رفتن به محتوای اصلی

دسامبر 2016

31.12.2016 - 17:43
سپیده دوشانی
از کشف اولین شاهد مستقیم برای وجود سیاهچاله‌ها تا یافتن سیاره‌ای شبیه زمین به دور ستاره همسایه منظومه شمسی، سال ۲۰۱۶ برای دنیای علم و به خصوص علوم فضایی پر از هیجان و امید بود. با مروری بر مهم‌ترین دستاوردهای علمی در سالی که گذشت، شاید بتوان با امید به نقش دانش و تکنولوژی در زندگی انسان، کمی از تلخی‌‌‌های سال ۲۰۱۶ کم کرد.حدود یک قرن پیش، آلبرت اینشتین در چارچوب نظریه نسبیت عام وجود امواجی را پیش‌بینی کرد که فضا-زمان را شکل می‌دهند. در این یک قرن هیچ شاهد تجربی وجود امواج گرانشی را نشان نداده بود
31.12.2016 - 15:34
پس از پیشروی نیروهای عراقی در دومین روز از دومین مرحله نبرد آزادسازی موصل، فرمانده پلیس فدرال عراق اعلام کرد، نیروهای پلیس، ۲۵ نفر از رهبران داعش را کشته‌اند و نیروهای داعش در مناطق شرق موصل در حال فروپاشی هستند.
31.12.2016 - 15:33
این بحث در مورد درخت آسوریگ است. داستانی که به خط پهلوی نوشته شده و به زبان پارتی آمیخته به پارسی میانه است. پیش‌تر به میراث مکتوب نیاکان، یادگار زریران، نامه تنسر، همچنین بهگاتاها و ماتیکان یوشت فریان اشاره داشته‌ام‌. درخت آسوریگ(آسوریک=آسوری) منظومه‌ای است به زبان پهلوی اشکانی و دارای ۱۲۱ بیت، و مضمون آن بگو مگوی یک بُز و یک درخت خرما است که با پیروزی بُز پایان می‌گیرد.
31.12.2016 - 15:30
عضو کمسیون امنیت پارلمان عراق: ایران به واسطه بغداد حقوق اعضاى ” پ ک ک” را پرداخت می‌کند
31.12.2016 - 15:23
الیاس حضرتی نماینده مجلس حکومت در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی به مطالبات دو تن از زندانیان سیاسی و دستور سریع برای جلوگیری از به خطر افتادن جان آن‌ها به خاطر اعتصاب غذا شد.
31.12.2016 - 15:21
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در پیام خود به مناسبت فرا رسیدن سال نوی میلادی از شهروندان آلمانی خواست، خوش‌بینانه به استقبال سال نو بروند و در مقابل تروریسم بایستند. او از تدابیر تازه امنیتی برای سال ۲۰۱۷ خبر داد.
31.12.2016 - 15:19
حبیب الله مسعودی فرید معاون اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: پنج و نیم درصد از دو و نیم میلیون زن سرپرست خانواده در کشور -معادل ۱۳۷ هزار و ۵۰۰ نفر- را دخترانی تشکیل می دهند که هرگز ازدواج نکرده اند.
31.12.2016 - 13:04
تقی روزبه
می توان گفت که شرایط باآن زمان متفاوت است.نه روسیه،روسیه دوران فروپاشی است ونه آمریکا،آن آمریکای نیرومند وچالاکی که قادربیک تعرض گسترده باشد.احتمالاآمریکادرمسیری روبه افت قرارداردوروسیه پس ازیک دوره سقوط آزاد،داردروی پایش می ایستدکه بیشترمدیون افت رقیب است تارشدواقعی خودش.اکنون ما دردوره پساسوسیالیسم دولتی وسرمایه داری جهانی ترشده قرارداریم که هردوکشورباوجودخودویژگی ها بخشی از سیستم جهانی سرمایه داری هستند که برسرموقعیت و تقسیم مناطق نفوذ و درچهارچوب فرایندقطب بندی های جدید بایکدیگررقابت میکنند
31.12.2016 - 11:44
محمدرضا لوایی
تقديم به نسل جوان و معاصر آزربايجان كه با درايت و فراست بر تثبيت موقعيت هاى آزربايجان مى كوشند.
31.12.2016 - 07:17
میزبان این هفته ما حسن یوسفی اشکوری است. آقای اشکوری یکی از معروف‌ترین فعالان اسلامی است که به جدایی دین از دولت اعتقاد دارد. او نویسنده و پژوهشگر دینی است و از لحاظ سیاسی به جریان ملی مذهبی نزدیک است.

او تا حدود ۱۵ سال پیش روحانی بود ولی بعد از شرکت در کنفرانسی در برلین در دادگاه ویژه روحانیت به اتهام توهین به مقدسات خلع لباس و به زندان محکوم شد. آنچه که برای او مشکل آفرید اعتقاد او به آزادی حجاب و تغییرپذیری احکام اجتماعی اسلام است. او از طرفداران اندیشه‌های دکتر علی شریعتی است
31.12.2016 - 07:07
گزارش‌ها حاکی است که در شماری از پایتخت‌های اروپایی جمعه دهم دی در آستانه جشن‌های سال نو تدابیر امنیتی تشدید شده است. در اطراف مراکز خرید و اماکن پر رفت و آمد موانع بتونی ایجاد شده و شمار نیروهای مسلح و ویژه در این شهر‌ها افزایش یافته است.

دوشنبه هفته گذشته (۳۰ آذرماه) یک کامیون بزرگ «اسکانیا» با سرعت بالا وارد یک بازارچه کریسمس در شهر برلین، پایتخت آلمان، شد و با زیر گرفتن مردم حاضر در این بازارچه دست کم ۱۲ تن را کشت.
31.12.2016 - 07:01
آنگلا مرکل در پیام سال نو گفته است که تروریسم اسلام گرایانه بزرگترین چالشی است که آلمان با آن روبرو است.او در اشاره به حمله مرگبار با کامیونی در برلین به دست یک پناهجوی تونسی گفت اینکه کسانی که در کشور شما درخواست پناه گرفتن کرده اند دست به حمله می زنند "بیزارکننده" است. او گفت ۲۰۱۶ سال "آزمون های سخت" بوده اما خانم مرکل افزود که مطمئن است آلمان بر مشکلات چیره خواهد شد.
31.12.2016 - 04:52
در پی رسانه ای شدن زندگی گروهی از ایرانیان بی خانمان و تهیدست درون گورهای گورستان نصیرآباد در غرب تهران، گزارش هایی از وضعیت همانندی در دیگر گورستان های کشور می رسد.
اما در حالیکه علی خامنه ای، رهبر تبهکار رژیم جمهوری اسلامی، با آب و تاب از وجود گورخوابی در مصر خبر می دهد و ابراز تأسف می کند، مزدوران پلیس و شهرداری رژیم با مشکل گورخوابی در نصیرآباد از راه کتک زدن و راندن خشونت آمیز گورخوابان از درون گورها و دیوارکشی بر گرد گورستان برخورد می کنند!
30.12.2016 - 23:01
کیانوش رشیدی قادی
مرگ "فیدلیو" و آزادی اینترنت در سالگرد انقلاب کاسترو و دارو دسته اش در کوبا
30.12.2016 - 21:27
فرخ ازبری
جاده بن بست است
نور آفتابى نمى تابد براين راه خراب
در محيط وحشت و آشفتگى
چشم ها را بست بايد،  چون حباب .
30.12.2016 - 18:40
احد قربانی دهناری
بیائید در آغاز سال نو میلادی، همنوا، همراه و همگام با همه مردم جهان، آرزو کنیم و پیمان ببندیم.
30.12.2016 - 12:43
در هنگامی که روزهای پایانی سال 2016 سپری میشود، فریاد دادخواهی مردمانی که توسط حکومت نکبت بار اسلامی به فقر و فلاکت کشانده شده اند، بلندتر میشود. در چند روز گذشته موضوع "گورخواب های نصیرآباد" رسانه ای شد؛
در حالی که اسلامگرایان 38 سال است ایران را بگورستان بزرگی نظیر "نصیرآباد" تبدیل کرده اند. دیرور سقف مدرسه ای در سمیرم روی سر دانش آموزان فروریخت و امروز دانش آموزان معترض مدارس مختلف شوش به خیابان آمده اند و فریاد می زنند:"با دستان یخ زده چگونه بنویسم"؟ اما قلب حکومت برای زینب و حلب می تپد
30.12.2016 - 05:43
امیر ممبینی
فریدون احمدی :«در ایام کریسمس امسال ،ولی جعفریان ما را ترک کرد . بسیار از او آموخته ام. نجابتش، شرافتش و جسارتش برایم همیشه سرمشق بود. انسانی فرهیخته، اهل مطالعه و آموختن و همواره آماده شنیدن و یاد گرفتن و گریزان از پاسخ های کلیشه‌ای و در آستین...»
30.12.2016 - 05:34
مهناز
اینها که اسم می بری حتی افراطی نمیشود اسم گذاست روشون، نوعی موریانه و کنه ویرانگر هستند که میخواهند ساختاری را از درون بپاشند. حول گویا هم جمع شده بودند، تازگی ها بی هیچ توضیحی ریختشان دور. کامنت بی کامنت. مقاله ها را هم مطابق سیاستش کاملا انتخاب میکند. نگران اینکه بهت بگن سانسور میکنی نباش. تو وزیر فرهنگ که نیستی، صاحب یک سایتی و حق داری کسانی را که تهدیدی برای سلامت و رشد آن محسوب میشوند، پس ب
30.12.2016 - 05:14
ابراهیم کاشانی
در طول دهه های طولانی، تبعیضات فراوانی در حق هموطنان غیرفارسی زبان ما صورت گرفته است. اعتراض به این تبعیضات نه تنها حق همه آنها بلکه وظیفه همه ایرانیان است. ولی باید در نظر گرفت که در این سایت که امکانی منحصر به فرد در میان رسانه های فارسی زبان برای گفتگو در مورد مسائل ملی – قومی است، کامنتها به زبان فارسی نوشته می شوند. اعتراض به تبعیضاتی که در جامعه می شود، دلیلی برای تخریب این امکان نیست. اگر ما به "تحمیل" زبان فارسی توسط حاکمان اعتراض داریم، با خود زبان که دشمنی نداریم.
30.12.2016 - 03:56
خیزش روح ایرانگرایی در میان تماشاگران مسابقات ورزشی باشگاهی ایران چشمگیر است. فریاد کردن شعارهایی چون "خلیج فارس ایران، عشق همه ی ایران" در بازی های اخیر لیگ برتر فوتبال ایران از سوی انبوه تماشاگران در تهران، قائم شهر(شاهی)، مشهد و دیگر شهرهای ایران، نمونه ای از این خیزش میهن پرستانه ی ایرانیان است، که در برابر ایدئولوژی ضد ایرانی رژیم جمهوری اسلامی و دیگر ایران ستیزان خودنمایی می کند.
30.12.2016 - 03:41
حسن روحانی و مقامات دولت او پیش از این بار‌ها از «تخریب دولت» و انتشار گزارش‌های «دروغ» انتقاد کرده‌اند.
خبرگزاری دولتی ایرنا از فعالیت «سه هزاروب سایت» با بودجه هزار میلیارد تومان برای «تخریب» دولت حسن روحانی خبر داد و اعلام کرد که برخی از خبرگزاریهای رسمی با این شبکه «کاملا هماهنگ» عمل می‌کنند.
30.12.2016 - 03:37
در روز هفتم آبان، روز گرامیداشت یاد کوروش کبیر، پادشاه هخامنشی، یهودیان می گویند تنها قومی هستند که کورش کبیر را به عنوان «منجی» و «رهایی بخش» قوم خود تلقی می کنند.

القاب «منجی» و «رهایی بخش» از سوی یهودیان تنها برای کوروش کبیر به کار رفته و چنین توصیفی برای هیچیک دیگر از انبای قوم یهود و خود حضرت موسی خطاب نشده است.
30.12.2016 - 03:31
آیا میان مسلمانان ستیزه‌ای با یهودیان وجود دارد؟‌ یهودی‌ستیزی که گروه‌هایی می‌گویند در ایران هم تاریخ طولانی هم دارد تا چه حد در ستیزه مذهبی میان اسلام و یهودیت ریشه دارد، ‌و از کجا و چگونه وارد ایران شده است؟ آیا اسلامی بودن حکومت در ایران بر چنین ستیزه‌ای دامن زده است؟

هومن سرشار نویسنده کتاب جوامع یهودی ایران، و مجید تفرشی سندپژوهش و تاریخ‌نگار، میهمان‌های این هفته تابو هستند و با هم بر سر این موضوع بحث می‌کنند.
30.12.2016 - 03:25
سخنرانی در مورد اسرائیل نبوده؛ وزیر خارجه آمریکا می‌خواست از قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت که چند روز پیش صادر شد دفاع کند. در واقع می‌خواست توضیح بدهد که چرا دولت آمریکا قطعنامه‌ای را که در نقد اسرائیل و شهرک‌سازی اسرائیلی‌ها بوده وتو نکرده است.
30.12.2016 - 01:30
بازيگر پناهنده سياسي در نروژ،
پشت صحنه ساز احمدي نژاد ومسجد علي در نروژ
طوسي باز از يك طرف ،ديسكو رونده از طرفي ديگر ،
طرح و نقشه هاي جديد جيره خواران رژيم آخوندي در اروپا عليه اپوزسيون خارج از ايران
محمد خاكي نهاد,به راستي اين شخص چه كسي و با چه هدف و ماموريتي به اروپا فرستاده شده است؟
29.12.2016 - 18:06
گزارش‌های رسمی از مرز آذربایجان و ارمنستان حاکی است که نیروهای نظامی این دو کشور روز پنج‌شنبه، نهم دی‌ماه، بار دیگر در آخرین روزهای سال میلادی وارد درگیری نظامی شده‌اند.
29.12.2016 - 17:34
ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، روز پنج‌شنبه ۲۹ دسامبر/ ۹ دی، اعلام کرد: توافقی برای برقراری آتش‌بس میان دولت بشار اسد و گروه‌های مخالف مسلح در سوریه به امضا رسیده است.
29.12.2016 - 17:32
آزاده سلیمانی
این روزها که در اظهارات همه‌ی گروه‌های فوق بیش از هر چیز تقابل دوگانه‌‌های «ما / آنها»، «خودی / غیرخودی»، «کورد / غیرکورد»، «ناسیونالیسم خوب، ناسونالیسم ما / ناسیونالیسم بد، ناسیونالیسم آنها»، «ترور خوب / ترور بد»، «خشونت خوب / خشونت بد»، «منافع برحق ما / زیاده‌خواهی آنها» و امثال این را شاهدیم، در‌می‌یابیم آنچه امروز بیش از هر موضوع دیگری بر کلیه‌ی معادلات چندمجهوله‌ی خاورمیانه از حکومتی تا شبه نظامی و از عرب تا کُرد و از شیعه تا سنی و ایزدی و از راست تا چپ سایه و چنبره افکنده است
29.12.2016 - 17:15
آ. ائلیار
Ölüm bizi - Tuta bilməz - Əli bizə çata bilməz
مرگ نمی تواند ما را بگیرد- دستش به ما نمیرسد...

29.12.2016 - 14:30
این مطلب بر اساس آمار منتشر شده ی بانک مرکزی ایران که هر از چند گاهی منتشر می شود تنظیم شده است که با واقعیت های بازارخرید نیاز مندی های روز مره مردم فاصله ای بعیدی دارد، یا به اصطلاح آماری است «مهندسی» شده.
29.12.2016 - 14:26
احمد پوری
کار بشریت به کجا کشیده است؟ برای روشن شدن مطلب مجبورم مثالی بزنم.
فرض کنیم ما در کشوری یا منطقه ای به این نتیجه می رسیم که تجاوز کردن به بچه ها و زنان و مردان بطور مطلق ممنوع است. شعار معروف «هرگز نباید تکرار شود!» سرلوحه حرکت جامعه سالم می شود!
29.12.2016 - 14:21
در سال‌های 1946 تا 2000 از هر 9 انتخابات در جهان، یکی از دو ابرقدرت دنیا (آمریکا یا روسیه) در یکی از آنها مداخله کرده است
29.12.2016 - 11:46
شیخ حسن روحانی به نامه اصغر فرهادی درباره "گورخواب‌های نصیرآباد" واکنش نشان داد که گزارش آن در دویچه وله بعرض خوانندگان میرسد. اما پیام آخوند حسن روحانی در پاسخنامه قابل مکث است. او در مقام مسئول اجرائی حکومت اسلامی، منبر رفت، روضه خواند، پند داد و چکیده پاسخ، یک پیشنهاد عملی است که؛
فرهادی های ایران، با جنایتکاران حکومتی همکاری کنند و دست در دست آنها در لجنزار فساد و سیاست های جنایتکارانه ای که با حکومت 38 ساله اسلامی عجین هستند، شریک شوند؟!
پاسخ روحانی، توهین آشکار به آقای اصغر فرهادی است!
29.12.2016 - 10:32
محمدرضا لوایی
و من ديوانه اى كه بر جهان شوريده ام. هر وقت تيزتر تهديد و تخريب مى كنندم در مى يابم كه به مقصد نزديكترم.
29.12.2016 - 10:32
این حقیقت را امروز هم، در تجربه کشورهایی نظیر عراق و لیبی که با قربانی دادن صدها هزار و میلیون ها انسان خود، زندگی می کنند، مشاهده می کنیم.

آمریکا در سال 2003 عراق را اشغال، و ارتش عراق را متلاشی کرد. عراق، تلفاتی بسیار بیشتر از زمان جنگ را در دوران بعد از اشغال، زمانی که دارای ارتشی نبود، متحمل شد. تعداد تلفات عراق در نزاع های قومی و مذهبی صدها هزار و حتی میلیون هاست.

اما، بلکه مهم تر از آن، توحش داعش و تحمیل هزینه های ویرانی عراق در شرایط نبود ارتش ملی است. بدلی که عراق هنوز می پردازد