انصار حزب‌الله: منکوب مفسدان را آغاز کرده‌ایم

ناطق نوری گفت: «هم اکنون اگر جوانی بخواهد بر خلاف حکومت عمل کند و یا به نوعی اعتراضی نسبت به دولت و حکومت داشته باشد، اعتراض خود را با تغییر ظاهر و بی‌حجابی نشان می‌دهد که باید برای حل این معضل آسیب‌شناسی دقیقی صورت گیرد و تنها به برخورد با معلول اکتفا نکنیم.»حسن روحانی سوم خرداد ضمن انتقاد از دخالت در زندگی شهروندان گفته بود: «نمی‌توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد.»

پایگاه خبری انصار حزب‌الله اعلام کرد که گشت‌های این گروه ماموریت خود را بدون آنكه بعد رسانه‌ای داشته باشد آغاز کرده‌اند. وزارت کشور می‌گوید گشت موتوری انصار مجوز ندارد و فعالیتش غیرقانونی است.

علی خلیلی، که از او به عنوان "طلبه ناهی از منکر" یاد می‌شود، ۲۵ تیرماه ۱۳۹۰ توسط عده‌ای که قصد ارشادشان را داشت مجروح شد و فروردین امسال درگذشت.

روز دوشنبه، ۱۷ شهریور شماری از اعضای گروه افراطی انصار حزب‌الله به نمایندگی از طرف گروه‌های سیار این تشکل به دیدار خانواده خلیلی رفتند. پایگاه اطلاع‌رسانی انصار حزب‌الله یک روز بعد انگیزه واقعی این دیدار را برملا کرده است.

وب‌سایت "یالثارات" در باره این دیدار نوشت: «فلسفه دیدار این هیئت، كه نمایندگی۲۰ گروه میدانی امر به معروف و نهی از منكر سازمان یافته را برعهده داشتند، پیش از آن‌كه یك برنامه متداول تقدیر از یك شهید امر به معروف باشد، اعلان رسمی آغاز به كار گروه‌های سیار امر به معروف و نهی از منكر انصار حزب‌الله بود.»

موضوع فعالیت گشت‌های موتوری و گروه‌های سیار انصار حزب‌الله از مدتی پیش مطرح شده و واکنش مخالفت‌آمیز مسئولان دولتی را به دنبال داشته است.

انصار حزب‌الله، تهدید آشکار به حذف

خبرگزاری دولتی ایرنا یک ماه پیش در گزارشی زیر عنوان "انصار حزب‌الله و ضرورت تمکین به قانون" به نگرانی بسیاری از فعالان سیاسی "نسبت به افزایش اقدام‌های خودسرانه و پیامدهای منفی آن" پرداخت.

صاحب این عکس، عنوان "شمال، باران، زندگی، آزادی" را برای عکس خود در نظر گرفته است. این صفحه فیسبوکی با عنوان "آزادی‌های یواشکی" بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های مطرح دنیا داشته است. گاردین، بی‌بی‌سی انگلیسی، مجله معروف "اینترناتزیوناله" ایتالیا، ایندیپندنت، تلویزیون فرانس ۲۴ و بسیاری دیگر از رسانه‌های مطرح دنیا این خبر را بازتاب دادند.

 

همزمان، روح‌الله جمعه‌ای، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور نسبت به فعالیت‌های غیرقانونی به انصار حزب‌الله هشدار داد و اعلام کرد، برای فعالیت گشت‌های موتوری "امر به معروف و نهی از منکر" درخواست مجوز نشده و این وزارت‌خانه چنین مجوزی نداده است.

خبرگزاری ایرنا نوشت، با توجه به وجود گشت‌های ارشاد که زیر نظر نیروی انتظامی فعالیت می‌کنند راه‌اندازی گشت موتوری انصار می‌تواند کاری سیاسی و تلاش برای بازگرداندن تندروی‌های گذشته تلقی شود.

در دیدار با خانواده خلیلی عبدالحمید محتشم، دبیركل انصارحزب‌الله و مدیر مسئول ارگان مطبوعاتی این گروه نیز حضور داشت و به صراحت هدف از فعالیت‌های جدید این گروه را مقابله با برنامه‌های دولت برای باز کردن فضای جامعه عنوان کرد.

محتشم گفت: «اكنون قصد بر این است تا با وجود همه حملات شبانه‌روزی معاندان و منافقان برای مجریان ام‌الفرائض [امر به معروف و نهی از منکر]، شیوه انجام عملیات به گونه‌ای باشد كه مفسدان را كه به دلیل فضای تسامح حكومتی تجری یافته‌اند منكوب و حامیان آنان را از صحنه عمل حذف كند.»

"اعلان"های تکراری انصار

ظاهرا تحریک اصولگرایان تندرو و به چالش کشیدن دولت از هدف‌های اصلی تکرار مکرر "اعلان رسمی" آغاز فعالیت گشت‌های انصار است.

انصار حزب‌الله در حدود دو ماه گذشته دست‌کم پنج بار و به بهانه‌های مختلف از آغاز رسمی کار گروه‌های سیار امر به معروف و نهی از منکر خبر داده است.

هفته‌نامه "یالثارات" که به اتهام توهین و افترا به مسئولان و نشر شایعه و مطالب خلاف واقع مدتیتوقیف شده بود، ۲۱ تیرماه در نخستین شماره از دوره جدید خود به انتشار گزارشی از "فرآیند چند ماهه جنبش نوین حزب‌الله در اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر" پرداخت.

این گزارش "مانیفست جدید انصار حزب‌الله در فعالیت‌های میدانی" توصیف شده است. وب‌سایت یالثارات پیش‌تر نوشته بود گشت انصار از ابتدای تیرماه فعالیت خود را در "پارک‌ها، مراکز خرید و معابر موجود در محدوده جغرافیایی مشخص" آغاز کرده است.

روحانی: از تهدید نمی‌ترسیم

عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور چندی پیش در واکنش به افزایش انتقاد محافظه‌کاران تندرو از وضعیت پوشش جوانان گفته بود، "با فشار و خشونت نمی‌توان با حجاب برخورد کرد".

رئیس جمهور حسن روحانی نیز روز یک‌شنبه، ۱۶ شهریور در سفر به خراسان رضوی با اشاره به بحث‌های اخیر درباره حجاب و خودروهای "ون" گشت ارشاد گفت که "با ون و سرباز، فرهنگ درست نمی‌شود".

روحانی در این سفر بار دیگر با اعلام پای‌بندی به وعده‌های انتخاباتی‌اش تاکید کرد که دولت برای پیشبرد سیاست‌های فرهنگی خود "از هیچ تهدیدی نمی‏‌ترسد".

نمونه‌ای از این تهدیدها را می‌توان سخنان روز دوشنبه دبیرکل انصار حزب‌الله تلقی کرد که گفت: «به اذن خدا نامعادله غلط جاری كه بر اساس آن وزن مفسیدن و حامیان آنان در جامعه به ضرر متدینین تغییر یافته، را دگرگون خواهیم كرد زیرا اگر ما به مقابله با این جریان برنخیزیم، این جریان مفسد خواهد بود كه در برابر حزب‌الله خواهد ایستاد.»

برگرفته از: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.