رفتن به محتوای اصلی

آوریل 2012

30.04.2012 - 23:10
با شروع مرحله‌ی دوم انتخابات نهمین مجلس شورای اسلامی ایران، اختلاف میان جریان‌های اصولگرای حاضر در انتخابات شدت گرفته است. ریاست مجلس نهم یکی از مهمترین چالش‌های میان اصولگرایان است.
شاید یکی از مواردی که اکثریت موافقان و منتقدان جمهوری اسلامی بر آن اتفاق نظر دارند، جایگاه مجلس هفتم در میان دیگر مجالس پس از انقلاب ایران است. از این مجلس که ریاست آن را غلامعلی حداد عادل بر عهده داشت به عنوان یکی از ضعیف‌ترین مجالس ایران یاد می‌کنند.
30.04.2012 - 23:04
مشاور رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: طبق بررسی‌های انجام شده، مسئولین وقت این بانک دولتی در پرداخت تسهیلات ده‌ها میلیون یورویی و چند میلیون دلاری به یک شرکت خصوصی مرتکب تخلفات متعددی شده‌اند. وی ادامه داد: بانک مورد نظر در قبال اعطای این تسهیلات، وثیقه چندانی دریافت نکرده است و میزان سرمایه این شرکت در داخل کشور نیز بسیار کمتر از میزان بدهی آن به سیستم بانکی است که آن هم در گرو بانک‌ها می‌باشد.
30.04.2012 - 22:36
روز دوشنبه پس از طی تشریفات قانونی، تایید دادستانی كل كشور و موافقت ریاست قوه قضائیه در زندان شاهرود حكم اعدام به اجرا در آمد
30.04.2012 - 20:47
آلپر آتاسی
کسانی که با شعارهای دموکراسی، فمینیسم، کارگری و غیره بر حرکت ملی آذربایجان می تازند در درجه اول باید توجه داشته باشند که همه خواسته های آنها بلا استثنا در مانبفست تقریبا همه طیفهای حرکت ملی آذربایجان قرار دارد و جزو اصول آن طیفها به شما می رود. ولی جزو اهداف حرکت ملی آذربایجان نیست. هدف حرکت ملی آذربایجان کسب حق تعین سرنوشت ملت آذربایجان است و فقط برای این راه مبارزه می کند و تنها با حرکتهایی که این حق را به رسمیت بشناسند همکاری می کند.
30.04.2012 - 20:32
یک هفته اعتصاب خشک و ۴۵ روز اعتصاب غذای تر به همراه درمان نشدن آسیب های نخاعی موجب ضعیف شدن بنیه این زندانی سیاسی شده و شرایط بهداشت و تغذیه نامناسب زندان، وضعیت بیماری وی را تشدید کرده است. کم خونی حاد، فشارخون نامنظم، ضربان بی ثبات قلب، درد در ناحیه گردن و ستون فقرات و بی حسی در اندام های یک طرف بدن تنها بخش هایی از آسیب های دوران بازداشت است که این فعال کارگری با آن دست به گریبان است.
30.04.2012 - 19:54
در مقابل حکومت دینی و ولایت فقیهی ؛ جمهوریت ــ یک حاکمیت سکولار و غیر دینی ــ قرار دارد ؛ حکومتی که در آن اداره کشور بر بنیاد های غیر دینی استوار است . در این حکومت آزادیهای فردی ؛ حقوق مردم ؛ برابری همه اقشار جامعه در برابر قانون و .... بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر برسمیت شناخته میشود و قدرت دولت نیز از اراده مردم و ملت ناشی میشود و نه هیچ قدرت غیبی دیگر .
30.04.2012 - 18:43
«نادر طالب‌زاده» کارگردان و مستند ساز در مورد قرآن سوزی کشیش آمریکایی و عنوان این مطلب که این کار در اعتراض به بازداشت ندرخانی «ناکشیش ایرانی» در ایران است، گفت: این اولین باری نیست که ما در این زمینه‌ها کوتاهی می کنیم.
30.04.2012 - 16:03
من يک زنم ، زنی پرستار، زنی پرستار در جمهوری اسلامی ايران. زن بودن ، شاغل بودن ، پرستار بودن ، همين ويژگی ها به تنهايی کافيست تا « بودن» را به پديده ای سخت و پيچيده تبديل کند. حال اگر نقش‌های ديگر از جمله همسر بودن ، مادر بودن ، مادری «تنها» بودن را به اين موقعيت‌ها اضافه کنيم ستم‌های چندگانه اين جايگاه‌ها شايد به نوعی قابل طرح و بررسی باشد اما عمق و شدت آن به سختی قابل درک خواهد بود
30.04.2012 - 14:29
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" وضعیت حاد جسمی زندانی سیاسی صالح کهندل و ممانعت بازجویان وزارت اطلاعات از درمان وی.
زندانی سیاسی صالح کهندل ماه ها است که از بیماری پلاکت خون رنج می برد و در بهداری زندان گوهردشت کرج امکان درمان وی وجود ندارد و به این خاطر پزشکان بهداری زندان طی یک گزارش پزشکی به دادستانی تهران عباس جعفری دولت آبادی خواستار اعزام هر چه سریعتر وی به یکی از بیمارستانهای تهران جهت درمان او شده بودند.
30.04.2012 - 14:21
علی اکبر حیدری فرد، معاون سعید مرتضوی دادستان سابق تهران که احکام اعزام افراد بازداشت شده به کهریزک را امضا کرده بود، بازداشت شد و به بازداشتگاه اوین انتقال یافت. » این فرد در روز سوم فروردین ماه سال جاری در یک پمپ بنزین، اقدام به هفت تیر کشی کرد و بازداشت شد تا دوباره نامش در سطر اخبار قرار گیرد .
30.04.2012 - 13:07
احمدی نژاد در بخشنامه‌ ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور، مکاتبات مجلس شورای اسلامی با دستگاه‌های اجرایی در خصوص لغو برخی مصوبات مربوط به دولت و مراجع و مقامات دولتی را خلاف نص صریح قانون اساسی و فاقد وجاهت حقوقی دانست.
30.04.2012 - 12:57
در پی افزایش انتقادها علیه بنیامین نتانیاهو- نخست‌وزیر اسرائیل، چند تن از شخصیت‌های سیاسی این کشور امکان انتخابات پیش از موعد را مطرح کردند.
30.04.2012 - 12:52
صالح کامرانی
مگر فارس‌ها زبان ،ادبیّات ،تاریخ ،سرزمین و... معین ندارند؟ عدم پذیرش فارس‌ها به عنوان ملت آیا خود توهین آشکار به خود فارس‌ها نیست؟آیا این همه عناد و در ابهام حرکت کردنها و در یک کلام جنگ با واقعیتها خود ناقض حقوق میلیونها انسانی‌ که ایشان ادّعا ی دفاع از حقوق آنها را میکنند نیست؟
30.04.2012 - 12:40
آگاهان اقتصادی بر این باورند: معجزه کردن در حکومت اسلامی ایران جزو محالات است و بحران اقتصادی و لجام گسختگی قیمت ها، از یک سو به علت شدت گرفتن تحریم های بین المللی است
30.04.2012 - 12:28
حکومت اسلامی ایران دیروز اعلام کرد که به خرج خود در عراق سه هزار مدرسه بسازد و 200 واحد مسکونی نیز برپا کند. حکومت ایران این تعهدات را هنگام دیدار هفته پیش جواد نوری المالکی نخست وزیر شیعه عراق از تهران به عهده گرفت.
30.04.2012 - 12:07
بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران" محاکمۀ زندانی سیاسی ارژنگ داودی با دستگیری وکیلش محمد علی دادخواه به تعویق افتاد.
روز یکشنبه 11 اردیبهشت ماه زندانی سیاسی ارژنگ داودی پس از 8 سال زندان برای چندمین بار به شعبۀ 15 دادگاه انقلاب که ریاست آن را صلولتی معروف به قاضی مرگ به عهده دارد برده شد.او پس از لحظاتی که به دفتر دادگاه وارد شده بود توسط وکیلش محمد علی دادخواه مطلع شد که او را دستگیر کرده اند و دادگاهش به تعویق خواهد افتاد.
30.04.2012 - 12:02
چندی است که مساله سختگيری برای مهاجران افغان‌ آن هم از سوی مسوولان شکل ديگری به خود گرفته است و استان مازندران می‌خواهد پيشقراول اخراج آنان از ايران باشد. اما هنرمندان که در اين مسايل معمولا به عنوان نبض تپنده جامعه عمل می‌کنند در اين راه پيشقدم شده‌اند و نسبت به اين اتفاق واکنش نشان داده‌اند و قصد دارند با حضور در شهرهای مختلف و در بين افغان‌های مقيم ايران جلوی خدشه‌دار شدن چهره کشور را با اين حرکت‌های نادرست بگيرند.
30.04.2012 - 11:51
حکم اعدام غیر انسانی و قرون وسطایی زندانی سیاسی غلامرضا خسروی سوادجانی در تاریخ 2 اردیبهشت ماه جاری در دیوان عالی کشور تایید و به دادگاه انقلاب تهران اعلام شده است. پرونده زندانی سیاسی غلامرضا خسروی سواد جانی در تاریخ 17اسفندماه 1390 به شماره رایانه ای 9009980002013634 با حکم اعدام وارد دبیرخانه دیوان عالی کشور و به شعبه 31 دیوان ارجاع شده بود. این حکم توسط فردی بنام جعفری رئیس این شعبه و فرد دیگری بنام طباطبایی مورد تایید قرار گرفته است.
30.04.2012 - 11:49
فقط ظرف يك سال ده‌ها هزار كارگر را اخراج كرده‌اند. ميليون‌ها كارگر بر اثر گراني هولناك خاكسترنشين شده‌اند. هر كارگر حق‌طلبي كه لب به اعتراض گشوده به زندان محكوم شده است. از برگزاري جشن و راه‌پيمايي اول ماه مه جلوگيري مي‌شود و فرياد آزادي‌خواهي و حق‌طلبي كارگران را به بهانه‌هاي واهي در گلو خفه مي‌كنند، اما در بازگذاشتن دست سرمايه‌داراني كه خون فرزندان كار و زحمت را در شيشه مي‌كنند، سخاوت‌مندند.
30.04.2012 - 09:19
از آغاز سال 2012 میلادی، 30 خبرنگار در حین انجام وظایف حرفه ای خود در جمهوری آذربایجان مورد ضرب و شتم قرار گرفته و 6 نفر از روزنامه نگاران با اتهامات ساختگی در زندان های این کشور به سر می برند .
این موسسه اعلام کرده است که وکلا و خویشاوندان روزنامه نگاران زندانی معتقدند که این اتهامات دروغی بیش نبوده و علت اصلی دستگیری ها حق گویی آن ها است.
30.04.2012 - 09:05
رضا شهابی و بهنام ابراهیم زاده، دو فعال کارگری در بند ۳۵۰ اوین با صدور بیانیه ای از داخل زندان از تمامی کارگران و زحمتکشان و فعالین کارگری و تشکل‌های مستقل کارگری و شخصیت‌های مردمی مدافع حقوق کارگران و انسان‌های آزاده خواسته‌اند که با اتحاد و همبستگی خود روز جهانی کارگر را هر چه با شکوه تر برگزار کرده و بر مطالبات بر حق در این بیانیه پافشاری کرده و حمایت خود را اعلام کنند.
30.04.2012 - 09:03
جمهوری اسلامی خوشبختانه با دستگیری و بازداشت برخی هنرمندان گمنام و یا کمتر شناخته شده ، موجب تبلیغ وسیع پیرامون این هنرمندان را فراهم می سازد. هفته پیش ، یک رقصنده نه چندان معروف به نام سولماز که در مسابقه یکی از شبکه های ماهواره ای اول شده بود و بعد از برگشتن به ایران بازداشت میشه و چند روزی رو پیش بچه ها تو زندان اب خنک می خورده و بعد با قرار کفالت آزاد شده و البته توی اون چند روز سخاوتمندانه هنرش رو توی بند زنان واسه بقیه عرضه کرده بوده است .
30.04.2012 - 08:15
و نیستی
تا کیف خسته ام از شانه برداری
بگویی «قهوه بریزم یا چایی»
که آبی از آب تکان نخورده
تنها خانه است که درش در رفته
پنجره است که پُر از چای شده
شهر است که بی تو من را وتو کرده
و کتری قرمزی
که اعصابش به هم ریخته بر سروکله ی خود می زند
30.04.2012 - 08:06
دور جدید مذاكرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی 13و 14می در وین برگزار می شود تا دو طرف بتوانند در خصوص همكاری های خود به توافقی اصولی دست یابند.
30.04.2012 - 08:03
کشیش جنجال‌برانگیز آمریکایی چندین نسخه از قرآن و تصویری از پیامبر اسلام را به آتش‌کشید. تری جونز دلیل این کار را اعتراض به وضعیت کشیش ایرانی، یوسف ندرخانی اعلام کرده است. ندرخانی به جرم ارتداد به مرگ محکوم شده است.
تری جونز، کشیش جنجال برانگیز آمریکایی چندین نسخه ‌از قرآن و تصویری از پیامبر اسلام را در ایالت فلوریدا آمریکا به آتش کشید. او هدف خود از این اقدام را اعتراض به وضعیت کشیش ایرانی در بند، یوسف ندرخانی عنوان کرده است.
30.04.2012 - 07:44
محبوب امراهی
آنچه که از جملات "بقیه ی شکاف های اجتماعی، در شرایط کنونی به صورت غیر فعال یا خفته درآمده اند. اما طرح هایی وجود دارد که به دنبال برساختن نزاع فارس و غیرفارس و تبدیل آن به شکاف اصلی جامعه ی ایران هستند" بر می آید نیز مشخص می کند که از دیدگاه شما دغدغه ی اصلی "مردم ایران" ناملایمتی های رژیم حاکم است و "مسائل هویتی" در درجات بعدی قابل ذکر هستند مطلب دیگر آنکه "مسائل هویتی" که در میان خلق ها یا فعالین امر از آن به عنوان "جنبش های هویت طلبانه" یا "جنبش های ملی" یاد می شود نیز...