آمریکا پرونده احمدرضا جلالی را به دقت دنبال می‌کند
05.05.2022 - 19:29

آقای پرایس گفت که آمریکا پرونده احمدرضا جلالی را به دقت دنبال می‌کند و نام او در گزارش بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران که توسط وزارت خارجه آمریکا تهیه می‌شود، آمده است.

او با این حال تاکید کرد که ایران «سابقه‌ای طولانی در دستگیری‌های ناعادلانه شهروندان خارجی به قصد گرفتن امتیاز سیاسی» دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این موضوع را «روشی شرم‌آور» توصیف کرد که در جریان آن، مجموعه‌ای از حقوق بشر نقض می‌شود و در مواردی حتی دستگیرشدگان، با شکنجه و اعدام نیز روبه‌رو می‌شوند.

به گفته آقای پرایس، دولت آمریکا به طور مرتب موارد چنین دستگیری‌هایی را مستند می‌کند و در تلاش است تا در تماس با متحدانش، راهی برای جلوگیری از این اتفاق پیدا کند.

او افزود که این موضوع برای آمریکا اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که همچنان برخی از شهروندان این کشور نیز در ایران زندانی هستند.

آقای پرایس همچنین گفت که کانادا در ارتباط با این مساله پیشنهادی تهیه کرده تا جلوی این اتفاق در سراسر جهان گرفته شود و از کشورهایی که به این اقدامات دست می‌زنند، حسابرسی شود.

احمدرضا جلالی، یک پژوهشگر مدیریت بحران است که تابعیت ایران و سوئد را دارد.

او در سال ۱۳۹۵ در ایران دستگیر و به اتهام جاسوسی برای اسرائیل محاکمه و به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام آقای جلالی پاییز سال ۱۳۹۶ در دادگاه انقلاب صادر و مدتی بعد در دیوان عالی کشور تایید شد.

روز ۱۴ اردیبهشت و در آستانه پایان محاکمه حمید نوری در کشور سوئد، خبرگزاری ایسنا به نقل از منابعی که نامشان فاش نشد، نوشت که حکم اعدام آقای جلالی تا پایان اردیبهشت اجرا خواهد شد.

وکیل آقای جلالی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که هیچ اطلاعی درباره این موضوع به او داده نشده و موکلش هم از زندان گفته است که از این موضوع بی‌اطلاع است.

ان لینده وزیر خارجه سوئد انتشار این خبر را «بسیار نگران‌کننده» خواند و در توییتی نوشت سوئد و اتحادیه اروپا حکم اعدام آقای جلالی را محکوم می‌کنند و خواهان آزادی این شهروند ایرانی-سوئدی هستند.

وزیر خارجه سوئد همچنین روز چهارشنبه با حسین امیرعبداللهیان تلفنی گفت‌وگو کرد.

چنانکه خانم لینده در توییتر نوشت، او در این مکالمه درباره «گزارش‌های نگران‌کننده» از احتمال اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی با همتای ایرانی‌اش گفت‌وگو کرده است.

اما در خبری که وزارت خارجه ایران از این مکالمه منتشر کرد، هیچ اشاره‌ای به نام آقای جلالی نشده است و در عوض آمده که آقای امیرعبداللهیان، درباره دادگاه حمید نوری با همتای سوئدی‌اش صحبت کرده است.

بر اساس گزارش طرف ایرانی، آقای امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو، دستگیری و محاکمه حمید نوری را «غیرقانونی» خوانده است.

حمید نوری یک شهروند ایرانی است که به اتهام دست داشتن در کشتار سال ۱۳۶۷زندانیان سیاسی در سوئد دستگیر شده است.

محاکمه آقای نوری به پایان رسیده و او در انتظار صدور حکم توسط قاضی پرونده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما