شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما نظامی

به دنبال انتشار فیلمی که نشان می‌دهد مسافراندر کنار هم و به صورت دوطبقه در هواپیما نشسته‌اند، خبرگزاری ایسنا به نقل از یک مقام سازمان هواپیمایی ایران نوشته که این هواپیما «نظامی» است و زیر نظر سازمان هواپیمایی کشوری نیست و خبرگزاری فارس هم نوشته این هواپیما «باری» است.

 

فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که ابتدای آن شخص فیلمبردار می‌گوید داخل هواپیمای ایلوشن که دو طبقه شده است مسافران به این صورت داخل هواپیما نشسته‌اند. گفته می‌شود این فیلم مربوط به زائران ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین است.

هواپیما به دو قسمت تقسیم شده و در سمت راست آن زنان و سمت چپ مردان نشسته‌اند و طبقه بالا مردان نشسته‌اند. در فیلم گفته نمی‌شود که تاریخ ضبط آن کی است اما بعضی از مسافران ماسک به صورت دارند.

خبرگزاری دانشجویان ایران می‌گوید تحقیق کرده و این ویدئو درست است. این خبرگزاری به نقل از یک مقام مسئول در سازمان هواپیمایی نوشته است: «هواپیماهای نظامی مانند این هواپیما نیازی به اخذ مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری ندارند اما اگر بخواهند پروازی غیر نظامی انجام دهند باید مجوز آن را دریافت کنند.»

خبرگزاری فارس، نزدیک به نهادهای امنیتی ایران، هم با تایید اینکه فیلم مربوط به مسافران عراق است، نوشته «با توجه به بالا بودن هزینه‌های بلیت پروازهای اربعین و سر‌پیچی بسیاری از دفاتر از عرضه بلیت با قیمت مصوب، برخی از زوار و‌ به ویژه موکب‌داران با هواپیمای باری به عراق سفر کردند.»

خبرگزاری جماران و سایر خبرگزاری‌های ایران هم فیلم هواپیما را بازنشر کرده‌اند.

ایسنا در گزارشش نوشته « زائران در این پرواز نه تنها با تراکم بسیار بالا کنار هم نشسته‌اند بلکه نزدیک به سقف هواپیما جایی تعبیه شده است که دیگر مسافران هم در طبقه به اصطلاح دوم مستقر شوند.»

دولت عراق داشتن ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و داشتن گواهی‌نامه منفی کرونا (۷۲ ساعت قبل) را از جمله شروط ورود زائران به این کشور اعلام کرده اما با این حال باز هم عده‌ای از طریق زمینی یا بدون ویزا به عراق رفته‌اند.

سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرده اخیرا ۵۴ شهروند ایرانی که به صورت غیرمجاز وارد خاک عراق شده بودند، دستگیر شده‌اند.

بعد از آنکه اعلام شد امسال عراق به دلیل کرونا به مسافران زمینی اربعین اجازه ورود نمی‌دهد و همه مسافران باید فقط از طریق هواپیما سفر کنند، «تخلفات گسترده‌ای» در شرکت‌های هوایی گزارش شد که بیشترین آن مربوط به قیمت بلیت هواپیما بود.

سقف قیمت بلیت هواپیما پنج تا شش میلیون تومان تعیین شده است که در مقایسه با هزینه سفر زمینی بسیار بیشتر است. با این حال گزارش شده که قیمت بلیت شماری از شرکت‌های هوایی از این میزان که تعیین شده بیشتر است.

امروز رحمت‌الله فیروزی پوربادی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از مردم خواسته که اگر درباره قیمت‌ها تخلف دیدند گزارش کنند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: