پلیس دانمارک با استفاده از اطلاعات ذخیره شده اتومبیل تسلا را مصادرکرد

مالک اتومبیل تسلا به مدت شش ماه است که بدون خودرو مانده است ؛ جریان از این قرار بود که بر طبق قانون راهنمایی و رانندگی دانمارک اگر سرعت اتومبیل دو برابر میزان مجاز باشد ؛ علاوه بر از دست دادن گو.اهی نامه وجریمه نقدی ، خود ماشین هم توسط پلیس مصاده می شود ولی اتفاق جالبی افتاد . این بار دستگاه سرعت سنجش پلیس از کار افتاده بود و پلیس پس از متوقف کردن اتومبیل از داده های کامیپوتری تسلا را بعنوان مدرک ( سرعت غیر مجاز) در دادگاه علیه صاحب ماشین استفاده کرد .

اگر پلیس به سادگی تخمین بزند که راننده اتومبیلی سرعت  دیوانه واری دارد ، کافی است  خودرو را توقیف و سپس مصادره نماید  . این  مورد  در یکی از شهر های دانمارک اتفاق افتاد ؛  جایی که یک مالک تسلا  شش ماه  پیش  ماشین خود که به یک خریدار قرض داده  داده بود که او  دوری در شهر  بزند.اما خریدار ذوق زده   با سرعت دو برابر مجاز در شهر حرکت کرد و مورد تعقیب پلیس گشتی افتاد  که دستگاه سرعت سنج اش از کار افتاده بود و پلیس ماشین را متوقف کرد.

 پرونده این ماجرا  در تابستان  سال گذشته آغاز شد، زمانی که پلیس به دنبال یک تسلا در حومه شهری در شرق کشور بود. طبق اسناد دادگاه، مأموران با این که دستگاه سرعت سنج آنان از کار افتاده بود و هیج مدرکی علیه راننده اتومبیل  نداشتند . با این حال، آنها خودرو را مصادره  کردند و در ماه سپتامبر، از دادگاه عالی خبری دریافت کردند که مصادره ماشین موجه است زیرا اطلاعات کامپویتری تسلا  به عنوان مدرک در تحقیقات پلیس  مورد استفاده قرارگرفت د.( سرعت و مسیر و... در بانک اطلاعاتی تسلا ذخیره می شود) 

راننده خلافکار سرعت غیر مجاز را انکار می کند و وکیل مدافع  او می گوید  تعجب می کند که در حالی دستگاه سرعت سنج اتومبیل پلیس از کار افتاده بود ، آنها هیچ مدرکی برای ادعای رانندگی جنون آمیز ندارند که ارایه کنند. اما او بیشتر از این تعجب می کند که دادگاه عالی  دانمارک آن را تایید  کرده است .

- حکم به این معناست که اگر پلیس  روز بدی داشته باشد و آن وقت سرعت رانندگی را تخمین بزند، علیرغم عدم دستگاه سرعت  سنجش، می تواند ماه ها حقوق مالکیت  شهروندی را نادیده بگیرد. وکیل  می گوید فقط به این دلیل که پلیس معتقد است ماشین تسلا دارای کامپیوتری است که  داده ها را ذخیره می کند.

او در ادامه  می‌گوید: این یک مداخله نامتناسب  علیه کسی انجام شود، زیرا ممکن است کامپیوتر وسیله نقلیه آنها حاوی اطلاعات خصوصی  باشد. او خاطرنشان می کند که اگر پلیس اجازه استخراج داده از خودروها را نداشته  و نیازمند حکم قاضی است.  پروفسور حقوق جزا در دانشگاه کپنهاگ بنام  Trine Baumbach می گوید تمام خودروهای جدید که دارای کامپیوتر هستند طبق قانون دانمارک  می توانند به عنوان مدرک در مواردی که پلیس ارزیابی می کند که آنها خیلی سریع رانندگی کرده اند استفاده کنند.

شایان ذکر است که  ارزش تسلای مورد نظر 400000 کرون دانمارک ؛ معادل  62000 دلار می باشد که صاحب آن  به یکی از آشنایانش که قصد خرید آن را داشت,  قرض داده بود که توسط پلیس  برای همیشه مصارده شد 

قوانین سختگیرانه تنها به دانمارک ختم نمی شود.بطور مثال  در سال 2018 قانونی در سوئد تصویب شد مبنی بر اینکه موقع رانندگی کار کردن با مبیل تلفن غیر قانونی شد. جریمه تعین شده 1500 کرون می‌باشد. اخبار هفته گذشته  گزارشی مبنی بر افزایش افراد متخلف از این قانون را نشان داد. پلیس خواهان دوبرابر کردن این جریمه شده است.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

نظردهی با فیسبوک: