بیانیه مشترک ١۴ تشکل و گروه فعال صنفی و مدنی در حمایت از اعتصاب سراسری کارگران

«وقوع چنین اعتصابات وسیعی آن هم در یک روز و در حساس‌ترین مراکز تولیدی، نوید شروع اعتصابات عمومی و سراسری را می‌دهد.»- «کارگران به این آگاهی، تجربه و اطمینان رسیده‌اند که به شیوه پراکنده و جدا از هم دستیابی به مطالبات خود و برخورداری از زندگی در خور شأن انسان برایشان میسر نخواهد بود.»

سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۴ اوت ۲۰۲۰

چند تشکل و گروه فعال در حوزه‌های کارگری، دانشجویی، بازنشستگان و کودکان در بیانیه‌ای مشترک از آغاز اعتصاب سراسری کارگران حمایت کردند.

امضاکنندگان این بیانیه روز شنبه ١١ امرداد ۱٣٩٩ که اعتصاب سراسری و هماهنگ کارگران صنعت نفت در چهار استان آغاز شده را روز متفاوت مبارزات کارگری ایران ارزیابی کردند و نوشتند: «وقوع چنین اعتصابات وسیعی آن هم در یک روز و در حساس‌ترین مراکز تولیدی، نوید شروع اعتصابات عمومی و سراسری را می‌دهد.»

در این بیانیه آمده که «کارگران به این آگاهی، تجربه و اطمینان رسیده‌اند که به شیوه پراکنده و جدا از هم دستیابی به مطالبات خود و برخورداری از زندگی در خور شأن انسان برایشان میسر نخواهد بود.»

اعضای تشکل‌های صنفی و مدنی با تأکید بر اینکه «اعتصاب عمومی تنها راه است» نوشته‌اند: «تنها راه خلاصی از فقر، نداری، حقوق پنج برابر زیر خط فقر، حقوق معوقه و عموم مشقات گریبانگیر کارگران، همان است که کارگران این مراکز در پیش گرفتند.»

(+ عکس، ویدئو) اعتصاب کارگران صنعت نفت روز سه‌شنبه ۱۴ امرداد ۱۳۹۹ در حالی وارد چهارمین روز شده که کارگران در چند پتروشیمی و پالایشگاه به جمع اعتصاب‌کنندگان پیوستند. کارگران در چهار استان و در پالایشگاه نفت سنگین قشم، پالایشگاه پارسیان، پالایشگاه آبادان و پتروشیمی لامرد و فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی کنگان از …

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

روز شنبه ١١ مرداد ۱٣٩٩ یک روز متفاوت در تاریخ مبارزات کارگری ایران بود. به موازات ادامه مبارزات و اعتصابات پر شور و قدرتمند کارگران هفت تپه که اکنون ۵٠ روز است خیابان را صحنه ابراز مطالبات خود کرده اند، اعتصابات گسترده و همزمانی در چندین مرکز بزرگ تولیدی و حیاتی به وقوع پیوست.

کارگران پالایشگاه‎های نفت آبادان، نفت سنگین قشم، پارسیان، پالایشگاه گاز فازهای ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی در کنگان، پتروشیمی لامرد، پتروشیمی پارس فنل، کارکنان پترو پالایش کنگان و کارگران هپکو در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و پایین بودن دستمزد دست به اعتصاب زدند.

وقوع چنین اعتصابات وسیعی آن هم در یک روز و در حساس‌ترین مراکز تولیدی، نوید شروع اعتصابات عمومی و سراسری را می‌دهد.

کارگران ایران سال‌هاست که به دلیل عدم پرداخت حقوق معوقه و پایین بودن میزان دستمزد در شرایط افسارگسیختگی تورم و گرانی، فریاد اعتراض‌شان بلند است و هر مرکز کارگری تجربه بارها اعتصاب و اعتراض در کارنامه خود به ثبت رسانده است اما هنوز برای هیچ یک از خواسته‌ها و مطالباتشان پاسخ درخور نگرفته و سرکوب، احضار و بازداشت و از کار بیکار شده‌اند.

کارگران همچنان با معضل حقوق‌های معوقه مواجه هستند. دستمزدشان ۵ برابر زیر خط فقر است. خیلی از همکاران، فعالین و رهبران اعتصابات‌شان همچنان زیر فشار و در زندان هستند.

کارگران ایران دوره طولانی‌ای از مبارزه را سپری کرده تا به شرایط امروز رسیده‌اند. امروز هم به میزان لازم تجربه کسب کرده  و هم به یمن مبارزات جانانه خود به یک توازن قوای تعیین کننده دست یافته‌اند.

آنها به این آگاهی، تجربه و اطمینان رسیده‌اند که به شیوه پراکنده و جدا از هم دستیابی به مطالبات خود و برخورداری از زندگی در خور شأن انسان برایشان میسر نخواهد بود.

کارگران مراکز یاد شده، روز شنبه ١١ مرداد مسیری که سالهاست کارگران، معلمان ،پرستاران، بازنشستگان و دانشجویان هموار کرده‌اند را وارد مرحله‌ای جدید و پر توان کرده است. در نتیجه در این شرایط ضروری ست که کارگران همه مراکز تولیدی و خدماتی به اعتصابات عمومی و سراسری بپیوندند.

تنها راه خلاصی از فقر، نداری، حقوق پنج برابر زیر خط فقر، حقوق معوقه و عموم مشقات گریبانگیر کارگران، همان است که کارگران این مراکز در پیش گرفتند.

اعتصاب عمومی تنها راه است.
زنده باد اتحاد و همبستگی سراسری
١٣ مرداد ۱٣٩٩

١- اتحاد بازنشستگان ایران
٢-انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
٣-سندیکای نقاشان البرز
۴-شورای بازنشستگان ایران
۵-شورای همبستگی کارگری
۶-کانون گفتگوی بازنشستگان تامین اجتماعی
٧-کمیته پیگیری برای ایجاد تشکلهای کارگری
٨-گروه معلمان و کارگران ١٩ اسفند
٩-گروهی از فعالین کارگری سقز
١٠-گروهی از فعالین لغو کار کودکان
١١-تشکل برای کودکان پیرانشهر
١٢-تشکل مستقل دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان
١٣-دانشجویان دانشگاه آزاد نجف آباد اصفهان
١۴-جمعی از دانشجویان هنر دانشگاه‌های تهران

برگرفته از: 
کیهان لندن
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: