مصوبه کابینه آلمان: تسهیل دریافت اقامت برای پناه جویان "دولدونگی"

موافقت با اقامت پناه جویان "دولدونگی یا تحمل شده": منظور از پناه جویان "دولدونگی"، آندسته پناه جویانی می باشند که زمانی طولانی در آلمان زندگی می کنند، پرونده پناهندگی آنها بسته شده و به آنها برگه ترک خاک ابلاغ شده اما اداره خارجیان نتوانسته به دلایل مختلف آنها را اخراج کند، در نتیجه بدون موقعیت اقامتی در آلمان "تحمل" شده اند. در حال حاضر تعداد این دسته از پناه جویان به 100.000 نفر می رسد. از این میان کمی بیش از 2000 نفر ایرانی می باشند.

کابینه دولت آلمان امروز چهارشنبه سوم دسامبر 2014 لایحه ی مرتبط با تغییرات پیشنهادی در قانون اقامت را به تصویب رساند. این تغییرات در دو جهت تنظیم شده اند: تغییرات مثبت و تغییرات سختگیرانه

 

تغییرات مثبت

موافقت با اقامت پناه جویان "دولدونگی یا تحمل شده": منظور از پناه جویان "دولدونگی"، آندسته پناه جویانی می باشند که  زمانی طولانی در آلمان زندگی می کنند، پرونده پناهندگی آنها بسته شده و به آنها برگه ترک خاک ابلاغ  شده اما اداره خارجیان نتوانسته به دلایل مختلف آنها را اخراج کند، در نتیجه بدون موقعیت اقامتی در آلمان "تحمل" شده اند. در حال حاضر تعداد این دسته از پناه جویان به 100.000 نفر می رسد. از این میان کمی بیش از 2000 نفر ایرانی می باشند.

تغییرات پیش بینی شده شامل سه دسته از پناه جویان "دولدونگی" می شود: اول) پناه جویان بزرگسالِ مجرد که هشت سال در آلمان زندگی می کنند.

دوم) والدینی که حداقل یک بچه زیر 18 سال با آنها بطور مشترک زندگی می کند و شش سال است که در آلمان هستند.

در مورد هر دو گروه فوق شرط اصلی، انتگراسیون این افراد اعلام شده است. منظور پیوند خوردن و جا افتادن این افراد در جامعه آلمان می باشد. این دسته زمانی شامل این قانون خواهند شد که شرایط زیر را دارا باشند: آشنائی به زبان آلمانی در حد مکالمه و نداشتن سوءسابقه و زندان و محکومیت دادگاه و بالاخره تامین درآمد خانواده بطور مستقل به نحوی که نیاز نباشد کمک دولتی زیادی دریافت کنند.

سوم) جوانان 18 تا 27 سال که چهار سال است در آلمان زندگی می کنند. در آلمان درس می خوانند یا مدرک تحصیلی دارند. به دانشگاه می روند یا در حال گذراندن دوره فنی حرفه ای هستند یا چنین دوره ای را قرار است شروع کنند. برای این دسته نیز شرط نداشتن سوء سابقه مهم می باشد.

نکته جدید: سال 2005 و 2006 نیز تغییراتی شبیه تغییر فعلی به تصویب رسید، اما تنها شامل افرادی می شد که تا یک تاریخ مشخص شرط زمانی هشت سال (برای افراد مجرد) و شش سال (برای خانواده) را پر کرده باشند. به همین خاطر تنها یک بار اعتبار داشت و شامل افراد خاصی می شد. قانون جدید محدودیت زمانی را برداشته و سه دسته ای که فوقا به آن اشاره شد، هر وقت شرایطی که برای آنان آورده شد را دارا شوند، شامل این قانون خواهند شد.

لایحه ای که به تصویب کابینه آلمان رسیده، بعدا باید به تصویب پارلمان آلمان نیز برسد. انتظار می رود این کار تا پایان سال 2014 انجام شود. امکان تغییرات جزئی در آن مرحله هنوز وجود دارد. پس از آن، وزارت داخله ی هر ایالت آئیننامه ای را به اداره های خارجیان تحت امر خود، همراه با جزئیاتِ تغییرات قانونی ابلاغ می نماید. این مرحله نیز معمولا دو تا شش هفته طول می کشد. معمولا آئین نامه های ایالت ها با یکدیگر در جزئیات کمی فرق دارند. بعضی ها کمی راحت تر و بعضی ها کمی سختگیرانه تر تنظیم می شوند. بعد از تصویب این قانون در پارلمان آلمان، هر پناه جو بسته به اینکه در کدام ایالت زندگی می کند باید منتظر باشد تا آئیننامه همان ایالت به اداره خارجیان ابلاغ شود تا ببیند آیا تغییرات و شرایط و جزئیاتی که در آن آمده است شامل او می گردد یا نه؟

 

تغییرات سختگیرانه

تغییرات سختگیرانه متوجه پناه جوئی می باشد که به دلیل تخلف و جرمی که در آلمان مرتکب شده است، به آن دو سال به بالا حکم زندان تعلق گرفته باشد. همچنین آندسته از پناه جویان که اسم و مشخصات خود را تغییر داده یا از اوراق جعلی استفاده کرده اند یا اوراق هویتی خود را از بین برده یا برای ممانعت از اخراج، محل زندگی خود را مرتب تغییر می دهند، این دسته از افراد با سرعتی بیش از گذشته اخراج خواهند شد.

پناه جویانی که از آلمان اخراج می شوند، تا پنج سال اجازه ورود به آلمان یا اتحادیه اروپا نخواهند داشت و اگر تخلف جنائی مرتکب شده باشند ممنوعیت ورود آنها تا ده سال افزایش می یابد.

افرادی که بطورغیر قانونی وارد آلمان بشوند، بسته به میزان پولی که به قاچاقچیان پرداخت کرده باشند، باید مبلغی بین سه تا پنج هزار یورو جریمه بپردازند. این یکی از مواردی است که سازمان های مدافع پناه جویان و احزاب اپوزیسیون به آن سخت انتقاد کرده اند و باید دید در پارلمان آلمان و در تنظیم متن نهائی آیا تغییر خواهد کرد یا نه.

همچنین پناه جویان یا خارجیانی که به لحاظ رعایت نکردن قوانین و ارزش های دمکراتیک یا انجام فعالیت های "افراطی و تروریستی"، تهدیدی برای امنیت ملی آلمان حساب شوند، با سهولت و سرعت بیشتری اخراج خواهند شد.

حنیف حیدرنژاد
سوم دسامبر 2014
http://www.hanifhidarnejad.com

 

منابع مرتبط:
بیانیه مطبوعاتی وزارت کشور آلمان
Ka­bi­nett be­schließt Ge­setz­ent­wurf zum Blei­be­recht und zur Auf­ent­halts­be­en­di­gung

بیانیه مطبوعاتی سازمان مدافع پناه جویان "پرو آزول"
„Gesetz zu Bleiberecht und Aufenthaltsbeendigung“: Massive Verschärfung des Aufenthaltsrechts

سایت اینترنتی تلویزیون کانال یک آلمان
Schneller bleiben, schneller abschieben

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.