دیدگاهها

به مناسبت اعلام موجودیت شورای مدیریت گذار


اعلام موجودیت شورای مدیریت گذار در سپهر سیاسی خارج از کشورو در میان جریان های سیاسی برونمرزی انعکاس وسیعی داشت، غالب این انعکاس ها شامل سکوت، بی محلی تا توهین بود. درکنار این وجه غالب، معدود برخوردهائی وجود داشت که برمحور سئوال ، در خواست توضیح بیشتر و یا رد نظرات ، دستور کار و سندهای این شورا، از طریق تجزیه و تحلیل آنها بود.
هدف این نوشته کوتاه این است که با استفاده
وقتی بحث «من» می‌شود، نخستین پرسشی که پیش می‌آید این است که «من کیستم؟». ولی شاید پرسش پیچیده‌تر این باشد که: «من چیستم؟». این پرسش را فیلسوفان یک پرسش هستی‌شناسی (ontology) می‌گویند. یک پرسش هستی‌شناسانه دیگر، این است: «چندتا من در یک فرد وجود دارد؟»
پرسش‌های بنیادی بالا را پژوهش‌های گوناگون فلسفی-روانشناسانه و هستی‌شناسی-جامعه‌شناسانه جواب‌های مفصل داده‌اند. در این نوشته، من بیشتر با یک دیدگاه اجتماعی، «من»، «فرد» و اندیشیدن مستقل را بررسی می‌کنم.
گوینده خبر باز هم آمار بلندبالائی از اعدام ها در تهران و شهرستان ها را قرائت می کرد تا رسید به بندر!!! "..... به حکم دادگاه انقلاب بندرعباس تعداد ..... به اسامی ..... محمد فیروزی ....." قلبم گرفت و اشک در چشمانم حدقه زد .....

چشمانم را می بندم به سالهای دور فکر می کنم .سال های جوانی نسل من .به زمانی که هنوز جهان چنین گلوبالیزه نگشته و هنوز انسان این چنین درچنبره جهان سرمایه داری ،جهان مجازی ،جهان رسانه ای وبرنامه ریزی شده توسط گردانندگان اصلی جهان محاصره نگردیده بود.هنوز زندگی اجتماعی انسان چنین دستخوش فردیت گرائی نشده ومشارکت در حیات اجتماعی جهت ساختن جهانی انسانی، جهانی فارغ از رنج ،زشتی ،ابتذال بر پایه آزادی و عدالت اجتماعی به مراتب افز
جهان عرب از سودان تا سوریه و از عراق و لبنان تا الجزایر و تونس، در تکاپوی عدالت اقتصادی، آزادی و دموکراسی می رزمد. پنج روز است که لبنان گواه تظاهرات گسترده ای علیه حاکمان فشل این کشور است. توده های خشمگین و ناخشنود از نابرابری اقتصادی، گرانی و فساد به روی هیات حاکم آن کشور مشت فراز کرده اند. اینان هم شیعه هستند و هم سنی، هم مسیحی اند و هم درزی. طرفه آن که شیعیان جنوب لبنان – از نبطیه تا صور و حومه بیروت – نیز بر خلاف تمایل رهبران حزب الله و جنبش امل به میدان آمده اند
از ماهها قبل مسئولین وزارت آموزش و پرورش برای اینکه در مظان بی کفایتی قرار نگیرند ، به این نتیجه رسیده اند که برای گسترش سفره معلمان ، تحقق وعده های بهبود معیشتی ، حفظ شأن و منزلت معلمان طرحی بنام معلم تمام وقت را که بر گرفته از سند تحول بنیادین است به مرحله اجراء در آورند و بارها در مصاحبه های خود بر اختیاری بودن شرکت معلمان در این طرح تاکید کردند و فرمودند در پذیرش طرح « معلم تمام وقت » اجباری نیست ولی اگر این طرح را بپذیرند مزایای بسیاری نصیبشان خواهد شد .
«دو روز پیش از بازداشتم در یک سخنرانی در جبهه ملی هشدار دادم اجازه ندهید ارتجاع انقلاب چنین شکوهمندی را منحرف سازد و امروز نیز این سخن را می‌گویم: "مردان آزادیخواه، وطن‌دوست، پیشاهنگان ساختن ایران بر نعش‌های ارتجاع! تسلیم هیچ کسی که حتی جزئی بوی ارتجاع می‌دهد، نشوید و این را بدانید، خطرناکترین مرتجعان تاریخ آنهایی هستند که ریاکارانه، با نیمه ریش و کراوات ما را به سوی خود می‌خوانند ..
- بمب باران شیمیایی از نوع فسفر، براساس مقررات جنگی استفاده از این نوع مواد در جنگ، در تمام جهان ممنوع و استفاده از آن به عنوان جرائم جنگی و جرائم علیه بشریت اعلام شده است.
چه باید کردی که جواب آن بسیار مشکل است .چرا که تنها فضای حاکم بر زندگی جوانان ایرانی صرفا آن چه که در سطح می گذرد و به قول کامنت نویسی بگونه ای که همه آن را می دانند ،از نزدیک آنرا لمس می کنند و با آن در گیرند نیست.
برای خود من به عنوان مصاحبه گر وکسی که سال هاست دغدغه فکریم مسئله جوانان است جواب دادن به این سئوال سخت مشکل است.شناخت ما از بحران هائ روحی که جوانان ایران از سر می گذرانندوپروسه ای که طی کرده وبزرگ شده اند بسیار اندک