رفتن به محتوای اصلی

ژانویه 2010

31.01.2010 - 19:19
سعید کاویانی
در یک نگاه کلی تاکنون قریب 52 قانون اعم از فرمان و مصوبه در خصوص مواد مخدر تصویب شده لیکن مشخص نمی باشد که چرا متولیان امر از اتخاذ یک استراتژی بلند مدت خودداری و در هر دوره ای با توجه به شرایط و اوضاع و احوال حاکم مبادرت به وضع قانون نموده که اکثریت این قوانین بیشتر جنبه اقتصادی داشته و حتی اجرای آن قوانین نیز خود متأثر از شرایط خاصی بوده است که این شرایط در صدور و اجرای احکام تأثیر بسزایی داشته است.
31.01.2010 - 18:19
آنان در این سال ها صبورانه درد خود را تاب آورده اند تا فردایی صلح آمیز را برای این سرزمین به ارمغان آورند . اکنون ما امضا کنندگان این بیانیه خواستار پایان فشارهای مضاعف بر بازماندگان کشتار دهه شصت بوده و با توجه به اینکه آنان فعالیتی خارج از چارچوب های قانونی نداشته و جز برای صلح و اجرای عدالت و قانون ، فعالیتی نکرده اند ، از تمامی سازمان های مدافع حقوق بشر خواهان حمایت از زهره تنکابنی, مهین فهیمی وامید منتظری و از مسئولان قضایی خواهان آزادی بی قید و شرط آنان و دیگر زندانیان هستیم.
31.01.2010 - 17:19
سارا پی رزم
با همه اين تفاسير پاسخ به چند پرسش بنيادين نه تنها روشنگر سوال بزرگ شكل گرفته در اذهان عمومي جامعه است بل ارائه پاسخي منصفانه و منطقي به آن، ما را به عدالت نزديك تر خواهد كرد. آيا به راستي مقتضيات زماني و مكاني حاكم بر جايگاه زن امروز و متعاقباً مطالبات آن، طي ۳۵ سال گذشته هيچ تغييري نداشته كه امروز مجدداً به قانون قريب به چهار دهه پيش (آن هم به نحو ناقص) تمسك مي شود؟ آيا چنين وضعيت حقوقي با موقعيت زن امروز كه استقلال مادي و معنوي را جزء حقوق خود مي داند و...
31.01.2010 - 17:12
رضا شاهینی
این نیروها از چندین لایه تشکیل شده است. لایه مرکزی آنها ذوب شدگان در ولایت هستند. به عبارتی دیگر ذوب شدگان در ولایت همانند شعبان بی مخها حاضر بوده بخاطر حفظ رژیم شاهنشاه پهلوی به دکتر فاطمی چاقو بزنند। این ذوب شدگان در ولایت هیچ نام و نشان رسمی ندارند। آنها به اسلحه گرم مسلح بوده و با بیت رهبری در ارتباط مستقیم هستند. چماق دارانی نظیر مسعود ده نمکی و حسین اله کرم بطور مستمر با بیت شیطانی رهبری و شخص مجتبی خامنه ای در ارتباط هستند. این جنایتکاران در مقابل هر یک از ملاقاتها با بیت رهبری...
31.01.2010 - 16:19
حمید احمدی
مطالعات‌ قومي در ايران، گذشته ازداشتن مشكلات مربوط به روششناسي (Methodology) ، هستي‌شناسي(Ontology) و معرفتشناسي (Epistemology)، ازيك مشكل اساسي ديگر رنج ميبرند و آن جنبه تابو بودن و ماهيت بسيار سياسي ـ ايدئولوژيك و احساسي آنهاست. در واقع همين جنبه احساسي و سياسي ـ ايدئولوژيك است كه به آن نوعي ماهيت تابوگونه داد و پرداختن به آن را بويژه با توجه به كاربرد معيارهاي علمي و پژوهشي بي‌طرفانه بسيار دشوار ميكند.
31.01.2010 - 14:19
زینت میرهاشمی
روز سه شنبه 15 دی، مجلس رژیم، به طرحهای تکمیلی «هدفمند کردن یارانه ها» رای مثبت داد. موضوع مورد مشاجره مجلس و دولت که سرانجام به سود دولت احمدی نژاد به پایان رسید، تکلیف بهره برداری از منابع حاصل از حذف یارانه ها که طی 5 سال به حداقل 100 هزار میلیارد تومان خواهد رسیدف بود.
31.01.2010 - 13:19
رضا شاهینی
نبرد میان مردمی که آزادی و حقوق خود را می خواهند یک نبرد نابرابر است. زیرا در حالی که مردم جز حضور خود در خیابان ها ابزار دیگری در اختیار ندارند، رژیم جمهوری اسلامی با اتکاء به میلیاردها دلار درآمد نفت، همه ی امکانات را در خدمت خود گرفته است تا جنبش آزادیخواهی مردم را سرکوب کند:
31.01.2010 - 12:19
کمتر از يکماه پيش نوشتم اپوزيسيون ميتواند در صورتيکه اعدام های دسته جمعی آغاز شود خواستار دخالت نظامی نيروهاي سازمان ملل در ايران شود. امروز ديگر دوران تصفيه هاي استالين نيست که سازمان مللی نبود، و در صورتيکه اپوزيسيون يک کشور تقاضاي چنين کمکی بکند، آنگونه که سالهاست نيروهاي دموکرات در افغانستان براي مقابله با توحش طالبان چنين تقاضايی را کرده اند، ميتوانند دريافت کمک را هم انتظار داشته باشند.
30.01.2010 - 19:19
در خارج از کشور، ایرانیان، وظیفه ی بزرگی بر عهده دارند. ای کاش بار دیگر صفوف معترضین یکی شود تا مردم بیشتری را به خیابان ها بیاورد و تقاضای فشار جهانی علیه حکومت جنایتکار ایران را در راس همه ی خواسته های این صفوف متحد قرار دهد. باید از دولت های غربی خواست به سیاست کج دار و مریض با حکومت اسلامی پایان دهند و ادامه ی روابط خود با آن را به قطع فوری اعدام ها و پایان دادن به سیاست سرکوب معترضین و مخالفین مشروط کنند.
30.01.2010 - 18:19
مهتاج رسولی
در ایران باستان سال به دو بخش تابستان بزرگ هفتماهه و زمستان بزرگ پنج‌ماهه بخش می‌شد. زمستان از آبان آغاز می‌شد و صد روز پس از آن (آبان، آذر، دی و ده روز از بهمن) در روز مهرایزد از بهمن ماه، جشن سده را برگزار می‌کردند. واژۀ سده اشاره به صدمین روز زمستان باستانی دارد.
30.01.2010 - 17:12
رضا شاهینی
قتل محمدرضا زمانی‌ و آرش رحمانی پور تمامی‌ یاران جنبش سبز را عزادار کرد. با چشمانی اشکبار و قلبهایی پر درد به عزای این دو جوان رشید ایران می‌‌نشینیم. چقدر مظلومانه به قتل رسیدند. رژیم در حال سقوط اسلامی فکر میکند.....
30.01.2010 - 16:19
کیومرث نویدی
خانم‌ها و آقایانی که به نام روشنفکران دینی خود را معرفی می‌کنید و شناخته می‌شوید! منظورتان را از دموکراسی دینی روشن کنید: اگر مردم ایران دین‌مدارند و دین‌گرا دموکرسی آنها نیز دموکراسی دینی خواهد بود، بی ‌این که نیازی به متصف کردن و تأکیدی ویژه در میان باشد. اگر منظور شما این است که یک نهاد دینی باید بر روندهای سیاسی جامعه نظارت داشته ‌باشد، در کشوری همچون ایران این نهاد تنها می‌تواند شورائی باشد از راهبران همۀ نحله‌های مذهبی: شیعه‌ها، سنی‌ها، مسیحی‌ها، یهودی‌ها، یزیدی‌ها، اهل حق، بهائی‌ها و ....
30.01.2010 - 15:19
مسیح علی‌نژاد
این خبر مرا که در تمام این ساعات هایی که گذشت، چشم به راه بوده ام خوشحال می کند اما ذوق زده نه چرا که می دانم سهم پدر و مادری که خبر به دار شدن عزیزشان را از تلوزیون آقای ضرغامی شنیده اند و فرصت یک خداحافظی کوتاه هم نداشته اند، بیش از این ها است.
30.01.2010 - 14:12
امیرفرشاد ابراهیمی
جالب بود بسیج علنا بیانیه می داد و نمایندگان را تهدید میکرد و بعد هم به زیر کتک می گرفت آنها را ، افراد شناخته شده و مامور و مسئولی چون سازور و الله کرم و … رسما تهدید میکردند و فردایش یکهو می دیدی دفتر فلان نماینده آتش گرفت و … و دست آخر نهادهای قضایی و امنیتی هم می گفتند تحقیقات ادامه دارد و اینها کار عوامل ناشناخته و خودسر است !
30.01.2010 - 13:18
تقی روزبه
رژیم با نزدیک شدن 22 بهمن واحساس خطر،تصمیم گرفت که بجای غرق شدن درمعاملات پشت پرده، هرچه زودترتمامی توان خود را برای مقابله با آن بکارگیرد.اکنون اشاعه ترس ورعب افکنی درکناردستگیری ها و تمرکزنیروایجاد جنگ روانی و انواع اقدامات گوناگون پیشگیرانه مشغله اصلی رژیم را تشکیل می دهد.غافل ازآنکه درشرایطی که مردم پی به ماهیت کثیف وجنایتکارانه حاکمیت برده باشند ودرمسیرمبارزه ورسیدن به هدف های به حق واولیه وانسانی خود آماده پرداختن هزینه های بیشترمی شوند اقداماتی هم چون قتل...
30.01.2010 - 13:12
نسرین ستوده
وقتی نمی‌توانم برای موکلانم کاری کنم.......خانم ستوده همچنین شرح می‌دهد که در جلسه دادگاه آرش رحمانی‌پور، ماموران اطلاعاتی پدر او را تحت فشار گذاشته‌اند تا پسرش را وادار به اعتراف کند. به او گفته‌اند اگر پسرت به چیزهایی که ما می‌گوییم اعتراف نکند، تو را هم دستگیر می‌کنیم.
30.01.2010 - 12:12
حسین محمدی
از همان روزهای نخست پیروزی انقلاب و حتی قبل از آن گروهی در پی بازسازی تاریخ صدر اسلام بودند. برخی تلاش می کردند برای هر مسئله ای یک مابه ازای تاریخی در تاریخ صدر اسلام بیابند. این گفته ی عوامانه که فیلسوفانه می نماید را بسیار شنیده ایم: تاریخ تکرار می شود. بله تردیدی نیست که...
30.01.2010 - 11:12
شهاب نیکزاد
اسماعیل کهرم، استاد دانشگاه در ایران با اشاره به تشدید بحران آلودگی زیست محیطی خلیج فارس نسبت به وقوع یکفاجعه انسانی و چرنوبیلی تازه در کشور هشدار داد. آقای کهرم گفت که آلودگی‌های ناشی از رها سازی پسماندهای صنعتی و کشاورزی در خلیج‌فارس، فاجعه‌ای انسانی را به ‌وجود خواهد آورد و در واقع با این روند چرنوبیلی تازه در کشور به وقوع می‌پیوندد.
30.01.2010 - 08:29
حبیب تبریزیان
نه تنها بانکها، کل اقتصاد مملکت ورشکسته و ریال در آستانه سقوط است
29.01.2010 - 19:19
سیاوش اوستا (حسن عباسی)
برخلاف آنچه تاكنون متداول بوده است، دوران پادشاهي هخامنشيان فراتر از سه هزار سال پيش و به چهار هزار سال ميرسد. در اين نوشته برآن نيستيم تا به اين موضوع بپردازيم، بلكه ديدگاه ما شرح چگونگي ساختن كعبه در شهر مكه واقع در عربستان است.
29.01.2010 - 19:10
اگر صدا یا صداهایی از درون نظام در تایید و تشویق استراتژی جدید اصلاح طلبان برخیزد و آغوش هایی باز شود، این محمود احمدی نژاد است که باید منتظر شروع حملات همه جانبه به خود باشد، اما اگر این آغوش گشوده نشود، سران اصلاحات با چالش پیچیده مقولیت و نفوذ در بین هواداران خود مواجه می شوند و برای آنها بسیار سخت خواهد بود در میان هواداران خود موقعیت آرمانی سابق را دوباره بیابند.
29.01.2010 - 18:19
ع. ش. زند
دربخش نخست این مقاله یادآور شدیم که جنبش سال هشتاد وهشت، نه جنبشی بوده ابتدا به ساکن و به طریق اولی نتیجه ی مکانیک کودتا در انتخابات خردادماه در نظامی که هر در روزآن کشورصحنه ی نوعی کودتا بوده است؛ گفتیم که جنبش در ریشه های عمیق خود، یعنی علل درازمدت آن، ثمره ی سی سال مقاومت مردم و زنان و مردان سیاسی آگاه کشور در برابر تبهکاری ها، دروغ پراکنی ها و ویرانگری های جمهوری اسلامی بوده،
29.01.2010 - 18:19
بامداد ایرانی
شهرهایی مانند تبریز و مشهد به سبب این که از فعالیت های مدنی دور مانده اند، اکنون دارند همان را که کِشته اند، درو می کنند. در این که تقصیر به گردن کیست، عوامل متعدد است. اما نسبت به تهران دو شهر هستند که وضعیت جالبی دارند. اصفهان و شیراز. این دو شهر با نسبتی کمتر پابه پای تهران دارند در مسیر جنبش سبز می آیند. علت آن است که در دوره ای نزدیک به ده سال کوشندگان جامعه مدنی در اصفهان و شیراز با نسبتی کمتر از تهران خود را درگیر کارهای مدنی کرده اند ...
29.01.2010 - 18:12
یونس شاملی
با کودتای رضا شاه علیه انقلاب مشروطه و تاسیس یک دولت مقتدر در مرکز و تبدیل دولت ایران به یک دولت تباری-نژادی که در ایران چند ملیتی تنها بر هویت ملیت فارس تاکید می ورزید و سیاست تبدیل ایران مساوی فارس و فارس مساوی ایران، با خشونت هر چه تمامتر به جلو رانده شد و اکثریت...
29.01.2010 - 17:19
سیدعلی میری
31 سال گذشت، 31 سال سرشار از هجرت ها و تبعیدها و کشتارها و دربه‌دری ها و جنگ ها و انتقام ها و کینه‌ کشی ها. 31 سال، برابر عمر من. چه‌ نسلی بودیم ما! تا چشم باز کردیم جنگ بود و بمباران و بوی باروت و صدای جیغ و مرگ. چشم باز نمی کردیم بهتر بود به‌ خدا!
29.01.2010 - 17:12
نصرت شاد
هورست پولر در کتاب فیلسوفان و افکار مرکزی شان مدعی است که فلسفه اروپا همیشه افلاتونی ، و فلسفه آمریکا از زمان استقلال تاکنون همیشه ارسطویی بوده است . فلسفه غرب در زمان یونان نه تنها به پرسشهایی درباره سعادت انسان و علل تشکیل جهان پرداخت بلکه در جستجوی یک دولت سیاسی مناسب و روابط اجتماعی عادلانه نیز بود.
29.01.2010 - 17:12
مجتبی سمیع نژاد
خبر اعدام «ناگهانی و مخفیانه» و «بدون اطلاع خانواده و وکیل» آرش رحمانی‌‌پور ۱۹ ساله و محمدعلی زمانی که «پیش از انتخابات» بازداشت شده بودند، تنها اجرای یک حکم «اعدام» نیست، عمل انجام شده یک عمل «تروریستی» از جانب قوه قضاییه و جمهوری اسلامی برای «قتل بی‌دلیل» دو تن از شهروندان است.
29.01.2010 - 16:19
سیما دشتی
حدودا يك قرن قبل قند از كشور بلژيك به ايران صادر مي شد . به دليل مسائلي كه ميان روحانيون و يكي از اتباع بلژيك پيش آمده بود فتواي حرام بودن قند صادر شده بود و كسي قند نمي خورد. يكي از تجار كه قندهايش رو دستش مانده بود به سراغ يكي از مراجع رفت و با تقديم خمس و زكات مشكل را براي وي مطرح كرد. بعد از....
29.01.2010 - 15:29
فرخ نگهدار
تحولات این دو روز نشان داد که بیانیه شماره ۱۷ موسوی واقعا در چرخش اوضاع، به سود اهداف سبز، کارگر افتاده است. بیانیه طرف سبز جامعه ما را از همآغوشی با فروپاشی، و از در غلطیدن به ورطه یک زمستان طولانی، پس کشید. بیانیه خصلت مطالبه محور جبنش ما را احیاء، و امید به ایستادگی برای اصلاح امور را توانی تازه داد ...
29.01.2010 - 15:19
دانش باقرپور
حکومت اسلامی را بحرانی فزاینده فراگرفته است و ساختار آن در شرف دگرگونی بنیادین واقع شده است. حکومت اسلامی با اتخاذ شیوه عریان سرکوب و گشودن آتش سلاح به روی مردم مسالمت‌جو، چهره کریه و خشونت‌بار خود را بیش از گذشته در معرض دید همگان قرار داده است. برای مردم ناراضی و سرکوب‌شده، دیگر تحمل وضعیت موجود میسر نیست. از این‌‌رو بخش وسیعی از مردم نظام حاکم را فاقد مشروعیت می دانند؛ بستر حاضر، شرائط را برای نقش‌آفرینی و مشارکت نهادها و نیروهای سیاسی در جامعه فراهم کرده است.
28.01.2010 - 19:19
بعد از مصاحبه های جنجالی یزدی علیه هاشمی، هاشمی رفسنجانی دیروز یزدی را تهدید به افشاگری و نوشتن نامه ای سرگشاده و گوشزد! کردن مسائلی از گذشته کرد. در پی این تهدید کم سابقه از طرف هاشمی، خاتمی! امام جمعه موقت تهران از طرف یزدی با هاشمی تماس گرفته، ضمن عذرخواهی و بیان عدم تکرار مصاحبه ها، از هاشمی درخواست نموده نامه منتشر نشود. هاشمی جواب مشخصی به این درخواست نداده است
28.01.2010 - 18:25
محمدرضا حیدری
دوستان و همکاران گرامی! بیائید به جای نمایندگی دولت کودتا، سفیر صدای آزادیخواهی جنبش سبز مردم ایران باشیم. با تشکیل سفارت سبز مردم ایران افکار عمومی جهانیان را متوجه ستمی بسازیم که بر کشور و مردم آن می رود و فاجعه نقض حقوق بشر علیه هموطنانمان را افشا کنیم.
28.01.2010 - 18:19
کودتاچیان کمر به نابودی ایران بسته اند - تغییر رنگ پرچم ایران! در مراسم توديع مدير عامل ایرنا که با حضور چهره های سرشناس دولت و احمدی‌نژاد در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار گردید٬ در پرچم ایران بجای رنگ سبز از رنگهای آبی و سیاه استفاده شد. این حرکت، واکنشهای اعتراض آمیزی را در پی داشته است.
28.01.2010 - 17:19
شرکت الکترونیکی اپل با رونمایی از لوح-رایانه خود که آن را آی پد (iPad) نامیده است به چندین هفته گمانه زنی پایان داده است. استیو جابز، مدیر کل اپل، این دستگاه را که با لمس کردن صفحه اش کار می کند طی رویدادی در سان فرانسیسکو معرفی کرد.
28.01.2010 - 17:12
اسماعیل هوشیار
فکرنمیکنم کسی با پدیده ترس ناآشنا باشد ترس مقوله ایی کاملا طبیعی است که انکارش به هر دلیل کاراحمقانه ایی است . در مورد ریشه ترس اختلاف نظر زیاد است که به نظر من ناآگاهی وناشناس بودن هر پدیده ایی در هر کجا عامل منطقی به نظرمیرسد . راستش را بخواهید مواقعی احساس ترس میکنم ! شاید دلیلش این باشد که نمیدانم چه در پیش است !
28.01.2010 - 16:19
محسن سازگارا
مصاحبه معاون وزير اطلاعات است که البته اسم ايشان معلوم نيست چيه و کی هستش، امّا حرفهايی را زده که غير از فرافکنی های رايج که شيوه مسئولين حکومت ايران است، که هر حرکتی را به خارجی ها نسبت ميدهند، يک روز آمريکا يک روز انگليس، فرانسه، اسرائيل، آلمان و ... امّا غير از اين بحثهايش، چيزی که برای من جالب بود اين بود که سطح اطلاعات اين آقای معاون وزير اطلاعات از فعاليتهای حتی علنی جنبش سبز، چون فعاليتهايی را که علنی نيست را نميدانند، امّا حتی فعاليتهايی که در سطح سايتها هست و هرکسی در اينترنت ميچرخد و..