زندانیان بیمار چشم انتظار یاری فعالان حقوق بشر هستند

زندانیان سیاسی و فرهنگی عرب ايراني در شرایط سخت و طاقت فرسایی دوران حبس خود را در زندانهای اهواز و زندانهای دیگر کشور سپری می‌کنند. این زندانیان تقریبا از همه حقوق اولیه یک زندانی محروم هستند
 روند افزایشی تعداد زندانيان و كمبود فضا برای نگهداری آنها،  مسئولان را وادار به ساختن زندانهای جديدي نموده، اما همچنان مشكل تراكم جمعيت در درون زندانها برطرف نشده است. 
 
با وجود این مشکل، زندانيان از حقوق اوليه خود نظیر موارد آورده شده در ادامه نیز محروم هستند:
 
- عدم وجود سيستم تهويه در زندان های اهواز سبب شده است تا زندانیان در گرمای بیش از 50 درجه اهواز بدون امکانات خنک کننده نظیر کولر بسر برند.
 
- زندانيان از هرگونه علاج و خدمات در بهداری زندان محروم هستند. در این زمینه مسئولان امنیتی همواره از اعزام زندانيان بیمار و صعب العلاج به بیمارستان های خارج از زندان جلوگيري کرده اند. 
 
- كمبود خدمات بهداشتی اولیه در سایر بخش های زندانها نظیر حمام و دستشویی وغیره.
 
- كيفيت پايين غذا سبب شده است تا زندانيان همواره مجبور به خريداری مواد غذائی از فروشگاه زندان شوند.
 
- نبود آب سالم جهت شرب سبب شده است تا زندانیان از آب غير بهداشتی موجود استفاده کرده و به بيماريهایی نظیر سنگ كليه که در زندان كارون شيوع یافته، مبتلا شوند. بیماریهای گوارشی و روده ای از دیگر عوارض استفاده از آب ناسالم است.
 
- زندانیان از تماس تلفنی با خانواده های خود محروم بوده و در بسیاری از موارد برخورد به شدت خشن و غیرانسانی با آنها صورت گرفته است. این امر گویای آن است که جمهوری اسلامی بر خلاف قواعد و قوانین داخلی و بین المللی و برخلاف حداقل استانداردهای نگهداری زندانیان، ذکر شده در کنوانسيون های نحوه رفتار با زندانیان مصوب شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در نشست ژنو سال 1955، عمل می کند.
 
در این زمینه در قوانین داخلی ایران موارد زیر ذکر شده است:
 
به موجب ماده ۱۱۳ آئین نامه اجرائی سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور مصوب ۲۳ / ۹ /۱۳۸۴ "محکوم به محض احساس کسالت جریان را به مسئول امور نگهبانی زندان اطلاع داده و با اخذ معرفی نامه به بهداری موسسه یا زندان اعزام و دارو و دستورهای لازم پزشکی را دریافت می دارد."
 
به موجب ماده ۱۱۵ " با تشخیص پزشک بهداری موسسه یا زندان در صورت ضرورت، محکوم بیمار در بهداری زندان بستری خواهد شد …"
 
به موجب ماده ۱۲۰ " رئیس بهداری زندان موظف است همه روزه اول وقت از کلیه محکومان بیمار که در بیمارستان زندان بستری هستند عیادت نماید و پس از پرسش از وضعیت آنان و حصول اطمینان از حسن مراقبت پزشکان و پرستاران نسبت به معالجه و تغذیه صحیح بیماران نظارت کامل و مستمری به عمل آورد."
 
مواد قانونی ۱۰۵ ، ۱۰۷ ، ۱۰۸ ، ۱۱۱ ، ۱۱۲ آئین نامه نیز حاوی دستورات صریح پیرامون بهداشت زندان و معاینه فرد زندانی به محض ورود به زندان و تامین احتیاجات داروئی زندانیان بیمار تازه وارد است؛ سازمان زندان ها موظف است فورا داروهای زندانیان تازه وارد را در اختیارشان بگذارد .
 
  
اخیرا فعالان حقوق بشر اهوازی گزارشی از بیماریهای حاد عده ای از زندانیان سیاسی عرب دریافت کرده اند. بنا به اين گزارش مسؤلين زندانها از اعطای مرخصی جهت معالجه زندانيان بيمار در بيمارستانها ممانعت می ورزند.
 
 
اسامی برخی از زندانيان بيمار در زندان كارون و در ديگر زندانهای كشور 
 
١- غلام عباس ساكی (سعيد ساكی) ، در كشور سوريه دستگير و در اوائل سال ١٣٨٥ شمسی به ايران تحويل داده شد. سعید ساكي ٤ سال و نيم در بازداشتگاه انفرادی اطلاعات اهواز زندانی بوده و سه ماه را در زندان اوين بسر برده بود. پس از آن در شعبه ٤ دادگاه انقلاب اهواز به اتهام اقدام عليه امنيت ملی از سوی قاضی مرتضى كياستی به ٥ سال حبس محکوم شد. دادگاه انقلاب اهواز مدت زندانی بودن وی در سلول انفرادی اطلاعات را به حساب نیاورده و وی هماکنون در زندان دزفول تحت سخت ترین شرايط و با وضعيت جسماني بسيار بدی بسر مي برد. سعید ساکی از بيماري فشار خون بالا رنج مي برد.
 
٢- رسول مزرعه اهل شهر اهواز است و به اتهام اقدام عليه امنيت ملی در دادگاه انقلاب اهواز شعبه اول توسط قاضي احمدي به 15 سال حبس در زندان ياسوج محکوم شده است. وی در أوائل سال ١٣٨٥ در كشور سوريه بازداشت و به ایران تحویل داده شد. رسول مزرعه هم اكنون از بيماري سرطان پروستات  و درد كليه ها رنج مي برد. مسئولان زندان اجازه اعزام به بیمارستان جهت معالجه را به او نمي دهند.
 
٣- رمضان عذاري ناصري، 41 ساله و أهل منطقه كوت عبدالله شهر اهواز است که در سال ١٣٨٥ بازداشت شد. رمضان ناصری به اتهام اقدام عليه امنيت ملي و محاربه باخدا  به  30 سال حبس در زندان اقليد محکوم شد. وي از درد و عفونت در پاها رنج مي برد و تاکنون اجازه معالجه نیافته است.
 
 
٤- علي حلفي اهل شهر حمیدیه، در سال ١٣٨٤ بازداشت شد. وی به اتهام اقدام عليه امنيت ملي، محاربه باخدا و إفساد في الارض از سوی شعبه يك دادگاه انقلاب اهواز به 30 سال حبس در زندان  گناباد محکوم شد. وی از زخم معده وعفونت روده ها رنج مي برد.
 
 ٥- علي منبوهي اهل شهر حميديه، در سال ١٣٧٨ بازداشت شد. وی به اتهام محاربه باخدا و اقدام عليه امنيت ملي، به 25 سال حبس در زندان جيرفت كرمان محکوم شد. علی منبوهی از بيماري ديابت و چربي خون رنج مي برد.
 
٦- رحيم عفراوي اهل كوي علوي شهر اهواز، در سال ١٣٧٨ بازداشت شد. وی به اتهام محاربه باخدا و اقدام عليه امنيت ملي، به 25 سال حبس در زندان  جيرفت كرمان محکوم شد. وی از بيماري قلب  و ديابت رنج مي برد و نياز به مراجعه به پزشك متخصص دارد.
 
 
زندانیان بیمار در زندان كارون:
 
١-عبدالزهرا هليجي فرزند خزعل، اهل منطقه شكاره ١ شهر اهواز در سال ١٣٨٤ بازداشت شد. وی به اتهام اقدام عليه امنيت ملي، محاربه باخدا و إفساد في الارض، از سوی شعبه يك دادگاه انقلاب اهواز به حبس ابد در زندان كارون محکوم شد. عبدالزهرا هلیجی از عفونت شديد در پای راست رنج می برد و نیاز به جراحی فوری دارد. پیش از ورود به زندان طی عملی جراحی یک قطعه میل در پای او قرار داده شده بود. طبق نظر پزشکان اکنون بایستی این قطعه فلزی از پای ایشان به واسطه عمل جراحی خارج شود اما مسئولان زندان این اجازه را به او نمی دهند.
 
٢- حسن عبیات فرزند جلاو، متولد ١٣٥٧ و ساکن شهر حمیدیه است که در سال ١٣٩٠ بازداشت شد. وی متاهل و دارای یک فرزند است. وی از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب اهواز توسط قاضی فرهادوند به محاربه و اقدام عليه امنيت ملي و ارتباط با خارج متهم شده وهم اكنون در زندان كارون در انتظار صدور حكم بسر می برد. حسن عبیات فارق التحصیل مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه پیام نور شهر خفاجیه (سوسنگرد) است. وی به همراه برادر و پدرش در مغازه کوچکی ( جگر کبابی) در شهر حمیدیه کار می کرد. خانواده آنها از لحاظ اقتصادی در فقر شدیدی بسر می برد و در زیر خط فقر روزگار سر می کنند. تنها منبع روزی این خانواده مغازه جگر فروشی است. حسن عبيات از درد گوش و بيماري معده رنج مي برد.
 
٣- عبدالامام زايري فرزند محمود اهل منطقه كانتكس شهر اهواز است که در سال ١٣٨٤ بازداشت شد. وی به اتهام اقدام عليه امنيت ملي، محاربه باخدا و افساد في الارض، از سوی شعبه يك دادگاه انقلاب اهواز به حبس ابد در زندان كارون محکوم شد. عبدالامام زائری از خونريزي معده رنج مي برد.
 
 
٤- يحيى ناصري فرزند منصور متولد ١٣٥٧و اهل شهر اهواز است که در تاريخ ١٠ مهر سال 1384 شمسی بازداشت شد. وی به اتهام اقدام عليه امنيت ملي، محاربه باخدا و إفساد في الارض از سوی شعبه يك دادگاه انقلاب اهواز به حبس ابد در زندان كارون محکوم شد. یحیی ناصری مبتلا به بيماري قلب است و نيازمند معالجه بواسطه پزشك متخصص است.
 
٥- كاظم خوش نمك ( خضيراوي) فرزند عبدالحسين، اهل شهر عبادان (آبادان) است که در فروردین سال 1387 شمسی بازداشت شد. وی به اتهام اقدام عليه امنيت ملي، از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب اهواز توسط قاضي محمودی به ١٥ سال حبس در زندان كارون محکوم شد. کاظم خضیراوی از فشار خون بالا و بيماري ديابت رنج مي برد.
 
 
٦- مجيدطرفي به اتهام اقدام عليه امنيت ملي به 6 سال حبس محکوم شده است. وی دچار فشارهای عصبی و بيماري روحی و رواني شده و جهت معالجه نيازمند مراجعه به پزشک متخصص است.
 
٧- عبد الامير مطوری اهل شهر خرمشهر(محمره )است و در سال 1389 بازداشت شد. وی به اتهام اقدام عليه امنيت ملي و تبليغ عليه نظام  از سوی دادگاه انقلاب اهواز به ٥ سال حبس در زندان کارون محکوم شده است. وی از بيماري تشنج عصبي رنج مي برد.
 
٨- جليل حيدري محکوم به حبس ابد است و از بيماري سنگ كليه رنج می برد.
 
٩- مجيد ساری، اهل منطقه سيد كريم شهر اهواز است که در سال ١٣٧٨ بازداشت شد. وی به اتهام اقدام عليه امنيت کشور و ارتباط با بيگانگان به ٢٠ سال حبس محکوم شده است. وی از تشنج عصبي رنج مي برد.
 
١٠- عادل معفراوي فرزند عدنان، محكوم به ١٥ سال حبس است. وی در اثر شكنجه از ناحيه لگن و كمر رنج مي برد و نياز به بستري در بيمارستان دارد.
 
١١- ناظم بريهي فرزند صگبان، متولد سال 1365، طلبه علوم دینی و اهل حمیدیه است که در 17 مهر 1384 بازداشت شد. وی به اتهام اقدام عليه امنيت ملی، محاربه باخدا و إفساد في الارض، از سوی شعبه يك دادگاه انقلاب اهواز به حبس ابد در زندان كارون محکوم شده است. وی از بيماری های پوستي رنج مي برد.
 
١٢- طالب سواری، در تير ماه ١٣٨٦ شمسی بازداشت شد و به ١٠ سال حبس در زندان سپيدار اهواز محکوم شد. وی سابقه دستگيری در سال ١٣٧٨ را داشته است. طالب سواری از عفونت چشم رنج می برد و نياز به جراحی دارد.
 
١٣- مهندس غازی حيدری فرزندعبدالزهرا، متولد 1354 و فعال اهل شهر اهواز است که توسط اداره اطلاعات بازداشت شده است. وی در مورخه چهارم آذرماه 1388 شمسی از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامي اهواز به رياست قاضي مرتضى تورك به ١٠ سال حبس تعزيری محكوم شد. حكم حبس وی در تاریخ اول اسفند 1388 در شعبه سيزده دادگاه تجديد نظر استان به رياست قاضي غلامحسين ذات عجم و مستشار دادگاه محمود مهرگان تأييد شد.
 
 قبل از بازداشت، غازي حيدري به عنوان مهندس مكانيك درشركت لوله سازی اهواز مشغول به کار بوده است. اين روشنفكر، نويسنده و فعال فرهنگی جز فعاليتهای فرهنگی و حقوق بشری هيچ گونه فعاليت ديگري نداشته و معتقد به فعاليتهای مسالمت آميز است. مهندس حيدری به استفاده از اينترنت و ورود به وب سايتهاي  فليتر شده مخالفين نظام، استفاده از كتابهاي الكترونيكي، تهيه و ارسال نمودارهائي از آمار دستگير شدگان  و محكومين به اعدام و ضديت و عناد با نظام جمهوري اسلامي ايران متهم شده بود، كه ايشان تمامی اين اتهام ها را نزد قاضي انكار کرد. وی اقرار به اتهامات مذکور، نزد نيروهاي امنيتي را ناشی از شكنجه شديد دانسته است. در همان روزهای تحقيق در بازداشتگاه اطلاعات در اثر شكنجه شديد جسمی، دو دنده از قفسه سينه مهندس حيدري شکسته شد. وی چندين ماه را در سلول انفرادی  همراه با شكنجه فيزيكی و روحی سپری کرد. مهندس حيدری از ناحيه شکستکی در قفسه سينه و پارگي پرده گوش رنج می برد و احتياج به معالجه در بيمارستان دارد.
 
علاوه بر نقض گسترده حقوق زندانيان، مسؤلين زندانهای جمهوری اسلامی ايران از شيوه های مختلف جهت آزار و اذيت زندانيان استفاده مي كنند.
 
خوراندن  دارو های غیر مجاز، دادن داروهای منقضی و مشكوك به زندانیان، اهانت و تحقیر به آنها، توزیع غذای نامرغوب و اندک و محرومیت از خدمات بهداشتی و پزشکی، مواردی هستند که در سایر زندان های  اهواز رایج است.
 
فعالان حقوق بشر اهوازی در تماس هایی که با برخی خانواده ها و بستگان زندانیان بیمار داشته اند، خانواده ها همواره از فعالان حقوق بشر خواسته اند که وضعیت وخیم فرزندان خود در زندان های جمهوری اسلامی را به آگاهی عموم برسانند و راهکاری برای کمک به آنها بیابند.
 
آمارهای موجود در مورد شمار زندانیان در زندانهای استان نشان می دهد که در سال 1389 در حدود 35 هزار نفر در زندانهای استان در حبس به سر برده اند. بنا به این آمارها در حدود پنج درصد کل زندانیان استان افراد متهم به اقدام "علیه امنیت کشور" هستند.  پیشتر محمد باقر الفت رئیس کل دادگستری استان اعلام کرده است که ورودی سالانه زندانی به زندانهای استان 32 هزار نفر است و هر 20 دقیقه یک نفر وارد زندان می شود. الفت افزوده است که در سطح کشور به ازاء هر 100 هزار نفر 240 زندانی وجود دارد در حالی که در اهواز به ازاء هر 100 هزار نفر 280 زندانی وجود دارد. 
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.