محکومیت 4 کارگر به سبب دفاع از حقوق صنفی کارگران

دادگاه این 4 کارگر را به سبب "اخلال در نظم" از راه طرح درخواست های "غیر موجه" ، تحریک کارگران و به تعطیلی کشاندن کارخانه گناهکار دانسته است...گفتنی است که رژیم جمهوری اسلامی کارخانه ی پتروشیمی رازی را به یک کنسرسیوم ترکیه ای فروخته است

 

به گزارش ایلنا ۴ کارگر پتروشیمی رازی در بندر امام خمینی ( بندر شاپور پیشین) به خاطر دفاع از حقوق صنفی کارگران این کارخانه به  شش ماه حبس و پنجاه ضربه شلاق محکوم شدند. شعبه ۱۰۳ دادگاه عمومی (جزایی) بندر امام  کارگران مذکور را به سبب "اخلال در نظم" گناهکار شناخته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حکم دادگاه در پی شکایت  علی اکبر احمدی دشتی، مدیر عامل شرکت پتروشیمی رازی،  از این کارگران به اتهام «اخلال در نظم» و «توهین و تهدید» صادر شده است، اگر چه دادگاه آنان را از اتهام «توهین و تهدید» مبری اعلام کرده است.

در رای دادگاه آمده که شاکی (کارفرما) مدعی شده است این ۴ فعال کارگری در تاریخ ۲۸ بهمن ۹۲ کارگران پتروشیمی رازی را تحریک و ترغیب کردند و با طرح درخواست‌های غیر موجه و خارج از موضوع روابط کاری، باعث تجمع کارگران پیمانکاری و تعطیلی کارگاه شده‌اند.

کارفرما در عین حال مدعی شده است این تجمع چند روز بصورت پراکنده ادامه یافته است و زمینه ساز اخلال در تولید مجتمع و ضرر و زیان مادی و معنوی و توهین و تهدید مسولان مجتمع بوده است.

دادگاه با توجه به شکایت کارفرما و بازبینی فیلم دوربین‌های مدار بسته مجتمع و آنچه سایر قرائن موجود در پرونده خوانده شده است، علی رغم دفاعیات کارگران، اتهام آنان مبنی بر «اخلال در نظم» را محرز و مسلم تشخیص داده است.

دادگاه در عین حال با توجه به فقدان سوء سابقه کیفری و شرایط خاص (متاهل بودن) کارگران، حبس و شلاق آنان را به مدت دو سال تعلیق کرده است.

گفتنی است «منصور برات‌زاده»، مدیر روابط عمومی پتروشیمی رازی پیش‌تر شکایت کارفرما از این چهار فعال کارگری را تکذیب کرده بود.

برات‌زاده مدعی شده بود: نه ما از کارگران شکایت کردیم و نه آنان از ما، بلکه یکی از ارگان‌های ذیربط از طرفین شکایت کرده است. این چهار کارگر نماینده کارگران هستند اما آقایانی که از ارگان ذیربط به کارخانه می‌آمدند و شعاردادن آنان را می‌دیدند، اسامی‌شان را یادداشت کردند.  این ۴ کارگر که صحت نمایندگی‌ سه‌نفرشان توسط دادگاه تایید نشده است در اعتراضات صنفی کارگران پتروشیمی رازی در سال ۹۲ به عنوان نماینده کارگران در مذاکرات با کارفرما شرکت می‌کردند .

گفتنی است که رژیم جمهوری اسلامی  کارخانه ی پتروشیمی رازی را به یک کنسرسیوم ترکیه ای فروخته است. 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.