رفتن به محتوای اصلی

آیا دستگیری رییس صندوق بین المللی پول دلایل سیاسی دارد؟
19.05.2011 - 17:14

چند روز پیش آقای دومینیک استراوس کان، رییس صندوق بین المللی پول، به اتهام تجاوز جنسی به خدمتکار هتلی در نیویورک توسط پلیس آمریکا بازداشت شد. ایشان عضو حزب سوسیالیست فرانسه است و قرار بود به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری در انتخابات آتی فرانسه شرکت کند.

بسیاری از مردم و رسانه های اروپایی اتهامات وارده بر استراوس کان را بی پایه می دانند و معتقدند که بازداشت او دلایل سیاسی دارد. عده ای بر این باورند که آمریکا می خواهد با این کار مانع پیروزی حزب سوسیالیست فرانسه و به قدرت رسیدن استراوس کان شود. عده ای دیگر این دستگیری را مرتبط با رقابت های آمریکا و اروپا در صندوق بین المللی پول می دانند. تا به حال فقط اروپایی ها ریاست این سازمان را بر عهده داشته اند.

آنهایی که دستگیری استراوس کان را یک توطئه می دانند، هیچ دلیل قانع کننده ای برای اثبات آن نمی آورند. استراوس کان رییس نهادی ست که سیاست های نظام سرمایه داری غرب را پیش می برد و نقش اساسی آن پیاده کردن سرمایه داری افسار گسیخته در جهان است. این نهاد در کشورهای فقیرتر دنیا بسیار منفور است، چرا که یکی از کارهای اصلی آن مقروض کردن و وابسته کردن آن کشورها به بانک های جهانی ست (ر. ک. به مطلب ویکی پدیای فارسی در پایین).

در همین اروپا سیاست های صندوق بین المللی پول کشورهایی چون یونان و پرتغال را به آستانه ی ورشکستگی کشانده است. این کشورها برای اینکه بتوانند وام بگیرند، مجبور به حذف اکثر خدمات و امکانات اجتماعی، کاهش شدید حقوق ها و حق بازنشستگی و اجرای بسیاری محدودیت های دیگر بودند و هستند. آنها مجبور به گردن نهادن به پیش شرط هایی بودند که صندوق بین المللی پول به آنان و اتحادیه اروپا دیکته کرده است.

استراوس کان از نظر سیاسی یک شخصیت دست راستی ست، هر چند که عضو حزب سوسیالیست فرانسه هم باشد. حتی اگر فرض بگیریم که مسئله ای سیاسی پشت رو کردن تجاوز او وجود داشته باشد، این موضوع به جنگ بین دست راستی ها با یکدیگر بر می گردد و هیچ ضرری برای مردم دنیا ندارد. از نظر شخصیتی هم استراوس کان چندان کارنامه ی مثبتی ندارد. او حداقل یک بار دیگر به زنی تعرض جنسی کرده بود، که متاسفانه به دلیل عدم شکایت آن زن از او، کار به دادگاه نکشید (ر. ک. به مطلب شهلا شفیق در پایین).

رو شدن اعمال کثیف سیاستمداران و قدرتمندان (چه چپ و چه راست) و ارجاع آن به دادگاه ها، با هر دلیلی هم که صورت بگیرد، اقدامی مثبت است و هر روز بیشتر از پیش جلوی سواستفاده از قدرت را می گیرد. بازداشت استراوس کان "زنگ خطری" ست برای همه شخصیت های منفی قدرتمند که بدانند دوره ی کثافتکاری های آنان به سر آمده و آنها هم ممکن است دیر یا زود بازداشت و بازخواست شوند.

* * *

بخشی از مطلب ویکی پدیای فارسی در رابطه با سیاست های صندوق بین المللی پول:

از نگاه منتقدان، صندوق بین المللی پول، با دشوار کردن اوضاع برای بدهکاران، فشار خود را بر این دولت ها افزایش می دهد تا آنها مجبور به انجام تغییرات موردنظر صندوق شوند.

از نظر منتقدان، نهادهای یاد شده وسیله ای برای دستیابی به وام ها و شرایطی هستند که چون سلاحی در دست تروریسم مالی عمل می کند. همانطور که بمباران و تهدید اگاهانه به استفاده از خشونت بر ضد کشورهای جهان سوم ویژگی عصر دیپلماسی ناوچه های توپدار بود، خودداری از دادن وام های نقدی نیز می تواند مسیر تانکرهای نفتی را در وسط اقیانوس ها تغییر دهد و مانع حمل غذا به مردم گرسنه ای شود که دولت های آنها با دیپلماسی نهادهای مالی بین المللی همکاری نمی کنند. منتقدان اعتقاد دارند که نهادهای مالی بین المللی عاملان اجرایی سرمایه ی مالی اند دقیقا ً همان گونه که تفنگ داران دریایی امریکا عاملان اجرایی سیاست های دوران گذشته بودند. البته تفنگ داران دریایی و اسیر بخش های نیروهای مسلح هنوز از صحنه ی کنونی جهان، که همچنان مداخله های نظامی در آنها نقش مهمی ایفا می کند، غایب نشده اند.

تبلیغات جریان حاکم چنان این ادعا را تقویت کرده است که بسیاری به دشواری می پذیرند که راه حل صندوق بین المللی پول، و یا نولیبرالیسم به طور کلی، علمی نیست و یا به واقع بدیلی در برابر منطق بازار خالص وجود دارد، انگار که بازار خالص می تواند در جهانی با مناسباتی در اساس نابرابر در توان سیاسی پدید آید.

به گفته‌ی جفری ساچس :"صندوق بین‌المللی پول ابزاری است که با آن خزانه‌داری آمریکا در کشورهای در حال توسعه دخالت می‌کند."

* * *

گزارش رادیو فردا از بازداشت استراوس کان و اتهامات وارده به او

* * *

مطلبی از شهلا شفیق با عنوان ماجرای استراس کان و رابطه ی قدرت و سکس

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.