گوناگون

اگر به غروب رسیده بودیم و ماه رمضان هم بود، می‌دانستم که تلفن زنده‌یاد دکتر محمود جعفریان برای تذکری و گاه تحسینی نیست؛ به‌خصوص اگر صدای منشی درکار نبود و نازنین ‌استاد من خود به کلام می‌آمد، با آن «الو» پرطنین، و «خودتی؟» و بعد دعوتش بود که «بیا باهم افطار کنیم.
حبیب لاجوردی، موسس و مدیر پروژه تاریخ شفاهی ایران در مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروارد، که یکی از معتبرترین منابع تاریخ معاصر ایران است، سوم مرداد ۱۴۰۰ در ۸۳ سالگی در ایالات متحده درگذشت.
هر حلقه طنابی که حکومت اسلامی برگردن مخالفان خود انداخت! طناب دار قطور تری برای گردن خود تدارک دید.هرفساد هر دزدی ،چپاول،حق کشی ، جور،ستم ، زورگوئی وخود رائی که در این چند ساله حکومت صورت گرفت. یک قدم بیشتر حکومت اسلامی را از مردم دور و بفروپاشی خود نزدیک تر کرد.
جمهوری اسلامی با حلال و حرام و مجاز و ممنوع و بایدونبایدهای بسیار زاده شد، رشد کرد و دوام یافت. این حلال و ‏حرام‌ها و مجاز و ممنوع‌ها، هم برای آن‌ها و هم برای دیگران مشکلات فراوانی به بار آورد و به گره کوری بدل شد که ‏‏– اگر هم بخواهند - نمی‌توانند بازش کند.
44 سال بعد از انقلاب سال ۵۷ در ایران، یک دختر ایرانی در المپیک شنا کرد، اما نه برای تیم ملی شنای ایران. شنا، رویایی ممنوعه در بن‌بست ورزش زنان ایران است.
تحقق آرزوی ممنوعه: شناگر زن ایرانی در المپیک
تیم ملی والیبال ایران در دومین بازی خود در رقابت‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، مقابل ونزوئلا به پیروزی ۳ بر صفر رسید.
دیکتاتوریها پیش از آنکه در ظاهر شکننده به نظر آیند از درون پوکیده می‌شوند و هنگام روبرو شدن با خیزش های مردمی، هم آسیب پذیرتر می‌گردند و هم ضریب خطاهایشان فزونی می‌یابد. در چنین مواقعی نیروهای سیاسی مخالف باید بتوانند سیاستهایشان را در جهت سست کردن هر چه بیشتر دستگاه سرکوب رژیم تنظیم کنند و از مرحله بیانیه دادن به منطقه عملگرایی ورود کنند. اگر قرار بود دیکتاتورها تنها با بیانیه ساقط شوند اکنون در جهان هیچ مستبدی وجود نداشت.
علی خامنه‌ای به هر چه مشهور باشد، انتقادپذیری و انعطاف در برابر مخالفان یکی از آنها نیست. اما سخنان او پس از سکوت یک هفته‌ای درباره اعتراضات گسترده و خونین خوزستان، که با شعار "مرگ بر خامنه‌ای" همراه بوده، کمتر نشانی از سرسختی معمولش دارد.

بن‌اند‌جری که تولیدکننده بزرگ بستنی است اعلام کرد که از منطقه کرانه باختری و بخش شرقی بیت‌المقدس که اراضی اشغالی خوانده می‌شود خارج می‌شود و این تصمیم باعث خشم دولت اسرائیل شده است.