسينيان، در كنار مصطفي پورمحمدي و غلامحسين اژه‌اي، سه آخوند دبستاني مدرسه حقاني و سه تن از چهره‌هاي مخوف و مافيايي نظام كشتار و شكنجه رژيم آخوندي طي ساليان متمادي بوده‌اند.نام پورمحمدي بعد از قتل عام زندانيان سياسي در سال67 شهرة آفاق گرديد؛ و نام اژه‌اي با محاكمه كرباسچي شهردار سابق تهران، از باند رفسنجاني علني شد.
31.03.2009 - 17:57
شاید کم‏تر کسی امروز باور کند که روزگاری نه چندان دور، در ایران انسان‏هایی صرفا به اتهام پناه دادن به یک رییس جمهور قانونی اعدام شده‏‏اند. دکتر ابوالحسن بنی‌صدر، اولین رییس جمهوری انقلاب اسلامی بود که به دلایلی در اواخر خرداد ماه سال ۱۳۶۰ از این مقام عزل شد.
31.03.2009 - 16:57
مدیر ادارۀ میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان رامهرمز در گفتگو با خبرگزاری ایسنا از کشف پنج پایه ستون هخامنشی در منطقۀ شیفۀ این شهرستان خبر داده است.

31.03.2009 - 15:57
سربلند
بطور اتفاقى متوجه انتشار مقاله اپوزسيون ايران در سالي كه گذشت در سايت شما شدم و با دقت به نظرات و كامنت هاي خوانندگانتان در خصوص مطلب فوق توجه كردم. از روي اينكه معتقدم هر آدمى كه بنوعي كاري اجتماعي يا سياسي انجام ميدهد بايد مسئوليت پاسخگويي به مخاطب را هم بپذيرد، قصد دارم به برخي از كامنت گذارانتان پاسخي دهم. هرچند اين پاسخ خود ميتواند سبب پرسش هاي تازه اي شده و يا اصولا به عنوان جوابگويي مورد قبول قرار نگيرد اما به هر دليل ما نميتوانيم و حق نداريم تحت هيچ شرايطي...
31.03.2009 - 13:32
کامنت های جالب و خواندنی
خوشبختانه این گفتگوها و آزادی طرح مطالبی که بهائیان ایران از مطرح کردنشان در عرصهٌ عمومی همیشه محروم بوده اند باعث گردیده که اذهان بسیاری از هموطنان ما که آمادگی پذیرش حقیقت را دارند به واقعیتهای جامعهٌ بهائی ایران روشن شود و روزبروز به تعداد کسانیکه بمظالم وارده باین جامعه آشنا گردیده و با شهامت و انساندوستی از حقوق مدنی بهائیان دفاع میکنند افزوده میگردد. بامید روزی که همهٌ ایرانیان از تعصب بری گردند وآزادمنشی پیشه سازند تا بتوانند به درستی بخود ببالند که...
31.03.2009 - 09:57
کیانوش توکلی
موضوع اختلاف علی میر فطروس و احمد افرادی مجددا در بخش اظهار نظر و دیدگاهها ایران گلوبال طرح شده است ؛ از انجا که این اختلافات شخصی نبوده بلکه دقیقا به رابطه ، مناسبات و اختلافات درونی جنبش سیاسی یعنی به رابطه مجموعه نیروهای سطلنت طلب با جمهوریخواهان ارتباط پیدا می کند؛ نبایستی ساده از کنار آن رد شد .از این رو لازم می بینم مروری بر تاریخچه این درگیری بپردازم : در طی یک سال و نیم اول تاسیس ایران گلوبال بیش از صدها صفحه از نوشته های قدیمی و جدید ،علی میر فطروس را شخصا به چاپ رساندم...
30.03.2009 - 21:24
کیخسرو آرش گرگین
هم میهن عزیز، بنده و ملیون ها نفر دیگر از جنم بنده که از بدو باز کردن چشمان مان در جامعه چیزی جز خشم برنامه ریزی شده، سانسور، و تحقیر تجربه نکردیم، هیچ چیزی به جامعه ی بهائی که بطور اصولی هدفی جز حفظ و تامین منافع فرقه ای خود اش ندارد، بدهکار نیستیم.
30.03.2009 - 19:57
اننخابات دورۀ دهم رياست جمهوری اسلامی نزديک می شود. برخلاف آقایان خامنه ای، رفسنجانی و خاتمی که در مقام رياست جمهور، در آستانۀ دور دوم انتخاباتی که کانديدای آن بودند، با دشواری چندانی روبرو نبودند، اين بار آقای احمدی نژاد با چالشی بسيار بزرگ و جدی روبرو است و احتمال اينکه وی کانديدای اصلی اصولگرايان نباشد، کم نيست. اصلاح طلبان نيز در تلاشند که که از ميان کانديداهای بالقوۀ امتحان شده و کمتر امتحان شدۀ خود، کانديدای واحدی را در برابر کانديدای اصلی اصولگرايان به ميدان مبارزۀ انتخاباتی آورند.
30.03.2009 - 18:57
جعفر بهکیش
درست است که در همان زمان سازمان اکثریت در نشریات خود از قلع و قمع ضد انقلابی ها سخن می گفت و یا می گفت که حساب رهبران این گروهها را از اعضای ساده و هواداران آن باید جدا کرد و یا از اعضا و هواداران می خواست که هر گونه تحرک مشکوک ضد انقلابی را به سپاه و سازمان خبر دهند، اما مگر محمد، زهرا و شهین از رهبران و کادرهای اقلیت نبودند؟ چرا اطلاعات مربوط به آنها را در اختیار نهادهای امنیتی قرار ندادند؟
30.03.2009 - 17:57
آزاده اشعاری
در بررسی کارنامۀ دولت جمهوری اسلامی ایران به لوایح و طرحهای متعددی برمی خوریم که در ظاهر عمل به اسلام و قرآن و در جهت امنیت و حفاظت از مردم می باشند ولی در حقیقت تیشه بر ریشۀ ملت ایران زده اند و تنها موجبات ایجاد جدایی و تفرقه در بین مردم را فراهم کرده اند.
30.03.2009 - 16:57
تورج پارسی
در استوره ي ايراني عمر جهان هستي دوازده هزار سال است. اين دوازده هزار سال ِ تمثيلي را «زمان كرانه مند» نامند كه خود بخشى از زمان بي كرانه است: ۱_ سه هزار سال نخستين جهان مينوى يا فروهري است ....
30.03.2009 - 15:57
اختر قاسمی
من مرگ وبلاگ نویس و روزنامه نگار امیدرضا میرصیافی دوست و همکارم را در زندان اوین کاملن مشکوک می دونم و از همه وبلاگ نویسان خواهش می کنم که در اعتراض به مرگ مشکوک امیدرضا و رسیدگی و بررسی علت مرگش در زندان اوین در وبلاگ خود او به نام تریبون آزاد اعتراضشان را بیان کنند.
30.03.2009 - 14:57
محمد قدس
اينجا در ايران جايي كه دزماني عزت و عظمتش لرزه بر اندام هر متجاوزي مي‌انداخت جايي كه منشور حقوق بشرش دنيايي از فرهنگ و تمدن را در خاظر ما ايرانيان در اذهان ما زنده میکند، درجايي كه در روزگاري غريب آزادي را پرپر شده مي‌يابيم ياد و خاظره دوستان عزيزدربند مان را به سوگ نشسته‌ايم.
30.03.2009 - 13:32
بهرام چوبینه
باز هم برای رضايت ملايان، ساواک "انجمن خيريه حجتيه مهدويه" را برای مبارزه عليه بهائيان به وجود آورد که شعب آن زير نظر ساواک در سراسر کشور تأسيس شد و به فعاليتهای مذهبی و آموزش خبر گيری و خبر رسانی و ايجاد آشوب در ميان اقليتهای دينی بويژه بهائيان مشغول گرديد. رفته رفته همين انجمن حجتيه که بی ترديد با تأييد شاه بوجود آمده بود، بر خلاف نظر بنيانگذارانش، خود شکارگاه "هيئت های مؤتلفه اسلامی" و "سازمان مجاهدين خلق" گرديد....
30.03.2009 - 09:12
سارا نیکو
امید رضا میرصیافی در حالی که فقط 6 هفته از محکومیتش را گذرانده بود و قبل از انتقال به بند 240 اوین به مدت 40 روز در شرایط بسیار بد روحی در انفرادی بسر برده و در اين فاصله وحشيانه شکنجه شده بود ، بر اثر مصرف بیش از حد دارو به حالت اغماء فرو رفت. هم سلولی های این جوان که با مشاهده وخیم شدن شرایط جسمی او ، وی را سریعا به بهداری زندان رسانده بودند ، در بهداری با تهاجم و ضرب و شتم مزدوران رژیم روبرو شدند.
29.03.2009 - 19:57
سیامک دهقانپور
در آستانه‌ی تماس‌های آمریکا با ایران بر سر مسائل افغانستان و در شرایطی که هر آن انتظار می‌رود دولت پرزیدنت اوباما نتایج بازبینی سیاست آمریکا در برابر ایران را اعلام کند، رهبران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا طی نامه‌ای به رئیس جمهور آمریکا از او خواسته‌اند تماس مستقیم با ایران را به پس از انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه در ایران موکول نکند
29.03.2009 - 18:57
سارا واگن کنشت
بانک ها میلیاردها پول ِ حاصل ازمالیات را می گیرند، بی آنکه در ازای آن چیزی به جامعه عرضه کنند. تامین اعتبار برای موسسات اقتصادی، الان هم چون قبل، پا درهواست. این نشان بی لیاقتی دولت است. علاوه بر این ما با این خطر هم روبرو هستیم که فاجعه فعلی، چند سال بعد ، بازهم تکرار شود. حتی کارشناسان اقتصادی لیبرال هم این نظر را دارند.
29.03.2009 - 17:57
ناهید همت آبادی
تاجايي كه يادم هست مادربزرگ توي قصه هاي قديمي اش هميشه از اژدهاي هيولامانند هفت سري حكايت ميكردكه تنهايكي ازسرهاي ترس آورآن باشعله هاي آتشي كه ازچشم ودهان به بيرون ميريخت, آدمهارامي دريد و موجودات زنده پيرامون رانابود ميكرد و دنيايي...
29.03.2009 - 16:57
نگاه اشتباه و بسیار عقب افتاده‌ی احمدی نژاد به مسائل پیچیده و علمی، اقتصاد کشور را فقیر تر از هر زمان دیگر ساخته است و فساد و بی اخلاقی در دولت و ساختار اداری کشور بی داد می کند. آقایان با باز کردن دست نظامیان و امنیت‌های خود فکر می کنند می توانند اوضاع وخیم را کنترل نمایند. اما اداره کشوری با نزدیک به هشتاد میلیون انسان، نیازمند اسلحه و ترس و وحشت و تبعیض نیست بلکه درایت و علم و شرافت می خواهد.
29.03.2009 - 15:57
نیکزاد زنگنه
عید، فصل تازه را که بیاورد خنده زودتر از شکوفه ها خواهد نشست به لبان ما. روزها را با این امید رج می زنیم که دم مسیحایی بهار، روحی تازه در کالبد خسته و تکیده مان بدمد و تعطیلات مهلتی باشد برای تنفسی دوباره. به خیالمان دژخیم هم از شوق فراوانی عیدانه، دمی آسوده خواهد آرمید اما خبر توفنده از راه می رسد و تومار رویاهای رنگارنگمان در هم می پیچد: “دستگیری دوازده نفر از دانشجویان در آستانه ی عید!”
29.03.2009 - 14:57
وحید اسلام‌زاده
از نظر « وبر» ، پایبندی و اعتقاد مارکسیسم به علم نه تنها کم نیست بلکه بسیار زیاد هم است. آنچه مارکسیسم کم دارد سعهء‌ صدر علمی خاصی در برابر سرشت مساله‌برانگیز عینیت علمی است. با این دیدگاه وبری است که کار وی دیگر از نوع جامعه‌شناسی تخصصی نیست.
29.03.2009 - 13:14
رضا حسین بر
کسانی که آینده دور را نبینند، در آینده نزدیکی در چاه خواهند افتاد. روندگانی که مقصد مشخصی نداشته باشند، بزودی گم شده و سرگردان میگردند. تحول سازانی که مسیر راه را تعیین نکرده باشند، به انجایی میرسند که دشمنان آنان تعیین میکنند. تغییر دهندگان شرایط موجود شاید تغییراتی بیاورند که از شرایط موجود هم بدتر باشد؛ مگر اینکه بینش شفافی از آینده و نقشه راهی برای رسیدن به آن داشته باشند. انقلاب ۵۷ ایران همه این اصول را به اثبات رساند.
29.03.2009 - 09:12
رضا تقی زاده
در سال 1387 همزمان با فعالیتهای سیاسی و فنی مرتبط با غنی سازی و تولید سوخت هسته ای توسط ایران، فعالیت درسایر بخشهای توسعه اتمی نیز در تاسیسات متعدد واقع در بندر عباس، اراک، تهران، کرج، یزد و اصفهان همچنان ادامه یافت.
28.03.2009 - 18:57
مینا سلطانیان
بدون پسرم هرگز . همسرم فردی به ظاهر مذهبی و طرفدار رزیم جمهوری اسلامی بود و دائما و به بهانه های مختلف من را به باد کتک میگرفت. و با وسایلی از جمله زنجیرو قفل ماشین به من حمله می کرد. همسرم در هر جا و مکانی از جمله در معابر عمومی، خیابان، و در منزل به من آسیب می رساند.
28.03.2009 - 17:57
کریم قصیم
پاسخ خامنه اي به اوباما, بی اختیار مرا به ياد « پاسخ هيتلر به روزولت», شش ماه پيش از شروع جنگ جهاني دوم, انداخت. به راستي كه – به استثناي طول كلام - خطوط فكري موازي و مضامين مشابه در دو طرف اين و آن پيام و پاسخ كم نيست.
28.03.2009 - 16:57
عبدالطیف عبادی
کشوری که مردمش با در اختیار داشتن همهء وسایل ارتباط جمعی و از جمله پیشرفته ترین آنتهای ماهواره ای ، در کمتر از چند ثانیه از آخرین رخدادهای وطن خود و نیز چهارگوشه جهان باخبر می شوند جامعه ای بسته محسوب نمی شود. وظیفه روشنفکر مبارزه با حکومتها نیست. حکومتها عصاره و چکیده و نماد و نمایندهء واقعی روح حاکم بر جامعه و مردمشان هستند.
28.03.2009 - 15:57
کیوان صمیمی
بالاخره به این نتیجه رسیدیم مستقل از اینكه رأی می‌دهیم یا نه ،می‌بایست از شخص‌محوری فاصله گرفت و به طرف مطالبه محوری رفت . باید مطالبات حداقلی و مرحله‌ای خود را مطرح كرد و با فرایند انتخابات برخوردی فعال داشت حتی اگر در مرحله پایانی این فرایند ،یعنی انداختن رأی به صندوق حضور نداشته باشیم . پدیده انتخابات یعنی دعوت كردن از كسی كه بیاید و خواسته‌های مردم را اجرا كند ،پس باید بدانیم كف خواسته‌های مشخص‌مان چیست و سپس آیا شرایطی وجود خواهد داشت كه این مطالبات حداقلی مطرح شود و سپس به گفتمان تبدیل شود
28.03.2009 - 14:57
ظهر امروز ششم فروردین، بیش از 10 نفر از اعضای کمپین یک میلیون امضا در خیابان سهروردی تهران بازداشت شدند.
28.03.2009 - 08:57
کیخسرو آرش گرگین
اما در مورد جناب میرفطروس و پیشینه ی درگیری ها. ببینید دوست گرامی، اصل مطلب برمی گردد به فرهنگ سیاسی ما؛ ما فرهنگ سیاسی سالمی نداریم و همه ی این خشم و هیاهو ها نیز به همین عدم سلامت فرهنگ سیاسی دلالت دارند. ایرانیان، به ویژه نسل حاملان انقلاب بسیار سخت می توانند تغییر عقیده ی سیاسی دوستان و همرزمان خود شان را تحمل بکنند و کم دیده می شود که کسی از یک جناح سیاسی به جناحی دیگر نقل مکان کند و از سوی هم جناحی های پیشین اش مورد شدید ترین اتهامات قرار نگیرد.
27.03.2009 - 18:57
زینت میرهاشمی
بهار زیبا مژده تغییر و دگرگونی در طبیعت را به نمایش می گذارد. پیدایی هر بهاری از دل زمستان امید بهار در زندگی اجتماعی و امید به «جهانی دیگر» را در جان انسانها زنده می کند. سال 1388 و عید نوروز را به کارگران و مزدبگیران ایران و فعالان کارگری و به ویژه خانواده های زندانیان سیاسی و خانواده های فعالان کارگری زندانی تبریک می گویم. بدون شک در کنار هفت سین نوروزی فعالان کارگری و کارگران و مزدبگیران ایران «س» بزرگ سرنگونی رژیم ضد کارگری حاکم بر ایران جای شایسته خود را دارد.
27.03.2009 - 17:57
عمادالدين باقی
وضعیت کنونی از لحاظ قوانین موجود گرچه ایده آل نیست و تناقضاتی با معیارهای بین المللی در پاره ای از قوانین وجود دارد اما موازین حقوق بشری تضمین شده در قوانین موجود به حدی است که اگر حکومت به همین قوانین که مصوب خبرگان قانون اساسی و مجلس و شورای نگهبان است ملتزم باشد تحول بزرگی در بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران رخ خواهد داد. این حقیقت از دید جامعه جهانی نیز پنهان نیست به نحوی که در گزارش دبیر کل سازمان ملل متحد در باره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران...
27.03.2009 - 16:57
آروزمندم در سالهای پیش رو،شاهد چنین جشن هایی که زنده کننده ی هویت ملیت های فرهنگی _ اتنیکی ایران زمین باشیم که در سراسر پهنه ی ایران با شکوه فراوان و حضور میلیونی مردم برگزار گردد. ایا جمهوری اسلامی حاضر است که به چنین تجمعاتی در اقصی نقاط ایران اجازه برگزرای مراسم فرهنگی بدهد ؟!. شاهنامه خوانی از دیر باز در بین ایل بختیاری وجود داشته واین فرهنگ دیرپا و جاودانه سینه به سینه به نسل امروز منتقل گشته است و در چند سال گذشته به صورت همایش های بزرگ و با حضور گسترده مردم برگزار می گردد.
27.03.2009 - 08:12
جواد طالعی
گزارش‌هایی که از بروکسل و مسکو می‌رسند، از تهیه‌ی گام به گام مقدمات مذاکرات مستقیم میان ایران و آمریکا حکایت دارند. از یک سو دفتر پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بروکسل فاش می‌کند که هفته گذشته یکی از معاونان وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در بروکسل با نماینده دبیرکل این پیمان دیدار و مذاکره کرده است. از سوی دیگر، خبرگزاری فرانسه روز پنجشنبه (۲۶ مارس) از آمادگی مسکو برای کمک به آمریکا در زمینه‌ی گشایش باب گفت‌وگو با تهران خبر می‌دهد.
26.03.2009 - 20:35
محمد حسین یحیایی
در ماه های پایانی سال رکود شدیدی همراه با تورم اقتصاد کشور را فرا گرفت، درآمد های ارزی از فروش نفت و گاز کاهش یافت، صادرات برخی از فلزات انرژی بر که در سال های اخیر با گرانی انرژی افزایش یافته بود، با کمبود تقاضا روبرو شد، در نتیجه صادرات غیر نفتی نیز رو به کاهش گذاشت. در این میان تمایل به سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز با دور زدن از قطعنامه های سازمان ملل که از سوی شرکت های بزرگ و یا شرکت های وابسته به آنها پی گیری می شد کمتر شده یا از بین رفت.