دکتر مهدی مظفری در مورد بحران روسیه و اکراین

گفتگوی رادیو فرانسه با دکتر مهدی مظفری ، استاد روابط بین‌المللی در دانمارک، در مورد بحران روسیه و اکراین.

به عقیدۀ دکتر مهدی مظفری، دولت روسیه مشغول ساختن آن چیزی است که پوتین "روسیۀ نو" می‌نامد. پوتین مصمم است که اقتدار دیرین روسیه را در کشورهای پیرامونی بازسازی کند و از هم اکنون حتماً در خیال سه کشور بالتیک نیز هست (استونی، لتونی، لیتوانی).

پوتین: اعتماد میان روسیه و آمریکا از بین رفته

رادیو فرانسه - ولادیمیر پوتین در برنامه‌ای تلویزیونی برای نخستین بار به حضور نیروهای روسیه در کریمه اعتراف کرد. او با دفاع از سیاست‌های مسکو در قبال اوکراین به طعنه گفت که آمریکا حق مداخله در همۀ کشورها را دارد اما روسیه نمی‌تواند از حقوق خود دفاع کند؟... به گفتۀ دکتر مهدی مظفری، در حالی که پوتین مشغول ساختن "روسیۀ نو" و گسترش نفوذ مسکو است، دنیای غرب در مقابل روسیه عاجز مانده است.

در حالی که در ژنو، کنفرانس چهارجانبۀ روسیه، اوکراین، آمریکا، اتحادیۀ اروپا جریان داشت، ولادیمیر پوتین در تلویزیون روسیه با شرکت در یک برنامۀ "پرسش و پاسخ"، رفتار سیاسی روسیه را در قبال اوکراین و دنیای غرب توجیه کرد.

پوتین برای نخستین بار مداخلۀ نیروهایش را در کریمه پذیرفت. او انگیزۀ اصلی مسکو را دفاع از حق مردم عنوان کرد و با اشاره به جمعیت روس زبان شرق اوکراین، گفت: «ما برای کمک به این مردم باید هر کاری بکنیم و بگذاریم آنها خود در مورد سرنوشت‌شان تصمیم بگیرند».
ولادیمیر پوتین یکی دیگر از دلایل روسیه برای مداخله در اوکراین را «گسترش ناتو» دانست. او توضیح داد که گسترش این پیمان نظامی، روسیه را از حوزۀ دریای سیاه منزوی کرد و سپس افزود: «وقتی یک ساختار نظامی به مرزهای شما نزدیک می‌شود، ناچار به واکنش خواهید بود».
 
پوتین توضیح داد که پارلمان روسیه به رئیس جمهور اجازه داده که در اوکراین به نیروی نظامی متوسل شود اما وی امیدوار است که هیچوقت از این حق استفاده نکند. او نسبت به راه‌حل‌های دیپلماتیک ابراز امیدواری کرد و دولت اوکراین را به مذاکره تشویق نمود. پوتین در عین حال هشدار داد که در غیر این صورت، اوکراین به پرتگاه سقوط خواهد کرد.
 
رئیس جمهور روسیه از نظام تک‌ قطبی جهان به سرکردگی آمریکا انتقاد کرد و سپس با اشاره به اعتماد از دست‌رفته میان مسکو و واشنگتن، به طعنه گفت: «آمریکا می‌تواند در یوگسلاوی، عراق، افغانستان و لیبی مداخله کند اما روسیه حق دفاع از منافع خود را ندارد»... به گفتۀ او، روند بهبود روابط میان آمریکا و روسیه، حتی قبل از آغاز بحران اوکراین سقط شده بود.
 
ولادیمیر پوتین که به پرسش‌های خبرنگاران معروف کشورش پاسخ می‌داد، به عجز اروپاییان نیز کنایه زد و گفت: «ما ٣٠ تا ٣٥ درصد گاز مورد نیاز کشورهای اروپایی را به آنها می‌فروشیم. آیا این کشورها می‌توانند از ما گاز نخرند؟ به عقیدۀ من، غیرممکن است»...

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.