بازدید پمپئو از قرارگاه مجاهدین و دستگاه پروپاگاندای رژیم اسلامی
18.05.2022 - 07:35

بازدید پمپئو وزیر امور خارجه سابق آمریکا از قرارگاه سازمان مجاهدین خلق در آلبانی هم اکنون موضوع بحث و جدل در میان ایرانیان در فضای مجازی است.

به باور من حمایت آمریکا یا حالا مقامات سابق این کشور از مجاهدین‌ بیشتر بعنوان یک اهرم فشار به رژیم برای گرفتن امتیاز صورت می گیرد. بنابر این با توجه به ایزوله بودن مجاهدین در بین اپوزیسیون و افت پایگاه اجتمایی آنها در درون کشور بعید بنظر می رسد که آمریکا روی این جریان بعنوان آلترناتیو جمهوری اسلامی سرمایه گذاری کند!

از طرفی روشن است که مجاهدین پول کلانی از میراث صدام حسین و برکت سعودی در صندوق دارند که بخشی از آن را هم هر از گاهی به مقامات پیشین آمریکا بعنوان کادو هدیه داده و عکس یادگاری می گیرند تا روحیه سربازان خود را بالا نگه دارند. افرادی مانند جان بولتون و جولیانی هم قبلا از چنین مواهبی برخوردار شده اند.

اما به هر روی جای تآسف است که پمپئو که از نظر شخصیتی چهره منطقی و پخته تری نسبت به آن دوی دیگر از خود نشان داده بودند، بویژه اینکه بعنوان وزیر امور خارجه آمریکا سیاستی اصولی و روشنگرانه در برابر جمهوری اسلامی پیش گرفته بردند دست به چنین اقدامی می زنند. ایشان با این کار خود به اعتباری که با چنین سیاستی در بین ایرانیان برای خود کسب کرده بودند لطمه زده اند.

با این حال باز حدس من این است که از آنجا که دستگاه پروپاگاندای نظام با انگیزه مصرف داخلی گاه و بی گاه مجاهدین را بزرگنمایی می کند، آمریکایی ها هم بدشان نمی آید از این موضوع بهره جسته و از مجاهدین بعنوان مترسک بر علیه جمهوری اسلامی استفاده کنند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، روز دوشنبه در سفری به آلبانی، از محل استقرار سازمان مجاهدین خلق در آن کشور دیدار كرد.

پمپئو طی سخنانی با اشاره به نقش ابراهیم رئیسی در کشتار ۶۷ گفت که «مأموریت رییسی روشن است. [او می‌خواهد] درد ایجاد کند، بترساند، و به غارت و چپاول ادامه دهد. اما رئیسی همین حالا هم شکست خورده است.»

وزیرخارجه پیشین آمریکا با عنوان کردن این که «رئیسی نتوانسته است قیام‌ها را در ایران سرکوب کند یا روح شرافتمندانه مخالفت را در درون مردم ایران بشکند» به گسترش تهدید جمهوری اسلامی به فراسوی مرزهای ایران اشاره کرد و گفت، مقامات جمهوری‌اسلامی بارها «در اروپا و آمریکا علیه رهبران این جنبش توطئه‌های تروریستی به راه انداخته‌اند.»

او با اشاره به اتفاقات اخیر ایران گفت و مبارزه «مردم ایران برای ایرانی آزادتر و دموكراتیک‌‌تر» بر ضرورت حمایت از آنان به هر طریق ممکن تاکید کرد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

مطالب مرتبط:

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما