همزمان با حضور مقام اتحادیه اروپا در تهران، وزارت اطلاعات از بازداشت دو اروپایی خبر داد
11.05.2022 - 16:57

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده مذاکرات وین، در سفری که جوزپ بورل آن را آخرین تیر ترکش برای احیای برجام خوانده به تهران رفت؛ همزمان با حضور او در تهران، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از بازداشت دو شهروند اروپا خبر داد.

انریکه مورا بامداد چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت وارد تهران شد و با علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران، دیدار و گفت‌وگو کرد.

از این دیدار و همچنین از دیدار او با حسین امیرعبداللهیان که برنامه آن پیشتر اعلام شده بود جزییاتی منتشر نشده است.

مورا پیش از آنکه رهسپار تهران شود در توییتی نوشت برای دومین بار به ایران می‌رود و کار بر روی رفع اختلافات باقیمانده مذاکرات نیز ادامه دارد.

همزمان با حضور انریکه مورا، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از بازداشت دو شهروند اروپا خبر داد و اعتراض‌های معلمان ایران را به آنها نسبت داد.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات که روز چهارشنبه منتشر شد، آمده است که این «دو فرد اروپایی» با هدف «تغییر جهت مطالبات عادی به آشوب، بی‌نظمی اجتماعی و بی‌ثبات سازی» وارد ایران شده بودند.

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این نیز همواره اعتراضات مردمی و صنفی را به غرب و سرویس‌های اطلاعاتی خارجی نسبت داده‌اند.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت این دو نفر را در ارتباط با اعتراضات اخیر فرهنگیان ایران ذکر کرده و نوشته است «خطوط عملیاتی مخرب انتقالی به برخی کانون‌ها» از جمله شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان «تحت نظارت کامل امنیتی قرار گرفته» است.

با گسترده شدن اعتراضات سراسری معلمان سرکوب آنها شدت یافته و فشارهای امنیتی بر آنان افزایش چشمگیری داشته است.

سفر انریکه مورا همچنین با حذف یارانه‌ها و نگرانی مقام‌های جمهوری اسلامی از گسترده شدن دوباره اعتراض‌های مردمی همزمان شده است.

با این حال علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، در توییتر نوشت که سفر انریکه مورا همزمان با حذف یارانه‌ها نشان‌دهنده «ظرفیت بالای مردمی برای اقدامات بزرگ» و «تسلط دولت بر مهم‌ترین پرونده‌های سیاسی و اقتصادی» است.

از سوی دیگر، انریکه مورا در حالی دوباره به تهران رفته است که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، یک روز پیشتر تایید کرد که مورا پیام‌ها را بین تهران و واشینگتن منتقل می‌کند.

قرار است روز پنجشنبه و در دومین روز حضور انریکه مورا در ایران، نیز شيخ تميم بن حمد آل ثانی امیر قطر نیز به تهران سفر کند. به نوشته خبرگزاری فارس، قرار است امیر قطر نقش واسط جمهوری اسلامی و آمریکا را که قبلا بر عهده پادشاه عمان بود بازی کند.

روزنامه وال‌استریت ژورنال پیش از این نوشته بود که انریکه مورا در سفر خود به تهران از مقامات جمهوری اسلامی خواهد خواست که فعلا درخواست‌شان برای خارج شدن نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی کنار بگذارند.

با این حال به نوشته خبرگزاری رویترز، مقام‌های جمهوری اسلامی به دلیل افزایش قیمت نفت پس از تهاجم روسیه به اوکراین، عجله‌ای برای احیای برجام ندارند.

مصوبه سنای آمریکا که چهارشنبه هفته پیش به تصویب رسید از دولت بایدن می‌خواهد در صورت بازگشت آمریکا به برجام، سپاه پاسداران همچنان در فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا باقی بماند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما