«صفحه شما»

دوستان و خوانندگان عزیز، امکان کامنتها واقعا به شما تعلق دارد. هدف ما ایجاد محیطی دوستانه برای تبادل نظر است. آزادانه نقد، نظر، خبر، تفسیر، تحلیل و... بنویسید اما خواهش می کنیم بدون نام بردن از اشخاص حقیقی و حقوقی در کمال امنیت برای خود و دیگران فضایی ایجاد نمائید که بدور از توهین و اتهام و جوسازی و مسموم کردن محیط تبادل نظر باشد. توجه داشته باشید کامنتهایی که این موارد را در نظر نگیرند، منتشر نخواهند شد.
شما می‌توانید با فرستادن ایمیل به آدرس سایت info@iranglobal.info به عنوان کامنت نویس نام‌نویسی کنید و با گرفتن کد سایت، کامنتهای خود را مستقیما در زیر مطالب و یا در صفحه شما قرار دهید. امتیازِ گرفتن کد این است که با آنلاین شدن در سایت و نوشتن کامنت، نظر شما بلافاصله و مستقیما منتشر می‌شود.
نام می‌تواند مستعار باشد. واقعی یا مستعار بودن نام در ایمیل نیز اختیاریست. به این ترتیب اطلاعات کسانی که مایل به افشای نام و هویتشان نیستند، برای ما نیز نامعلوم خواهد بود.
لطفا اعتراض، انتقاد و پیشنهاد خود را به آدرس info@iranglobal.info ارسال کنید. از پاسخ به اعتراضات در کامنتها معذوریم.

دیدگاه‌ها

 

نام: 
Anonymous
نظر: 
کردی گرامی
شما با نام و شخصیت حقیقی و حقوقی و عکس ... با مزد بگیران فیک 10 نام میت و باکو کل کل میکنی اون اگر مبارزه کن بود و جدی حداقل چهره خوداش رو نشون میداد
نام: 
...
نظر: 
جناب آشچی !
...به 3 فیلم و کلیپ - صدا و سیمای اهواز- از طرف جناب عبدی و یاسبن تفضل- در این سایت توجه کنید، ببینید چگونه با سیاست و مدیریت حاکمان آخوند ، مبارزه میگنند و افشاگری می نمایند. و نه علیه مردم ایران. علیه فارس. علیه کرد. علیه ارمنی. علیه ایرانی. دروغ و نفی و تحریف تاریخ و فرهنگ و جغزافیا و سیاست گذشته ایران.
یعنی جهالت و بی منطقی و شارلاتانیسم و بیگانه پرستی ، این چند تازه سیاسی شده آذری تجزیه طلب ،در مقابل مردم ایران در این سایت دنبال میشود. اینها را حتی سایتهای آذری و ترک باشرف راه نمیدهند چون دروغ و افترا و بی منطقی اینها ، آبروی مبارزان خلقهای ایران را برده. و موجب رشد بیشتر شونیسم شاه الهی های لس آنجلسی گردید.
این گونه آذری های ضد ایرانی ، سواد و صداقت و اهمیت شان ، در حد همان
نام: 
کیانوش توکلی
نظر : 
تشكر سازاخ گرامي
نام: 
سازاخ
نظر: 
استاد، دانشمند لوائی من و دیگر دوستان به اندازه کافی از نوشته شما در باره تیم تراحتور سازی دفاع کردیم در حالی که شما با برخورد از بالا و مجتهدگونه سکوت کرده اید، ولی وقتی همزمان در فیس بوک این صحنه های شو مدل کراوات را از شما دیدم به خود این حق را می دهم از شما بخواهم که دکان دونبش تراختور و آزربایجان را ببندید، از خدایتان بخواهید که روزیتان را در جای دیگر شاید در حوزه علمیه حواله کند.
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=276066109984423&id=100027431089348
عنوان مقاله: 
تراکتورسازی خاری بر چشمان استعمارگران و نژادپرستان
نام: 
آشچی
نظر: 
جناب لاچین، من همچنان که گفتم حرفهایم را زدم. اینجا هم وارد پولمیک با شما نمی شوم. چند کلمه ای میگویم و بحث را یک طرفه می بندم. شما و دیگران البته مختارید که همچنان ادامه دهید. چند سؤال هم مطرح میکنم. جواب این سؤالها را نه به من، که به خودتان بدهید. اولا، نوشته اید که حرف زیاد دارید برای گفتن. فکر نمی کنید که به حد کافی حرف تکراری زده اید و حالا وقت عمل است؟ به غیر از مکررات، حرف تازه تان چیست؟ این حرف تیراختور، بارسلونای ایران و از این قبیل را هزاران بار گفته اند. فکر نمی کنید که تکرار هزار باره یک حرف بیشتر حالت نق زدن پیدا میکند؟ شما استقلال نمی خواهید مگر؟ خوب، استقلال با نق زدن و شکایت بدست نمی آید. نه در اسکاتلند، نه در کاتالان، نه هیچ جای دیگر فعالیتهای استقلال طلبان به استادیوم محدود نمی شود. شما هم عمل بکنید. کسی جلوی شما را نگرفته. آیا مالک سلتیک یا بارسلون هم نهادهای اطلاعاتی
نام: 
kamalli
نظر: 
سالام اليكيم
در زمان احمد شاه قاجار بعد از بر قرارى مشروطه فرخى يزدى شاعر از شاه در عدليه آن زمان شكايت ميكند آزادى را ببينيد كه شاه به دادگاه ميايد
بعد از كودتاى انگليسى رضا پالانى ايشان دستور ميدهند كه فرخى يزدى بازداشت و با تزريق آمپول هوا شهيد فرخى يزدى شهيد ميشود چرا چونكه به ساحه شاه توهين كرده قابل توجه توكلى گرامى
نام: 
تبریزی
نظر: 
تا کنون صد و شصت هزار نفر نامه کانون وکلای فرانسه در حمایت از نسرین ستوده را امضا کرده اند (به لینک زیر نگاه کنید)

https://fa.euronews.com/2019/03/18/france-conseil-national-des-barreaux-petition-for-nasrin-sotudeh
عنوان مقاله: 
تراکتورسازی خاری بر چشمان استعمارگران و نژادپرستان
نام: 
lachin
نظر: 
سالام دوسلار...
آقای آشچی...
نوشته بودید که (( به هر حال من حرفهایم را زدم )) ..متاسفانه ما در یک جامعه استبدای خیلی حرف برای گفتن داریم.. دوستانی که با من تا اندازه ای آشنائی دارند میدانند که من تقریبآ از بیست سالی که در انگلستان زندگی کردم , 17 سالش را در ایالت 95% خود مختار اسکاتلند گذراندم. ایالتی که مردمانشان با فرهنگ بومی, سرود ملی مخصوص , پرچم مخصوص , اسکناس اسکاتلندی و بانک های خود اسکاتلند , پارلمان خود مختاری , قوانین ملک و مالکیّت و ازدواج و طلاق ایالت اسکاتلندی , کلیسای اسکاتلندی ( ملکه انگلستان رهبر کلیساهای انگلستان است نه اسکاتلند ) و بالاتر از همه حزب ملی استقلال طلب با چندین عضو پارلمان در وست مینیستر لندن و خلاصه با تمام آزادی زیر یک دموکراسی اروپائی را دارا می باشد. در این ایالت 5 میلیونی که در بازی های اروپائی و جهانی به عنوان یک کشور مستقل رقابت میکند , دو تیم
عنوان مقاله: 
تراکتورسازی خاری بر چشمان استعمارگران و نژادپرستان, محمدرضا لوایی
نام: 
yaradiciliq
نظر: 
"" تراکتور سازی در عرصه ژئوپلتیک / لجستیک آزربایجان جنوبی مانور می‌‌دهد "" به آتش کشیدن پرچم ارمنستان، توسط طرفداران تراکتور، هویت فارسستانیان " همان شیعه‌های آرمنی امامی " را در ژئوپلتیک منطقه به خوبی‌ نمایان ساخت، مراکز ورزشی / مراکز هنری و رقص آذربایجان / مطبوعات، دنیای مجازی در حال حاضر سنگر‌های ماست، با تراکتور بود که " گفتمان آزربایجان جنوبی وارد مطبوعات و رادیو تلویزیون‌های تورکیه نیز شد، دورانی که امثال آشچی ما را نیسیهت کنند سپری شده، همچنین دورانی که جامعه شناس‌های ابله ساده لوح تحصیل کرده خارج، با باد کردن کمونیست ها، آنان مقابل جوانان تورک قرار دهند سپری شده، همین آشچی چند هفته پیش شکایت میکرد اردوقان کارخانه‌های سیگار سازی را به تعطیلی‌ کشانده، با همین اردوغان، تورکیه به اوکراین دورون صادر میکنند، به پاکستان هواپیمای جنگی و همین دیروز، قرارداد صادرات ۱۰۰ صد تانک آلتای ت
نام: 
به امیرعلی نوایی
نظر: 
بجای جنجال گرایی در این سایت سیاسی اجتماعی فرهنگی، ...
--- اقدام به خودکشی کرد یا نمود-- درست است و نه آنطور که شما غلط نوشتید
عنوان مقاله: 
تراکتورسازی خاری بر چشمان استعمارگران و نژادپرستان
نام: 
آشچی
نظر: 
البته راحتتر برای شما این است که همچنان به درشتگویی پناه ببرید و به جای دیدن حقایق، ادعا کنید که این شماها هستید که رژیم را مجبور کرده اید بودجه اختصاص بدهد به باشگاه! انسان نمی داند بخندد یا گریه کند. ضمنا، شما که هنوز دندان در نیاورده اید، فکر نمی کنید بهتر است اول صبر کنید یکی دو تا از دندانهای شیریتان در بیاید و بعد یواش یواش زبان باز کنید؟ چون هنوز گویا بیسکویت مادر را نمی توانید بجوید ولی زبانتان در درشتگویی ترمز نمی شناسد!
نام: 
سازاخ
نظر: 
آشچی عزیز به همان دلیلی که در سال ۵۶ رژیم شاه نتوانست در مساجد را ببندد، امروز هم رژیم جمهوری اسلامی قادر نیست در استادیوم های ورزشی را ببندد،
برای شما آرزوی عمر طولانی می کنم، تا آن روز برسد، الفبای سیاست داشتن صبر و حوصله است، تکامل سیاسی، همانند رشد کودکی است که یکشبه نباید از کودکی که تازه دندان در آورده بخواهی که گلم سنگی بخورد، تا دندانهای شیریش از ریشه در بیاید
عنوان مقاله: 
تراکتورسازی خاری بر چشمان استعمارگران و نژادپرستان
نام: 
آشچی
نظر: 
بله بله! درهای استادیوم روزی باز خواهند شد! ضمنا، شاید این جمعه بیاید، شاید! تحلیل طبقاتی را هم درست متوجه نشده اید. تحلیل طبقاتی یعنی اینکه پرولتاریا چیست، سرمایه دار کیست، خرده بورژووا کیست، منافعشان چیست، عکس العملشان نسبت به پدیده های مشخص چگونه است و از این قبیل. یعنی ارتباطی با ریاضیات ابتدایی و تخمین درآمد بلیط فروشی ندارد. به آن چیزهایی که نوشته ام هم ربطی ندارد. ضمنا تحلیل طبقاتی اصلا کار من نیست. من مثل شماها نیستم که ادعاهایی بکنم که در توانم نباشد. به هر حال، من حرفهایم را زدم. می توانید مثل گذشته به کوههای بلند و دره های عمیق و صحرای کربلا بزنید. خوش به حال رژیمی که دشمنانش شماها باشید. فقط بلدید لفاظی و درشتگویی بکنید و عمل را به آینده های نامعلوم ارجاع دهید. مساله ملی جنبه فامیلی پیدا کرده! نمردیم و این را هم شنیدیم.
نام: 
سازاخ
نظر: 
آشچی عزیز، مساله ملی و تبعیض زبانی و فرهنگی باری است که بر دوش همه توده های مردم در آزربایجان از نظامی و غیر نظامی، آثار و عواقب تخریبی آنرا با گوشت و پوست و استخوان احساس می کنند، و با توجه به اینکه اکثریت مردم از رژیم بریده اند، حتی نظامی ها، مساله ملی در آزربایجان کاملا حالت خانوادگی و فامیلی پیدا کرده، رژیم این را خیلی خوب می داند، با هویت ملتی در این شرایط قطعا نمی تواند شوخی کند، بالجبار رژیم بین بد و بدتر، بالجبار بد را انتخاب کرده که جوانان در محیطی بسته فریاد هویت خواهی سر دهند، ولی یکروزی درهای استادیوم باز خواهد شد و آنهائی که در کوهها دور هم جمع می شوند، یکروزی در شهرها دور هم جمع خواهند شد، فراموش نکنید که مساله ملی را با فرمولهای طبقاتی نمی شود حلاجی کرد.
عنوان مقاله: 
ایران کشوری اشغال شده
نام: 
کیوان
نظر: 
عشق و علاقه به زادگاه وسرزمین در نهاد ادمی است اما ما در ایران شاهد هستیم که وجود گروهای سیاسی چه دینی ویا سیاسی از این احساس برخوردار نیستند .قرن‌ها شعار مردم شیعه امدن اقا امام زمان و حکومت اسلامی بود .اکنون امام انها امد نتیجه امال وارزوها را ما در زندگی روزمره مردم مشاهده میکنیم.تجربه حکومت اسلامی گویا باز کافی نیست تا مردم و افرادی مانند دباغ و شرکا به ریشه بی وطنی و ناکارآمدی اسلام پی ببرند .این تبلیغ شبانه روزی اخوند ها به درازای هزار سال هر گونه عشق به میهن و پیشرفت اجتماعی را از سپهر مردم گرفته است .
اسلام مبلغ بی وطنی وترور واشوب است . گروه تجزیه طلبان و جریانات چپ نیز بی انکه خود بخواهند قربانی اهداف ایران ستیزی اسلام هستند . نگاهی به امار تعداد اعضا گروهای دینی و سیاسی چپ نشان میدهد میهن پرستان ایرانی در مقایسه اقلیت بسیار ناچیزی بشمار میروند .
جریانات سیاسی غیر
عنوان مقاله: 
نظرتان برای خودتان محترم است وبس
نام: 
ع.ب.تورک اوغلی
نظر: 
سالام _ درهرنوشته مانورجدیدی میدهند،تاخودرا راضی وبتوانندآب سردی برسرخوردریزند.
تورکان آزربایجانی وایران اکنون بخوبی میدانند،که ازچه سیاستی وازچه شعاری درکجاودرچه زمانی استفاده کنند.
جوانان آزربایجان اکنون باتعدادحدودصدهزارنفری مطالبات فراموش شده وسرکوب شده عمدخودرا باشهامت،شجاعت فریادمی زنند.
درصورتیکه کل سیاسیون داخل وخارج توان جمع کردن حتی هزارنفرراندارند،واگرسالنی ازطرف حکومت به آنهاداده شود،که مدیریت اش را
خوددانشگاه ویا سربازان گمنام داشته باشند،تعدادی جمع گشته تااشعارسرتاپای نژادپرستی و فاشیستی ،هالو،بادکوبه ایی ویاسخنرانی سیدجوادطباطبایی واقمارش راگوش داده وکفی برایش می زنند.
ناراحتی تمامیت خواهان ودیگرگروه های باستانگراازاین است ،که فرزندان راستین آزربایجان درزیرفرمان آنان برایشان بیگاری نمی کنند.
این ها توقع دارند،تراخنورچی ها بیایند،شعارهای هنجارشکنانه مشروعیت ده برای
عنوان مقاله: 
تراکتورسازی خاری بر چشمان استعمارگران و نژادپرستان
نام: 
آشچی
نظر: 
جناب سازاخ دو ادعا مطرح کرده اند. یکی اینکه بلیط فروشی درآمد سرشاری برای رژیم دارد. این یک ادعای به کل بی پایه است. تیمهای لیگ برتری، همگی تیمهای ضرردهی هستند و درآمد ناچیزی از بلیط فروشی دارند. مثلا، قیمت بلیط بازیهای تراکتور چند است؟ 2500 تومان.
https://90tv.ir/news/%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%B7-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%AA%D9%88%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-2500-%D8%AA%D9%88%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D8%AF
نام: 
سازاخ
نظر: 
آشچی عزیز، در هر دگرگونی اجتماعی مردم مکان امنی را برای بیان دردهای اجتماع انتخاب می کنند، اگر یادتان باشد در سال ۵۷ چون مردم هنوز رفتار وقیح آخوند را نمی شناختند در مساجد جمع می شدند، که البته آخوند ها هم از این موقعیت استثنائی سو استفاده کامل برده و میوه انقلاب را چیدند، امروز هم تنها مکانی که پیش پای جوانان است، تجمع در کوهها و یا میادین فوتبال است، و چون صاحبان و گردانندگان فوتبال با هجوم بیش از صد هزار تماشگر که اکثرا هم بخاطر پیدا نکردن بلیط در بیرون می مانند، درآمد سرشاری نصیبشان می شود، در واقع خانواده ها با پرداحت هزینه گزاف، محیطی امن برای ابراز درد فرزندان خود انتخاب کرده اند، و در این شرایط بحران اقتصادی و وجهه جهانی، رژیم قادر نیست ورزش فوتبال را بطور کلی تعطیل کند، چون می دانند که در آن صورت جوانان به خیابانها سرازیر خواهند شد.
عنوان مقاله: 
تراکتورسازی خاری بر چشمان استعمارگران و نژادپرستان
نام: 
آشچی
نظر: 
افرادی که ایراد گرفته اند، جواب مشخصی به ایراد من از منطق آقای لوایی نداده اند. موضوع این است که اگر تیم فوتبال تراکتورسازی تا این حد موجب ناراحتی حکومت بود، راه ساده ای برای حل مشکل وجود داشت. چرا حکومت برای رفع مشکل این تیم را تضعیف نمی کند؟ چرا این تیم را راهی دسته دو و سه نمی کند؟ مگر در برای بسیاری از تیمهای ریشه دار چنین اتفاقی نیفتاد (مثلا پاس تهران یا ابومسلم یا ...)؟
در مورد شعارها، من نگفتم همه شعارها منفی هستند. نوشته ام که استفاده از استادیوم برای مبارزه مدنی فکر خوبیست و دستاوردهای خوبی هم داشت. موضوع این است که مدتهاست ضرر شعارهای داخل استادیوم از فایده اش برای جریانات ملی گرای آذربایجان بیشتر شده. یعنی، شعارهای داخل استادیوم به سبب آنکه عموما انعکاس دهنده مطالبات و گرفتاریهای واقعی مردم نبودند، در همان استادیوم حبس شدند.
عنوان مقاله: 
تراکتورسازی خاری بر چشمان استعمارگران و نژادپرستان
نام: 
lachin
نظر: 
https://ir.voanews.com/a/iran-human-rights/4789721.html
سالام دوسلار...
آقای آشچی .
از انجا که شما دارای (( فهم و شعور سیاسی )) خیلی عمیقی از جامعه استبدادی ایران دارید و باور دارید که فعالیت های سیاسی بایستی بیرون از استادیوم ها باشد .
و آقای محسن کردی (( پهلوان پنبه )) عزیز ..
برای اینکه « تخلیه انرژی » و شعارهایی که در استادیوم داده میشود فقط برای (( کرکری )) است را بهتر درک بکنیم اجازه بدهید باز هم به یکی از شعارها را در لینک بالائی باهم گوش بکنیم.
(( سیـــــاسی زنـــــدانی لیــــر , گــــــره کـــــــی آزاد اولســـــــــــون ....زندانی سیاسی آزاد باید گردد. )) .
وی یک خار دیگر ....
گــول ســـولار ,ســـونبـــول ســولار, ســولمـــاز بیــزیــم غیــرتــلی تیـــم...
بیــز تیـــراختــور عــاشــقی بیــزلر کیـــمی غیــرتلــی کیــم....
در کامنت های بعدی منتظر خیلی از
عنوان مقاله: 
افشای دروغ پنجاه ساله
نام: 
امیرعلی متولی
نظر: 

بچه که بودیم می گفتند دروغ خانه خراب میکند و تا بخواهی بفهمی، روی تلی از خاکستر نشسته ای، مگر ننشسته ایم؟
در تکمیل فرمایش شما، داستان مخنث بودن شاه، حسین فهمیده ها، حضور امام در ماه، جنود غیبی الهی، شمایل قمر بنی هاشم روی دیگ حلیم نذری، یاعلی گفتن معظم له هنگام تولد و دهها مثال اینچنینی باید به کجا ختم شود؟
دروغ در کشور ما قبح خود را از دست داد و دیوار با خشتِ دروغ چیده شد
خشت های دروغ بر روی ِ شالوده ی بی اعتمادی عمارت ساخت و اخلاق مُرد
اعتماد زیر بار دروغ به اغما رفت و ما میخواهیم غیبتِ اعتماد را با اعتقاد پُر کنیم، اعتمادی که قرار بود بنیان این بنا باشد
گرچه بی اخلاقی در جهان اپیدمی شده اما با افتخار میتوانیم خود را از پیشگامان ِ این دستاورد بزرگ احتساب نمائیم
دروغ شد بنیان اقتصاد، سیاست، اجتماع، انسانیت و....
دماغها کوچکتر شد تا پینوکیوهای جذابتری داشته باشیم
عنوان مقاله: 
هرکسی بامن نباشی دشمن من است،عجب منطقی!!!
نام: 
ع.ب.تورک اوغلی
نظر: 
سالام _ چندروزی است،موبایل من درواردشدن به ایرانگلوبال (مرکزمانورکوردی ) مشکل پیداکرده وهمه اش ائرور میدهد.
دراین هفته آقای الکوردی الهندی دو یارسلطنت طلب قدرتمندی مثل شورباچی وسیدعلی سعادت پیداکرده است.
این دو که باهم میشوند مثلث شوم ،سعی میکنند،ازمنطق رضاپالانی بنحواحسن استفاده کنند.
من کاری بااین سه بلحاظ فکری ندارم،فکرمیکنم ،حقشان است ،نظرخودراابرازدارند،ولی ازقانون رضاپالانی استفاده کردن
میشودهمان تفکرچکمه پوشی
بلی جناب آشچی شمابایدشاکرباشید،که یک نفرهم به جمع فارسی نویسی ،ببخشید،دری نویسی دراین سایت اضافه شده است.
دیگرچه ناراحتی داری؟
اصلن شماهاچراناراحت هستید؟این چه منطقی است ؟که هرکی مخالف نظرشماست؟روانی ودیوانه است؟بایدبه روانپزشک برود،وشما درتشخیص آنها خبره میباشید؟آیافکرنمیکنید،که شایدخودتان دربیماری توهم وبرتری شخضیت بینی خودهستید؟
آقای شوراباچی اگرتراختوردردست سپاه
نام: 
kamalli
نظر: 
سالام اليكيم
وقتى كه زبان تركى بيگانه معرفى ميشود
عنوان مقاله: 
آزادی نیمی از زندانیان سیاسی جمهوری آزربایجان به یمن نوروز, دیرنج مین ائللی
نام: 
yaradiciliq
نظر: 
"" جایگاه آزربایجان شمالی‌ در ژئوپلتیک جهان در حال ارتقأ است "" کنفرانس کشور‌های عضو اوپیک و غیر اوپیک در حالی‌ در شهر باکو جمهوری آزربایجان شروع به کار کرد که "" جنگ جدید اوپیک ( استخراج نفت به شکل کلاسیک ) با تکنیک ( فرکینگ شیل ) آمریکا شروع شده، اگر اوپیک به سیاست کاهش تولید نفت ادامه دهد، آمریکا قانون " مانع کنترل قیمت توسط کارتل نفتی‌ اوپیک " را وارد کارزار خواهد کرد، این سیاست آمریکا، به دو ۲ دلیل، به نفع جمهوری آزربایجان و تورکیه است. ۱- با افت قیمت نفت، کشور‌ها ئی با اقتصاد نفتی‌، توان مالی‌ احداث لوله‌های گاز را نخواهند داشت و باید به خط لوله گاز "" کوریدور خط لوله گاز جنوبی "" آزربایجان ملحق شوند. ۲- با کشف میادین عظیم نفت / گاز در دریای مدیترانه، هزینه احداث لوله گاز، به شرطی اقتصادی خواهد بود که از خاک تورکیه عبور کند، برای من این مسائل مهم است نه بحث با یک شاه الاهی به اسم " م
عنوان مقاله: 
آقاى توكلى
نام: 
kamalli
نظر: 
سالام اليكيم
اين هم قضاوت ديگر
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=4&ved=2ahUKEwiQxsKkyonhAhUJwMQBHShXAoUQFjADegQIBRAB&url=https%3A%2F%2Fwww.bbc.com%2Fpersian%2Famp%2Fblog-viewpoints-45112622&usg=AOvVaw0Zv1h1tCbJFbFZf9GxR6Q2