همنشین بهار:استراتژی امنیت ملی آمریکا (NSS)

 

https://www.youtube.com/watch?v=afNP_5AmgE8

 

این بحث به سند استراتژی امنیت ملی آمریکا اشاره دارد که آقای ترامپ، دوشنبه ۱۸ دسامبر ۲۰۱۷، رئوس آن را بر شمرد. گرچه گفته می‌شود خود وی نیز در تدوین آن دخالت داشته‌است، اما سند مزبور بیشتر، نقطه نظرات مجتمع نظامی صنعتی و «دولت پنهان» در ایالات متحده را منعکس می‌کند.

مجتمع نظامی صنعتی مفهومی است که عموماً برای اشاره به روابط سیاسی و پولی بین قانونگذاران، نیروهای مسلح، و پایگاه نظامی صنعتی به کار می‌رود که از آن‌ها حمایت می‌کند. دولت پنهان هم در آمریکا، فارغ از اینکه کدام حزب و چه کسی مصدر کار باشد، بر سیاست‌گذاری عمومی، اعمال نفوذ و کنترل دارد.

من از مُفصّل این قصه مُجملی گفتم

تو خود حدیث مُفصّل بخوان از این مُجمل

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 

در ایالات متحده اسناد مربوط به امنیت ملی گاه به گاه منتشر می‌شود و به نوعی جهت‌گیری‌های کلان حاکم بر سیاست خارجی را تعریف می‌کند. البته فقط آمریکا نیست که سند امنیتی و نظامی دارد. تدوین اینگونه اسناد راهبردی پس از مطالعات اولیه، توسط نهادهای اجرایی مانند پنتاگون و آژانس امنیت ملی، و مشاوران رئیس‌جمهور صورت می‌گیرد و با مقدمه وی به کنگره تقدیم می‌شود. البته نهادهای مطالعاتی مانند رَند و بروکینز و شورای روابط خارجی آمریکا نیز در تدوین سند امنیت ملی مشارکت می‌کنند.

بنا بر قانون تجدید سازمان وزارت دفاع که سال ۱۹۸۶ به تصویب کنگره رسید،‌ مقرر شد رئیس‌جمهور سالانه گزارشی پیرامون استراتژی امنیت ملی آمریکا به کنگره بدهد. البته این کار همیشه به صورت سالانه صورت نگرفته و از آن زمان تا کنون که بیش از ۳۰ سال می‌گذرد، فقط ۱۶ سند استراتژیک در رابطه با امنیت ملی به کنگره داده شده‌است.

بیانیه استراتژی امنیت ملی آمریکا آخرین بار در ماه فوریه سال ۲۰۱۵ میلادی توسط باراک اوباما، ارائه شده بود و در دهه‌های اخیر این نخستین‌بار است که رئیس جمهور ایالات متحده (دونالد ترامپ)، خودش شخصاً رئوس سند مزبور زا تشریح می‌کند. در دوران بوش و اوباما این کار بر عهده مشاور امنیت ملی گذاشته شده بود. ۱۸ دسامبر ۲۰۱۷، ترامپ پیرامون استراتژی امنیت ملی آمریکا صحبت کرد و اشاره نمود معیار جهت‌دهی بودجه‌ و برنامه‌ریزی‌ در درون سیاست خارجی آمریکا بر مبنای آن خواهد بود.

مقاله مربوط به این بحث:

http://www.hamneshinbahar.net/article.php?text_id=513

فایل صوتی

http://www.hamneshinbahar.net/mp3files/National Security Strategy.mp3

همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است

http://www.hamneshinbahar.net/article_all.php

همنشین بهار 

http://www.hamneshinbahar.net

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: