رفتن به محتوای اصلی

نقدی بر دیدگاههای آقای اقبال اقبالی
17.05.2012 - 17:10

مدیریت محترم ایرانگلوبال!

 قبل از همه می خواهم از زحماتی که می کشید تشکر کنم. ایرانگلوبال سایتی است که در نوع خود بینظیر است.

 شما بدرستی اعلام کرده اید که کامنتهای توهین آمیز و دارای فحش و دشنام را بلافاصله حذف خواهید کرد. این اقدام شما عملی است در جهت سالم سازی فضای گفتگو و من آنرا ارج می نهم. چندی است که دیگر در کامنتها از فحش و بد و بیراه خبری نیست و می توان با راحتی و اعصابی آرام کامنتها را خواند. اگرچه هنوز کامنتهای سایت با فضایی سالم برای گفتگو و تبادل نظر فاصله زیادی دارد، ولی همینقدر هم غنیمت است و جای سپاسگزاری دارد. من امیدوارم که به زودی زود، کاربران سایت شما بتوانند در فضایی سالم، بدون اعصاب خوردکنی و بدون هرگونه دشمنی و کینه،  گفتگویی سازنده را پیش برند. مسلما اگر اینچنین شود، سایت شما خوانندگان و نویسندگان و همگاران بسیاری را جذب خواهد کرد.

 با وجود اینهمه تلاش شما، متاسفانه شاهد نوشته ها و مقالاتی در صفحات سایت ایرانگلوبال هستیم که مایه تاسفند و مرا بعنوان یک خواننده، نگران می کنند. مقالاتی که توهین و تحقیر نسبت به مخالفین در آنها دیده می شود. ایکاش مدیریت ایرانگلوبال کار سالم سازی خود را تنها به کامنتها محدود نمی کرد و دامنه این کار را به مقالات، اخبار و گزارشات هم گسترش می داد. البته برای من روشن است که در اینصورت انگ سانسور را بر پیشانی شما خواهند زد. ولی فکر می کنم که تحملش می ارزد.

 این درست است که هرکسی مسول نوشته خویش است ولی مدیریت ایرانگلوبال هم در این زمینه مسؤل است، بویژه وقتی که این مطالب توسط اعضای مدیریت سایت نوشته شوند.

 اخیرا مقاله ای از آقای اقبالی خواندم که تاسف برانگیز بود. از آنجایی که بسیار دیر این مطلب را خواندم، کامنتگذاری در مقاله را لازم ندیدم. همچنین اخیرا خبری را در سایت خواندم که توسط آقای اقبالی تهیه و تفسیر شده بود که بسیار توهین آمیز بود. متاسفانه آقای اقبالی به کامنتهای زیر مطلب هیچ پاسخی ندادند.

 من از آقای اقبالی مطالب بسیار خوبی خوانده ام. اگرچه در بسیاری موارد با ایشان زاویه دارم و موافق اندیشه های ایشان نیستم، ولی آنها را بعنوان نظر ایشان، ارزشمند می یابم و قابل بحث و گفتگو. متاسفانه درباره لحن تند ایشان در برخی مواقع رنجیده می شوم و با خود فکر می کنم چه خوب می شد اگر ایشان با لحنی ملایم و بدون پرخاشگری و تحقیر به موضوع می پرداختند.

 برای نمونه به 2 مطلب از ایشان نگاهی بیندازیم:

 آقای اقبالی در مقاله ای با عنوان: سخنان ملای از غار گریخته در نماز جمعه تهران (تاکید از من است) http://www.iranglobal.info/node/5736  می نوسند:

 مگر نه اینکه حکومت اسلامی در سه دهه گذشته ایران را ملک مطلق امت حزب الله دانسته و هستی کشور را در آخورهای رسمی و غیر رسمی، علنی و غیرعلنی شبکه های روحانیت شیعه، مساجد، محافل و ارگانهای و نهادهای وابسته داخلی و خارجی سرازیر کرده است؟؟؟ (تاکید از من است)

 و:

 واقعیت اینست که خرفت ترین جناح های حکومت تلاش می کند تا در میان بالائی ها وحدت ایجاد کند و هوشیارترین شان می خواهند خود را از زیر آوار ریزش نظام کنار کشند. "استخاره های" شرطبندی سر این خر مرده جواب منفی میدهند! "مومنین" می توانند بر سر رها کردن قدرت ویا ننگ ماندن در حکومت اسلامی استخاره کنند و به آینده خود بیاندیشند! (تاکید از من است)

 درست است که من و شما مخالف جمهوری اسلامی و آخوندها هستیم، ولی آیا صحبت با این لحن برازنده یک انسان سیاسی است؟ آیا همین سخنان را نمی توان با لحنی مؤدبانه و شایسته بیان کرد؟ و آیا اصولا چنین نوشته ای، جایی در سایتهای اینترنتی جدی اپوزیسیون ایران دارد؟ تا آنجایی که من میدانم، مدیریت ایرانگلوبال و آقای اقبالی به "مبارزه مسالمت آمیز و مدنی" اعتقاد دارند و از آن حمایت می کنند. حال، آیا فضای این نوشته فضایی مسالمت آمیز و مدنی است؟

 نمونه دیگر خبری است تحت عنوان: " شکوه های تابناک پان اسلامیست از تشکیل کانون تجزیه ایران در ترکیه!"

http://www.iranglobal.info/node/6139

 در این خبر، ابتدا از سایت تابناک نقل می شود:

"تابناک حکومتی از خطر تجزیه ایران سخن گفته و نقش ترکیه در سازماندهی و علوفه رسانی به جریانات جدائی طلب را محکوم کرده است." (تاکید از من است)

 این جمله چنین تداعی می کند که توهین "علوفه رسانی" به جریانات جدایی طلب، متعلق به سایت نابناک است.

این درست است که سایت تابناک متعلق آقای رضایی، این سردار ارتجاعی و قاتل هزاران نفر از فرزندان ایران است، ولی چرا باید این توهین را به این سایت نسبت دهیم، در حالیکه چنین چیزی را نمی توان در آن یافت. چرا مخالفت خود را با جدایی طلبان، باید با تحریف و توهین بیان کنیم؟

 من با مخالفت و دشمنی آقای اقبالی با جدایی طلبان کاری ندارم. من هم با تجزیه ایران و جدایی بخشهایی از وطنمان مخالفم و نتایج آنرا برای همه زیانبار و فاجعه آمیز و غیرانسانی می دانم، ولی به خود اجازه نمی دهم که به جدایی طلبان توهین کنم. من از حق آنها برای جدایی دفاع می کنم، در حالیکه با جدایی مخالفم و معتقدم که هنوز دیر نشده و ما می توانیم راهی برای همزیستی پیدا کنیم. به نظر من باید در اینراه پیش رفت نه اینکه با توهین و توپ و تشر، انسانهایی را هم به آنسو سوق داد که هنوز در این میان نمیدانند که چه باید بکنند و به کدام سو باید بروند.

 ایشان در ادامه می نویسند: " اگر دولت ترکیه تعدادی عمله فاشیست و نژادپرست را برای پیشبرد اهداف خود اجیر کرده است..." (تاکید از من است)

 آیا هنوز هم باید مانند رژیم شاه و رژیم ضد بشری جمهوری اسلامی حرف بزنیم؟ آیا هر کس که زبان به اعتراض گشود و وقتی به نتیجه درست نرسید و از جدایی حرف زد، "عمله فاشیست و نژادپرست" است؟

 ایشان ادامه می دهند: " هر سه طیف پان ترک ها ، پان عرب ها و پان اسلامیست ها تفاله های جامعه ایران اند که دیر یا زود ملت ایران آنها را پس خواهد داد.(تاکید از من است)

 صرفنظر از اینکه ایشان در این جمله، به عمد یا به سهو، سخنی از "پان ایرانسیتها" و یا به قولی "پان فارسیستها" که به همان اندازه پانهای دیگر خطرناک و مهلکند، به میان نمی آورند، باید پرسید که: این دیگر چه ادبیاتی است؟

 از آنجایی که این مطلب توسط یکی از اعضای مدیریت ایرانگلوبال تهیه شده، در بخش منتخب مدیریت سایت منتشر شده و منبع آن ایرانگلوبال ذکر شده، انتظار می رفت که آقای اقبالی و یا مدیریت سایت ایرانگلوبال به کامنتهای زیر این مطلب پاسخ می دادند و مطلب را روشن می ساختند. متاسفانه اینکار صورت نگرفت.

 احتمالا آقای اقبالی هنوز هم این ادبیات را قبول دارند و اگر هم به نادرستی آن پی برده اند، حاضر نیستند از آخوندها و سایت تابناک و جدایی طلبان معذرت خواهی کنند، و خواهند گفت که مگر می شود از دشمن معذرت خواست؟ ولی به نظر من مدیریت محترم ایرانگلوبال این معذرت خواهی را به همان آخوندها، سایت تابناک، جدایی طلبان و همه خوانندگان خود است زیرا که چنین نوشته هایی از سوی اعضای مدیریت تهیه و منتشر می شوند.

 مسلما اگر بخواهم به دیگر مقالات توهین آمیزی که در سایت منتشر شده اند و نویسندگانشان عضو مدیریت سایت نیستند، اشاره کنم، طولانی خواهد شد و از حوصله این ایمیل خارج است.

 با آرزوی کاری پربار و ثمر بخش برای شما عزیزان

 یکی از خوانندگان سایت شما:

 آذربایجانی-ایرانی

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی
برگرفته از:
امیل دریافتی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.