1800 دانشجو خواستار رسمی شدن زبان ترکی در ایران شدند

ما جمعی از دانشجویان آذربایجانی خواهان "رسمیت بخشیدن به زبان ترکی"، "تحصیل به زبان مادری مان در مدارس و دانشگاه ها"، "تدوین قوانین لازم برای اجرای کامل قانون اساسی به ویژه اصول ۳، ۱۵ و ۱۹ به منظور رفع تبعیض های موجود" و "تأسیس هر چه سریع تر فرهنگستان زبان و ادب ترکی با مشارکت متخصصین و دلسوزان این عرصه" می باشیم

 

1811 دانشجوی آذربایجانی دانشگاه های تبریز، ارومیه، کلیبر، مراغه و مشکین‌شهر در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهور رژیم، خواستار رسمیت زبان ترکی،  آموزش به زبان مادری در مدارس و دانشگاه ها و پایه گزاری فرهنگستان زبان و ادب ترکی در ایران شدند. 

در این نامه همچنین از غفلت مقامات حکومتی در تأمین حقوق فرهنگی اقوام ایرانی انتقاد شده است.

متن نامه ی دانشجویان چنین است:

بسمه تعالی 
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، دکتر حسن روحانی
با سلام و احترام؛
اکنون که نزدیک به دو سال از کسب رای اعتماد شما و استقرار دولت تدبیر و امید می گذرد، بر خود وظیفه می دانیم ضمن ابراز نگرانی خود از روند عملکرد دولت جنابعالی در تحقق بخشیدن به وعده های انتخاباتی، جهت پیشبرد بهتر آن نکاتی چند را یادآور شویم. باشد که با ایجاد فضای گفتگو و تعامل سازنده زمینه های مناسب جهت اقدامات موثر فراهم گردد. 
جناب آقای دکتر روحانی! همان گونه که مستحضر هستید زبان (مادری)در مقام یکی از اصلی ترین شاخصه های هویتی، از اساسی ترین دارایی های معنوی هر ملتی محسوب می گردد. در این که زبان (مادری) مهم ترین بستری است که فرهنگ در آن رشد کرده و به بالندگی می رسد جای شکی نیست؛ اما گویا باور به این امر تنها در طرح گاه به گاه آن از سوی محافل روشنفکری متجلی است. چرا که امروز شاهد آن هستیم که مسئله آموزش به زبان مادری، از سوی برخی مسئولین با نگاهی سیاسی و بعضا با رویکردی امنیتی دنبال می شود و در نتیجه ی این غفلت خسارات جبران ناپذیری بر پیکر فرهنگی و هویتی اقوام (و ملت های سالم در ایران) وارد می گردد. 
انقلاب اسلامی ایران بنا به گواه اکثر اندیشمندان یک انقلاب فرهنگی است، لذا حفظ حقوق فرهنگی اقوام (و ملت های ساکن در ایران)، از موجبات و ملزومات دوام و قوام جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود. این در حالیست که متاسفانه، پس از انقلاب، در نتیجه ی غفلت متولیان فرهنگی و متخصصین حقوقی، تلاشی جدی برای بهبودی اوضاع نابسامان فرهنگی اقوام (و ملت های ساکن در ایران) صورت نگرفته است. اقدامات ناقصی چون شبکه های استانی صدا و سیما –به دلیل استفاده نادرست از زبان مردم و گاها به سخره گرفتن آن-، نارسایی و عدم شفافیت اصل ۱۵ قانون اساسی و مهمتر از آن اجرای ناقص این اصل به دلیل نبود الزامات اجرایی و حقوقی، نه تنها در حل مشکلات حقوقی اقوام (و ملت های ساکن در ایران) راهگشا نبوده بلکه گاها زمینه ی بروز مشکلات جدیدی را نیز فراهم آورده است. 
جناب آقای دکتر روحانی! در سخنرانی انتخاباتی خود در مورخ ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ در میان مردم تبریز از تاسیس "فرهنگستان زبان و ادب ترکی" در دولت تدبیر و امید خبر دادید. از این رو ما جمعی از دانشجویان آذربایجانی (دانشگاه های شهرهای اورمیه، زنجان و کلیبر، دانشگاه سراسری تبریز، دانشگاه سراسری مراغه و دانشگاه آزاد اسلامی مشکین شهر) ضمن ابراز خرسندی از درک والای جنابعالی در شناخت زمینه های لازم جهت غنای فرهنگی اقوام (و ملت های ساکن در ایران) و با تکیه بر بندهای ۴، ۱ و ۷ بیانیه سوم انتخاباتی جنابعالی، خواهان "رسمیت بخشیدن به زبان ترکی"، "تحصیل به زبان مادری مان در مدارس و دانشگاه ها"، "تدوین قوانین لازم برای اجرای کامل قانون اساسی به ویژه اصول ۳، ۱۵ و ۱۹ به منظور رفع تبعیض های موجود" و "تاسیس هر چه سریع تر فرهنگستان زبان و ادب ترکی با مشارکت متخصصین و دلسوزان این عرصه" می باشیم. 
امید است دولت تدبیر و امید در سایه ی اعتماد حاصل شده و با تعامل مدیرانه با سایر قوا و ارگان های مربوطه بتواند ضمن تغییر نگاه امنیتی نسیت به اقوام (و ملت های ساکن در ایران) و فرهنگ های مختلف و تبدیل ساختار و روش های امنیتی به نظام مدیریت علمی و کارآمد، ضمن تحقق بخشیدن به آنچه جنابعالی در مقام حقوقدان و تحت عنوان "حقوق اقوام" در زمان انتخابات وعده داده اید، پایگاه های اعتماد اجتماعی را مستحکم تر نماید.

 

برگرفته از: 
تارنمای TRT
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام
این اسلاید متاسفانه مشکل داره
در انتخاب حروف صدادار دقت نشده است
میشه خواهش کنم
در اسرع وقت با این اسلاید جدید عوضش کنید
ممنون میشم

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
حرکت ملی دموکراتیک آزربایجان نهایتن بساط فاشیسم اسلامی-فارسی را بر خواهد چید.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
1)اسامی این 1800 ستون پنجمی های باکی انکارا انشتار دهید.
2) اخطار به فاشیسم چپ توده ای و فدائی و شرکا و تجزیه طلبان انچه دولت بلشویک کاشته بود امروز جوانه زده و هر حادثه و رویداد متوجه شما است.
3)جمهوری اسلامی بر اساس دین اسلام و تشیع ادربیلی با گشتار صد هزار نفری شاه اسماعیل دارای مشروعیت نیست .
جمهوری اسلامی فرزند نامشروع ارتجاع سرخ و سیاه و سازمان سیا میباشد و ربطی به ملت ایران ندارد.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سلام-من بعنوان یک همزبان ازتمام ترکان ایران دراصفهان.فریدن.شیراز.لرستان .مرکزی.قم.قزوین گیلان.گلستان.تهران.البرز. همدان.مازندران.کرمانشاهان.کرمان.وزنجان واردبیل.دوآزربایجان.وسمنان.خراسان ها.ودیگرترکان آستان هامیخواهم ازحقوق فرهنگی خوددفاع کرده وبزبان خودبابچه هاتان حرف زده وفارسی رازبان زوری اعلام کنید.زبان ترکی رابالاترازتمام خواسته هاقرارداده ونگذارندنیروهای دیگراین خواسته پایه ایی رادرسایه قراردهند.دیگرنیرو وگره هادعوای قدرت پول وپلودارند.ماخواسته هویت انسانی وحقوق مدنی خودراداشته ودیگرخواسته ها،درگرواین آزادی ازیوغ نژادپرستی میباشد.انسان آزادی نداشته باشدنمیتوانددیگرخواسته های خودرامطرح کند.پس اول ومهمترازهمه آزادی وآزادی نیزپیوندناگسستنی باهویت دارد.تفکرانسانها برای اصلاح جامعه است وقتی آزادی رابگیرندافکاری همچون چپ.سوسیالیسم.سوسیال دموکرات وغیردردی رادوانخواهدکرد.شئونیسم بدرون آنها