رفتن به محتوای اصلی

حزب دموکرات کردستان: پیام تسلیت بمناسبت درگذشت د.ابراهیم یونسی
10.02.2012 - 09:55
روز چهارشنبه‌ 19 بهمن ماه خبرگزاریها از درگذشت مترجم و نویسنده‌ی پر‌توان،د. ابراهیم یونسی خبر دادند.ابراهیم یونسی سال 1305 خورشیدی در شهر بانه‌ی کردستان ایران دیده‌ به‌ جهان گشود.در سنین جوانی به‌ ارتش پیوست و با تلاش و کوشش و نشان دادن شایستگی خویش به‌ درجه‌ی افسری نایل آمد. عشق به‌ آزادی و عدالت اجتماعی وی را نیز نظیر بسیاری از جوانان دیگر درون ارتش در آن دوران، بسوی حزب توده‌ جلب کرد و به‌ شبکه‌ی مخفی افسران حزب توده‌ پیوست. پس از کودتای 28 مرداد که‌ این شبکه‌ی مخفی فاش گردید، ابراهیم یونسی به‌ همراه چند عضو دیگر سازمان افسران حزب توده‌ به‌ اعدام محکوم شد. اما بعلت آنکه پیشتر یک پای خود را در حین انجام وظیفه‌ در ارتش از دست داده‌ بود، مجازات وی به‌ حبس ابد تقلیل یافت.
ابراهیم خان یونسی طی ده‌سالی که‌ در زندان بسر برد، علیرغم مواجهه‌ با مشکلات گوناگون، از فراگیری غافل نماند و بسر بردن در زندان را به‌ فرصتی برای فراگیری زبان خارجی و هنر رمان نویسی و ترجمه‌ی مجموعه‌ای از شاهکارهای ادبی و ارزشمند بدل ساخت. پس از آزادی از زندان هم و تلاش خود را وقف ترجمه‌ و تحقیق و نویسندگی کرد و توانست دهها شاهکار ادبی وکتاب تاریخی و اجتماعی را به‌ زبان فارسی ترجمه‌ کرده‌ و کتابهای نیز در مورد هنررمان‌نویسی تألیف نماید. در پی پیروزی انقلاب خلقهای ایران و در دوران نخست‌وزیری مهدی بازرگان، بدلیل خوشنامی و پیشینه‌ی سیاسی منزه‌اش به‌ استاندار استان سنندج برگزیده‌ شد. بعدها از فعالیتهای سیاسی و حکومتی کناره‌گرفت و مجددا به‌ کارفرهنگی و رمان‌نویسی و ترجمه‌ی آثار مشهور جهان به‌ زبان فارسی روی‌ آورد. ابراهیم یونسی از جمله‌ شخصیتهای فرهنگی کردی است که‌ زبان و ادبیات فارسی، مطالعه‌کنندگان فارسی زبان و فارسی شناسان و شیفتگان مطالعه‌ و فعالیتهای فکری و سیاسی طی پنجاه سال اخیر مرهون وی هستند، زیرا برای نخستین بار از طریق ترجمه‌های وی بابسیاری از شاهکارهای ادبی و آثار تاریخی و فرهنگی و اندیشه‌های نوین و هنر رمان‌نویسی آشنا شدند. گر چه‌ تألیفات و ترجمه‌های زنده‌ یاد ابراهیم یونسی به‌ زبان فارسی هستند، اما او، رویدادهای تاریخی و ظلم و جور و ناملایمات و محرومیتهایی که‌ گریبانگیرملت کرد  بود را خمیر مایه‌ی رمانهایش قرار می‌داد و بدین ترتیب نوشته‌های این قلم توانمند، بازتابی از حیات و سرگذشت پر فراز و نشیب ملت کرد بشمار می‌روند.
حزب دمکرات کردستان، درگذشت د.ابراهیم یونسی را خسران بزرگی برای ملت کرد و دوستداران کتاب و مطالعه‌ وفراگیری و جامعه‌ی فرهنگی در سراسر ایران می‌داند. بدین مناسبت با تقدیر و احترام به‌ حیات سرفرازانه‌ و پر دستاورد وی نگریسته‌ و مراتب تسلیت و همدردی صمیمانه‌ی خود را به‌ خانواده‌ی آن مرحوم و تمامی علاقمندان قدرشناس تألیفات و ترجمه‌های وی تقدیم می‌داریم.
دفتر سیاسی 
حزب دمکرات کردستان  

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

لاله موذن

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.