آزادی دو فعال اهوازی با قرار وثیقه

اين دو فعال عرب که در ۲۹ تیر۱۳۹۳ ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت گردیده بودند پس ازگذراندان شش ماه در بازاداشتگاه اطلاعات و زندان و تحمل انواع شکنجه های روحی وجسمانی موقتا با قيد وثيقه آزاد گردید.

بنا به گزارش فعالان حقوق بشر از اهواز  روز شنبه ١١ بهمن ماه سال جاری حسين صعبوری  از زندانیان عقیدتی زندان ناوا شهر معشور، با قید وثیقه ۳۰۰ میلیوني آزاد گردید. هفته گذشته نيز ديگر همبند وی سامي آلبوغبيش نيز با قرار وثيقه آزاد گرديد.

حسین صعبوری و سامی زبادی آلبوغبیش دو فعال مذهبی اهل‌سنت می باشند که از مذهب تشیع به تسنن گرویده بودند به اتهام افساد فی الارض دستگیر شده بودند پس از دستگیری به بازداشت‌گاه وزارت اطلاعات منتقل شدند.

دادستان عمومی و انقلاب شهر معشور با صدور کیفرخواست برای این دو فعال مذهبی، آن‌ها را به افساد فی الارض متهم و خواستار اشد مجازات برای آنان شده بود. پرونده این دو فعال اهوازی در دادگاه انقلاب شهر معشور به ریاست “سید جهاد موسوی” مورد بررسی قرار گرفت و سپس پرونده آنها به دادگاه انقلاب اهواز شعبه 5 به رياست "قاضي محمدي" منتقل شد كه در شعبه 5 دادگاه انقلاب اهواز اين دو فعال را با قيد وثيقه به طور موقت آزاد كردند.

 این دو فعال اهوازي پس از بازداشت تحت شدید‌ترین شکنجه‌های فيزيكي و روحی قرار گرفته‌ بودند که طبق گزارشهاي واصله ماموران وزارت اطلاعات خواستار "اعتراف اجباري " مبني بر دست داشتن در سوزاندن مسجد وحسينيه و تبليغ عليه نظام در شهر شدند كه در اثر اين شكنجه ها یکی از دست‌های حسین صعبوری شکسته، وهمچنین شکنجه منجر به پارگی عصب دست راست وی گردید. بنا به گفته فعالان از داخل ،آثار شكنجه تا كنون بر بدن اين دو فعال موجود است. 

حسین صعبوری و سامی آلبوغبیش از سوی مقامات قضائی و امنیتی به دست داشتن در سوزاندن مسجد و حسینیه در شهرک طالقانی شهر معشور در تیرماه سال جاری، متهم شده‌اند؛ امری که توسط این دو فعال اهوازی بشدت تکذیب شده است. علاوه براین، ارتباط با تشکلات سیاسی خارج از کشور و داشتن تفکر سلفی از جمله اتهامات ذکر شده در کیفر خواست این دو جوان اهل‌سنت است.

اما به گزارش ایرنا، موضوع آتش سوزي مسجد و حسينيه شهرك طالقاني در ماهشهر( معشور)  توسط معاون امنیتی و انتظامی استانداري" قدرت الله دهقان" تكذيب و آن را  بدليل مشكل برقي و اختلاف بين هيأت امناي مسجد ذكر نمود. قدرت الله دهقان گفته بود؛ كه اين حادثه در جريان انتخابات  هيات  امناي مسجد صاحب الزمان بوجود آمده و در اثر برق گرفتگي آتش سوزي رخ داده بود.

 

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.