رفتن به محتوای اصلی

آوریل 2018

30.04.2018 - 23:12
کریم قصیم
پس از به قدرت رسیدن رژیم جمهوری اسلامی، درگيری با شوراهای مستقل كارگری ازچند سو شروع شد. ازگماشتن مأموران و مديران جديد دولتی و تأسيس و تعبيه ی « انجمنها و شوراهای اسلامی»، تا دامن زدن به اختلافات ايدئولوژيك كارگران، تحريك تعصّب دينی، تهديد و ضرب وجرح و حتی قتل فعالان اوليه ی شوراها
30.04.2018 - 22:59
در غبار سانسور برنامه ای از میثم حسینی
30.04.2018 - 22:16
علی گوشه
می‌توانیم و باید با تمام نیروهایی که به آزادی و استقلال ایران، تمامیت ارضی، دموکراسی، آزادی بیان، آزادی مطبوعات, آزادی انتخابات, جدایی دین از حکومت و تساوی حقوق زن و مرد اعتقاددارند، به بحث و مشورت بنشینیم و با آنان بر سر مسائل مشترک تشریک مساعی به‌عمل‌آوریم و بر سر یک منشور که حاوی نظرات مشترکمان باشد توافق‌نماییم
30.04.2018 - 18:17
م. روان‌شید
این دیدار در سال 1374 در تهران، توسط م. روان شید برنامه ریزی، تنظیم و فیلم برداری شد.
این برنامه برای نخستین مرتبه است که پخش می شود.
قسمت دوم
30.04.2018 - 15:25
رحیم حدیدی ماسوله
گفتگو پیرامون مصدق ، بازار، کاشانی، جبهه ملی و پاسخ به گفتگوی کابوس ارجمند در برنامه قبلی رادیوالبرز گوتمبرگ از دیدگاه جمشید شمالی

30.04.2018 - 15:07
نجف (کاوه) مهدی پور
مدارای روسای جمهوری آمریکا از جمله باراک اوباما با کره شمالی، اعتماد به نفس قابل قبولی به مقامات پیونگ یانگ از جمله رهبر این کشور داده بود؛
کره شمالی و کره جنوبی توافق کردند که تا پایان سال 2018 پایان وضعیت جنگ بین دو کشور را اعلام نمایند.
بستن پرونده هسته ای پیونگ یانگ موجب خواهد شد تا ترامپ با فراغت بال بیشتری به موضوع برجام و هسته ای ایران بپردازد، آرامش در شبه جزیره کره و آسودگی خاطر واشینگتن از تامین امنیت منافع ملی آمریکا و هم پیمانانش در شرق آسیا بیش از پیش موجب نگرانی تهران خواهد بود.
30.04.2018 - 11:47
احمد تاج الدینی
کتاب اوستا و سنگ نوشت های دوره هخامنشی و سپس ساسانی مهمترین منابع اولیه ای هستند که واژه اهورا مزدا را ثبت کرده اند. علاوه بر این مفهوم اهورا مزدا به صورت نمادین در دوره باستان بر سنگ ها و یا سکه ها نیز نقش شده است.
30.04.2018 - 11:26
نیکلاس کریستوف
هم کیم و هم ترامپ هر دو به لحاظ سیاسی از تحولات جدید بهره خواهند برد، اما نه کره ‌شمالی از برنامه هسته‌ای‌ خود دست خواهد کشید، و نه آمریکا از طرحش برای فروپاشی کره شمالی. همه اینها پیش‌تر نیز اتفاق افتاده است. رهبران کره شمالی و کره جنوبی قبلاً هم در سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۷ قرارداد صلح امضا کرده بودند. هیچ کدام از آن قراردادهای صلح اما پایدار نماندند.
30.04.2018 - 11:23

امام جمعه اهل سنت آزادشهر در استان گلستان از دولت خواست "سلاح‌های توزیع‌شده در بین اقوام بلوچ جمع‌آوری شود." این روحانی سنی گفت که مسلح کردن بلوچ‌ها در گلستان "خیانت به کشور و مردم" است.
30.04.2018 - 11:18
شماری از کاربران ایرانی توییتر برای رساندن صدای خود به شعارنویسی روی اسکناس روی آورده اند.

یک کاربر در اشاره به آنچه تصور می شود برنامه مسدود کردن پیام رسان تلگرام باشد نوشت: "اسکناس ها پیام رسان های غیرقابل سانسور ما هستند."

یکی از شعارهای نوشته شده بر اسکناس ها "من براندازم" است. شعارهای دیگری هم هست که اولین بار در جریان اعتراضات دی ماه این کشور سر داده شد.

زمستان گذشته تظاهرکنندگان برای چندین روز در ایران به خیابان ها ریختند تا نارضایتی خود را از اوضاع اجتماعی و سیاسی ابراز کنند
30.04.2018 - 09:59
آرام بختیاری
در نیمه دوم قرن بیست، ولی پروفسورهای دانشگاهی خود را با "بحث هستی و زمان " هایدگر، و متون کلاسیک فلسفی سرگرم کننده، مشغول کرده بودند و بجای انتقاد از "روابط اجتماعی" دنبال کشف "حقایق ابدی" میرفتند ، و راستگرایان میگفتند جنبش اعتراضی جوانان چپ را باید با اندیشه های سوررئالیستی واکسینه نمود.
افراد عادی با اضطراب می پرسیدند آیا تئوری سوسیالیستی همان مارکسیسم اصیل و دگماتیسم است؟
30.04.2018 - 06:56
جهانشاه رشیدیان
29.04.2018 - 21:04
بهنام چنگائی
شوق شاه شدن رضا پهلوی و هیاهوی هواداران بجان آمده او از استبدادآخوندی باهم، اگر قدری صادق باشند و اندکی بی طرفانه سری به تاریخ زده و سران بالای دار تنها لرستان را ببیند،
29.04.2018 - 17:56
ما، به تهماسب، نگار و علی وزیری، و همچنین به مریخ و بانو صابری و دیگر اعضای خانواده که در فقدان فرزانه عزیز سوگوار هستند تسلیت میگوییم. ما برای بازماندگان آرزوی تندرستی و شکیبایی داریم و خود را صمیمانه در فقدان فرزانه عزیز شریک میدانیم.
29.04.2018 - 17:44
محمد حسين كريم پور
- هیچ کشوری به اندازه آمریکا در بازتعریف نظامِ جهانیِ منبعث از دو جنگ جهانی،موثر نبوده است.قواعد و ساختارهای جهان ، بیش از هرچیز، درجهت تضمین منافع این کشور شکل گرفته است. جايگاه رهبري اين كشور در بلوك غرب ، گرچه نسبت به دوران جنگ سرد، تضعيف شده، اما همچنان مستحكم است
29.04.2018 - 14:41
آ. ائلیار
استقرار« دموکراسی دروغین در راه است». در حالی که جامعه به « دموکراسی واقعی» نیاز مبرم دارد. اما برای تحقق آن با تسلط عمده ی ناسیونالیسم حاکم بر همه چیز نمی توان پاسخ درست داد. جهت حرکت عمده علی رغم خواست و آرزوی ما منفی ست. به اصطلاح ما آذربایجانی ها « تاس قرامت گؤستریر»- جام، وضع را وخیم و زیانمند گزارش میکند. استقرار یک دموکراسی دروغین پیش روی ماست. مگر اینکه روند در طی مسیر تغییر کند. که احتمال اش اندک است. با این همه جز نفی استبداد و تبعیض و استثمار راه دیگری نداریم.
29.04.2018 - 12:16
متأسفانه آنهایی که رهبران نامرئی حرکتهای مردمی در ایران چه در جنبش سبز و چه در خیزش 96 بوده اند، عملاً وقتی به رویدادهای سیاسی و مدنی ایران می پردازند، در زاویه برخوردشان، چندان تفاوتی با ژورنالیستها دیده نمی شود، و به همین دلیل وقتی در جامعه ما موضوع تشکیلاتها و سازمانها برای آینده ایران مطرح می شود بازهم همان جریاناتی که در 40 سال گذشته بعنوان رهبری اپوزیسیون خوانده شده اند پیش چشم می آیند در صورتیکه...
29.04.2018 - 12:12
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، که شب گذشته (شنبه ۲۸ آوریل/۸ اردیبهشت) وارد عربستان سعودی شد با برخی از مقامات ارشد این کشور دیدار کرده و براساس گزارشها قرار است امروز (یکشنبه) با ملک سلمان، پادشاه این کشور، دیدار کند. گفته شده برنامه موشکی ایران و توافق‎‌نامه هسته‌ای بین ایران و قدرتهای غربی (برجام) محور اصلی گفتگوهای وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات ارشد عربستان و دیگر مقامات منطقه است.به گفته خبرگزاری رویترز برایان هوک، مشاور ارشد سیاست
29.04.2018 - 12:11
چهل سال است شعار آب و برق مجانی می شودِ آیت الله خمینی در انقلاب 57 در میان روشنفکران و مردم عادی در ایران بعنوان کلاه بزرگی که سر همه رفت، بحث می شود. واقعیت این است که رهبران انقلابها شعارهای خیلی ملموس برای مردم مطرح می کنند مثلاً بلشویکها در انقلاب اکتبر شعار نان، صلح، آزادی سر دادند و موفق هم شدند.
29.04.2018 - 07:40
پیش‌بینی مهدی کوهستانی فعال کارگری و مشاور اتحادیه‌های کارگری این است که جنبش کارگری اعتلا خواهد یافت. او می‌گوید: «وجود سالانه چند هزار اعتراض، اعتصاب، تظاهرات و بستن جاده نمایانگر این است که کارگران دیگر نمی‌توانند زندگی غیر انسانی را تحمل کند. اعتراضات هر سال افزایش یافته و بیشتر هم خواهد شد.» با مهدی کوهستانی به مناسبت اول مه مه / اا اردیبهشت، روز جهانی کارگر گفت‌وگو کرده‌ایم.

29.04.2018 - 07:26

یک عضو ناظر در شورایعالی فضای مجازی مدعی شده که پیام‌رسان‌های داخلی ۲۰میلیون کاربر دارند. هم‌زمان، رسانه‌های اصولگرا شکوه می‌کنند که دستگاه‌های دولتی به‌خلاف ابلاغیه معاون روحانی، همچنان از تلگرام استفاده می‌کنند.
29.04.2018 - 07:19
معصومه ناصری
حوالی نیمه‌شب نوزدهم آوریل به وقت واشنگتن، رئیس جمهوری آمریکا هنوز بیدار بود و با خشم درباره کتاب تازه جیمز کومی رئیس پیشین اف‌بی‌آی توییت می‌کرد: "حالا یادداشت‌های جیمز کومی منتشر شده و به روشنی نشان می‌دهد نه تبانی درکار بوده و نه اخلال در اجرای عدالت. او اطلاعات محرمانه را هم به بیرون درز داده است. عجب! این بگیر و ببند باز ادامه پیدا خواهد کرد؟"

منظور دونالد ترامپ تعقیب و بازجویی نزدیکانش از سوی مقام‌های قضایی آمریکا بر سر دو مسئله نفوذ روسیه در انتخابات آمریکا و پرداخت حق السکوت به
29.04.2018 - 00:48
Lachin
روز سوم اسفند 1299 مصادف است با کودتای غیر قانونی رضا میر پنجه معروف به رضا شاه و براندازی دست آورد های انقلاب مشروطه ایران. اگر ملت ایران در دوره قاجاریان به آن حد رشد و آگاهی سیاسی دست یافتند که انقلاب باشکوه مشروطه را به نتیجه رسانده و یک آخوند مرتجع همچون فضل الله نوری را اعدام بکنند, از برکت حکومت های صدر صد غیر قانونی پهلویان و حزب رستاخیز در عرض پنجاه سال , رشد و آگاهی سیاسی همین ملت به آن حد تنزل کرد که در انقلاب بعدی, عکس یک آخوند مرتجع دیگر را در کره ماه جستجو میکردند.
29.04.2018 - 00:12
ناهید حسینی

سال 1367 بود که از کابل به تاشکند آمدند، اولین بار بود فرزانه را میدیدم. زن جوانی که چهره ای بسی افسرده و غمگین داشت، کم حرف میزد، گاهی سیگاری میکشید، لحظاتی به نقطه ای خیره میشد، اشک در چشمانش حلقه میزد و سری تکان میداد. هنورهم میکوشید باور کند که چگونه ممکن است جمهوری اسلامی در یک روز دو شوهر خواهر جوانش را اعدام بکند؟ به خواهرانش فکر میکرد که هر یک دو فرزند خردسال داشتند، بچه ها باباها را در زندان ملاقات میکردند. لبخندی، شکلاتی وعشقی که هرگز پایانی نداشت.
28.04.2018 - 23:34
این روز ها شخصی بنام امین فردین که تاچندماه پیش کارمند صدا وسیما بود از کشور خارج و بعنوان پناهجو در کشور آلمان زندگی می کند ،خروجی ایشان ویدویی هایست که همگی برعلیه مخالفین جمهوری اسلامی (علیه خانم مسیح علی نژاد ، امیر فخر آور ، نداد امین و... )است، ولی سوال اساسی این خواهد بود چرا ایشان تا کنون علیه مقامات رژیم کلیبی تهیه نکرده است. شخصی بنام امیر طاهرویدو یی تهیه کرده و سوالات مشخصی از امین فردین می کند، قضاوت مردم زمانی صحیح خواهد بود که ایشان شفاف سازی کرده و به این سوالات پاسخ گوید
28.04.2018 - 21:49
ابوالفضل محققی
مرگ هم رنگی ازرنگ های تیره زندگی وفراسوی زندگیست ! رنگی مخصوص به خود ! رنگ خاطره ها ! رنگی مانده گار درذهن ، این قدرت مرگ است که هم زمان با پس زدن زندگی خاطره را پیش می کشد و جای گزین می کند . خاطره برای همیشه در ذهن ما جا خوش می نماید و عزیز رفته در یاد ما مانده گار می شود .
در این فاصله کوتاه ، تولد ومرگ زندگی فی النفسه معنی ندارد. نو ع نگاه به زندگی، مفهوم بخشیدن به آن ،پای بندی وعمل کردن خوب یا بد انسان در حیات اجتماعی است که بر آن معنی می بخشد.
28.04.2018 - 19:04
آرام بختیاری
این مقاله پیرامون ارثیه انقلابی سی ساله نسل سوخته و برباد رفته یک جنبش احتماعی میان سالهای 1990-1960 میلادی در غرب است. ابتدا میشد آن را" خاطرات رمانتیک" در باره شورش جوانان بنامم. فیلیپ فلش در کتاب "تابستان دراز تئوری"، این شورش و جنبش را ،امید و گمراهی های یک نسل سوخته و برباد رفته نامیده؛ گرچه او خود متولد 1972میلادی، استاد فعلی دانشگاه، و برنده جایزه مقاله نویسی اجتماعی است.