تدوام نسل کشی کردها این بار در سوریه !

جنگ و کشمکشهای داخلی سوریه که 2 سال را پشت سر نهاده, اکنون نیز ادامه دارد و آخرین گزارشات از میزان تلفات خشونتها حاکی از آن است که, بیش از 100 هزار تن تا کنون در این کشور کشته شده اند که بیشتر آنان را مردم غیره نظامی, زنان و کودکان جوان تشکیل می دهند.

در این میان کردهای آن کشور نیز, از این گیرودارها بدور نبوده و همواره کوشیده اند تا در این شرایط از یوغ استبداد حکومت مرکزی سوریه رهایی یابند و امید به برپایی یک اقلیم شبهه مستقل در میان آنان باعث شده که برای احقاق حقوق خود در ورطه تحولات داخلی این کشور نقشی برجسته ایفا کنند. اما این تلاش کردهای سوریه, از طرف چند جبهه به صورت متداوم از روز اول جنگ تا کنون مورد تعارض و هجوم قرار گرفته است. از طرفی دولت مرکزی و حتی مخالفان رژیم نیز آنها را مورد حمله قرار می دهند و در تلاش برای جلوگیری از تشکیل حکومت و کیانی آبادان می شوند و از طرفی دیگر کشورهای که دارای کردستان می باشند از قبیل ترکیه, عراق و ایران هم از برپایی حکومت اقلیمی کردها واهمه داشته و این غنیمت را خطر جددی برای تمامیت ارضی خاک کشور خود می پندارند و به هر طریق می کوشند تا سدی در مقابل این مسئله تکاپوی آنان بسازند. به همین دلیل به دستاورآوردها و تلاشهای صلح طلبانه آنان با بی شرمی و به اشکال گوناگون مستقیم و غیر مستقیم, تجاوز می کنند.
بینش و کنش این کشورها باعث شده که هر کدام از این دولتها به صورت جداگانه و گه گدار نیز متحدانه خاک کردستان سوریه را مورد تعارض قرار دهند و این منطقه را با تشکیل و پشتیبانی جریانات تروریستی و افراطی به خاک و خون بکشند و ثبات و آرامی نسبی آنجا را برهم بزنند و در این راستا دست شوم خود را برای دخالت در این منطقه گشاد ساخته و حق این مردم به پا خاسته را به گونه ای غیر انسانی و به دور از هر کنوانسیون حقوقی مورد تائید جامعه بین الملل پایمال می کنند.
طی 2 سال گذشته و اخیرا با وسعت فراوان تری شبهه حکومت کردهای سوریه از طرف گروههای همچون القاعده و جبهه النصره با پشتیبانی رژیمهای ترکیه, عراق و ایران و همچنین گروههای افراط گرا و فریب خورده اسلامی در کردستان عراق تقویت کنند و علیه نیروهای رهایی بخش کرد مستقر در کردستان سوریه و همچنین مردم بی دفاع و غیر نظامی این منطقه با وقاحت تمام و با اتکا به انواع سلاحهای سبک و سنگین هجوم می برند. در همین رابطه مدتی پیش رهبران این گروههای تروریستی اسلامی فتوا داده بودند که از کشتن کودکان در رحم مادرانشان تا پیرمرد و پیرزنان لب گور نیز پرهیز نکنند و این اقدام را جهادی در راه خدا و کاری ارزشی در راه اسلام تلقی کرده بودند. 
از زمانی که نیروهای مبارز کرد و نیروهای افراطی علیه هم سنگربندی کردند, تا کنون دهها تن از مردمان کرد زبان متشکل از کودکان, زنان و مردان جوان جانشان را از دسته داده و همچنین تعداد زیادی از نیروهای تروریستی علل خصوص رهبران آنان دستگیر یا کشته شده اند و به این مسئله معترف شده اند که از طرف گروههای افراط گرا برای انجام دادن این جنایات تحریک و سازماندهی شده اند. اخبار و اطلاعات داخلی سوریه مرتبط با این قضیه حاکی از آن است که "جبهه النصره" که گروهی رادیکال و تروریست اسلامگرا می باشند, با کمک نیروهای القاعده, طی روزهای اخیر دهها تن از شهروندان کرد این کشور را در روستاهای "تل عران" و "تل حاصل" به گونه ای وحشیانه و ضد بشری به قتل رسانده و همچنین صدها تن دیگر از ساکنان غیره نظامی این مناطق از طرف این جریانات ربوده شده اند. این وضعیت بیانگر این است که جینوساید و نسل کشی دیگیری همچون انفال کردهای عراق و شیمیایی باران شهرهای حلبچه و سردشت توسط رژیم سرنگون شده بعث عراق و همچنین قتل و عام کردهای درسیم به دست دولت عثمانی و کشتار بی امان و تبعید و اعدامهای سیستماتیک کردهای ایران از طرف حکومت مرکزی, هم اینک در سوریه و به پشتیبانی دشمنان قسم خورده این مردم بی دفاع که قسمتی از بزرگترین ملت بی دولت جهان را تشکیل می دهند و تنها خواهان دستیابی به حقوق ملی و شهروندی خود هستند, رخ داده است.
اما بسان همیشه, این جنایات مکرر در حال تداوم است و جامعه جهانی و سازمانهای حقوق بشری با بی تفاوتی با این مسئله برخورد می کنند و بی توجهی و بی خاصیتی این نهادها و ارگانهای بین المللی که حق دخالت و سر و سامان دادن به این وضعیت را بر عهده دارند, باعث می شود که امید به دفاع این سازمانها از پدیده حقوق بشر به کلی با یاس و ناامیدی روبرو شود و با استوار بودن به همین اصل درمی یابیم که جامعه بشری تنها از منافع دفاع می کند و در هر نقطه ای که منافع شان به میزان لازم تامین نشود, سکوت بر می گزینند و یا از جناحهای ارتجاعی و قرون وسطایی دفاع به عمل می آورند. در هم اینجا است که این جمله شاعر نامی"احمد شاملو رنگ و بوی حقیقی به خود می گیرد, که می گوید": "فاتح که شُدید دیگر کسی از شما حساب نمی کشد". شاید هنوز فتحی نکرده اند این مردم بی دفاع و مظلوم, برای همین است که همیشه تاوان دفاع و مظلومیتشان را پس می دهند!!!

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.