ضرب و جرح زن پناهجوی ایرانی در کمپی در دانمارک
02.04.2022 - 16:21

 Missing media item.

اخراج اجباری پناهجوی ایرانی وزیر مهاجرت دانمارک را به پارلمان کشاند

 

انتشار ویدئویی از برخورد خشونت‌آمیز پلیس دانمارک با یک زن پناهجوی ایرانی، ماتیاس تسفای، وزیر مهاجرت دانمارک، را به پارلمان کشانده است.

اسکندر صدیق، رهبر حزب سبزهای مستقل و نماینده پارلمان، با اعلام احضار وزیر مهاجرت به یک کمیته پارلمانی برای توضیح در این باره، گفته: "نمی‌توانم تصور کنم چه سرنوشتی در انتظار این زن کرد است که دیروز می‌خواستند به زور اخراج کنند."

دانمارک قدم‌خیر حقانی‌زاده را به همراه دو فرزندش برای بازگرداندن به ایران به ترکیه منتقل کرد، اما با خودزنی او ناچار به بازگرداندنش به کپنهاگ شد.

همسر خانم حقانی‌زاده به بی‌بی‌سی فارسی گفت او به دلیل "سرپیچی از دستور دادگاه" به یک ماه حبس محکوم شده است.

پسرعموی خانم حقانی‌زاده هم به بی‌بی‌سی فارسی گفت خانواده خانم حقانی‌زاده و همسرش به دلیل فعالیت‌های سیاسی دهه‌ها تحت فشار امنیتی بوده‌اند و بازگشت آنان به ایران برایشان خطرناک خواهد بود.

ترامپولین هاوس، یک گروه دانمارکی حمایت از مهاجران و پناهجویان، با انتقاد از تصمیم به بازگرداندن این پناهجو گفته جدا کردن قدم‌خیر حقانی‌زاده و دو فرزندش از پدر و دیگر کودک خردسال خانواده نقض کنوانسیون حقوق بشر اروپا است.

پیش از این در مواردی پناهجویان سیاسی اخراج‌شده در بازگشت به ایران تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند.


 

تصاویری که از بازداشت قدم‌خیر حقانی‌زاده منتشر شده انتقادهای زیادی را به دنبال داشته و برخی نهادهای مدنی خواهان رسیدگی به پرونده او در دادگاه حقوق بشر اروپا شده‌اند.

او در برابر بازداشت مقاومت کرده و در تصاویر دیده می‌شود که چند مامور پلیس او را روی زمین خوابانده‌اند.

گزارش‌هایی از تزریق داروی بیهوشی یا آرامبخش به او منتشر شده که پلیس محلی آنها را در گفتگو با رسانه‌های دانمارکی تکذیب کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی برای توضیحات بیشتر با پلیس دانمارک تماس گرفته اما هنوز پاسخی نگرفته است.

رسانه‌های ایران گزارش کرده‌اند که افسانه نادی پور، سفیر ایران در کپنهاگ، با مقام‌هایی از وزارت خارجه و وزارت مهاجرت و همگرایی دانمارک ملاقات کرده و به برخورد با این زن پناهجوی ایرانی اعتراض کرده است.

نهادهای حقوق بشری کُرد می‌گویند قدم‌خیر حقانی‌زاده و همسرش از کردهای یارسان اهل کرمانشاه هستند و به دلیل فعالیت سیاسی و هواداری از یکی از احزاب کرد مخالف حکومت ایران شش سال پیش ایران را ترک کرده‌ و از طریق ترکیه به دانمارک رفته‌اند.

سیروس، همسر خانم حقانی‌زاده به بی‌بی‌سی فارسی گفت تلاش آنها برای اقناع مقامات مهاجرتی دانمارک بی‌نتیجە ماندە و او حالا بە تنهایی از سە فرزندشان مراقبت می‌کند.

خلیل عزیزی، پسرعموی او هم گفت دادگاه تهدید کرده که کل خانواده از دانمارک اخراج شوند. او گفت کودک خردسال خانواده چهار روز است مادرش را ندیده و بی‌تابی می‌کند.

آقای عزیزی گفت در تجمعی که برای حمایت از حقوق پناهجویان و مهاجران در کپنهاگ و در مقابل پارلمان دانمارک برگزار شد، با خانواده قدم‌خیر حقانی‌زاده ابراز همبستگی شده است.

یک زن پناهجوی ایرانی بشکل بسیار خشن اخراج شد ؛ خشنونت پلیس دانمارک خبرسازشد

بنابر گزار ش رسانه های دانمارکی ؛ ویدئوی زیرکه صحنه دیپورت اجباری یک زن کرد ایرانی را نشان می دهد بیش از 12000 بار در فیس بوک دیده شده است و روز چهارشنبه بارها و بارها در سایر رسانه های اجتماعی دانمارکی _ ایرانی به اشتراک گذاشته شده است. این ویدئو که توسط سازمان کمک به پناهندگان Trampolinhuset به اشتراک گذاشته شده است، اخراج اجباری یک مادر کرد ایرانی را به سه صبح سه شنبه در محل Udrejsecenter Avnstrup در اطراف پایتخت را نشان می دهد. دو تن از فرزندان این زن نیز در همین مناسبت توسط پلیس از صحنه دو
 
صبح پنجشنبه آژانس مسافرتی دانمارک به تلویزیون 2 اطلاع داد که این زن پس از توقفی در مسیر ایران پس از مجروح کردن خود با یک بطری در حین توقف، اکنون به خاک دانمارک بازگشته است.
 
این زن پناهجوی ایرانی بنام قدم‌خیر حقانی‌زاده، اهل «سر پل ذهاب» استان کرمانشاه که از ۲۰۱۴ در دانمارک پناهجو بوده،قدم‌خیر حقانی‌زاده، یک فرزند یک ساله هم دارد که نیروهای پلیس، پیش از دیپورت کردن او و دو فرزند دیگرش، او را از مادر خود جدا کرده و به پدرش که در دانمارک زندگی می‌کند، تحویل داده‌اند.
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@
بنابر گزار ش رسانه های دانمارکی ؛ ویدئوی  فوق که صحنه دیپورت اجباری یک زن کرد ایرانی را نشان می دهد بیش از 12000 بار در فیس بوک دیده شده است و روز چهارشنبه بارها و بارها در سایر رسانه های اجتماعی دانمارکی _ ایرانی به اشتراک گذاشته شده است. این ویدئو که توسط سازمان کمک به پناهندگان Trampolinhuset به اشتراک گذاشته شده است، اخراج اجباری یک مادر کرد ایرانی را به سه صبح سه شنبه در محل Udrejsecenter Avnstrup در اطراف پایتخت را نشان می دهد.  دو تن از فرزندان این زن نیز در همین مناسبت توسط پلیس از صحنه دور شدند.
 
دادگاه مهاجرتی در دانمارک، با رای اداره ی مهاجرت برای دیپورت یک زن پناهجوی ايرانی كه چند سال در كمپ پناهندگي زندگی كردند موافقت کرده است. خانوم ایرانی به همراه دو فرزند در مقابل چشمان همسر و کودک یک و نیم ساله اش توسط پلیس به طرز وحشیانه بازداشت شد.
اخشنونت پلیس در اقدام دیپورت این زن پناهجوی ایرانی امروز در مدیا دانمارکی خبر ساز شده است و احزاب اتحاد چپ ؛ آلترناتیو و حزب سبز ازاد خواهان توضیح وزیر مربوطه شده اند
 
سه  حزب آلترناتیو Alternativet  ؛ سبزهای آزاد Frie Grønne و  اتحادچپ  Enhedslisten  با  وزیر امور خارجه و اینگراشیون  دانمارک  تماس گرفته اند تا در مورد این موضوع مشورت نمایند
 

این ویدئو روز چهارشنبه توسط چندین دانمارکی سرشناس از جمله روزنامه نگار پائولا لارین Paula Larrain و استین باسStine Bosse تاجر به اشتراک گذاشته شد.

سیاستمداران نیز به این ویدئو واکنش نشان داده اند.حزب  آلترناتیو و سبزهای آزاد با ماتیاس تسفایه (S) وزیر خارجه  در مورد این موضوع رایزنی کرده اند. 

این ویدیو نشان می دهد که زن در محاصره تعدادی از افراد است که در یک نقطه او را روی زمین می گذارند و قبل از اینکه او را سوار ماشین کنند نگه می دارند.

در اطراف صحنه یک گروه بزرگ از مردم در حال  فیلم برداری هستند . این ویدئو را بدون صدا منتشر شده است .مقامات عنوان می کنند که در رابطه با این اخراج ، هیچ دارویی به زن یا دو کودک مورد نظر داده نشده است.

 

 این حادثه در مرکز آونستروپ  Udrejsecenter Avnstrup  رخ داد. این مرکز به ویژه به عنوان مرکز خروجی برای خانواده های دارای فرزند عمل می کند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما