اتحاد مردم ایران در داخل و خارج کشور علیه جمهوری اسلامی
02.10.2022 - 07:18

 

تظاهرات ایرانیان در شهرهای مختلف جهان

روز شنبه ده‌ها شهر جهان شاهد تظاهرات بزرگ ایرانیان خارج از کشور بود.

حامد اسماعیلیون از خانواده های دادخواه پرواز ۷۵۲ اوکراین از هماهنگ‌کنندگان اصلی این تجمعات بود که در بیش از ۱۵۰ شهر جهان برگزار شد.

بزرگترین تظاهرات در تورنتو برگزار شد جایی که دهها هزار ایرانی دور هم جمع شدند و ضمن حمایت از اعتراضات در ایران، علیه حکومت جمهوری اسلامی شعار دادند.

پلیس تورنتو به بی‌بی‌سی فارسی گفت تعداد شرکت‌کنندگان در این تجمع را «۵۰ هزار نفر» برآورد کرده است.

حامد اسماعلیلیون از هماهنگ‌کنندگان اصلی این تجمعات، عصر شنبه خبر داد که قرار است آبشار نیاگارا به احترام مهسا امینی با سه رنگ پرچم ایران نورپردازی شود.

این تجمع در رسانه‌های محلی تورنتو و سراسری کانادا بازتاب وسیعی داشته است.

 

پایان پست Twitter, 1

ایرانیان مهاجر روز شنبه جلوی غروب آفتاب را گرفتند

 

زمانی می‌گفتند امپراتوری بریتانیا به حدی گسترده شده که آفتاب در آن غروب نمی‌کند. این دقیقا ویژگی راهپیمایی‌های اعتراضی ایرانیان مهاجر در روز شنبه - نهم مهر - بود.

صبح شنبه، هنگامی که ایرانیان مقیم نیوزیلند نام مهسا امینی و شعار «زن، زندگی، آزادی» را فریاد زدند، در تورنتو و لس‌آنجلس هزاران نفر در آخرین ساعات روز جمعه، ثانیه شماری می‌کردند تا آفتاب زودتر بالا بیاید. و اکنون - ۴ عصر به وقت غرب آمریکا - در حالی که در لس‌آنجلس، سانفرانسیسکو و ونکوور دهها هزار ایرانی همچنان در حال شعار علیه «جمهوری اسلامی» هستند، در سیدنی و توکیو خورشید طلوع کرده و صبح یکشنبه آغاز شده است.

روز شنبه، تجمع‌ها و تظاهرات ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان بی‌تردید بزرگترین همبستگی جامعه مهاجران ایرانی را رقم زد. جامعه‌ای با بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت که همیشه «نداشتن اتحاد و پشت هم نبودن» را به عنوان یکی از گلایه‌های خود در غربت طرح می‌کرد.

این تجمع‌ها در بسیاری از رسانه‌های محلی و سراسری جهان بازتاب داشت و نام مهسا امینی و شعار «زن،زندگی، آزادی» را روز شنبه یک دور گرد کره زمین چرخاند.

با این حال، از میان همه تصاویر مخابره شده از داخل و خارج ایران در روز شنبه، احتمالا این عکس جاودانه خواهد شد و نیمرخ کاملی از اعتراضات در آغاز هفته سوم خواهد شد. تصویری که از موفقیت معترضان در مسدود کردن خیابان «جمهوری اسلامی» حکایت داشت.

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما