خامنه‌ای: بجای سازش و مذاکره جنگ را بر می گزیند!

خامنه ای در خطبه‌های نماز جمعه تحریم‌ها را مفید دانست، ولی گفت که ایران به موقع تهدید‌هایی را علیه تهدید و تحریم ‌نفت اعمال خواهد کرد. وی معیار حمایت از تحولات منطقه را مخالفت با اسراییل دانست.

نماز جمعه امروز (۱۴ بهمن) به امامت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه تهران برگزار شد. در این نماز جمعه سران سه قوه نیز حضور داشتند. خامنه‌ای در واکنش به احتمال حمله نظامی به ایران گفت: «آمریکا و دیگران بدانند که می‌دانند که ما هم در برابر تهدید و تحریم نفتی تهدیدهایی داریم که هر وقتی لازم باشد اعمال خواهد شد.»

وی درباره چگونگی اقدامات احتمالی ایران سخنی به میان نیاورد، و تنها با اشاره به سخنان مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه همه گزینه‌ها در رابطه با برنامه اتمی روی میز است افزود: « تهدید به جنگ به ضرر آمریکاست اما خود جنگ ۱۰ برابر بیشتر به ضرر آمریکاست.»

معیار پشتیبانی از جنبش‌های منطقه مخالفت با اسراییل است

رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر تحولات سیاسی در کشورهای عربی در خاورمیانه و شمال آفریقا را «بیداری اسلامی» خواند. به گفته وی در یک سال گذشته "۴ طاغوت" به زیر کشیده شده‌اند. وی مدعی شد که نتایج انتخابات در تونس و مصر بیانگر «شکست آمریکا و غربی‌ها» است.

آیت‌الله خامنه‌ای در کنار معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی

خامنه‌ای تصریح کرد که «مردم کشورهای منطقه طرفدار اسلام هستند.» برخی گروه‌های اسلام‌گرا در کشورهای عربی الگوی حکومت خود را "کشور ترکیه" دانسته‌اند. وی میزان حمایت از جنبش‌های مردمی را نه تعمیق آزادی و دمکراسی، بلکه مخالفت با اسراییل دانست.

آیت‌الله خامنه‌ای مدعی شد که بر اثر تحولات منطقه اسراییل دچار انزوا شده و ضمن رد دخالت در مسایل بحرین تصریح کرد، که ایران در هر جایی دخالت کند نتیجه‌اش پیروزی بوده است. وی افزود: «اینکه حاکم بحرین بگوید که ایران دخالت می‌کند خلاف واقع است. ما اگر در بحرین دخالت می‌کردیم اوضاع جور دیگری می‌شد.»

وی افزود: «در قضیه فلسطین دخالت کردیم که نتیجه‌اش پیروزی جنگ ۳۳ روزه و ۲۲ روزه بود؛ دخالت کردیم و صریح گفتیم بعد از این هم هر جا هر ملتی با رژیم صهیونیستی (اسراییل) مبارزه کند ما پشت سرش هستیم و هیچ ابایی از این موضوع نداریم.»

اشاره رهبر جمهوری اسلامی به سوریه است که ایران مدعی است این کشور در صف نخست مقاومت علیه اسراییل ایستاده است. مخالفان رژیم اسد، غرب و برخی کشورهای عرب تا کنون بارها را ایران متهم به سرکوب معترضان در سوریه کرده‌اند.

وی بار دیگر اسراییل را «غده سرطانی» خواند که در «منطقه باید قطع شود. وقطع خواهد شد.»

جواب نامه اوباما داده شده است

خامنه‌ای با توجه به بحران اقتصادی جهان مدعی شد که «آمریکا از لحاظ داخلی دچار ضعف شده و ملت آمریکا بیش از ۴ ماه است که در اعتراض به سیاست‌ها و وضعیت اقتصادی کشور در خیابان‌ها هستند.»

اوباما: همه گزینه‌ها در رابطه با برنامه اتمی ایران بر روی میز است

وی تشدید تحریم‌ها علیه ایران را ناشی از ضعف کشورهای غربی دانست. خامنه‌ای با اشاره به نامه اخیر باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا گفت:«اظهاراتی که رئیس‌جمهور آمریکا کرد و نامه‌ای نوشت و جوابی که ما دادیم یک روز در اختیار افکار عمومی جهان قرار خواهد گرفت. فریب لبخند و دروغ اینها را نخورید.»

به گفته رسانه‌های آمریکایی اوباما در نامه اخیر خود ایران را از بستن تنگه هرمز برحذر داشته بود و گفته بود که انسداد این آبراه مهم در خلیج‌فارس با پیامدهای ناگواری برای ایران همراه خواهد بود.

آیت‌الله خامنه‌ای افزود: « این تهدیدها نشان دهنده عجز آمریكا از مقابله منطقی و گفتمانی است و نشان می‌دهد نتوانسته‌اند در مقابل گفتمان جمهوری اسلامی ایران غلبه فكری و منطقی ایجاد كنند و برای همین دچار توسل به زور می‌شوند، آنها منطقی جز زور ندارند و جز خونریزی راهی برای پیشبرد خود ندارند.»

رهبر جمهوری اسلامی مجدداَ تحریم‌ها را به نفع ایران دانست و آن را سبب رشد از داخل دانست و برای مدعای خود به "پیشرفت" ایران در زمینه تسلیحاتی اشاره کرد.او همچنین تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد و زندگی روزمره مردم را رد کرد و گفت که هیچ بحرانی در کشور وجود ندارد.

در هفته‌های گذشته و در پی اعلام تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران موجی از نوسان ارزی اقتصاد ایران را فرا گرفت و قیمت ارزهای خارجی و طلا به گونه‌ای بی‌سابقه افزایش یافت. دولت هنوز هم نتوانسته است بر دامنه این بحران غلبه کند. با بروز این بحران قیمت بسیاری از کالاهای روزمره مردم نیز رو به افزایش گذاشته است.

"تا کنون عدم سلامت انتخابات وجود نداشته"

خطیب نماز جمعه تهران خواستار شرکت هر چه بیشتر مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی شد. وی تاکید کرد که شرکت گسترده‌ی مردم در انتخابات «اعتبار کشور را بالا می‌برد.» وی بار دیگر تصریح کرد که حضور وسیع مردم در انتخابات سبب «مایوس شدن دشمن» خواهد شد.

اغلب گروه‌های اپوزیسیون و جریانات عمده اصلاح‌طلبان عدم حضور خود در انتخابات اسفند ماه را اعلام کرده‌اند. خامنه‌ای خواستار فضایی سالم و بدون تهمت در انتخابات شد. گروه‌های اصول‌گرا که نیروی اصلی در انتخابات را تشکیل می‌دهند دست به تخریب رقبای خود زده‌‌اند.

وی رد صلاحیت‌شده‌ها را آدم‌های بی‌صلاحیت ندانست و گفت: این افراد تنها «بر طبق قانون نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند اگر کسی رد صلاحیت شد معنی‌اش نیست که از هستی ساقط است.»

مهدی کروبی و میرحسین موسوی، رهبران جنبش اعتراضی همچنان در حصر خانگی به سر می‌برند

آیت‌الله خامنه‌ای انتخابات را «مصونیت‌بخش» برای نظام دانست و تاکید کرد که «تا کنون عدم سلامت انتخابات وجود نداشته و این بار هم نباید وجود داشته باشد.»

گروه‌های اپوزیسیون تحریم یا عدم شرکت خود در انتخابات اخیر را به دلیل نبود سلامت و رقابت آزاد در انتخابات، نظارت استصوابی از سوی شورای نگهبان، تخلف و تقلب در انتخابات دوره‌های پیشین ذکر می‌کنند. در انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۸۸ صدها هزار نفر در ایران دست به تظاهرات زدند. که در پی آن رژیم جمهوری اسلامی هزاران معترض را بازداشت و ده‌ها نفر از آنها را کشت. هنوز بسیاری از روزنامه‌نگاران، فعال حقوق‌بشر، شخصیت‌های سیاسی مخالف در زندان‌ها هستند. میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از رهبران جنبش اعتراضی نیز همچنان در حصر خانگی به سر می‌برند.

منبع: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.