رفتن به محتوای اصلی

در کدام کشورها زنان بیشترین احساس امنیت را دارند؟ + رتبه ایران
01.11.2021 - 23:02

بر اساس نظرسنجی موسسه تحقیقاتی جورج تاون، از بین ۱۷۰ کشور جهان، زنان در امارات متحده عربی بیش از هر کشور دیگری «هنگام راه رفتن در شهر» احساس امنیت می‌کنند.

در این گزارش وضعیت زنان در سراسر جهان ارزیابی شده است. یکی از این شاخص‌ها در تحقیق این نهاد، بررسی میزان صلح و امنیت زنان است و با شاخص «امنیت در جامعه»، امارات متحده عربی در رتبه اول قرار گرفته است.

در این بررسی، ۹۸.۵ درصد از زنان ۱۵ سال و بالاتر در امارات متحده عربی اعلام کرده‌اند که از تنها راه رفتن هنگام شب در شهر یا منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنند، احساس امنیت دارند. بر اساس این پژوهش، سنگاپور با ۹۶.۹ درصد در جایگاه دوم قرار دارد و پس از این دو، کشورهای ترکمنستان، نروژ، قطر، ارمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، لوکزامبورگ، اسلوونی، اتریش و چین قرار گرفته‌اند.

جهش بزرگ امارات متحده

موسسه جورج تاون علاوه بر شاخص امنیت برای زنان، شاخص‌های دیگری را نیز بررسی کرده است؛ که از جمله آن‌ها می‌توان به اشتغال زنان، هنجارهای تبعیض‌آمیز و همچنین حضور در نهادهای قانون‌گذاری کشورها اشاره کرد.

بررسی شاخص‌های کلی در این گزارش نشان می‌دهد که کشورهای حوزه اسکاندیناوی مانند نروژ و فنلاند در رده‌های نخست و دوم قرار دارند و پس از آن‌ها کشورهای ایسلند، دانمارک، لوکزامبورگ، سوییس، سوئد، اتریش، بریتانیا و هلند در جایگاه‌های بعدی ایستاده‌اند.

امارات بین ۱۷۰ کشور، رتبه ۲۴ را به خود اختصاص داده است که نسبت به رتبه قبلی یعنی جایگاه چهل‌وسوم، یک جهش بزرگ محسوب می‌شود.

عراق، پاکستان، یمن، سوریه و افغانستان کشورهایی‌اند که در انتهای این فهرست جهانی جای دارند.

رتبه ایران چند است؟

در این ارزیابی، جمهوری اسلامی ایران در رتبه ۱۲۵ قرار گرفته است. این کشور از نظر شاخص‌های مربوط به زنان در اشتغال ۱۴.۸ درصد، میزان استفاده از تلفن همراه ۹۱.۲ و حضور در مجلس نمایندگان ۵.۶ درصد را ثبت کرده است.

 

در حوزه‌های دیگر هم وضعیت آماری جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان از این قرار است: وجود نداشتن تبعیض قانونی ۳۱.۳ درصد، هنجارهای تبعیض‌آمیز ۳۸ درصد، خشونت شریک زندگی ۱۸ درصد و احساس امنیت اجتماعی ۶۶ درصد.

منظور از نبود تبعیض قانونی این است که کشورها تا چه حد در قوانین و مقررات بین زنان و مردان تبعیض قائل می‌شوند یا فرصت‌هایی را در اختیار زنان قرار می‌دهند. در بررسی هنجارهای تبعیض‌آمیز این آمار، نظرسنجی موسسه گالوپ مد نظر قرار گرفته است که چه درصدی از مردان ۱۵ ساله و بالاتر به پرسش «زن در خانواده شما می‌تواند شغل و درآمد خارج از خانه داشته باشد؟» پاسخ «خیر» داده‌اند.

درباره احساس امنیت اجتماعی نیز پاسخ به این پرسش نظرسنجی گالوپ از زنان بالای ۱۵ سال در نظر گرفته شده است که «آیا از راه رفتن به تنهایی در شب در شهر یا منطقه محل سکونتتان احساس امنیت می‌کنید؟»

آمارها درباره خشونت شریک زندگی کمی نامطمئن‌تر است؛ زیرا بسیاری از زنان در معرض خشونت به مراجع قضایی شکایت نمی‌کنند. در این بررسی، درصد زنانی در نظر گرفته شده که ۱۲ ماه قبل از جمع‌آوری اطلاعات، خشونت فیزیکی یا جنسی شریک زندگی‌ خود را گزارش کرده‌اند.

افغانستان؛ جایگاه آخر

گزارش موسسه جورج تاون همچنین نشان می‌دهد که اوضاع برای زنان در افغانستان از سایر کشورها بدتر است و این کشور در رتبه‌بندی جهانی زنان، صلح و امنیت، در رتبه آخر قرار دارد.

تسلط طالبان وضعیت را در این کشور بیش از پیش وخیم کرده است. مقایسه وضعیت کنونی با تحقیقات قبلی در سال ۲۰۱۷، حاکی از افزایش نرخ خشونت و بدتر شدن وضعیت امنیت جامعه است. این گزارش همچنین پیش‌بینی می‌کند که تسلط طالبان بر افغانستان ناامنی را به ویژه برای زنان تشدید خواهد کرد.

در این تحقیق به وضعیت زنانی که به اجبار آواره شده‌اند نیز اشاره شده است. نتایج به دست آمده از چند کشور آفریقایی شامل اتیوپی، نیجریه، سومالی و سودان نشان می‌دهد که زنان و دختران آواره با خطر خشونت شریک جنسی، به حاشیه رانده شدن از نظر اقتصادی و محرومیت مالی مواجه‌اند و اغلب برای جابه‌جایی احساس آزادی کمتری دارند.

این گزارش، سومین ویرایش شاخص جهانی صلح و امنیت زنان است که از منابع و داده‌های معتبر برای سنجش میزان مشارکت، عدالت و امنیت زنان در ۱۷۰ کشور استفاده می کند. نگاه کلی به آمار ارائه شده از این نهاد نشان می‌دهد که پیشرفت جهانی وضعیت زنان کند شده و نابرابری‌ها در بین کشورها افزایش یافته است؛ روندی که برخی عواملی مانند همه‌گیری کووید-۱۹ و جنگ‌های منطقه‌ای را در پدید آمدن آن تاثیرگذار می‌دانند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی
ایندیپندنت فارسی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.