رفتن به محتوای اصلی

ژانویه 2015

31.01.2015 - 22:48
ارگانهای سرکوب فاسدترین رژیم سیاسی جهان به بهانه مطالب "غیراخلاقی، مبتذل و مستهجن" عده ای از جوانان را دستگیر کرده تا بخیال خود فضای ترس بر شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک حاکم سازند. در کشوری که به اعتراف حاکمان، 60 درصد مردم از ماهوارها تغذیه می شوند و شمار کاربران اینترنت در ایران تا پایان ۶ ماهه نخست سال ۹۱ بالغ بر ۴۵ میلیون و ۵ هزار و ۶۴۴ نفر اعلام شده، و در حالی كه فیس بوک در ایران فیلتر است، این شبکه اجتماعی ۱۷میلیون عضو دارد؛ براستی ملت ایران با چه زبانی بگوید حکومت اسلامی نمی خواهد؟
31.01.2015 - 22:07
صدای اعتراض اقشار مختلف مردم بلندتر می شود؛ اما گوش شنوا نیست!
باید به سراغ سوژه‌های مردمی، سیاسی، اجتماعی و تاریخی که در فرهنگ ما وجود دارد؛ بروند. سوال من این است که ساخت این فیلم‌ها چه تأثیری روی فرهنگ مردم دارد؟! چرا ما به جای اینکه درباره بزرگان و مشاهیر تاریخی خودمان مثل حافظ، فردوسی و مولانا فیلم بسازیم به سراغ سوژه‌های بیگانه می‌رویم؟ نمی‌خواهند فرهنگ درستی در جامعه جاری شود. این فیلم‌ها فاخر نیست. باید یک همه‌پرسی مردمی تشکیل بدهند تا متوجه شوند که فیلم فاخر ازنظر مردم چگونه فیلمی است.
31.01.2015 - 20:21
این بحث در مورد «بهمن قشقایی» چهره‌ی نام آور شورش جنوب است که ۱۷ آبان ۱۳۴۵ در شیراز تیرباران شد. وی که در انگلستان پزشکی ‌می‌خواند متاثر از قیام عشایر فارس که رژیم شاه، «غائله» می‌نامید، به میهنش بازگشت و همراه با کسانی که از جور حکومت «یاغی» شده بودند سلاح برداشت ...
31.01.2015 - 18:33
تفاقی که این بار برای ظریف دردسر ایجاد کرد، قدم زدن او با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در حاشیه مذاکرات ژنو بود. حرف و حدیث‌ها در این باره وقتی شدت گرفت که وزیر امور خارجه ایران برای دنبال کردن روند مذاکرات به پاریس رفت تا یکبار دیگر با همتای آمریکایی خود دیدار کند. نتیجه این دیدارها آن بود که ۲۱ نمایند مجلس ایران با امضای طرح سوال از ظریف از او خواستار توضیح دادن درباره این دو رویداد شدن که از نگاه آنها "دو خطای دیپلماتیک" به شمار می‌رفت. اما این اولین بار نیست که .....
31.01.2015 - 18:21
همایون مهمنش
هدف ولتر اما پشتیبانی از الهیات نبوده است. او بی آنکه تفسیر کند روشن میکند که در الهیات چه روش هائی برای حل تناقضها معمول است. اما هر کس که ولتر را تا حدی بشناسد دچار سوء ظن میشود که نویسنده ای چون ولتر شکست خِرَد در فهم کتاب مقدس را به نمایش میگذارد و به شیوه جزمگرایان دینی میگوید، باید فهم خود را خوار شماریم، چه نقشه ای در سر دارد؟
31.01.2015 - 11:55
مهرداد درویش پور
مهم نیست که خود را معتدل تر و یا رادیکال تر از این حزب (سوسیال دمکرات، سوسیالیست و یا چپ رادیکال) میدانیم و سیاست های آن را یکسره با طرز تلقی های خود منطبق می دانیم یا نه. مهم آن است که تاریخ تکان دیگری خورده است. راست افراطی تنها به یمن پیش روی چپ به عقب رانده شده است و مردم یونان امیدی برای خلاصی از فلاکت اقتصادی یافته اند. پیروزی حزب چپ یونان بر مردم یونان و همه طرفداران دمکراسی و عدالت اجتماعی در جهان و ایران خجسته باد!
31.01.2015 - 10:10
روز جمعه جمعی از شهروندان اهوازی با شرکت در تجمعی خودجوش ضمن اعتراض به آلودگی شدید هوای این شهر خواستار چاره جویی مسئولان در خصوص این معضل و مقابله با ریزگرد‌ها شدند. این تجمع در حالی برگزاری میشود که مدارس اهواز امروز به دلیل شرایط بد هوا تعطیل شده است.
بر اساس آمار وزارت بهداشت سال گذشته ۸۰ هزار نفر در ایران بر اثر آلودگی هوا و غبار جانشان را از دست دادند. همچنین منابع خبری از بستری شدن تعداد زیادی از شهروندان اهوازی در روزهای اخیر به دلیل مشکلات تنفسی خبر دادند.
31.01.2015 - 09:11
سخنان جنتی در مقام امام جمعه تکرار همان خزئبلاتی است که سران حکومت اسلامی شبانه روز در رسانه ها جار میزنند و سیمای ایران و ایرانیان را با عبا و عمامه و افکار پیشاقرون وسطائی به لجن می کشند. جنتی مرگ ملک عبدالله را تبریک گفت و موجب نارضایتی گروهی از اسلامگرایان را فراهم کرده و پرسیده اند که؛ چرا باید چنین ادبیات نامناسبی از یک تریبون عمومی توسط یک مقام رسمی حکومتی مطرح شود؟ تبریک گویی به مناسبت مرگ رئیس یک کشور همسایه، در کدام بخش از مناسبات انسانی و عقلانی و مصالح ملی و دینی می گنجد؟!
31.01.2015 - 08:32
رئیس جمهور ترکیه می‌گوید آماده است به پرسش‌های یک کمیسیون بررسی "نسل‌کشی ارامنه" در دوران عثمانی پاسخ دهد. اردوغان در مصاحبه با تلویزیون دولتی ترکیه پیشنهاد داد یک کمیته تاریخی برای روشنگری در این باره تشکیل شود.
31.01.2015 - 05:05
با نزدیک شدن مراسم «دهه زجر»، شنبه، ۱۱ بهمن ماه از شبکه مستند تلویزیون دولتی ایران مستند «مروری بر زندگی فرخ‌رو پارسا» پخش می‌شود.

فرخ‌رو پارسا وزیر آموزش و پرورش در کابینه هویدا
مستند «مروری بر زندگی فرخ‌رو پارسا» را آرمین عیسائیان و محمد شهبازی کارگردانی کرده‌اند. در این مستند به جای استفاده از تصاویر آرشیوی، بخش‌هایی از زندگی نخستین وزیر زن در تاریخ ایران بازسازی شده است.


31.01.2015 - 04:05
در یک هفته‌ای که از درگذشت ملک عبدالله می‌گذرد ملک سلمان پادشاه تازه عربستان سعودی با صدور ۳۰ فرمان ویژه، تغییراتی مهم در ساختار حاکمیت این کشور داده است.
مطبوعات سعودی، صدور فرمان‌های ویژه ملک سلمان را "شکل‌گیری حکومتی رو به آینده" توصیف کرده اند و به ویژه آن دسته از فرامین را پراهمیت دانسته اند که درباره پرداخت پاداش مالی به کارمندان دولت، دانشجویان، و افزایش مستمری بازنشستگان است. پادشاه جدید عربستان در تغییراتی که هدفش تحکیم پایه‌های قدرت او ارزیابی می‌شود شماری از مقام‌های ارشد این کشور
30.01.2015 - 23:28
حمید قزوینی گفت: "آنها می‌خواهند بگویند همه فساد در هشت سال گذشته رحیمی بود كه آن هم محاكمه شد در حالی كه مسئله فساد در هشت سال گذشته به یك نفر و دو نفر محدود نمی‌شود و فساد ساختاری بود." پرسش اینست که چرا دولت مورد تائید و برگمارده خامنه ای فاسد بوده است؟ فساد در دولت های دیگر را چگونه می توان کتمان کرد؟ آیا از درون نظام فاسد مبتنی بر شبکه های مافیائی روحانیت شیعه ممکن است دولت سالم زاده شود؟ مسئله فساد تنها به افراد و دولت ها محدود نمیشود، ضرب المثل بختیاری ست که:" درخت ز ریشه خوش کرم ایزنه "
30.01.2015 - 21:27
سخنرانی "همنشین بهار" درباره "پیمان آخال" نمونه ی جدیدی ازتلاش برای کتمان کردن ماهیت جنایتکارانه و ضد بشری یک نقشه شوم استعماری علیه ترکمنها ودیگر مردمان منطقه ازجمله اهالی ایران است. ونیز تلاشی برای کتمان کردن همکاری های دولت وقت ایران با استعمارگران است.
30.01.2015 - 18:07
آ. ائلیار
همه جا را گشتم، به هر کسی روی آوردم تا شاید تکرار بشوی؛اما نشدی که نشدی. یگانه ی من. نشدی. و این خیلی وحشتناک است. میدانی ذبی، خیلی وحشتناک و تحمل ناپذیراست. ایکاش در زندگی ذبی ها تکرار میشدند. میدانی زندگی چقدر زیبا میشد؟ در این سالهای دوری و جدایی پی بردم بعضی چیزها تکرار نشدنی ست. در کتابی آمده " در یک رودخانه تنها یکبار میتوان شنا کرد". آری ، "در زندگی تنها یکبار میتوان ذبی یافت"...
30.01.2015 - 15:28
فرشته قاضی
بهمن احمدی امویی: پس از بیرون آمدن از زندان بار خیلی سنگینی روی دوش من است و باید برای دوستانی که آنجا مانده اند کاری بکنم، دوستانی که به نظر من به ناحق و بسیار ناعادلانه آنجا مانده اند، می دانم که کار زیادی از دست من برنمی آید .....
30.01.2015 - 12:56
حنیف حیدرنژاد
وزیر کشور آلمان اطلاع داده است که تا نیمه ژانویه سال 2016 هیچ پناه جوئی از آلمان به یونان اخراج نخواهد شد.
30.01.2015 - 11:28
به گزارش پارسینه، براساس گزارش رسمی وزارت اقتصاد، کسری تراز عملیاتی و سرمایه ای بودجه ۹۳ تا پایان آذرماه امسال به بیش از ۱۰ هزار و ۷۵۳ میلیارد تومان رسید. کسری بودجه حکومت اسلامی پیامد بیگانگی آخوند با کار، تولید و زندگی است. دستاورد حکومت قشر بیکاره و انگل روحانیت نمی تواند جز کسری در همه عرصه های زندگی، ویرانی ایران و فلاکت ایرانیان باشد.
30.01.2015 - 10:34
زبان فارسی راه خودش را می‌رود، کلماتی به آن وارد و کلمات و عباراتی از آن خارج می‌‎شود مانند «عملی کردن» که امروزه می‌‎گویند «عملیاتی کردن» و یا «رسانه‎ای کردن» و امثال این‌ها. باید این را هم بگویم که زبان بر دو اساس فونولوژی و دستور زبان استوار است.
30.01.2015 - 09:08
علی مطهری در کنگره حزب مردم‌سالاری، عدم تحمل منتقد و مخالف را یکی از آسیب‌های جدی حکومت جمهوری اسلامی خواند. او می‌گوید به خاطر ترس از نهادهای غیردولتی، خودسانسوری در رسانه‌ها بیشتر شده است.
او با اشاره به نزدیک شدن سال‌روز انقلاب ۵۷ تاکید کرد که لازم است هر چند سال یک‌بار به این مناسب به آسیب‌شناسی انقلاب پرداخت و ضعف‌ها و قوت‌های راه طی شده را بررسی کرد.
30.01.2015 - 08:58
اتحادیه اومانیستی و اخلاقی بین المللی، متشکل از گروه‌ها و سازمان‌های طرفدار آزادی اندیشه، سکولاریسم، خداناباوری و اخلاقگرایی انسانی در بیانیه‌ای خواسته است تا کفرگویی از فهرست اقدامات قابل پیگرد قانونی در تمامی کشورها خارج شود. این بیانیه چند هفته پس از حمله به نشریه فکاهی شارلی ابدو در پاریس منتشر شده که در جریان آن، مسلمانان افراطگرا دفتر این نشریه را به دلیل انتشار کاریکاتورهایی از پیغمبر اسلام هدف حمله قرار دادند و تعدادی از کارکنان آن را به قتل رساندند.
30.01.2015 - 01:07
بیژن برهمندی
رقم سبد هزینه های ماهانه ی یک خانواده ی چهار نفری که توسط مرکز آمار برای سال 92 ارائه شده و تورم امسال را هم به آن اضافه کرده اند - یعنی حدود دو میلیون تومان - تفاوت زیادی با برآورد کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران دارد که این رقم را سه میلیون و نیم برآورد کرده است...کارگران با حداقل دستمزد فعلی کمتر از ده روز می توانند زندگی کنند.
30.01.2015 - 00:45
کامنت های جالب و خواندنی
جواب اینها را را خود اسرائیل - که به گفته ی آقای نظری، دوست و متحد تاریخی ماست - به خوبی می دهد. مثلا این دفعه ی آخر حسابی حال فلسطینهای غزه را گرفت و من و آقاجان و ننه جان هم حسابی حال کردیم. چون می نشستیم پای تلویزیون و فیلم جنگی واقعی می دیدیم و ضمنا کلی چیپس و پفک نمکی می خوردیم و تفریح می کردیم. آقاجان ما حین تماشای صحنه های مهیج، می گفت: به امید روزی که بنشینیم پای تلویزیون و بمباران شدن این ترک تبارها را تماشا بکنیم. ننه جان ما هم هی مرتب میگفت: ایشالله! ایشالله!
29.01.2015 - 23:58
خانم روت به ایران رفت تا دست اندرکاران نظامی را ارشاد کند که با زبان مردمان دوران پارینه سنگی سخن می گویند. او تلاش کرد پلی میان عصر بربریت و دنیای مدرن ایجاد کند و با آخوندها به زبان مشترک دست یابد. واقعیت اینست که بخشی از سیاستمداران آلمان مردمان کشورهای اسلامزده را فاقد ظرفیت پذیرش و هضم دموکراسی می دانند و آنها را لایق حکومت های اسلامی (کم دردسر) می دانند. رادیو زمانه با خانم روت مصاحبه ای کرده که بشرح زیر است:
29.01.2015 - 22:15
با نزدیک شدن سالروز یادبود قتل‌عام ارامنه در ١٩١۵میلادی در ترکیه، فرانسوا هولاند، رئیس جمهوری فرانسه، شب گذشته چهارشنبه ٢٨ ژانویه، طی سخنانی با اشاره به این رویداد تاریخی خواستار رویکرد واقع‌گرایانه ترک‌ها به نسل‌کشی ارامنه گردید. به نظر میرسد زیر پوست جامعه ترکیه، در شرایط 37 سال قبل ایران قرار دارد و تاخیر در تکرار فاجعه ایران را باید مدیون نقش کردها و اقشار روشنفکر جامعه ترکیه دانست. نصایح فرانسوا هولاند نمی تواند زمینه های مادی تکرار جنایات گذشته را محو سازد!
29.01.2015 - 21:11
بابک آزاد
در 25 و 26 فوریه سال 1992 ارتش ارمنستان به همراهی نیروهای ۳۶۶ ارتش روسیه وارد شهر خوجالی در جمهوری آزربایجان شدند و دست به کشتار غیر نظامیان زدند بر اساس آمارهای موجود از جمله آمار سازمان دفاع از حقوق بشر در این کشتار ۶۱۳ نفر از غیر نظامیان از جمله ۶۳ کودک جان خود را از دست دادند دولت‌ها و رسانه‌های غربی با عنوان "کشتار خوجالی"از "فاجعه خوجالی" یاد می‌کنند
29.01.2015 - 20:56
آخوندها و اسلامگرایان در تضاد آئینی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اخلاقی با ایران و ایرانیت قرار داشته و دارند. حکومت قصد ویرانی ایران تاریخی را دارند و سیاستهای ویرانگرانه نظام نکبتبار در همه عرصه ها هویداست. امروز تعداد زیادی از تولیدکنندگان پوشاک کشور ‌ روبه‌روی «انجمن اسلامی صنف تولید کنندگان و فروشندگان پوشاک تهران» تجمع کرده‌اند. در این تجمع آن‌ها به قرارداد خائنانه میان آخوندها و ترکیه اعتراض داشته‌‌ و ‌خواستار لغو این قرار‌داد بودند. گروهی بدرستی از این قرارداد به ترکمنچای جدید یاد می‌کنند.
29.01.2015 - 20:52
ورونیکا اسمینک
آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی، پیش از آن‌که فرصت کند برای ارائه اسناد و مدارک علیه کریستینا فرناندز د کرشنر، رئیس‌جمهور این کشور، به کنگره برود، با شلیک گلوله به سرش کشته شد و کشف جسد او در خانه‌اش بهانه‌ای شده برای ایجاد تغییرات در سازمان اطلاعات آرژانتین.
29.01.2015 - 17:03
امین حسین رحیمی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هشتم، نیز پیش از این گفته بود:«دادگاه می‌تواند در جرائم تعزیری تا درجه پنجم، حکم حبس را در مکانی مشخص، تبدیل به نظارت سامانه الکترونیکی کند.»
بهمن کشاورز، رئیس سابق کانون وکلای دادگستری، چندی پیش چنین اقدامی را مثبت ارزیابی کرد. او در این باره گفته است که در همه موارد و همه جرم‌ها نمی‌توان و نباید از این ابزار و روش که نوعی «زندان باز» محسوب می‌شود استفاده کرد. باید توجه کرد که مجرم تا چه اندازه می‌تواند خطرناک باشد.
29.01.2015 - 16:58
زنانی دیگر
جنایت پاریس همانند خونريزي‌هاي داعش، انتحاري‌هاي طالبان و القاعده،‌ كشتارهاي جمعي بوكو حرام، ترورهای جمهوری اسلامی در اروپا و اعدام‌های دسته جمعی و قتل های زنجیره‌اي درداخل، ماهیتی تروریستی دارد، با این تفاوت که در مرکز اروپا و در دل دموکراسی ادعایی غربی اتفاق افتاد. تشابه تمامی این جنایات در داشتن ماهیتی آزادی ستیزاست.
29.01.2015 - 16:52
دیوان عالی کشور، رای صادره از سوی دادگاه انقلاب شیراز را که بر اساس آن هفت درویش گنابادی به اتهام محاربه و فساد فی الارض محکوم شده بودند را عینا تائید کرد.
29.01.2015 - 16:51
از همه علاقه مندان به جنبش چپ دمکرات در کشورمان
دعوت می کنیم که در این گردهمایی شرکت کرده و با طرح نقطه نظرات خود در این مباحث مشارکت داشته باشند.
29.01.2015 - 16:45
دیوان عالی کشور، رای صادره از سوی دادگاه انقلاب شیراز را که بر اساس آن هفت درویش گنابادی به اتهام محاربه و فساد فی الارض محکوم شده بودند را عینا تائید کرد. بر اساس این رای سه تن از این دراویش به تبعید مادام العمر و ۴ تن به ۲۸ سال تبعید محکوم شدند.