نامه خمينی و ادامه مناقشات بر سر انتشار آن سه شنبه 3 اکتبر ساعت 21 به وقت اروپای مرکزی

اين بیانیه در اصل نشانگر تلاش رفسنجانی در جستجوي جايگاهي تازه در عرصه سياسي است. محور هاي اصلي اين مصاحبه عبارتند از: - علني کردن اختلافات شديد بين سپاه و ارتش در زمان جنگ - معطوف کردن مسئوليت تداوم جنگ به سپاه - رويکرد انتقادي به سپاه از منظر بينش و درايت نظامي و سياسي و حمايت تلويحي از ارتش - شبيه سازي بحران هسته اي با پايان جنگ با عراق در زمينه سازي براي تکرار آن تجربه در پذيرش خواسته جامعه جهاني در تعليق غني سازي اورانيوم

سه شنبه 3 اکتبر ساعت 21 به وقت اروپای مرکزی

مجریان برنامه :

کیانوش تو کلی

شایان جهان دوست

دلیر کردستانی

 

اکبرهاشمی رفسنجانی، رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام و رييس جمهوری سابق ايران، با انتشار بيانيه ای هدف خود از انتشار نامه ای از خمينی را "پاسخ به شبهات" درباره علل ختم جنگ ايران و عراق اعلام کرد.

اين بیانیه در اصل نشانگر تلاش رفسنجانی در جستجوي جايگاهي تازه در عرصه سياسي است. محور هاي اصلي اين مصاحبه عبارتند از:

 - علني کردن اختلافات شديد بين سپاه و ارتش در زمان جنگ

 - معطوف کردن مسئوليت تداوم جنگ به سپاه

 - رويکرد انتقادي به سپاه از منظر بينش و درايت نظامي و سياسي و حمايت تلويحي از ارتش

 - شبيه سازي بحران هسته اي با پايان جنگ با عراق در زمينه سازي براي تکرار آن تجربه در پذيرش خواسته جامعه جهاني در تعليق غني سازي اورانيوم

 - اعلام آمادگي براي پذيرش مسئوليت و اجراي عقب نشيني در بحران هسته اي

 احتمالا از آنجايي که هاشمي رفسنجاني مي داند که در انتخابات پيش روي خبرگان، جدي ترين مخالفت و رويارويي با او از ناحيه سپاه و بسيج سازمان مي يابد، لذا براي جلوگيري از تکرار تجربه ناکامي در انتخابات رياست جمهوري قبلي از الان شروع به مقابله کرده است.

سياست تداوم جنگ پس از سال 1361 که کشور در موقعيتي بسيار طلايي به لحاظ شرايط داخلي و خارجي قرار داشت از فاحش ترين اشتباهات استراتژيکي است که لطمه اي اساسي به کشور زده و قبح آن کمتر از جنايات جنگي نيست.

انتشار از: