رفتن به محتوای اصلی

می 2016

31.05.2016 - 23:07
محمدحسین صدیق یزدچی
انفعال یا حالتی انفعالی ست. دقیق تر گفته باشیم شکلی نفرت آشکار شده است که ویژگی اش درناتوانی نهفته ای است که با انتقام جوئی خود را می نماید. مشخّصهء آن چنین است که هرگز نمی تواند از جریان نبردی رویاروی خود را بازنماید. بلکه درسودای جستجوی خسارتی یا تاوانی خیالی و وهم آمیز است. از منظر روان گرایانهء نیچه، روسانتیمان نشان بیماری/ symptôme است. نه تنها نشانی از بیماری ست بلکه مشخصا نشان تباهی ست. آن تباهی وزوالی که به غلطیدن درژرفا و وخیم شدن وضعیّت ناتوانی انجامیده وفقر بنیادین را شدّت می بخشد.
31.05.2016 - 21:35
سازمان ملل متحد اعلام کرد که شبه‌نظامیان کُرد سوریه مانع از ورود غیر نظامیان فراری از حملات شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، به مناطق تحت تصرف خود می‌شوند.
31.05.2016 - 21:33
گفتگوی برتراند راسل با شبکهٔ خبری سی‌بی‌اس نیوز (CBS News) مربوط به سال ۱۹۵۹ است. متن آن گفتگو را با بخش آخر مصاحبه بی بی سی با وی (که آنهم مربوط به سال ۱۹۵۹ است) به فارسی آورده‌ام. من به لحاظ فلسفی، دیدگاه راسل را ندارم اما به شکاّکان خردمند و صلح‌جویی چون او که یک عطسه اشان به اوراد هزاران زاهدنمای مستبد می‌ارزد، ارج می‌نهم. او گرچه روی خدا و باورهای الوهی خط می‌کشد اما کفرش، عطر خرد و مدارا دارد.
31.05.2016 - 21:15
هر چند آقای کیانوش توکلی در جوابیه ای که نسبت به انتقادات وارده به نویسندگان سایت ایران گلوبال، نوشته که حاضر است این انتقادات را در خود سایت ایران گلوبال بازتاب دهد، اما ظاهراً اختلافات درونی شورای ناظر بر مدیریت این سایت کم کم در اثر بروز انتقادات مخاطبان، روز به روز جلوه بیشتری پیدا می کند.
31.05.2016 - 19:52
حسن روحانی بر لزوم تقسیم مشاغل و مسئولیت‌ها بدون توجه به تعلق قومی یا مذهبی و بر پایه شایسته‌سالاری تاکید کرد. او گفت که دولت می‌خواهد با فعال کردن واحد پتروشیمی و عرصه گردشگری رشد اقتصادی مناطق کردنشین را میسر کند.
31.05.2016 - 19:47
سام فرزانه
حتی اگر این تعارف را بپذیریم که "ایرانی‌ها هرجا باشند به مدارج بالای هر کاری می‌رسند" یک رشته وجود دارد که در آمریکا هنوز به بالا بالاهایش نرسیده‌اند. آن هم چیزی نیست جز انتخاب شدن برای مشاغلی مثل نمایندگی کنگره. هدفی که عده‌ای از ناظران رسیدن به آن را به یک شرط شدنی می‌دانند: پیمودن پله به پله مسیر.امسال در آمریکا، همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات ایالتی و فدرال برای مشاغلی مانند نمایندگی کنگره و بعضی از شغل‌های دولت‌های ایالتی هم برگزار می‌شود. ایرانی‌تبارهایی هم هستند که نامزد
31.05.2016 - 19:40


یک نماینده مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد خبر داد که پرونده مینو خالقی، منتخب سوم مردم اصفهان، با دستور دیکتاتور ایران بسته شده و وی از ورود به مجلس باز مانده است.محمد جواد فتحی، نماینده تهران در مجلس دهم، گفته است که تصمیم نهایی را علی خامنه‌ای با توجه به نظر هیات حل اختلاف بین قوا اتخاذ و به ریاست مجلس ابلاغ کرده است. هر روز که می گذرد ، محبوبیت مینو خالقی در بین مردم بیشتر شده است و او را به یک چهره مخالف ارزشهای نظام بدل کرده است.
31.05.2016 - 18:50
در میان تمام طوایف شکارچی و دامدار گرگ دارای ابهت ویژه است زیرا گرگ همواره بدنبال گله گوسفند و گله حیوانات وحشی گیاهخوار می رود و در فرصت مناسب به گله می زند و سهم خود را می برد . قبل از اینکه ساکنان آسیای مرکزی سگ را اهلی بکنند توان مقابله با گرگ را نداشته اند مخصوصا که گرگ شکارچی ماهری است و با پنهانکاری تمام به گله نزدیک می شود...
31.05.2016 - 16:07
آ. ائلیار
کار کردن به روش فردی یا جمعی حق انتخاب فرد است و محترم.
آنچه قابل نقد و ایراد است « دخالت در علاقه و فکر» دیگری ست. که من شخصاً چنین چیزی از آقای کیانوش توکلی ندیده ام.
اما حکومت اسلامی ایران، عملاً به جز دخالت در « فکر و علاقه ی» شهروندان خود انگار کار دیگری ندارد. نه ببخشید دارد، به قهقرا بردن همه جانبه ی جامعه در تمام زمینه ها.
و ژرف نمودن شکاف بین مردم و حکومت.
خردمندانه است که رسانه ی ایران به جای شکاف خیالی در ایران گلوبال در اندیشه شکاف واقعی و عمیق مردم و حکومت باشد.
31.05.2016 - 14:40
دکتر ژاله آموزگار دلایل برجستگی و ماندگاری فردوسی را در فرهنگ و ادبیات ایران زمین بازگو می کند.
دکتر ژاله آموزگار، استاد ادبیات دانشگاه تهران، در سال 1318 در خوی زاده شد، از دانشگاه سوربن پاریس دکترای زبان های باستانی گرفت، از 1349 در دانشگاه تهران به تدریس و پژوهش پرداخت و دارای آثار فراوانی در زمینه ی ادبیات و تاریخ ایران است.
31.05.2016 - 13:48
بده‌بستان‌ها در میان ناظران ساختمان به قدری است که این شائبه را یادآور می‌شود، حتما دست‌هایی در کار است. امری که مافیای پدرخوانده‌ها را به یاد می‌آورد. با وجود چنین اختلافاتی در این حوزه، معاون وزیر مسکن، راه‌وشهرسازی وجود شرکت‌های پدرخوانده در سازمان نظام مهندسی را تکذیب می‌کند.
31.05.2016 - 13:45
عباس آخوندی، وزیر مسکن، راه و شهرسازی از جا‌به‌جایی گروه‌های سیاسی با جراحی پول‌های سمی می‌گوید
31.05.2016 - 13:43
درپی به اجرا درآمدن حکم مجازات شلاق برای ۱۷ کارگر معدن طلای آق‌دره، آذربایجان غربی و بی‌اطلاعی اداره کار استان از این مسئله، اخباری مبنی بر تغییر مدیرکل کنونی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی این استان شنیده می‌شود.
31.05.2016 - 13:41
جزئیات اجرای حکم شلاق ۱۷ کارگر معدن طلای آق‌دره/ خودکشی ۳ کارگر اخراج شده در دی‌‌ ۹۳/ معترضان با شلاق روانه حبس یا خانه‌هایشان شدند
31.05.2016 - 12:54
احسان فتاحی
نبود کار و منبع درآمد، نابرابری در اشتغال و استخدام و وجود نگاه و مسائل امنیتی به کُردستان و کُردها و نیز به تاراج رفتن منابع زیرزمینی و ذخایر آن سبب گردیده است تا بخش اعظمی از نیروی کار کُردها به سوی قاچاغ و امرار معاش از این راه، سوق داده شود. بخشی از این نیروی کار ناچار به کولبری می‌باشد که یکی از سخت‌ترین شیوه‌های امرار معاش هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی و روانی می‌باشد که این هزینه گزاف جسمی و روانی برای نیروی کار جوان تحصیلکرده بسی گزافتر از دیگران است.
31.05.2016 - 10:03
بابک آزاد
حکومت های پلیسی اغلب جلساتی را با شرکت افراد مورد تائید خود تشکیل می دهند و گزارش این نوع جلسات فرمایشی را بطور گسترده در رسانه های حکومتی انعکاس می دهند منظور از این کار فریب افکار عمومی و تحکیم پایه های حکومت پلیسی می باشد به این دلیل است که جریانات سیاسی دموکراتیک در واکنش به این نوع جلسات آنرا محکوم کرده و خواستار رعایت اصل آزادی بیان و برگزاری جلسات در شرایط آزاد می شوند
31.05.2016 - 03:29
آ. ائلیار
ایران کشتارگاه ماست. کشتار گاه را نمیتوان دوست داشت. کسی که سلاخ خانه ی خود را دوست دارد، جایی را که هر دم آنجا کشته میشود، از خرد پیاده است.
آنچه قابل دوست داشتن است « خانه» است. آنچه قابل حفظ است خانه است.
ویرانه است «خانه» ایکه خانه نیست.
31.05.2016 - 02:38
علی معزی
روزهاست كه اندام تكيده ی جعفر عظيم زاده در برابر چشمانم آب ميشود. ديگر چندان حجمی از جسمش باقی نمانده است، جز پوست و استخوانی و رگهای بی خون در شقيقه هايش
30.05.2016 - 23:41
حکومت اسلامی با تحمیل زبان عربی در مدارس کشور و ارزش یابی دانش آموزان بر بنیاد آشنائی با زبان عرب، فیلتر عرب شناسی در حوزه دین و زبان را پیش شرط قبولی دانش آموزان ایرانی در مدارس و دانشگاهها قرار داده است. سیاست اسلامیزاسیون - عربیزاسیون جامعه ایرانی توسط اسلامگرایان بیگانه پرست، وقت، انرژی و استعدادهای نسل جوان را به شوره زار جهل و خرافات هدایت می کند. در اعتراض به دشواری سوالات امتحانی؛ تجمع‌ها از استان تهران آغاز شد و در استان‌های اصفهان، مشهد، ایلام، گرگان، فارس و چند استان دیگر ادامه یافت.
30.05.2016 - 21:31
ما از نهادها و مراجع بین المللی درخواست می کنیم که در کنار مذاکرات و معاملات سیاسی با دولت ایران، خواهان رعایت حقوق بشر، به ویژه در خصوص آزادی زندانیان سیاسی و اندیشه شوند.
30.05.2016 - 21:26

دیکتاتور پیشین چاد به اتهام قتل سیاسی هزاران تن و استفاده‌ی روش‌مند از شکنجه در زمان تصدی قدرت، به جنایت‌های علیه بشریت، جنایت‌های جنگی و شکنجه متهم شده است
30.05.2016 - 21:17
گلمراد مرادی
برای رد یاقبول هرآئینی، باید بادقت کتب مورد پرستش آن دین را مطالعه کرد و بحرف هیچ مفتی وآیت اللهی گوش نداد. زیرا این“روحانیون” بنابه منافع خود عمل می کنند. چیزی که باید گفته شود، در این “کتب مقدس” آمده است. آن کسانی که به اسلام روی می آورند، اتوماتیک بر برده داری و قبول این که زنان نصف مردان حق دارند و حد و سنگسار و غیره صحه می گذارند. بهمین دلیل تقاضا دارم قبل از قبول یارد هرآئینی حتما کتب مقدس آن آئین را بخوانید
30.05.2016 - 20:16
بهروز آرمان
کوشش دیوانیان و فرهیختگان و دادخواهان ایرانی برای چیرگی بر بخش های اقتصادی و دادگستری و آموزشیِ زیر کنترل واپسگرایان، پس از پنج سده نبرد دشوار و پر فراز و نشیب، هنوز پایان نیافته است. در این زمینه، «ایدئولوگ های» کم دان و مزدوری از تبار لمتون، «استراتژیست های» سودجو و بلندپروازی از کلاله ی برژینسکی، و «انقلاب فرهنگی گستران» تنگ نگر و دگرستیزی از تیره ی سروش بی تاثیر نبوده اند.
30.05.2016 - 15:26
آ. ائلیار
در نشستی که اخیرا در تهران اصطلاحاً تحت عنوان"وطنخواهان آذری" برگزار شده شونیسم فارسی با قرار گرفتن درکنار فاشیسم اسلامی ماهیت خود را برای ستمکشان و تبعیض دیدگان ایران هرچه بیشترعیان نموده است.
سرشت این واکنش به معنی اعمال وادامه ی مرسوم ژنوساید قرن اخیر علیه تبعیض دیدگان ایران است.
ناسیونالیسم فارسی، نشان میدهد متحد ارگانیک فاشیسم اسلامی ست، در نفی« عدالت اجتماعی و برابری و آزادی » . و جرئت ندارد نشست خود را به نام خویش برگزار کند و
از نیرنگبازیهای قوامی سود میجوید.
30.05.2016 - 14:59
بیمارستان دولتی امام رضای سیرجان، شهروندی به سختی بیمار را بدون رسیدگی بیرون می راند.
همانند چنین رسوایی هایی هرروزه و به فراوانی در رژیم جمهوری اسلامی که ادعای "حکومت مستضعفان" را دارد، روی می دهد.
30.05.2016 - 14:21
شهین مهین فر
برا ی بدن قاچ قاچ شده ی برادر و فرزند کارگرم
30.05.2016 - 14:07
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره آگهی فروش زنان در صفحه یک فرد منتسب به عضویت در داعش نوشته است که یک کاربر فیسبوک به نام ابو اسد آلمانی در تاریخ بیستم مه، در صفحه خود عکس هایی از زنانی را برای فروش منتشر کرده که یکی از آنها عکس زنی حدود ۱۸ ساله با پوستی سبزه و موی سیاه است که بدون نگاه به دوربین سعی می کند لبخند بزند.
30.05.2016 - 14:05
ارتش عراق دوشنبه دهم خرداد، عملیات یورش به شهر فلوجه به منظور آزادسازی آن از تصرف شبه‌نظامیان گروه «حکومت اسلامی» را با پشتیبانی هوایی ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا آغاز کرد.
30.05.2016 - 14:04
بخش دوم گفتگوی رفسنجانی با آفتاب نیوز. بخش اول آن در روزهای گذشته منتشر شد، درباره آینده روابط ایران و آمریکا معتقد است «اگر آمریکایی‌ها عقل به خرج بدهند و درست عمل کنند، می‌توانند به‌جای خوبی برسند…من راه‌حلش را این می‌دانم که آمریکایی‌ها مدتی باید نرمش نشان بدهند.»
30.05.2016 - 06:19
در آستانه نشست ۱۶۹ اوپک، کشورهای عضو تحرک‌های دیپلماتیک خود را افزایش داده و به دنبال تاثیرگذاری بیشتر بر اجلاس هستند. ایران و عربستان رقابت منطقه‌ای و اختلاف خود را به اجلاس اوپک هم تسری داده‌اند.
30.05.2016 - 06:13
عراقچی
معاون وزیر امور خارجه می‌گوید انتظار نداشته باشیم خسارت‌های ۱۲ سال تحریم، چهارماهه جبران شوند و همه چیز به جای سابق خودش بازگردد. کارشناسان از نگرانی سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و نقش نظامیان در اقتصاد ایران می‌گویند.
30.05.2016 - 06:09
مرتضی کاظمیان
انتخابات هیأت رییسه موقت مجلس برگزار شد؛ انتخاباتی که مقدمه تعیین هیأت رییسه دائمی مجلس است که پس از تصویب اعتبارنامه دوسوم نمایندگان انجام خواهد شد. چنان‌که پیش‌بینی می‌شد، علی لاریجانی (چهره شاخص اصول‌گرایان میانه‌رو) بر صندلی ریاست تکیه زد؛ مسعود پزشکیان از فراکسیون امید و محمـد دهقانی از اصول‌گرایان نیز نواب رییس اول و دوم شدند.
این انتخاب که مجالی جدید برای وزن‌کشی جناح‌های سیاسی حاضر در ساختار سیاسی قدرت محسوب می‌شود، از زوایای گوناگون قابل ارزیابی است؛ پنج نکته‌ زیر از آن‌جمله‌اند:
30.05.2016 - 04:18
محمدعلی اصفهانی
اگر شما ديشب توی خانه اتان چند تا قاب عکس شش در چهار و دوازده در هشت و بيست و چهار در شانزده و غيره، با چوب و ميخ و تخته درست کرده ايد و می خواهيد شکل و شمايل انسان را با آن قاب ها اندازه بگیريد و هر چه قدر از او زياد آمد را با قيچی ببريد و دور بياندازيد، و يا اگر سند وکالت و قيموميت و چيزی از او داريد و قرار است که او قدم های بعدی خود را و اين که چه بايد بکند و چه نبايد بکند را با شما تنظيم کنيد، بفرماييد تا من هم تکليفم را با شما تعيين کنم.