سیاسی

کشوری را تصور کنید که با مجموعه‌ای از مشکلات‌ و چالش‌ها روبه‌رو است، مجموعه‌ای که می‌توان آن را «طوفان کامل» نامید: قیام مردمی در ده‌ها شهر، اقتصاد ملی در آستانه سقوط، تورم بیش از ۵۰ درصد، ریزش ساختمان‌های بنداز و بفروش، ۳۳ شهر از ۱۰۰ شهر جهان با آلوده‌ترین هوا، ورشکستگی بیش از ۶۰۰۰ واحد صنعتی، خشکسالی مزمن، کاهش عرضه آب از رودخانه‌های مرزی، سریع‌ترین روند صحرایی شدن در دنیا، ترور نظامیان برجسته در خیابان‌ها، کشتن و مجروح کردن معترضان غیرمسلح در کوچه و خیابان و...
چگونه این دو گانگی غیر شرفتمندانه را به کودکانی که در میدان سرود می خواندند توضیح خواهند داد؟ و خواهند گفت که ما چشم بستیم بر جنایت مسئولان فاسد در فاجعه ای چون فاجعه آبادان! چشم بستیم بر غم ،اندوه،عزاداری مردممان در خوزستان! سرود خوانیدم برای کسی که سر منشئا چنین غم واندوهی بود .
دلم برای این کودکان برای این نو نهالان وطن می سوزد !
اگر نمی‌خواهیم مانند رژیم بی شوکت اسلامی به پایان برسیم، باید بسیار هوشیارتر شویم و برای مهم‌ترین ارزش‌های خود بجنگیم. حاکمیت متلاطم اسلامی سرانجام در برابر میهن دوستان تسلیم خواهد شد و اقتدار پوشالی «سلام فرمانده» اش با سرود مردمی «وداع درمانده» به زباله دان تاریخ سپرده خواهد شد. یک پایان شرافتمندانه بهتر از در جا زدن‌های پوچ و دلسرد کننده است.
مردم با چنگ دندان با هر چیز که دستشان می آید زمین را می کاوند. صدائی مقطع از زیر خاک مادرخود را می خواند."مادرکجائی؟مادر کمکم کن! جرعه ای آب ."صدا از میان بتون های شکسته از لابلای مفتول های آهنی عبور می کند مادر صدای فرزند را می شناسد خود را زمین می کوبد."نجاتشان دهید !پس کجاست این نیروی امداد .آیا وسیله ای نیست که این بتون غول آسای آوار شده بر فرزند هایمان را بر دارد ؟"مادر ضجه می زند اما چنین امکانی نیست.
پس از سفر انریکه مورا و شیخ تمیم به ایران و چراغ سبز تهران برای ازسرگیری مذاکرات وین این بار بسیاری احیای برجام را جدی تر از قبل می دانستند. در چنین شرایطی یکشنبه شاهد اقدامی تروریستی در تهران بودیم؛ تروری که می تواند با هدف تحت الشعاع قرار دادن مذاکرات وین انجام شده باشد. اما به واقع تا چه اندازه بین تلاش برای از سرگیری مذاکرات وین و انجام این ترور ارتباط وجود دارد؟ پاسخ این سوال، محور گفت وگویی با مهدی ذاکریان، استاد دانشگاه و تحلیلگر ارشد مسائل اسرائیل است که در ادامه از نظر می گذاریند.
سازنده این ساختمان شخصی‌ است به نام حسین عبد الباقی که ۴۱ ساله است. او صاحب "هلدینگ عبد الباقی" است، و در خوزستان دارای نفوذ بسیار است، بطوریکه در مراسم افتتاح این ساختمان حتی استاندار خوزستان نیز حضور داشته است. او یک کلانتری نیز برای نیروی انتظامی ساخته است و به همین دلیل او را "خیر امنیت ساز" نامیده بودند. همچنین او در سال ۱۳۹۷ تندیس "چهره ماندگار صنعت، معدن و تجارت ایران" را نیز دریافت کرده بود.
برای من آقای خاتمی مرد عدد و رقم است. مرد آمارها و پرونده‌ی اجرایی. کسی که تورم ۴۹ درصدی را تحویل گرفت و در پایان دورانش با عدد ۱۱ تحویل داد و نشان داد با برنامه‌ریزی می‌شود به تورم و بیکاری تک رقمی رسید
ما منتظرتا روز وروزگاری نیروهائی که آرزو داریم از دل اعتراصات بیرون بیاید وکاری کارستان کند .اما مطمعنا باز این نیروی بر آمده نیز نقشی در وحدت عمل اپوزیسیون خارج از کشور که دیگر کهولت سنشان نیز اجازه تغیر ونو آوری ودست کشیدن از دگم ها وشیوه عمل کردشان نمی دهد تاثیری نخواهد داشت.ما شرطی شده این گونه مبارزه خارج از کشوری وتراپی زمان کهولت گردیده ایم !
انتقاد از خود مثل تغدیه است، مثل غذا خوردن است. اگر شخصی یک ماه غذا نخورد احتمالا جان خود ‏را از دست خواهد داد. اما اگر ده‌ پرس غذا را یکجا بخورد احتمالا بیمار خواهد شد.

به عبارت دیگر باید از ‏افراط و تفریط پرهیز کرد. انتقاد و انتقاد از خود نیز ضروری است ولی باید با حساب و کتاب و عاقلانه و ‏عادلانه و منصفانه باشد.‏