رفتن به محتوای اصلی

دانشگاه و مدرسه اردوگاه داعشی نیست 
02.10.2023 - 09:57

دانشگاه و مدرسه اردوگاه داعشی نیست 

سیاستی را که"جمهوری" اسلامی ایران در هفته های اخیر نسبت به دانشگاه‌ها، مدارس، استادان، آموزگاران، دانشجویان، دانش‌آموزان و بطور کلی نسبت به سیستم آموزشی کشور اتخاذ کرده است دو دلیل اساسی دارد: از یک سوی این اقدام گامی دیگر در جهت واپس ماندگی، سلطه و مقابله با مدرنیته و آزاداندیشی انسان است، و از سوی دیگر نشانه درماندگی و هراس بزرگ رژیم از گسترش روشنگری و خیزش‌های انقلابی مردم، به ویژه  زن-زندگی-آزادی می‌باشد.  

 

این رفتار با کانون‌های آموزشی کشور، که در حقیقت باید محل امن و به دور از خشونت و جایگاه آزاد اندیشیدن و آفرینش باشند، هر انسان شرافتمند، اهل خرد و روشنفکر را به اعتراض و مقاومت فرامی‌خواند. 

در خلال این ۴۴ سال ثابت شد که  سردمداران رژیم فاشیستی اسلامی، توانائی برنامه ریزی و مدیریت مدرن برای ارائه یک سیستم آموزش و پرورش ِ با کیفیت که شایسته فرزندان مردمان ایران باشد، را ندارند و در این زمینه کاملا بی‌صلاحیت هستند. در هفته های اخیر یکبار دیگر عوامل حاکمیت اسلامی به فرمان خامنه‌ای، که با افکار پوسیده سنت‌گرا و قرون وسطایی خود قادر نیست تصمیمات مبتنی با نوگرایی و ترقی‌خواهی اتخاذ کند، میخواهند با زور و متوسل شدن به قوای انتظامی، محیط علمی و پژوهشی و دانشگاهی کشور را، بیش از پیش، از استانداردهای بین‌المللی آموزش و متدولوژی های پیشرفته تدریس، که در راس آن آزادی اندیشیدن و نقد کردن قرار دارد،  تهی سازند.  

 

برای دستیابی به چنین هدفی، حاکمیت اسلامی قصد دارد، با وارد کردن ماموران سپاه پاسداران، مداحان، عناصر فاسد و ارتجاعی و بی‌خرد و دانش را، به عنوان استاد و دانشجو به مدارس و دانشگاه‌ها، محیط‌هائی که در واقع باید کانون  پرورش نیروی انسانی متفکر، نقاد، آفریننده، آزادمنش و انسان دوست باشند را تغییر ماهیت داده و این مکان‌های خردورزی و ورجاوندی را به پادگان‌های داعشی، که اردوگاه‌های خشونت، سلطه، اطاعت‌های کورکورانه، و ناپاکی و تمامیت خواهی دینی هستند، مبدل کند.  

ما باور داریم که علیرغم  تمام تحمیل‌ها، ترفندها و حیله‌ها، که عوامل و عناصر رژیم و در راس آن ولایت فقیه، از ابتدای سیطره خود بر کشور و مردمان ستمدیده ما اعمال کرده‌اند، نه تنها نتوانستند دانشگاهها و مدارس را به حوزه‌های علمیه تبدیل کنند، بلکه در اثر مقاومت و خردمندی مردمان آگاه ایران، از دل همین دانشگاه‌ها و مدارس زیر سلطه استبداد دینی، نخبه‌های علمی در سطح جهانی بیرون آمدند که به حاکمیت اسلامی نه گفتند و آن را رد و تقبیح کردند.  

 

بی‌تردید نظام ولایت فقیه تمامیت خواه در این اقدام تازه که هدفش ایجاد رعب و وحشت و مبارزه با آزاد اندیشی است، نیز موفق نخواهد شد. زیرا  فریاد روشنگریی‌ و سنت‌شکنی که امروز از اعماق جامعه ایرانی به‌ پا‌خاسته واکنشی انکار ناپذیر نسبت به بی‌عدالتی و استبداد دینی‌ و خرافات مذهبی است که خود تبدیل به نیروی بزرگ و مستقل مبارزه برای رهائی از زنجیرهای سلطه و دیکتاتوری شده که دستیابی به ترقی‌خواهی‌ِ اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را، در ابعاد وسیع، هدف قرار داده است.  

بنابراین مقاومت و ایستادگی در مقابل هجوم به مدارس و دانشگاه‌ها که خلاف انسانیت و در راستای واپس‌ماندگی و دور از واقعیت های امروز  آن دنیایی وظیفه هر انسان اندیشمند، خرد ورز و آزاده است.  

ما در کنار استادان، دانشجویان، دانش آموزان و خانواده های آنان خواهیم بود.  

زنده باد آموزش آزاد و لائیک-سکولار،  

درود بر استادان، آموزگاران، دانشجویان و دانش آموزان مبارز ایران. 

پیروز باد فراروند انقلاب زن-زندگی-آزادی  

۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳  برابر با ۶ مهر ماه ۱۴۰۲ خورشیدی 

  

اندیشکده آگاهی و شناخت 

حزب آزادی و رفاه ایرانیان ( آرا) 

حزب جمهوریخواه سوسیال دموکراتیک و لاِئیک ایران (عضو جبهه ملی ایران)  

صدای زنان سوسیال دموکرات ایران  

همگرایان سوسیال دموکراتیک ایران  

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

هوآس اسدی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.