همنشین بهار: تاریخ پر فراز و نشیب کره شمالی History of North

https://www.youtube.com/watch?v=Mtxtr9CBeKw

امیدوارم این بحث از کره شمالی و تاریخ پرمحنتی که گذرانده، تا حدودی غبارزدایی کند و بویژه نشان دهد چه عواملی باعث شد به سلاحهای هسته‌ای رو بیاورد. تاریخ، برخلاف ژورنالیسم مبتذل سیاسی که معمولاً از دانش سیاسی تهی‌ست، ما را به تامل و مکث می‌کشاند. ویل‌دورانت گفته بود تمدن رودی است با دوساحل و بیشتر تاریخ‌نگاران تنها به خود رود توجه دارند که گاه به دست آنها که می‌کُشند و می‌دزدند و غوغا می‌کنند پر از خون شده... اما ساحل‌ها بسیارمهم‌ترند جایی که مردمان گمنام خانه می‌سازند، عشق می‌ورزند، کودک می‌پرورند، آوازمی‌خوانند و شعر می‌گویند.
 با این یادآوری که تاریخ کره به عصر بُرنز برمی‌گردد، توجه شما را به دو نکته زیر جلب می‌کنم.
۱- فیلسوف ایتالیایی «بندیتو کروچه» Benedetto Croce نویسنده کتاب «تاریخ به مثابه داستان آزادی»، گفته‌است، هر تاریخ واقعی، تاریخ معاصر است. یعنی فهمیدن ما با واقعیت کنونی دَمخور و همنشین می‌شود و از آن تأثیر می‌گیرد. به این موضوع که چیزی به عنوان «تاریخ بی‌طرف» وجود ندارد و ذهنیت مورخ مقدم بر واقعیت‌هایی است که در اسناد و مدارک یافت می‌شود، دانیل لیتل Daniel Little نویسندهٔ مدخل «فلسفهٔ تاریخ» در دایرةالمعارف استنفورد هم، اشاره کرده‌است. او می‌گوید: تاریخ از تفسیر تاریخی و علاقه تاریخی شکل گرفته‌است، حتی اگر آن رخدادهای اصلی خودشان دیگر در میان نباشند.
۲- هرچه فاصله ما با یک واقعه تاریخی دور و دورتر باشد این خطر را دارد که بخواهیم از جایگاه و پنجره شرایط امروز به وقایع دیروز بنگریم. به همین دلیل است که گاه شاهد برداشت‌های مختلف و حتی متضاد از یک واقعه تاریخی هستیم که بجای پرده برافکندن از آن واقعه، خود پرده‌ای دیگر برآن واقعه شده و دستیابی به واقعیت رخداد را دشوارتر می‌سازد. مغالطه داوری پسینی aposteriori دربارهٔ رویدادهای پیشینی apriori واقعی است.
ادامه مقاله در آدرس زیر:

در همین رابطه
...
همه نوشته‌ها و ویدئوها در آدرس زیر است
... 
همنشین بهار 
 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: