رفتن به محتوای اصلی

نوامبر 2015

30.11.2015 - 21:06
آنچه تا کنون بر سر کتاب آمده است ار حیث نتیجه بسیار هولناک‌تر از کتاب‌سوزان است سال‌هاست که حاکمیت آتش تیغ سانسور را به جان کتاب انداخته است و اگر چه شعله‌ی آن ناپیداست اما خاکستر عواقب آن را به روشنی می‌توان دید. سینما، تئاتر و موسیقی غیر دولتی و مستقل نیز در تنگناهایی دشوار افتاده‌اند و وضعیتی بهتر از کتاب ندارند . اما این فقط گوشه‌ای و مشتی از خروار واقعیت است زیرا سانسور از نویسندگان و هنرمندان آغاز، و به آنها ختم نمی‌شود بلکه همه‌ی اقشار مردم را در بر می‌گیرد.
30.11.2015 - 21:06
کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل روز باحضور بیش از ۱۵۰ تن از سران و مقامات بلندپایه کشورهای جهان در پاریس آغاز به کار کرد.بیست‌ و یکمین کنفرانس جهانی آب و هوا (COP21) در محل برگزاری نمایشگاه‌ها در منطقه بورژه در شمال پاریس برگزار می‌شود
30.11.2015 - 20:58
مطابق آماری که در آستانه نشست بین‌المللی تغییرات آب و هوایی در پاریس منتشر شد، ایران بیش از کانادا در ایجاد گازهای گلخانه‌ای سهم دارد. معصومه ابتکار وعده داده با لغو تحریم‌ها سهم ایران در آلودگی هوا کاهش یابد
30.11.2015 - 20:40
همه سرنخ های خلافکاری های کلان، به "بیت رهبری" وصل میشوند. از همینرو پرسش کلیدی ملت مال باخته بی پاسخ می ماند که اگر بابک زنجانی عامل اجرائی یک شبکه مافیائی است، پس آمران او چه کسانی هستند؟ مگر دادگاه نمایشی هم از پشت صحنه توسط مافیا هدایت نمیشود؟ عضو کمیته پیگیری پرونده بابک زنجانی در ملاخانه گفت:"معتقدیم زنجانی جزئی از یک مافیا است و وقتی این‌گونه صحبت می‌کند، قطعاً مافیای قوی پشت سر او قرار دارد که اینگونه جسورانه سخن می‌گوید.وی ادامه داد: ظاهراً در این پرونده جای متهم و شاکی عوض شده است."
30.11.2015 - 17:30
اسماعیل آل بایراق
هر شعاری محوریت، هدف و ماهیتی سياسى مشخص دارد. ماهیت و هویت هر جریان و جنبش سیاسی و اجتماعی توسط شعارها و مطالبات آن قابل تشخص و شناخت میباشد. شعارها نه تنها معرف جنبش هستند بلکه با اهداف مبارزه و حرکت اجتماعی، در جذب نمودن نیرو، ایجاد همبستگی و همدلی در بین مردم پیوستگی مستقیم دارند.
30.11.2015 - 16:22
محمود علیزاده طباطبایی ـ وکیل زندانی عقیدتی محکوم به اعدام، محمدعلی طاهری، ـ درباره ی وضعیت پرونده ی طاهری و اتهامات ارتداد، محاربه و فساد فی الارض به وی سخن می گوید.
30.11.2015 - 09:08
ناصر کرمی
اجلاس جهانی تغییرات اقلیمی از ۳۰ نوامبر در پاریس آغاز به کار می‌کند. مشارکت ۱۹۵ کشورو حضور رهبران ۱۳۵ کشور در این اجلاس موجب می شود در ده روز آینده پاریس کانون توجه رسانه های جهان باشد.در این اجلاس انتظار می‌رود رهبران جهان بتوانند برای دستیابی به اهداف کمی طرح‌های کنترل گرمایش جهانی دست کم برای اجرای رئوس برنامه‌های اجرایی اصلی به ویژه در زمینه کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی به توافق برسند. اجلاس مشابه قبلی سال ۲۰۰۹ در کپنهاگ برگزار شد که به خاطر عدم دستیابی به یک برنامه اجرایی مدون بعضا حتی از آن ب
30.11.2015 - 06:30
جمیل بایک، از اعضا ارشد حزب "پ ک ک" در گفتگو با نشریه آلمانی زبان "بیلد" خاطرنشان کرد: ما خواستار راه‌حل سیاسی برای پایان دادن به درگیری‌های داخلی هستیم و بدین منظور به روش‌هایی که دستیابی به صلح را ساده‌تر سازند، نیازمند هستیم. جمیل بایک که در منطقه قندیل در شمال کردستان عراق مستقر است به نشریه بیلد گفت: ما برای دست‌یافتن به این هدف، از ایالات متحده آمریکا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچون آلمان می خواهیم که نقش پررنگ‌تری را ایفا نمایند.
30.11.2015 - 06:17
یک مقام ارشد ارتش آلمان گفته است که برای مبارزه با "دولت اسلامی" به نیروی ۱۲۰۰ سرباز آلمانی نیاز است. آلمان به درخواست فرانسه وارد عملیات علیه این گروه تروریستی شده است. لازم بگفتن است که سارا واگن کنشت نماینده فراکسیون چپ های آلمان، دولت مرکل را در برابر این پرسش قرار داده که این چه سیاستی ست که عضو ناتو (ترکیه) از داعش حمایت می کند، آنگاه هواپیماهای جنگی شهرهای سوریه را بمباران می کنند و بیشترین قربانیان آن شهروندان هستند. خانم واگن کنشت بر قطع کانال های حمایت از داعش تاکید داشت.
29.11.2015 - 20:16
دختر کنشگر و زندانی سیاسی، هوشنگ(داوود) نعمتی، درباره ی وضعیت پدرش سخن می گوید.
هوشنگ(داوود) نعمتی در روز دوشنبه 2 آذر 1394، در همایش دادخواهی ایرانیان در برابر ساختمان "دنا" در تهران دستگیر شد.
29.11.2015 - 20:00
بنظر میرسد که دولت ترکیه انتشار هرگونه خبر در ارتباط با همکاری با داعش را "افشای اسرار دولتی" تلقی کرده و افشاگران را بجرم خیانت دستگیر می کند. مقام‌های ترکیه در اقدامی شک‌برانگیز نخست دو خبرنگار سرشناس و حال سه مقام بلندپایه ارتش را دستگیر کرده‌اند. همه آنها به "جاسوسی" و "افشای اسرار دولتی" متهم شده‌اند. ولی موضوع بر سر ارسال مخفیانه اسلحه به سوریه است.
دویچه وله گزارش داد:
29.11.2015 - 19:53
آتیلا علی شناس، پدر زندانی سیاسی امید علی شناس، از وضعیت دشوار پسر و همسرش، که دربند رژیم جمهوری اسلامی هستند، سخن می گوید.
سیمین عیوض زاده، مادر امید علی شناس، شنبه ی هفته ی پیش (30 آبان 1394) در جریان همایش دادخواهی در برابر زندان اوین تهران دستگیر شد و اکنون به همراه دیگر دستگیر شدگان روزهای شنبه و دوشنبه ی هفته ی گذشته در اعتصاب غذا به سر می برد.
29.11.2015 - 19:27
گروهی از ایرانیان ساکن آلمان در پشتیبانی از زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران، از جمله محمدعلی طاهری، در شهر برلین همایش و راهپیمایی کردند.
29.11.2015 - 16:11
هایده ترابی

آثار نژادپرستانه (از پایگاههای پان‌ایرانیستی و پان‌ترکیستی)، یا حتّی رک و راست فاشیستی در ایران گلوبال به فراوانی بوده است. چرا آن زمان کسی به آژیرهای خطر توجهی نمی‌کرد؟ امروز تنها فرقش با گذشته این است که حجم این آثار بیشتر شده است. نمونه‌هائی از این دست را پیشتر در پشت نامهائی رسمی و نیمه رسمی تا محرمانه و سرّی مشاهده کرده‌ام که در مقاطعی از یکه‌تازان ایران گلوبال بوده‌اند:

29.11.2015 - 14:40
مروری بر اعتصابی که رژیم شاه را وادار به عقب‌نشینی کرد.انقلاب‌ها حاصل دوره‌های کوتاه‌مدت نارضایتی و آشوب نیستند، غالبا انقلاب حاصل دوره‌های طولانی کنش و واکنش نیروهای مخالف و ناراضیانی است که در سال‌ها نه در خیابان‌ها و عرصه‌های عمومی، بلکه در ادارات، بازار، کارخانه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و پشت در‌های بسته خانه‌ها شکل می‌گیرد و اتفاقات جهانی دراین‌میان فقط می‌تواند نقش کاتالیزور را داشته باشد.
29.11.2015 - 14:37
آلایندگی فلزات سنگین و دیگر آلاینده های فاضلاب های صنعتی یکی از عوامل خطرناک و پر گسترش از عوامل آلاینده منابع آب و خاک ایران است و هنوز برای این مسئله چاره اندیشی جامعی انجام نشده است.
29.11.2015 - 14:36
وزارت خارجه بحرین با احضار نمایندگی ایران در بحرین، به اظهارات تازه علی خامنه‌ایاعتراض کرده و با ذکر این‌که قصد وی از این اظهارات «برافروختن آتش تنش‌ها در منطقه» است، تهران را متهم کرد که در امور داخلی بحرین «مداخله» می‌کند.
29.11.2015 - 14:35
،وکیل بابک زنجانی: بانک مرکزی بارها اعلام کرده بود کارگزاران و بانک‌ها توانایی انتقال یک ریال را نیز ندارند، اگر کمک موکل من نبود، ۶۶۰ میلیون یورو به پیمانکاران شرکت نفت پرداخت نمی‌شد.
29.11.2015 - 13:55
یاسمن الف
«آیت الله طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان، پولدار شدن زنان را یکی از عوامل طلاق و عدم تمایل به ازدواج دانست و ابراز کرد: مهریه‌های زیاد یکی از علت‌های طلاق در جامعه است، روحیه زن و مرد بسیار متفاوت است، مهریه‌های بالا موجب گرایش زنان به طلاق خواهد شد.»(1) یادداشت زیر، پاسخی است به گفته های ایشان:
29.11.2015 - 13:16
بهزاد خوشحالی
در حالت کلی تر، به دلیل رقابت هاي داخلي ميان ملت هاي ساكن به جاي توافق، فقدان دموكراسي در فدارسيون از بدو پيدايش و فروپاشي به محض پروسه ي دموكراتيك، عدم توانايي فدراسيون در حل منازعات ميان ملت هاي بزرگتر با ملت يا ملت هاي كوچكتر، ناتواني در اجراي صحيح سياست هاي توزيعي ، مالياتي ، سهم درآمد و مخارج عمومي، و تلاش حكومت مركزي براي ايجاد مركزگرايي قدرت، نمی توان دورنمایی روشن برای استقرار و تداوم فدرالیسم در کشورهای ایران، عراق، ترکیه و سوریه ترسیم کرد.
29.11.2015 - 12:41
مأموران امنیتی رژیم جمهوری اسلامی در روز شنبه، 7 آذر 1394، از برپایی همایش اعتراضی در برابر زندان اوین تهران جلوگیری کردند.
ده ها تن از دستگیر شدگان همایش های هفته ی پیش اوین و "دنا" در زندان دست به اعتصاب غذا زده اند.
29.11.2015 - 12:29
در این سال‌ها ما شاهد عریان شدن ادعاهای واعظان هستیم، گویی خاک گورستان بر منابر حق خواهی پاشیدند
29.11.2015 - 09:29
HDP در بیانیه ای رسمی ضمن ابراز تأسف از مرگ طاهر الچی، مرگ اورا سوء قصدی برنامه ریزی شده برای ساکت کردن وی خواند.در بیانیه "حزب دموکراتیک خلق ها" آمده است:
طاهر الچی اخیراً از جانب حزب عدالت و توسعه و رسانه های حکومتی هدف قرار گرفته بود. انسان هایی که نتوانستند با اندیشه و استدلال طاهر الچی مقابله کنند، او را با کشتن ساکت کردند.
29.11.2015 - 08:21
حسن یوسفی اشکوری

گله می‌کنید که چرا روشنفکران مسلمان به شما و یا به نوشته‌های کسانی چون... جواب نمی‌دهند! شما و یا ایشان توقع دارید که افرادی جدی و پژوهشگر چنین افکار و آثار هتاک و کینه‌ورز و نفرت‌پراکن و عموما سست و بی‌بنیاد را جدی بگیرند و به دیالوگ بنشینند؟ زمانی که طرف گفت‌وگو غالبا نه با زبان تحقیق سخن می‌گوید و نه حتی نزاکت علمی وادبی را رعایت می‌کند، توقع دارید که جز بی‌اعتنایی و سکوت معنادار پاسخی بیابد؟
29.11.2015 - 08:13
حمید علوی
نیروی دریایی ارتش ایران روز هفتم آذر سال ۱۳۵۹، در حالی که کمتر از ۱۰ هفته از آغاز جنگ ایران و عراق گذشته بود، عملیاتی را علیه تأسیسات نفتی عراق انجام داد که به گفته کارشناسان باعث شد نیروی دریایی عراق «فلج شود»این عملیات تکمیل کننده دو عملیات پیشین بود که توسط «نیروی رزمی ۴۲۱» اجرا شده بود. آن دو عملیات به نام‌های «اشکان» و «شهید صفری» معروف شدند.
29.11.2015 - 00:24
عبدالستار دوشوكی
البته روی سخنم نه فقط با کیانوش گرامی بلکه با همه دست اندرکاران بسیار محترم و فعال ایران گلوبال و خوانندگان است. از سوی دیگر منظورم طرفدران ایرانی یا به عبارتی ناسیونالیست های ترک دو آتشه طرفداران گرگ های خاکستری ترکیه است. یا وگرنه گرگ های خاکستری آدم خوار آنقدر سرگرم ترور و کشتار مخالفان خودشان در ترکیه هستند که نه وقت خواندن مقاله مرا دارند و نه سواد فارسی خواندن آن را !. اما خطاب من با اولتراناسیونالیست های ترک مدافع ترور و حذف فیزیکی مخالفان است که .. . . . . . .
28.11.2015 - 23:13
سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و مدیر‌عامل سابق سازمان تامین اجتماعی، شامگاه پنج‌شنبه پنجم آذر ماه، با پرواز شماره ۳۴۱۳، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران را به مقصد نجف اشرف در عراق ترک کرد و از ایران خارج شد.
28.11.2015 - 23:02
ژیار گل
کشته شدن طاهر ایلچی رئیس کانون وکلای شهر کردنشین دیاربکر بسیاری را نگران کرده است. او یکی از شناخته‌شده‌ترین وکلای حقوق بشری ترکیه بود و در روز روشن در مقابل دوربین رسانه‌ها و در کنفرانسی خبری کشته شد. بسیاری نگرانند ترکیه به دوران خشونت‌های دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی باز گردد.
28.11.2015 - 21:47
جوامع اسلامزده در منجلابی از بی فرهنگی، خشونت و جهالت قرار دارند که هرگاه لایه سطحی آن کنار زده شود، جلوه های تعفن ماهوی آن غیرقابل انکار می گردد. اگر ماسک های حکومت های ترکیه، عربستان، ایران و .. کنار زده شوند، آنگاه می توان در سیمای ارودغان، شیوخ عربستان، ملاهای ایران چهره نفرت انگیز داعش را دید. از "برکت" افشای سیاستهای اسلامگرایان شیعه و سنی در کشورهای اسلامزده، اگاهی سکولار دمکراتیک مردمان کشورها افزایش یافته، و ضرورت سکولار دمکراسی بمثابه یک نظام سیاسی، بیش از هر زمان دیگرمطرح شده است.
28.11.2015 - 21:05
این ویدئو شامل ۱۵ قصّه (با بیش از ۱۰۰۰ واژه گلپایگانی) است. واژه‌هایی که برای ثبت و ضبط آن بیش از دو سال وقت گذاشته‌ام. هدف این است که گویش گلپایگانی از یادها نرود.
چنانچه شما دوستی اهل گلپایگان دارید لطفاً این ویدئو را برای وی بفرستید و اگر بتوانید آن را به فایل صوتی تبدیل کنید برای هموطنانمان در ایران که نمی‌توانند یوتیوب را باز کنند شنیدنش آسان است.
28.11.2015 - 19:38
کوروش اعتمادی
نخست آنکه نویسنده این کتاب آقای Sindre Bangstad ، در دو حوزه؛ هم تئوریک و هم عملی، پژوهش خود را در خصوص مفهوم سکولاریسم و پروسهء سکولاریزه شدن جوامع پیش برده است. مهمتر از هر چیز در حوزهء عملی در رابطه با سکولاریزه شدن جوامع، Bangstad مشاهدات خود را بر کشورهای غیر اروپایی متمرکز کرده است که اساساً نه مرکز و نه منشاء تدوین و تئوریزه کردن مقوله سکولاریسم بوده اند.
28.11.2015 - 18:06
احمد مقیمی
اردوغان ماهیت ضدّ بشری خود را در جریان محاصره کوبانی توسط گروه داعش که نهایت توحش را نمایندگی می‌‌کنند ، نشان داد و آن حمایت لجستیک از داعش و همزمان حمله و بمباران کوردها . شوربختانه در این میا‌‌ن بعضی‌ از همزبانان آذربایجانی اما پان ترکیست ، وقاحت را به حدی رسانده اند که در حمایت از اردوغان ، در ضدیت و نفرت از کُردها از فاشیست‌های ترکیه پیشی‌ گرفته اند . من به عنوان یک ترک زاده در مخالفت با فاشیستهای نو ظهور وطنی ، در کنار کُرد‌ها بوده و خواهم بود .
28.11.2015 - 18:04
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، می‌گوید شرکت‌های آمریکایی می‌توانند در صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری کنند.
به گزارش ایرنا آقای زنگنه امروز، شنبه ۷ آذر، در حاشیه یک کنفرانس نفتی گفت: "مخالفت و مشکلی با حضور شرکت های آمریکایی نداریم، فضا برای حضور این شرکت ها در صنعت نفت ایران باز است.
28.11.2015 - 16:48
رسانه‌های روسیه تصویری از پسر اردوغان در کنار رهبران داعش منتشر کرده و تاکید دارند که این مساله نشان‌دهنده روابط نزدیک و مستحکم خانواده اردوغان با داعش است.
رسانه‌های روسیه همراه با انتشار این عکس گزارش‌هایی درباره اقدام ترکیه در خرید نفت از داعش نوشتند. در این تصویر بلال اردوغان، پسر رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه که در کنار رهبران داعش نشان‌ داده شده است.